Наголос в "балує" і "балувати" не падає на склад "бал"


Опубликованно 06.12.2018 07:30

Наголос в

Одна з найпоширеніших помилок в російській розмовній мові - наголос у слові "балувати". Всі похідні від нього форми також "проблемні". Варто приділити деяка увага цього дієслова, щоб згодом не виникало сумнівів при його вживанні. Це займе зовсім небагато часу, а робота над помилками принесе відмінний результат.

Зрозуміти, чому хочеться зробити наголос на перший склад, - це початок. Головне - затвердити правильну форму, звикнути до зміщення наголосу. Використати для цього можна не тільки дієвідміну дієслова за особами і числами, але і забавні віршики, рими, асоціації. У чому помилка

Говорити про своїх дітей, вихованців і улюбленців доводиться всім: і тим, хто не хоче їх постійно догоджати (багатьох дратують розпещені пустуни), і тим, хто готовий пожертвувати заради них спокоєм і фінансами. Не вщухають дискусії на тему частих капризів і неадекватних вимог. Для обговорення теми виховання треба запам'ятати правильний наголос в "балувати". Воно припадає на останній склад.

А в "балує" наголос завжди на "у", на другий склад. Можливо, це і викликає утруднення: хочеться уніфікувати всілякі варіанти цього слова і завжди робити склад "бал" ударним. Але це помилка! Зсув наголосу - це одна з закріпилися в українській мові акцентологических норм. Так, є слова з фіксованим не смещающимся наголосом. Але слово "балувати" до них не належить.

Хто тут пустує?

Улюбленець - ось те слово, яке і стає джерелом поширеної помилки. Так, саме в ньому "бал" - склад ударний, і більше ні в одному однокоренном слові. Навіть "баловник" (яке вважається розмовною) має наголос на "і".

Звичайно, є більш серйозний пробіл, ніж помилка у наголосі: це недоліки батьків і вихователів, які занадто багато уваги приділяють примхам дитини чи вихованця. Задаровують його іграшками, потурають усім, навіть безглуздим бажанням, опікують при щонайменших негараздах, з якими під силу впоратися йому самому.

Але щоб розмірковувати на складні психологічні теми, треба подолати помилкове наголос в "балує, балуєш, розпещений, балуватися" та в інших спільнокореневих словах. За особами і числами

Не варто чекати, коли помилку (наголос на "бал") виправить співрозмовник. Багато людей зауважують неправильне наголос в "балує," дзвонить", "торти", "буряк", "завидно", "гарніше" або грубе просторічне "їхній". Але вказати на це не вирішуються: бояться образити рідних чи знайомих людей. А що стосується сторонніх, то зауваження, що не відноситься до основної теми діалогу, вважається некоректною формою ведення бесіди.

Якщо виникають сумніви, треба відразу подивитися в словники, які доступні зараз як в Інтернеті, так і в друкованому вигляді. Постараємося затвердити потрібне вимову всіма можливими шляхами.

Один з найпростіших способів запам'ятати наголос у "балує" та інших формах цього дієслова - проспрягать за особами і числами. При цьому невизначена форма "балувати" перетворюється в "балУю - балуєш - балує - балуємо - балуєте - балують".

Візьмемо ще один часто вживається дієслово: "розпестити - избалУю - избалУешь - розпестимо - избалУете - избалУют". Як запам'ятати

Важко затвердити наголос "балує", відмінюючи дієслово? Бентежить разноместное наголос "улюбленець - балУю - балувати - балуваний"? Не спливає потрібний варіант у пам'яті під час бесіди? Значить, пора створити образи, які зроблять правильний наголос неминучим.

Допоможуть рими "балує - цілує, ревнує, смакує". Ці поняття чудово асоціюються з примхливим і вимогливим вихованцем, турботою про нього. Наголос у них підпорядковане тим же правилам, що й у слові "балувати". Створюються чудові пари: "розпещений - зацілована".

Можна придумати для себе або дітей гарний віршик, зіграти з ними в буриме. Це і розвага, і користь.

Наприклад:

"Якщо будеш балувати,

То проблем не уникнути". Автор: Elena Tihonova 18 Листопада, 2018


banner14

Категория: Студентам