Розвиток пізнавальних здібностей молодших школярів, ФГОС: формування, засади виховання, цілі і завдання


Опубликованно 10.12.2018 08:46

Розвиток пізнавальних здібностей молодших школярів, ФГОС: формування, засади виховання, цілі і завдання

Однією з найскладніших проблем є розвиток пізнавальних здібностей молодших школярів. ФГОС пред'являє нові вимоги до випускника початкової школи, тому дана проблема є актуальною і своєчасною. Психічні якості дитини, формуються в процесі навчання, у вихованні, у повсякденній діяльності.

Актуальність питання

Чому так важливо своєчасне розвиток пізнавальних здібностей молодших школярів? ФГОС нового покоління приділяє центральне місце розвитку індивідуальності дитини, розкриття його творчого потенціалу. При ранній діагностиці обдарованості у педагога з'являється можливість побудувати для своїх вихованців індивідуальні освітні траєкторії, створити умови для саморозвитку і самореалізації школярів.

У початковій школі діти виявляють підвищений інтерес до навчання. Розвиток пізнавальних здібностей у молодших школярів — це необхідна умова для успішності і самореалізації кожної дитини. Якщо дитина захоплено займається по одному або кількох предметів, спостерігається інтенсивна робота його сприйняття, пам'яті, мислення, отже, формуються здібності.

Здібності: коротка характеристика

Розвиток пізнавальних та інтелектуальних здібностей молодших школярів — це завдання, від успішності вирішення якої безпосередньо залежить соціалізація дитини. Вони дозволяють успішно та швидко оволодівати якоюсь діяльністю, набувати навички та вміння, домагатися досягнень.

Чому при початкових рівних можливостях одні діти досягають істотних успіхів у музиці, мистецтві, конструюванні, а деякі учні не справляються з найпростішими завданнями, запропонованими педагогом? Як розвивати пізнавальні здібності в молодших школярів? Ці питання заслуговують детального вивчення та розгляду.

Здібностями називають внутрішні умови вдосконалення людини, що формуються в рамках його взаємин із зовнішнім світом.

Формування пізнавальних здібностей молодших школярів — це задача, яка стоїть перед вчителями початкової школи. Ознаки

Інтелектуальні можливості людини формуються по мірі зміни природи, пізнання її. Виділяють три ознаки:

особливості сприйняття, відчуттів, мислення, пам'яті, емоцій, волі, уяви, рухових реакцій, відносин;

запальність, байдужість, млявість при виконанні дій;

індивідуальні характеристики (уміння, навички).

Здібності — це індивідуальні психологічні особливості, що відповідають вимогам конкретної діяльності, що є фактором її успішності.

Розвиток пізнавальних та інтелектуальних здібностей молодших школярів передбачає формування якостей, властивостей особистості, які допоможуть дитині бути успішною в школі, позаурочної діяльності. В якості показників ефективності такого процесу виступають наступні параметри: легкість, темп, якість виконання конкретних завдань.

Крім психічних процесів (сприйняття і відчуттів, мислення, пам'яті, уяви) також важливі і емоційно-вольові моменти, елементи ставлення до різних видів діяльності. Педагог пропонує своїм вихованцям тести на розвиток пізнавальних здібностей молодших школярів, аналізує результативність проведеної роботи.

На основі отриманих даних педагог вибудовує свою роботу, спрямовану на формування особистості. Розвиток пізнавальних здібностей молодших школярів ФГОС розглядає як обов'язковий елемент особистісне орієнтованого підходу.

Важливі моменти

Виявлення і розвиток індивідуальності молодших школярів здійснюється тільки у межах відповідної діяльності. Приміром, якщо дитина ніколи не займався музикою, складно вести мову про розвиненості в нього почуття ритму, музичної пам'яті.

Дитина не народжується з талантом у конкретній сфері (літературі, музиці, живопису). Формування його здібностей відбувається тільки за умови правильно організованої і системної роботи. Протягом усього життя людина удосконалює набуті первинні ЗУН, відточує свої здібності.

Важливим у цьому процесі є зв'язок між уміннями і здібностями. В рамках навчання відбувається формування здібностей, а наявність природних задатків – це умова успішності дитини. Зв'язок нахилів, задатків, інтересів

Розвиток пізнавальних здібностей школярів молодших класів – завдання педагога. Він повинен володіти прийомами і методиками, що дозволяють виявляти природні задатки кожної дитини, а на основі отриманої інформації підбирати умови особистісного зростання. Задатки можуть визначатися особливостями м'язової і нервової систем, фізіологічними особливостями, специфікою органів почуттів. У кожного малюка є певні задатки для формування здібностей. І. П. Павловим виділяється три типи вищої нервової системи:

художній;

розумовий;

середній.

