Хлопці – це всі, хто вас оточує


Опубликованно 27.11.2018 05:00

Хлопці – це всі, хто вас оточує

Наскільки тонка грань між спробою бути доброзичливим і грубим окликом? Сучасники обожнюють придумувати нові терміни для позначення культурних явищ, але при цьому забувають базові аспекти рідної мови. Одне з незвичайних і багатозначних слів – це «хлопці». Його використовують як у дитячих садках, так і на молодіжних тусовках. Навіть на зустрічах ветеранів збройних конфліктів звучить знайоме звернення. Звідки з'явилося слово

Спочатку в російській мові знали тільки «дитини». Маленькі діти веселилися і грали, а дорослі, щоб не виділяти когось одного і звернути увагу всієї групи, звали їх «хлопці» В слові немає ідентифікації по підлозі, воно підходить:

для хлопчиків;

для змішаних груп;

для дівчаток.

Однак це справедливо лише для дитячого співтовариства! У неформальному спілкуванні з'явилися нові смисли.

До кого так можна звернутися

Найбільш близькими за значенням словами стануть «пацани» та «дівчата». Молодь і людей середнього віку хлопцями може назвати старший по положенню, щоб розбавити офіційну обстановку, внести дещицю теплоти в спілкування. Дивно тонке і доречне використання. Наприклад, начальник цеху мотивує підлеглих: «Давайте піднажмемо, хлопці!» Яке слово краще передасть батьківську турботу і надію керівника? Звідси розвинулися і інші значення:

молоді люди – аналог «хлопці», але без прив'язки до підлоги;

товариші – колеги або однокласники;

група чоловіків.

Ніякого негативного підтексту тут немає, хоча можливі форми з зменшувальними суфіксами, які при вживанні відповідної інтонації знаходять сенс образи. «Хлопці» або «дітлахи», особливо стосовно дорослого та/або незнайомої людини, обзаводиться принизливої конотацією.

Щоб усунути непорозуміння або розподілити обов'язки на чоловічі і жіночі, складають більш складні обігу. Нерідко можна побачити такі «дуети»:

хлопці і дівчата;

хлопці та дівчата і т. д.

Саме слово ніяк не змінюється, а в його парі можна прочитати вказівки на рівень відносин, настрій мовця, інші необхідні для справи нюанси. Якщо ж звертатися до всіх по-простому: «Хлопці!» - це максимально ввічлива форма за межами офіційного етикету. Можна так говорити сьогодні?

Обмежень практично немає. У межах одного колективу або при спілкуванні з незнайомою групою людей складно знайти більш доброзичливі аналоги. Хоча, слово здається трохи застарілим на тлі сучасного сленгу. А при взаємодії з дорослими звучить фамільярно, нарівні з «старий» і «мати» при зверненні до літніх. Правильно оціните атмосферу, настрій оточуючих, і тоді ви неодмінно зможете розташувати хлопців до продуктивного діалогу! Автор: Володимир Карпенко 25 Жовтня, 2018


banner14

Категория: Студентам