Генерал Абакумов В. С.: біографія, сім'я, військова кар'єра, звинувачення, дата та причина смерті
Опубликованно 10.12.2018 04:33
Радянський діяч генерал Абакумов відомий своєю непростою долею. Особистість його і донині багатьом здається загадковою, хоча було написано чимало книг, у яких автори намагалися розкрити її особливості. Абакумов обіймав посаду комісара держбезпеки другого рангу. Деякі кажуть, що це була людина з надзвичайно сильним, прямим і чесним характером. Багато сучасники характеризували його як мужнього і нечувано сміливого, справжнього героя свого часу. Таємне і явне: все сплелося
Зі спогадів інших сучасників здається, що генерал Абакумов був жорстоким, поклав все своє життя, намагаючись викорінити ворогів народу, причому вважав такими і винних, і засуджених безпідставно. Деякі кажуть, що іншого настільки ж нещадного людини при високих чинах у радянській державі просто не було. Є й третя думка – що ця унікальна особистість вирізнялася сильними позитивними і негативними якостями, людина була одночасно гарячим, впевненим, що навколо вороги і шпигуни, але мужнім і готовим покласти життя заради Батьківщини. Деякий час керував СМЕРШем - структурою, відповідальною за виявлення шпигунів і зрадників, - одного разу він сам виявився жертвою, був репресований, пытаем, страчений.
Історія коротко
Абакумов віктор Семенович з'явився на світ у 1908 році, помер у 1954-м. В 45-му отримав чин генерала-полковника. Заміщав наркома з питань оборони держави. Керував СМЕРШ НКО з 43-го на 46-й роки. З 46-го по 51-й був главою міністерства, відповідального за держбезпека. Генерала заарештували в середині 1951-го, тоді ж висунули звинувачення у зраді державі. Його вважали учасником змови сіоністів. Доля Сталіна внесла свої корективи, звинувачення переформулювали, звинувативши генерала в так званому «Ленінградському справі». Як припустили правоохоронні органи того часу, Абакумов особисто сфабрикував цю ситуацію. Судили в Ленінграді. Процес організували в закритій формі. Генерала засудили до смертної кари через розстріл. Вирок приведений в дію у другій половині останнього місяця 54-го року. Територіально – Левашово поблизу Ленінграда. Часткова реабілітація мала місце лише в 97-м. Як все починалося
Абакумов віктор Семенович з'явився на світ у столиці в 1908-му в простій робітничій родині, навчався в чотирирічному училище. Тривалий час молодий чоловік працював на підприємствах в якості простого робітника, продовжуючи справу свого батька. В 30-му став членом ВКПБ, з 32-го працював у держбезпеки. Спершу був практикантом в экономотделе, потім став уповноваженим цієї інстанції.
Продовження кар'єри
З 34-го майбутній генерал Абакумов займає положення уповноваженого экономотдела ГУГБ НКВС. З цього моменту почалася його кар'єра в центраппарате держбезпеки. Дивовижний для свого часу швидкісний кар'єрний ріст обумовлений кадровими перестановками на тлі підвищення Ягоди, що прийшов на зміну Менжинскому. Цей діяч довго хворів і не міг активно працювати. Як виявилося незабаром, Абакумов був не такий хороший, яким здавався з первинної репутації. Ухиляючись від своїх зобов'язань по службі, він використовував конспіративні квартири для зустрічей з представницями протилежної статі. Майбутнього генерала висунули звинувачення в моральному розкладанні і змусили змінити робоче місце. Тепер він працював в системі Гулагу, займаючи посаду оперуповноваженого третього відділення. Ця посада за ним зберігалася з 34-го по 37-й роки. Відділення, в яке відправили майбутнього генерала, спеціалізувалося на вербуванні агентів серед відбувають ув'язнення.