Приміром, люди художнього типу відрізняються образністю пам'яті і сприйняття, багатством уяви, емоційністю. Задатки є лише умовами, на їх основі здійснюється розвиток пізнавальних здібностей у молодших школярів. Якщо дитина не буде займатися музикою, у нього немає шансом стати відомим композитором. Працьовитість, наполегливість – це якості, що дозволяють дитині досягати чудових результатів навіть без наявності яскравих природних задатків.

При створенні сприятливих умов можна розвинути літературні, музичні, художні, образотворчі здібності дитини.

Навчання школярів за інтересами

Розвиток пізнавальних здібностей школярів повинно базуватися на інтересах – індивідуальних особливостях особистості, спрямованості дітей. Судити про здібності учня можна по наступним показникам:

темпу просування учня в оволодінні певної діяльності;

за якістю досягнень;

за схильності до занять.

Недостатньо здібностей для успішності здійснення певної діяльності. Вони повинні поєднуватися з емоційно-вольовими якостями, потребами у веденні подібної діяльності.

Схильність проявляється у виборі дитиною конкретної області, в якій йому хочеться самостійно розвиватися, здобувати нові вміння та навички. Щоб домогтися успіху, крім схильностей та інтересів, важливо працьовитість, зосередженість, організованість, наполегливість, цілеспрямованість. Талант – це величезний труд, який передбачає постійний саморозвиток і самовдосконалення. Умови розвитку дітей молодшого шкільного віку

Розвиток пізнавальних здібностей молодших школярів (ФГОС) передбачає ранню діагностику обдарованості. Дитячий психолог пропонує різноманітні тести для виявлення нахилів малюків 3-5-річного віку, знайомить вихователя з отриманими результатами. На їх основі педагог формує розвиваючу програму, включаючи в неї інноваційні прийоми і методи, що дозволяють у повній мірі розвивати здібності дитини. Варіант програми для розвитку учнів 1-4 класів

Як має здійснюватися розвиток пізнавальних здібностей молодших школярів (ФГОС). Програма передбачає врахування психологічних особливостей. Враховуючи, що останнім часом суттєво зросла кількість дітей, які мають психічні порушення: емоційну незрілість, неврозоподобный синдром, затримку розвитку, соціально-психологічну занедбаність. Пропонує варіант програми, адаптованої для таких школярів.

Вона передбачає розвиток пізнавальних здібностей молодших школярів на уроках, у позаурочний час. Будь-яке заняття ділиться на 3 складові частини. Перша передбачає пояснення і напрямок діяльності дітей. Друга стосується засудження отриманих результатів. На третьому етапі пропонується самоаналіз (рефлексія), метою якого є визначення інформованості УУН.

При проведенні позаурочного заняття, діти «працюють по колу», тому важливо великий простір. Для аналізу ефективності педагог використовує такі показники:

самостійність;

активність, зацікавленість.

Інструменти та матеріали для роботи: олівець, зошит, ручка, альбом для малювання, набір олівців.

Програма розвиток пізнавальних здібностей у молодших школярів призначена для вирішення наступних цілей:

розвитку мислення;

вдосконалення уваги;

розвитку сприйняття форми, величини;

удосконалення спостережливості;

розвитку навичок аналізу, порівняння.

Які методики можна використовувати для успішної реалізації поставлених цілей?

Вправа 1. Хлопцям пропонується знайти два однакових предмета на малюнку з 5 зображеннями. Крім виявлення предметів, вони повинні пояснити своє рішення.

Які ще завдання для розвитку пізнавальних здібностей молодших школярів можна використовувати педагогу початкової школи?

Вправа 2. Діти повинні, озброївшись паличками, викласти візерунок, який їм пропонується на малюнку.

При виконанні такого завдання, школярі не просто копіюють картинки, але і вдосконалюють свою уяву і логічне мислення. Для успішного виконання запропонованого завдання, вони повинні підібрати палички так, щоб з них вийшло зображення.

Як здійснюється розвиток пізнавальних здібностей молодших школярів (ФГОС)? Програма передбачає формування уяви.

Вправа 3. Учням пропонуються малюнки з людьми й будинками. Вони повинні співвіднести людини з домом, у якому він проживає. Ця вправа сприяє знайомству підростаючого покоління з різними культурами, національностями, дозволяє формувати терпимість до інших культур і звичаїв у молодших школярів.

У відповіді хлопці не тільки озвучують свій вибір, але й докладно його пояснюють.

Вправа 4. «Знайдіть тінь». Завдяки такому завданню, у малюків формується уявлення про форму, розміри предметів.

