Значення фразеологізму "за царя Гороха" та його походження, синоніми


Опубликованно 22.11.2018 02:30

Значення фразеологізму

Красива мова - це не тільки правильно складені пропозиції, але і коли грамотно використовують засоби виразності. Щоб посилити образність, люди використовують різні фразеологізми, прислів'я та приказки. Але щоб правильно їх використовувати, потрібно розуміти їх значення. Тоді ваша мова буде не тільки грамотної, але й виразною. Що таке фразеологізм

Це словосполучення, у яких слова історично пов'язані. Фразеологізм є самостійною лексичній одиницею мови. Його значення не визначається значенням кожного слова окремо, а складається він з двох і більш слів. Фразеологізм є стійкою одиницею мови.

Що значить "стійка"? Це означає, що в цей вираз можна додавати нові слова, змінювати їх послідовність або використовувати іншу їх словоформу. Також ще одна особливість фразеологізму - це те, що його не можна вживати тоді, коли вам хочеться. Значення деяких виразів важко зрозуміти, тому що воно пов'язане з іншою історичною епохою. Тому іноді люди звертаються за допомогою до словників і дослідженнями лінгвістів. Нижче представлено пояснення значення фразеологізму "за царя Гороха".

Коротко про персонажа

Перш ніж шукати пояснення значення фразеологізму "за царя Гороха", потрібно визначити, про якого персонажа йде мова. Цього героя згадують у жартівливих виразів. Він є персонажем російських фразеологізмів, тобто цей вираз вживається тільки у слов'янських народів.

Цар Горох вважається героєм народних і деяких авторських казок. А іноді про нього з іронією кажуть, що це був "легендарний стародавній правитель". Є схожі за значенням фразеологізми на "за царя Гороха" в інших слов'янських мовах.

Етимологія вираження

Щоб правильно визначити значення фразеологізму "за царя Гороха", потрібно розуміти її походження. Цей персонаж зустрічається, наприклад, у розповіді "Три царства - мідне, срібне і золоте". Однак дослідники не можуть дати точного визначення того, чому цар отримав саме таке прізвисько.

Деякі вважають, що воно походить від імені одного короля отсготов, на території якого проживали не тільки племена готів, але і слов'ян. Дослідник А. Н. Афанасьєв вважає, що цар Горох - це втілення Перуна. Таку версію він запропонував, пов'язуючи слова "горох" і "гуркіт".

Але професор Журавльов на цю версію заперечує: горох не молотять, а лущать, і коріння в даних словах спочатку різні. Також деякі дослідники вважають, що раніше цей фразеологізм звучав так: "по-константинопольски" або, іншими словами, "по-царегородски". А з плином часу "по-царьгородски" перетворилося в "царя Гороха". Таким чином виходить, що це сталий вираз з'явилося ще в епоху Візантії.

Також професор Журавльов наводить приклади схожих приповідок в інших мовах і стверджує, що походження фразеологізму може бути і від такого виразу, як "блазень гороховий".

Пояснення значення

Такі стійкі вирази є частиною культури. Вони не тільки роблять вашу мову виразнішою, але і показують, наскільки ви освічена людина. Яке ж значення фразеологізму "з часів царя Гороху"? Так говорять, коли мова йде про дуже далекі часи. Тобто це вираження є синонімом іншої стійкої фрази - "давним-давно".

Розуміючи значення "з часів царя Гороха", ви зможете вживати його в мовленні правильно. Але цей фразеологізм використовують в розмовній мові не так часто. Ось приклади його синонімів: "в давнину"; "в стародавні часи".

Такі фрази часто використовують на початку казок.

Фразеологізми - це відображення тієї епохи, в якій вони з'явилися. До складу деяких з них входять застарілі слова або редкоупотребляемые. Такі стійкі вирази роблять вашу мову виразнішою і ефектніше. Також їх можуть використовувати і в різних творах, щоб оповідання вийшло більш художнім, а образ персонажів - більш яскравим.

Розуміючи значення фрази "за царя Гороха", і що значать інші подібні вирази, ви зможете вживати їх у мовленні правильно. Фразеологізми бувають як світові (вони є у всіх народів), так і характерні тільки для певних народностей. Цікавлячись їхнім походженням, ви цікавитеся історією і культурою людей, які жили в певну епоху. Тобто ви не тільки підвищуєте рівень грамотності, але й розширювати кругозір. Автор: Антонова Ксенія 31 Жовтня, 2018


banner14

Категория: Студентам