Як можна дізнатися з біографій Віктора Абакумова, в 37-му він отримав посаду оперативного уповноваженого вже в четвертому відділі тієї ж інстанції при НКВС. Це підрозділ відповідало за таємну політичну роботу. У структурі він залишався до 38-ого року, потім там же обійняв посаду першого заступника начальника управління, відповідального за внешразведданные. Після деякого часу йому довірили посаду керуючого другим відділом інстанції. Зоною відповідальності була контррозвідка. Своєрідні кар'єрні стрибки пов'язані з репресіями всередині НКВС. Багатьох начальницьких осіб через кілька місяців після старту кар'єри звинувачували в правопорушеннях, слідом за чим йшли арешт, розстріл. Абакумов, втім, з дивовижною спритністю обходив гострі кути, тому його така сумна доля спочатку уникала. Просування в бік Смершу
В біографії Віктора Абакумова в останньому місяці 38-го з'явилася нова рядок – йому довелося зайняти керівну посаду в УНКВС у Ростові. Місце збереглося за ним до морозного лютого 41-го. На Абакумова поклали відповідальність за масові репресії. Дійшли свідчення сучасників, які доводять, що майбутній генерал особисто займався побиттям людей, які перебувають під слідством.
У 41-му йому вдалося зайняти більш высокостоящую посаду – заступником наркома НКВС, потім – начальника управління особливих відділів. Це період тривав до весни 43-го. У квітні йому довірили посаду начальника головного управління контррозвідки. Мова йде про тієї самої організації СМЕРШ, одна назва якої викликала у сучасників тремтіння. Тоді ж Абакумов став заступником наркома оборони. Нове робоче місце дозволило чоловікові проявити свої неабиякі організаторські якості і здібності. СМЕРШ, очолювану генералом, організував кілька виключно результативних операцій, спрямованих проти розвідок Німеччини та інших держав. Велася активна робота з повстанськими об'єднаннями антирадянської спрямованості. Такі існували на землях, окупованих німецькими силами.
Нові часи – нові можливості
В біографії Віктора Семеновича Абакумова багато віхи і успіхи обумовлені війною з Німеччиною. Коли в 41-му почалися бойові дії, Сталін прийняв рішення саме цього перспективного чоловікові довірити контррозвідку. Така посада збереглася з Абакумовым до завершення боїв, хоча в 43-му органи реорганізували і змінили назву на СМЕРШ, передали Наркомбату оборони, головою якого в той момент був Сталін, що особисто керував роботою інстанції. Головуправління СМЕРШ займалося боротьбою з дезертирами, шпигунами. Відзначається, що зусиллями Абакумова були досягнуті суттєві успіхи. Одночасно інстанція контролювала политнастрой генералітету, червоноармійських офіцерів, займалася агентурною мережею і оперативною роботою в усіх частинах армії.
Коли війна закінчилася, це не могло не позначитися на житті генерала Абакумова. Довірена йому інстанція продовжувала перевіряти потенційно небезпечних людей: військовополонених, інтернованих. Робота була особливо активною в перший рік після перемоги. Щоб було простіше, організували фільтраційні табори. Абакумов, у свою чергу, працював у спецкомісії, яка готувала звинувачення для ряду звинувачених у нацистських злочинах. Він допомагав представникам Радянського Союзу, запрошеним для проведення Міжнародного трибуналу. Не сидіти склавши руки!
У біографіях Віктора Семеновича Абакумова обов'язково звертають увагу на 44-й рік. Тоді генерал організував інгушську депортацію. У нагороду за свої зусилля отримав орден Червоного Прапора. У той ж році йому присвоїли орден Кутузова. З першого місяця 45-го до середини цього року вона як і раніше керував СМЕРШ, одночасно отримавши в своє розпорядження відділення НКВС, відповідальна за третій фронт з Білорусі. Якраз тоді йому присвоїли чин генерала-полковника. Навесні 46-го Абакумов став заступником міністра з питань державної безпеки. У травні цього року йому дісталася посада міністра за цим профілем, що збереглася за ним до літа 51-го.
