Перша зубна щітка: історія, види, особливості та цікаві факти


Опубликованно 17.11.2018 09:30

Перша зубна щітка: історія, види, особливості та цікаві факти

Чи історики зможуть більш або менш точно відповісти на питання про те, коли з'явилася перша зубна щітка, оскільки ця подія відбулася в ті давні часи, про яких збереглися лише скупі та уривчасті відомості. Відомо, що ще кілька тисячоліть тому люди намагалися за допомогою підручних засобів вирішити проблеми, пов'язані з гігієною рота, але перш ніж зубна щітка прийняла такі знайомі нам обриси, вона пройшла довгий еволюційний шлях. Відзначимо лише основні його етапи.

Зубні щітки древніх ассирійців

У звітах британської археологічної експедиції, яка у 1892 році розкопки на території древнього Ассірійського царства, є одна цікава запис. У ній йдеться про те, що серед інших артефактів з землі були витягнуті скам'янілі від часу, але добре збережені дерев'яний палички, один кінець яких був загострений, а інший размочаліть зразок кисті. Після всебічного вивчення знахідки вчені зробили висновок, що перед ними не що інше, як зразки перших зубних щіток.

Виявляється, піддані царя Ашшурбаніпала та інших легендарних володарів Ассирії проявляли турботу про гігієну власних ротів. Саме про це і свідчать знайдені при розкопках предмети. Їх загострені кінці служили свого роду зубочистками ? ними видаляли з рота залишки їжі. Протилежний же кінець цієї «першої зубної щітки» використовувався вельми своєрідно: його просто-напросто розжовували, видаляючи за допомогою грубих деревних волокон зубний наліт. Відкриття, зроблені в Єгипті, Індії, Ірані та інших частинах світла

Дещо пізніше точно такі ж пристосування для наведення порядку в роті були виявлені при розкопках давньоєгипетських гробниць. Як відомо, фараонів та інших знатних осіб відправляли в загробний світ, забезпечивши всім необхідним для гідного перебування там. Ймовірно, тому в похованнях серед зброї, коштовностей, пишних нарядів і інших речей, без яких небіжчикові соромно з'явитися в пристойному суспільстві, були знайдені і описані вище палички, які прийнято вважати першими зубними щітками.

Більш детальне вивчення питання показало, що подібними ж пристосуваннями користувалися в давнину народи, що населяли території Китаю, Ірану та Індії. Для їх виготовлення використовували мастиковое дерево, а в окремих випадках - бронзу або навіть золото. І вже повною несподіванкою стала інформація, що надійшла від учасників експедицій, які вивчали життя племен, що населяють важкодоступні райони Центральної Африки. Як виявилося, вони дуже ревно ставляться до питань гігієни рота і донині використовують точно такі ж розжовані з одного кінця палички, як і жителі давно зниклих цивілізацій.

Винахід стародавніх китайців

Як вже говорилося вище, історики можуть лише приблизно визначити епоху, в яку люди почали наводити порядок у роті, жуючи спеціальні палички, але зате точно відомо, коли і де з'явилася перша зубна щітка. Відгуки, а точніше, свідоцтва про подію, що збереглися у стародавніх китайських літописах кінця XV століття. З них випливає, що в червні 1498 року якомусь мудрецеві прийшло в голову виготовити дуже близький аналог сучасної щітки. До ручки, зробленої з бамбука, він прикріпив смужку свинячої щетини і публічно продемонстрував свій винахід.

Його «технічна розробка» мала успіх у співвітчизників і була, як прийнято говорити сьогодні, запущена в масове виробництво. Ручки щіток для робили не тільки з бамбука, але також з кістки, металу і різних інших металів. Незмінним залишався лише їжачок із свинячої щетини, який мав, до речі сказати, досить великий недолік: на холоді він ставав твердим і травмував десни. З цієї причини, коли перші зубні щітки були завезені з Китаю в Європу, свинячу щетину замінили більш підходящим для цієї мети коротко нарізаним кінським волосом. Історичні факти, які неможливо заперечувати

До сорому «освіченої Європи», слід зауважити, що зубні щітки в ній приживалися з великим трудом. Відомо, що навіть в епоху Відродження (XV-XVI ст.) турбота про гігієну, причому не тільки рота, але і всього тіла, вважалася абсолютно зайвою. Більш того, для істинного аристократа вона було справою негідною і навіть принизливим. Придворні дами заглушали поганий запах, виливаючи на себе потоки дорогих парфумів (особливо актуально це було в критичні дні). Чоловіки ж просто не приділяли увагу таким дрібницям.

