Види УУД за ФГОС - таблиця. Класифікація універсальних навчальних дій


Опубликованно 17.11.2018 00:16

Види УУД за ФГОС - таблиця. Класифікація універсальних навчальних дій

Розглянемо основні види УУД за ФГОС. Таблиця з різними видами універсальних навчальних дій представлена на фото.

Під цим терміном розуміють суму різних способів дій школярів, які забезпечують здатність самостійно засвоювати нові уміння і знання.

Теоретичні аспекти

Основні види УУД за ФГОС пов'язані зі здатністю учня, без допомоги педагога, формувати нові компетенції, в тому числі самостійно організовувати пізнавальний процес. Придбання вміння вчитися дозволяє учням відкривати великі можливості для різних предметних областей. Дитина усвідомлює значимість і важливість навчального процесу, його цільову спрямованість, ціннісно-смислові та операційні характеристики.

Компоненти навчальної роботи

Формування УУД пов'язано з наступними елементами: пізнавальними мотивами; навчальними цілями і завданнями; уміння вибудовувати освітні траєкторії, перетворювати матеріал; контролем і оцінкою результатів своєї роботи.

Уміння вчитися є суттєвим фактором збільшення результативності освоєння школярами предметних знань, формування компетенцій і вмінь, ціннісно-смислових підстав власного морального вибору.

Функції

Всі види УУД за ФГОС в початковій школі забезпечують можливості учня до самостійного здійснення навчального процесу, постановці мети, пошуку та застосування необхідних засобів і способів її досягнення, контролю та оцінювання результатів своєї роботи. Крім того УДД сприяють створенню умов для самореалізації та гармонійного розвитку дитини, за допомогою постійного освіти.

Пізнавальні універсальні навчальні дії забезпечують навички і компетентності в усіх предметних областях. Види УУД

Зупинимося детальніше на цьому питанні. Які існують види УУД за ФГОС? Таблиця, представлена на слайді, підтверджує їх різноманіття і структурованість.

Завдяки особистісним УУД забезпечується ціннісно-смислова орієнтація учнів. Вони отримують навички співвіднесення вчинків і подій з існуючими в суспільстві моральними принципами, вчаться виділяти в міжособистісних відносинах моральні аспекти поведінки.

Навчальні дії

Які виділяють для них види УУД за ФГОС? Таблиця з докладною класифікацією демонструє виділення трьох видів дій: самовизначення: життєве, професійне, особистісний; смыслообразование, що передбачає встановлення дітьми взаємозв'язку між метою навчального процесу і його мотивом; моральна та етична орієнтації, що забезпечують моральний вибір на основі особистісних і соціальних цінностей морального вибору.

Регулятивні УУД

Вони сприяють організації що навчаються власної навчальної роботи. До них зараховують: цілепокладання (постановка навчальної задачі на відомих і невідомих школярам знаннях); планування (виявлення послідовності окремих етапів освітньої діяльності, продумування алгоритму, послідовності дій); прогнозування (передбачення рівня засвоєння матеріалу); порівняння послідовності дій і результату з еталоном, виявлення відхилень; корекція, пов'язана з внесенням доповнень і змін до деяких розроблений план; оцінка засвоєного матеріалу, якості та рівня знань та умінь.

Всі види УУД за ФГОС, таблиця яких представлена на фото, сприяють саморегуляції школярів, їх мобілізації енергії і сил. Школярі набувають мотиваційні навички до подолання поставлених перед ними перешкод. Особливості УД

Вони включають логічні, загальнонавчальні дії, постановку і вирішення проблеми. В даний час виділяють наступні загальнонавчальні універсальні дії: індивідуальне виділення і формулювання пізнавальної мети; пошук і збір потрібної інформації, використання інформаційного пошуку, включаючи і комп'ютерні засоби; вибудовування структури знань; свідома й послідовна мова в письмовому та усному вигляді; підбір результативних варіантів вирішення завдань з урахуванням існуючих умов; рефлексія умов і способів дії, контроль, а також оцінка результатів власної роботи; усвідомлена оцінка ЗМІ, формулювання і постановка задачі, розробка алгоритмів роботи в рамках вирішення проблем пошукового та творчого виду. Знаково-символічні дії

Вони становлять особливу групу УУД. До них відносяться: моделювання; символічні дії; зміна моделі для виявлення загальних закономірностей, що стосуються певної предметної області.

Формування УУД логічного виду: синтез; аналіз; порівняння; класифікації за ознаками різних об'єктів; виявлення наслідків; визначення причинно-наслідкових зв'язків; побудова логічного плану дій; постановка гіпотези, її обгрунтування; доказ.

Логічні навчальні дії сприяють створенню школярами самостійних варіантів вирішення різних завдань пошукового та творчого виду.

Комунікативні УУД сприяють розвитку соціальної компетентності, формування навичок ведення діалогу. Школярі вибудовують співробітництво з дорослими і однолітками на основі соціального партнерства. До комунікативних дій належать: планування освітнього співробітництва з однокласниками і педагогом (постановка цілей, розподіл функцій між учасниками освітнього процесу); постановка питань, співпрацю у підборі і збір необхідної інформації; дозвіл виникаючих конфліктів, оцінка альтернативних варіантів, їх реалізація; контроль, аналіз, корекція роботи партнера; повне вираження своїх думок, відповідно до завдань і умов комунікації, володіння діалогом і монологом з урахуванням синтаксичних і граматичних норм рідної мови.

Висновок

Розвиток системи УУД в системі регулятивних, особистісних, комунікативних, пізнавальних дій, які визначають розвиток психологічних якостей особистості, відбувається в рамках вікового та нормативного розвитку пізнавальної та особистісної сфер школяра. Процес навчання визначає основний зміст і характеристики навчального праці школяра, визначає зону найближчого формування УУД.

В якості критеріїв оцінки сформованості універсальних навчальних дій у школярів виступає їх відповідність психологічним і віковим вимогам. Формування УУД визначається в освітньому процесі трьома положеннями: в якості мети, змісту, організації; в рамках засвоєння різних предметних областей; у контексті формування особистісної, соціальної компетентності школярів.

Результативність будь-якої діяльності людини пов'язана не тільки зі здібностями, але і з раціональними способами її виконання. В. А. Сухомлинський вважав, що у багатьох випадках учень не здатний оволодіти знаннями тільки тому, що він не навчений вчитися. Це особливо актуально в наш час, що характеризується переходом від індустріального до постіндустріального суспільства. У ФГОС нового покоління формування УУД, які забезпечують школярам уміння вчитися, самостійно розвиватися, самовдосконалюватися, представлені в якості найважливішого завдання сучасної освітньої системи. Автор: dgyzi 5 Вересня, 2018


banner14

Категория: Студентам