В силу особливостей особистості та діяльності цього відомого людина не існувало автобіографії Віктора Абакумова, а ось написані дослідниками його життєвого шляху роботи дають уявлення про його долю. В таких роботах обов'язково акцентують увагу на перипетії 46-го року. Саме тоді генерал-полковник виступив з ініціативою засудити деяких відомих діячів у сфері ВВС, авіапрому. Були висунуті звинувачення проти Шахурин, Новікова, Рєпіна. Як показав аналіз подій, ці особи постачали армійцям низькоякісну літальну техніку, при випробуванні якої загинуло кілька льотчиків, були втрачені машини. Обвинувачені, як показало слідство, прагнули перевиконати плани, заради чого у виробництво відправляли непідготовлені машини. Разом з тим особи займалися підробкою звітів і порушували свої обов'язки іншим способом. Що дивно: звинувачених згодом повністю реабілітували лише на підставі того факту, що звинувачення висунув Абакумов, хоча Шахурін навіть написав мемуари, в яких визнав скоєні злочини.
Нові справи та нові проблеми
Вважається, що начальник головного управління контррозвідки СМЕРШ Віктор Абакумов доклав свою руку до того, що неофіційно назвали «Ленінградським справою». Імовірно, генерал-полковник працював на Маленкова, зацікавленого в позбавленні суперників. Істотно зіпсувало репутацію генерала участь у розглядах з єврейським Антифашистським комітетом. Його учасників звинуватили в схильності до «Джоінт», назвали американськими шпигунами.
У 51-му активний діяч зайнявся депортацією прибалтів, молдаван в Сибір. Туди ж засилали людей з УРСР, БРСР. Основним приводом була приналежність до Свідків Єгови, иннокентьевцам, старообрядцям, адвентистів. Захід назвали кодовим ім'ям «Північ». Генерал головував на Колегії МДБ, брав участь у роботі Політичного бюро, який займався судовими розглядами.
Якщо зі зроблених до 51-го фото Абакумов Віктор Семенович дивиться гордо, погляд висловлює впевненість в собі, то цей рік суттєво змінив його долю. У липні генерала зняли з посади, в найкоротші терміни заарештували. Причиною був донос Рюміна з ініціативи Маленкова. Генерала звинуватили в сіоністську змову, порахували госизменником і людиною, що заважав розслідуванню ряду державно значимих справ. Як вважають деякі досліджували цей період історики, всі звинувачення були вигаданими і безпідставними. Кінець кар'єри
Перш управляв СМЕРШем Віктор Абакумов сам став жертвою репресивної системи. Місцем утримання йому призначили Лефортовскую в'язницю. Одним із звинувачень було перешкода в розслідування так званої «справи лікарів», саме існування якого генерал наполегливо заперечував. Тим часом Сталін помер, влада перейшла Хрущову, а укладений зіткнувся з новими проблемами і звинуваченнями – тепер його зарахували до «банді Берія». Маленков прагнув обілити себе від «Ленінградського справи», і Абакумов виявився підходящої персоною для перекладання провини. Його оголосили сфальсифицировавшим події і повністю винним в них.
Відомо, що генералові довелося пережити арешт і тортури. Віктор Абакумов жорстоко били, що призвело до інвалідності. Трирічний період укладення чоловік провів прикутим і в кайданах. Його утримували в камері, висота якої не перевищувала половини росту людини, у постійному холоді. Він так і не визнав свою провину. Генерала розстріляли в 54-му в Лефортово, а в 55-му посмертно позбавили всіх нагород, звань, депутатського мандата. Останнє особливо важливо, оскільки фактично людина, що володів мандатом, був недоторканний – і все ж у момент страти він ще був депутатом, якого ніхто не мав права заарештовувати, тим більше карати.
Де тут правда?
Нашим сучасникам ніколи не вдасться особисто познайомитися з людиною, багато в чому вплинув на долю союзної держави – до нас дійшли лише фото Віктора Абакумова і розповіді його сучасників, причому досить суперечливі. Орієнтуючись на достеменно відомі факти, в 97-му генерала частково реабілітували. Як порахувала займалася справою комісія, генерал перевищив свої посадові можливості і повноваження, що спричинило тяжкі наслідки. Якщо раніше все майно було конфісковано, то тепер рішення скасували.
