Самодурство - це погано чи дуже погано? Самодури в літературі


Опубликованно 16.11.2018 03:22

Самодурство - це погано чи дуже погано? Самодури в літературі

Начальники-самодури зустрічаються досить часто. Від них хочеться плакати і сховатися куди-небудь подалі. Наше щастя, якщо є можливість поміняти роботу.

Коли в родині живе самодур, то тут набагато гірше. Від нього не сховатися, не втекти і нічого не зробити. Хоча, розібравшись, на чому ґрунтується самодурство, можна вирішити проблему поведінки такої людини.

Хто такий самодур?

Самі нестримані з нас дадуть відповідь коротко і ясно. Самодур - хворий на всю голову товариш.

Тільки такий відповідь неправильна. Самодур - це така людина, яка володіє владою над іншими людьми. Виконує свої примхи, не рахуючись з бажаннями інших. Самодурові доставляє задоволення принижувати оточуючих. Він підноситься над іншими, принижуючи їх. Згадаймо Островського

Точніше його твір під назвою "Гроза". Є там якийсь Савл Прокопович Дикої. Прізвище у нього мовець, а вдача як раз їй під стать.

Цей Дикої був самим справжнім самодуром. Заможний купець, який має стільки грошей, скільки на деревах листя. З цією людиною всерйоз вважалися. І цей факт імпонував Савлу. Дикої вирішив, що гроші вирішують все. Почасти так воно і було. Мало хто міг фамільярно поплескати городничого по плечу. А Савл Прокофьевичу це не складало труднощів.

До своїх підлеглих купець ставився жорстоко. Жалування затримував, часом платив зовсім копійки. Працівники обурюватися пробували, але Дикої починав буянити. Кричав, що вони черв'яки, захоче і знищить всіх враз.

Домашнім ще гірше діставалося від багатія. Самодурство - це жахлива риса характеру, від якої страждає все оточення людини. От і доводилося сім'ї Дикого страждати. Скільки разів вони тікали з дому або відсиджувалися на горищі, коли дорогий чоловік і батько буянив.

Чому Савл Прокопович був самодуром? Та тому, що у нього в руках були гроші. І він вважав, що має право на все. В глибині душі Дикої - боягузливий людина, яка тушуется, коли йому дають відсіч. Правда, робити цього ніхто не ризикував, крім Кабанихи.

Хто така Кабаниха?

Самодурство Дикого і Кабанихи різне. Якщо він - багатий боягуз, то вона - палка захисниця старовини. Марфа Гнатівна Кабанова - це яскравий образ невігластва, і мракобісся святенництва. Здавалося б, ця жінка віруюча. У її промові можна почути такі слова, як "тяжкий гріх", наприклад. Але нічого спільного з істинною вірою її поняття про життя не мають. А слова використовуються з однією метою: змусити співрозмовника підкоритися.

Кабанова зовсім відмовляється приймати будь-які нововведення. Вона живе по-старому, і інших вчить цьому. Її самодурство - це нав'язування свого світогляду домашнім. Сина Тихона загнобила до такої міри, що він слова мовити боявся. Ледь що, Кабаниха кричала на нього, дорікала, сміялася. Невістку Катерину поїдом їла. І коли та загинула, своєї провини Кабаниха не відчувала.

Якщо Дикої - боягуз і дурень, то Кабанова, при всьому своєму невігластві, хитра і розумна. Вона відмінний маніпулятор, який вміє придушувати волю інших людей. Марту Гнатівну боїться сам Дикої. Вона здатна дати йому відсіч. З нею ж ніхто не ризикує змагатися, усі бояться.

Деспотизм і самодурство - це основні риси характеру Кабанихи. Злісна і хитра, що живе власним устроєм, не бажає нічого змінювати, вона - зразок темного фанатика, для якого не існує ніяких точок зору, крім своєї власної.

Троєкуров

А тепер розглянемо самодурство Троекурова. Це герой роману "Дубровський". Хто написав його, не варто нагадувати.

Кирило Петрович Троєкуров - типовий самодур. Він і Дикої - два чоботи пара. Обидва жадібні до грошей і вважають, що капітал вирішує все. Пристрасть до грошей і до безмежної влади, у цьому полягають основні риси обох персонажів.

Але якщо Дикої був боязкий, то Троєкуров досить рішуча людина. Він відрізняється своєю відмінною жорстокістю. І той, хто бідніший його, нікчема в очі Кирила Петровича.

З-за своєї жорстокості він позбавив життя Андрія Гавриловича Дубровского. А адже колись вони були товаришами. Троекурову не сподобалося, що Дубровський не підлещується перед ним. Той був занадто гордий і самодостатній. Це розлютило Кирила Петровича. І він відібрав у Андрія Гавриловича маєток.

Від такої вседозволеності Дубровський зліг. Та так і не оговтався від хвороби. Але Троекурову цього виявилося мало. Він порушив життя своєї доньки Маші. Самодурство - це огидна риса, якою володів багач. Дізнавшись, що дочка закохана у Володимира Дубровського - сина колишнього товариша Троекурова, батько-самодур насильно видає її заміж. Таким чином, зламана доля Марії і Володимира. Якщо поруч самодур

Література - справа хороша. Але що робити в реальному житті, коли доводиться стикатися з самодурством?

Якщо це начальник, який вважає, що все базується на грошах, не бійтеся дати йому відсіч. Поставити на місце такої людини важко, але можливо. Дайте йому зрозуміти, що не станете терпіти хамське ставлення до себе. Коли стає зовсім туго - звільняйтеся. Краще втратити роботу, ніж нерви і здоров'я.

Якщо самодурство - це типова риса когось із близьких, не піддавайтеся їх тиску. Вам намагаються вселити, який ви поганий: ображаєте родича, не прислухаєтеся до нього, вважаєте себе розумнішим. Визнавайте - так, я поганий. Не дозволяйте зростити у вас почуття провини. Самодурові тільки це і потрібно. Сміливо захищайте свої інтереси і відстоюйте життєву позицію.

Висновок

Основні риси самодурства - це безмежна жорстокість по відношенню до оточуючих, придушення чужої волі і маніпуляція людьми. Самодури - найчастіше багаті люди. Вони вважають, що гроші дають їм владу над оточуючими.

По можливості намагайтеся уникати таких людей. А якщо доводиться стикатися, то ставте на місце. Нехай знають, що гроші - не привід для того, щоб принижувати ближніх. Автор: Катерина Гордєєва 31 Жовтня, 2018


banner14

Категория: Студентам