Лише до середини XVII століття європейці мало-помалу засвоїли істину, сформульовану через три століття Мойдодиром, і зрозуміли, що «треба, треба вмиватися вранці і вечорами». Тоді ж серед них отримала розповсюдження і зубна щітка, завезена з Китаю і вважалася до тієї пори лише екзотичної дивиною.

Зубні мітли часів Івана Грозного

У той же час, до честі наших співвітчизників, слід констатувати, що в Росії до питань особистої гігієни ставилися набагато більш серйозно, і значно раніше за європейців прийшли до думки, що «нечистим сажотрусів - сором». Досить згадати російські лазні, настільки улюблені в народі і категорично отвергавшиеся чужоземцями.

З цієї причини і перші зубні щітки отримали на Русі широкого поширення майже на сто років раніше, ніж у Європі. Сталося це в середині XVI століття, за часів царювання Івана Грозного. До речі, незважаючи на зовнішню схожість з китайськими зразками, розроблені вони були вітчизняними умільцями і представляли собою тонкі дерев'яні палички, на кінцях яких кріпилися пучки все тієї ж свинячої щетини. Називалися ці конструкції зубними мітлами.

Орудували вони у роті наших предків аж до середини XIX століття і здали свої позиції лише після того, як освічена російська публіка перейнялася ідеями Луї Пастера про те, що вологість, залишається на щітці, є сприятливим середовищем для розвитку хвороботворних мікробів. Було вирішено, що чистити зуби небезпечно, і на деякий час росіяни відмовилися від цього заняття. Перші спроби промислового виробництва зубних щіток

А тим часом Європа в питаннях гігієни успішно наверстывала те, що упустила раніше. У 1840 році на полицях західних магазинів з'явилися перші зубні щітки промислового виробництва. Їх виробником стала англійська фірма "Аддіс". Щетину ж підприємливі британці купували в Росії і Китаї.

Продовжуючи розмову про те, як зубні щітки завойовували світ, слід назвати ще декілька дат, які стали епохальними в цьому процесі. Так, у 1938 році ті ж британці спробували замінити натуральну свинячу щетину синтетичними волокнами, однак зазнали невдачі. Штучного матеріалу необхідної еластичності в той час ще не було, а той, що був, травмував десни.

Зубну щітку перед першим застосуванням доводилося довго розм'якшувати в окропі, але потім волокна знову тверділи, і все повторювалося знову. В результаті від новинки відмовилися, і її випуск відновили тільки в 1950 році, після того як хімічна промисловість почала виробляти необхідний матеріал. Подальше вдосконалення конструкції щіток

У тому ж 1938 році відбулося ще цікава подія. Одна маловідома шведська фірма спробувала налагодити випуск перших у світі електричних зубних щіток, але, так само як і британці, зазнала фіаско. Потенційні користувачі з цікавістю поставилися до нового винаходу, але брати в рот механізм, який живиться від мережі, не квапилися. Тільки на початку 60-х оснащені акумуляторами електричні зубні щітки зворотно-поступальної дії міцно завоювали ринок. Дещо пізніше вони були вдосконалені та набули добре відомі сьогодні обертаються головки.

Науково-технічний прогрес, що рухається в наші дні з наростаючою швидкістю, позначилася і на розробках, пов'язаних з виробництвом нових моделей зубних щіток. Їх конструкції часом перевершують найсміливіші фантазії. Наприклад, японська фірма Panasonic в черговий раз здивувала світ, випустивши зубну щітку з вмонтованою в нього відеокамерою. Це нововведення дозволяє користувачу візуально контролювати важкодоступні ділянки порожнини рота і ретельно їх чистити.