Незадовго до цієї події, у 94-му, частково реабілітували кількох діячів, які активно співпрацювали з Абакумовым, за що покарані смертю в 55-м. Так, змінено судові рішення щодо Лихачова, Комарова, Леонова. Ще двох громадян повністю реабілітували: Бровермана, Чернова, яких у 55-му приготували до ув'язнення на 25, 15 років відповідно. Про сім'ю
Коли начальник контррозвідки СМЕРШ генерал-полковник Абакумов опинився під арештом, коли стало ясно, що ніяких реальних перспектив повернутися на волю, вижити і вилікуватися у нього немає, він склав звернення на адресу вищих чинів, сподіваючись на милість. У цій записці він просив закінчити справу, звільнити його з Лефортово, перевести в Матросскую в'язниці та видалити від злостивості. Тоді ж він переконливо попросив повернути додому його дружину і сина, за що обіцяв вічну вдячність. Він закликав визнати жінку чесною, вірною і неповинной ні в чому.
З історії відомо, що в якийсь момент у Абакумова були дві столичні квартири, з яких він віддав одну Тетяни Семенової. Офіційної інформації про це не збереглося, але вважають, що саме вона була першою дружиною майбутнього генерала. Жінка була домогосподаркою, з небагатої сім'ї – її батько був шевцем.
Близькі: хто ще?
Друга житлоплоща була вдвічі більшою. У ній він проживав сам, згодом – з Антоніною Смирнової. Жінка була неофіційною дружиною генерала, але народила від нього дитину. На наступний день після арешту чоловіка Антоніну і малюка забрали представники правоохоронних органів. Жінці в цей момент був 31 рік, її сину – лише два місяці. Раніше Антоніна працювала в МДБ. Матір і сина направили до Стрітенської в'язницю, де протримали в ув'язненні протягом трьох років, так і не знайшовши за ними ніяких злочинних діянь. Дружина Віктора Абакумова, Антоніна Смирнова, була дочкою гіпнотизера, який виступав під ім'ям Орнальдо. Припускають, що батько жінки працював на НКВД у 30-х роках, але вже до кінця десятиліття про нього ніхто нічого не чув, всі сліди загубили.
Дружина Віктора Абакумова Антоніна Смирнова вийшла на свободу в 54-м. Весь цей час син теж перебував у в'язниці. Ніякого складу злочину не виявили, що не завадило заслати сім'ю зі столичного округу на кілька років. Офіційних відомостей з того періоду збереглося мало, але є свідчення швидкої смерті жінки.
Як можна дізнатися з біографії генерала Абакумова, син згодом отримав непогану освіту, побудував наукову кар'єру і став академіком РАН. Він помер у 2004-м. Для науки Смирнов – важливий діяч, заклав базу комп'ютерних психотехнологій як наукового підходу. У столиці є НДІ імені Смирнова. Про пам'яті
Про те, де похований генерал-полковник Абакумов, довгий час ніхто не знав. Лише в 2013 році з'явилося надгробок з його ім'ям. Його можна бачити на підмосковному кладовищі «Рокитки», віддаленому від столичної кільцевої автодороги приблизно на десяток кілометрів. Припускають, що останки видатного діяча союзної держави перевезли сюди з ленінградських країв. Можливо, їх поховали в синів могилі. Інші вважають, що це не більше ніж кенотаф. Можливо, надгробок символічне, ніякого праху в ній немає. Воно лише є жестом поваги до пам'яті несправедливо розстріляного. Чернов про Абакумове
Зараз складно зрозуміти, ким був генерал Абакумов – катом або жертвою. Багато відомостей, що дійшли з того періоду, суперечливі і неоднозначні. Вкрай складно відокремити істину від брехливих звинувачень. Деяке уявлення про особистість людини можна отримати, ознайомившись з тим, що про нього розповідали товариші по службі. Зокрема, цікава інформація, надана Чорновим, деякий час працював пліч-о-пліч з генералом.
Як розповідав цей особисто знайомий з госдеятелем людина, генерал Абакумов Віктор Семенович був молодим, але авторитетним, користувався повагою в структурі, в якій працював. Він концентрував увагу на розшукових заходах, відмінно знав специфіку процесу і вимагав активного ведення справ. Абакумов чітко контролював роботу начальників, в рівній мірі звертав увагу і на центральному, і на фронтовий апарати. При ньому ніхто не міг розраховувати на послаблення. Чоловік був різким, в манері спілкування, але не чванливим. Якщо когось ображав, потім приймав заходи щодо виправлення ситуації.
