Риторичні запитання: приклади, теорія


Опубликованно 27.11.2018 04:32

Риторичні запитання: приклади, теорія

Приклад риторичного запитання служить такий мовний зворот, який має інтригуючий характер, але не передбачає відповіді. Подібні висловлювання надають словами виразність і барвистість, дозволяють підкреслити щось важливе, проникають глибше в свідомість слухачів і спонукають їх до дії. У цій статті розглянемо, як правильно вживати в мовленні риторичні питання і що це дасть нам. Визначення

Риторичний вислів використовується в мові як твердження, сказане з питальною інтонацією. Суть цього обороту полягає у тому, що обидва співрозмовника точно знають відповідь, і їм немає необхідності проговорювати його в слух. Ось деякі приклади риторичних питань: Всі люди старіють: "Всі люди старіють?" Після зими приходить весна: "Приходить весна після зими?"

Також риторичним питанням може бути цитата з якогось відомого твору.

Роль

Риторичні запитання надають певну забарвлення мови людини. Вони виконують наступні функції: роблять мову виразною; звертають увагу на оратора; підводять до певної теми; акцентують увагу на якій-небудь проблемі; використовуються в якості цитування відомої людини або твору.

Види

Оскільки російська мова багатий, то й приклади риторичних запитань будуть кілька різноманітні. Ось найпоширеніші висловлювання:

Перший вигляд даного мовного обороту - це питально - риторичні фрази. Вони активно використовуються в повсякденному житті для висловлення свого особистого ставлення до якоїсь події події: "Як я міг залишити свій телефон в класі?" - це вигук показує чітку емоційне забарвлення досади, образи і роздратування.

Наступний приклад риторичного запитання - спонукальний. Даний вид також часто використовується у повсякденному спілкуванні. Він має наставляющий характер, але з-за запитальної інтонації вимовляється набагато м'якше, ніж наказ: "Діти, чи не збираєтеся ви лягати спати?" - ця фраза більше схожа на наполегливе прохання, ніж на вимогу.

Також риторичним питання може бути негативним. Принцип його дії полягає в тому, що при побудові пропозиції не використовується частка "не": "Коли я був молодий: чи можу я знову повернути свою юність?" - дане твердження поставлено так, що свідомо несе негативне значення.

Ще один приклад риторичного запитання, яке супроводжується гранично ясним тоном голосу і нотками засудження. Він використовується для посилення смислового навантаження фрази, підкресленні власної правоти і додавання експресії: "Можна так поступати?"; "Невже бувають люди, які не люблять томатний сік?"; "Як можна носити таке вбрання?

Як розуміти і де використовувати

Риторичне питання. Як цей мовний зворот розпізнати у повсякденному житті і при публічних виступах?

Існує декілька універсальних правил, які допоможуть це зробити: Будь риторичної питання можна перефразувати у твердження. Якщо ви сумніваєтеся щодо слів, які промовив ваш співрозмовник, просто постарайтеся вимовити їх з граничною точністю або категорично. Наприклад, фразу: "Я ворог собі?" можна вимовити в стандартному вигляді: "Я собі не ворог". Часто промовці виривають риторичні запитання з будь-яких творів або цитують відомих людей:"А судді хто?" (А. С. Грибоєдов "Горе від розуму"); Уважно прислухайтеся до співрозмовника, враховуючи прихований сенс його слів.

Щоб правильно вживати риторичні питання, оратор повинен пам'ятати, що потрібно враховувати всі особливості і тонкощі даного мовного обороту. Необхідно думати про те, яку думку ви хотіли б підкреслити якою-небудь фразою, як вона може вплинути на слухачів. При цьому важливо враховувати аудиторію, де вимовляється мова.

Також потрібно сформулювати риторичне запитання таким чином, щоб у слухача не виникло непорозумінь.

Риторичне питання бажано супроводжувати певної мімікою або жестикуляцією, щоб у співрозмовника не виникло відчуття двозначності фрази. Автор: Катерина Мухамедзянова 24 Вересня, 2018


banner14

Категория: Студентам