Щітки-малятка

В наші дні випуск зубних щіток перетворився в могутню світову індустрію, в якій є свої лідери і аутсайдери. Це й не дивно, оскільки умивання і чищення зубів є обов'язковою процедурою, яку щодня робить кожен поважаючий себе людина. Ці навички він зобов'язаний прищепити і своїм дітям. З цією метою виробники щіток випускають широкий асортимент виробів, призначених для самих маленьких споживачів.

Прикладом такої турботи про дітей може служити надевающаяся на палець зубна щітка Lubby – перша з тих, з якою доведеться зустрітися прийшла в цей світ людині. Вона розрахована на малюка у віці приблизно чотирьох місяців, у якого ледь починають різатися зубки. На зміну цього нехитрого пристрою, в якому головною складовою є мамин палець, може прийти інша зубна щітка ? «Аквафреш. Мій перший зубок». Вона оснащена ручкою і дуже схожа на ті, якими користуються самі батьки, але, на відміну від них має надзвичайно м'яким ворсом, що виключає можливість пошкодження ніжних дитячих ясен. Чистка зубів, перетворена в веселу гру

Взагалі, до виготовлення цього виду товарів виробники підходять з особливою відповідальністю, оскільки від того, яке враження справить на малюка перша зубна щітка, багато в чому залежить його подальше ставлення до вмивання і всім іншим гігієнічних процедур. Воно і зрозуміло. Перше використання зубної щітки ні в якому разі не повинно бути для нього пов'язане з больовими відчуттями або іншим якимось відчуттям дискомфорту.

Краще всього, якщо чищення зубів буде сприйматися дитиною як весела гра з мамою. Саме тому зубні щітки для перших зубів часто випускаються у вигляді звірят, пташок, комашок і т. д. В магазинах вони представлені в досить широкому асортименті.

Види перших зубних щіток для дітей: розміри

Як правило, всі виробники даного товару маркують свою продукцію, вказуючи на ній, для якого віку вона призначена. У разі ж якщо таких позначок немає, або їх об'єктивність викликає сумнів, батьки можуть скористатися наведеними нижче рекомендаціями.

Так, для немовлят до року рекомендується купувати щітки, забезпечені м'якою силіконовою щетинкою. Це можуть бути згадані вище напальчники чи особливі дентальні серветки, наявні в більшості магазинів. Для дітей більш старшого віку призначені щітки, розмір яких варіюється наступним чином: від року до 2 років довжина головки становить півтора сантиметра, від 2 до 5 років – 2 см і від 5 до 7 років – 2,5 см. Яку щітку вибрати жорстку або м'яку?

Крім розмірів щітки, велике значення має ступінь її жорсткості. Вона також має бути вказана на упаковці виробу. Для дітей старше 1 року, зі здоровими яснами і міцною зубною емаллю, медики рекомендують купувати більш жорсткі щітки, так як вони при експлуатації не тільки виконують свою основну функцію, але і добре масажують ясна дитини. Однак, використовуючи їх, слід дотримуватися обережності.

Якщо ясна слабкі і схильні до кровотечі, то оптимальним варіантом буде придбання м'якої щітки. У випадку сумнівів, що виникли у батьків з приводу стану емалі і ясен дитини, слід зупинити свій вибір на щітки середньої жорсткості. Це буде, так би мовити, безпрограшний варіант. Натуральним або штучним щіток віддати перевагу?

І нарешті, багато батьків надають велике значення тому, з якого матеріалу зроблена перша дитяча зубна щітка – натурального або синтетичного. Як це ні дивно, але більшість стоматологів віддають перевагу саме останньому. По-перше (і це головне), в таких щітках не розмножуються шкідливі бактерії. По-друге, щетинки пластикові, на відміну від натуральних, не ламаються і не кришаться, залишаючи в роті дитини дрібні тверді частинки. І по-третє, щітки, виконані з штучних матеріалів, значно довговічніші своїх натуральних аналогів. Автор: Сергій Спінул 9 Серпня, 2018


banner14

Категория: Студентам