Ці думки підтверджуються поруч мемуарів, у яких выказывается повагу до СМЕРШу.
Яскравий і виразний
Генерал Абакумов – нарком Смершу, радянський міністр, який виробляв на своїх сучасників сильне враження. Особи, які працювали з ним раніше, визнавали його розумним і кмітливим. Відзначається рішучість чоловіки. Багато, порівнюючи його з попередниками на посаді міністра, визнавали, що Абакумов набагато більше підходив для такої роботи. Багато в чому це пояснювалося відмінними знаннями в області оперативних дій.
Абакумов привертав увагу зовнішнім виглядом. Високий чоловік з красивими рисами обличчя володів прекрасним статурою. Він дбав про свій зовнішній вигляд, користувався формою, підігнаної під фігуру. Йому подобалися модні костюми, завжди були під рукою бездоганні одеколони. Чоловік захоплювався тенісом. Досяг чималих успіхів в самбо, став майстром спорту в цьому напрямку. «Ленінградське справу»
Як вважають багато хто, Абакумов поплатився життям за володіння цінною інформацією. Можновладці побоювалися, що він може повести себе не так, як було б вигідно їм – за цієї причини вигадали і сфабрикували звинувачення, в короткі терміни засудили чоловіка і розстріляли, поки деталі не виплили назовні. Мабуть, критичним, переломним моментом стало «Ленінградське справа». У 44-му вперше за довгі роки організували Пленум ЦК, до якого сформували проект усунення комуністичної партії. Парторганы, як випливало з документації, відповідальні за агитирование, пропагандированное, кадровий підбір, у той час як економічна сфера, освіта, наукові, сільськогосподарські і культурні області необхідно віддати радянських інстанціях, відібраним народною волею. Політбюро відмовилося прийняти пропозицію.
Незабаром після війни лідер країни вперше захворів, а найближчі прихильники зрозуміли, що смерть не за горами. Влада розкололася. В період військових дій фактично управління країною було довірено п'ятьом – Берії і Маленкова, Микояну і Молотову, очолював все особисто Сталін. Коли в столицю перевели Кузнєцова, Вознесенського, для них просто не знайшлося місця. Вважається, що вони вирішили об'єднати сили, щоб усунути колишній правлячий клас, в першу чергу Молотова, Берію, Маленкова. Змова незабаром розкрили і вирішили вигнати провинилися. Втім, вони чинили опір і почали писати звернення на адресу Сталіна. Незадоволені станом справ, можновладці ініціювали судовий процес проти Кузнєцова і Вознесенського. Оскільки обидва вони були родом з північної столиці, всю ситуацію в цілому прозвали «Ленінградським справою». Влада і долі
І в 52-му, і в 53-му вищі чини радянської влади продовжували боротися між собою, прагнучи прибрати до рук владу над державою. Що Маленков, Берія вели себе не дуже чесно, однак це дало їм бажаний результат. Абакумов став однією з перших жертв на шляху цих людей до влади. Слідом за ним заарештували Власика, Поскребишева. Сталін до цього періоду вже важко хворів і практично не займався країною, жив на дачі, готував саморобне вино. Його не хвилювали конфлікти та перипетії. Вже при його житті видали постанову, в якому відлучили колишнього володаря. Історія хвороби свідчила: смерть не за горами.
Коли після важкого терміну ув'язнення, численних перенесених тортур Абакумов постав перед судом, він відмовився визнати провину, незважаючи на все пережите. Він вказав на Берію і Рюміна як людей, сфабриковавших весь процес, і звернув увагу на те, що нічого не робив з того, що було визнано складом злочину, а лише виконував прямі накази начальства. Втім, одночасно Абакумов визнавав, що деякі недоліки у нього були, але закликав слідство і аудиторію бути більш логічними. Зокрема, його звинувачували у використанні ресурсів Особливої наради, де генерал ніколи не був головою. Втім, суддям і послідовникам правлячої еліти не було справи до логіки або об'єктивність. Справа Абакумова доручили розслідувати, поки не буде доведена вина генерала. Цим і зайнялися прихильники системи. Автор: Наталія Балагурова 5 Грудня, 2018
Категория: Студентам