Учитель пропонує зображення різних фігурок, а також тіні, які ними відкидаються. Діти повинні уважно вивчити малюнок, потім знайти тінь, пояснити свій вибір.

1 Молодший школяр, розвиток пізнавальних здібностей якого стає для його наставника головної завданням, із задоволенням включається в таку діяльність.

Вправа 5. «Знайдіть зайве».

Педагог показує дітям картки з різними цифрами: 12,56,34,89,3,51,14,26,98,13. Вони повинні обвести червоним фломастером тільки числа, які входять у діапазон: від 1 до 20.

Ігрова діяльність як засіб розвитку молодших школярів

Особливу увагу педагог приділяє включення в навчальну та позаурочну діяльність елементів гри. Як розвиток пізнавальних здібностей молодших школярів пов'язана з ігровою діяльністю? В рамках різних занять педагог пропонує дітям собі «випробувати» різні соціальні функції. Приміром, у рамках сюжетне-рольової гри, хлопці діляться на «дітей» і «батьків». Кожна група намагається максимально виконувати обов'язки, покладені на них.

У ході таких занять формується логічне мислення, творчі здібності удосконалюються. Хлопці не тільки відпрацьовують модель соціальної поведінки, але й здобувають навички роботи в команді.

Для розвитку просторової орієнтації і сприйняття, педагог включає в свою програму спеціальні вправи.

Вправа 1. «Добери потрібні слова».

Школярі повинні підібрати якомога більше слів, пов'язаних з певним домашнім тваринам (кішкою, собакою), часом року (взимку, влітку, восени, навесні). Під час відповіді не тільки перераховуються прикметники, іменники, які підібрані дитиною, але і даються пояснення.

Вправа 2. «Розкажи, що побачив».

Спочатку хлопцям показують 5 картинок, на яких зображені: киплячий чайник, іграшка новорічна ялинка, хлопчик на стільці, телефон, метелик на квітці. Потім картинки прибирають, діти повинні відтворити їх вміст. Під час відповіді (зв'язкового розповіді) вони не просто перераховують предмети, а намагаються передати те відчуття, яке у них викликав перегляд картинок.

Вправа 3. «Знайди зайве».

На 5 картках зображено по 4 предмети, які пов'язані один з одним певними ознаками, один – зайвий. Хлопці повинні вибрати 3 подібні риси, відзначити той ознака, який явно зайвий.

Серед варіантів карток, які в цьому завданні вчитель початкових класів пропонує своїм вихованцям:

черевик, тапочок, тарілка, чобіт;

машина, морква, картопля, помідор;

виноград, груша, яблуко, огірок;

поїзд, літак, шапка, машина

Вправа 4. «Чого не вистачає?»

Хлопці повинні уважно вивчити картку, визначити, яка фігура має знаходитися у порожній клітинці.

На картці можна зобразити: трикутник, квадрат, залишити місце для кола.

Вправа 5. «Візерунок».

На листочку в клітинку зображений візерунок, який діти повинні повторити в дзеркальному відображенні. Серед умов запропонованого завдання — малювання без відриву від аркуша.

В рамках програми, орієнтованої на індивідуальне розвиток молодших школярів, педагог пропонує і вправи, які спрямовані на перемикання областей діяльності, оцінку здатності концентрувати увагу.

Вправа. «Ляскаємо в долоні».

Педагог вимовляє різні слова. Як тільки він називає тварину, хлопці повинні плеснути в долоні.

Завдання сприяє виявленню уважності молодших школярів, оцінці їх логічного мислення. Приблизний список слів, вимовних педагогом: книжка, стіл, двері, кінь, ножиці, скло, кішка, лимон, диня, білка, сніг, санки, тигр, тарілка, масло, чоботи, вікно, дорога, заєць, краватка, вовк.

Підіб'ємо підсумки

Основні здібності дітей формуються саме в молодшому шкільному віці. Для того щоб у дитини була можливість для саморозвитку та самовдосконалення, важливо залучати їх у активну діяльність. У дошкільний період діти вчаться малювати, співати, ліпити, пізнавати мелодії, відчувати ритм. Трохи пізніше вони набувають навички конструювання, написання оповідань, невеликих віршів.

У початковій школі суттєво зростають можливості для залучення дітей у різноманітну активну діяльність шляхом творчих гуртків. Хлопці в цьому віці цікаві і сприйнятливі. Саме тому дитячі психологи рекомендують розвивати здібності дітей саме в молодшому шкільному віці.

Основним завданням виховання за ФГОС є всебічний розвиток здібностей в учнів початкових класів. Центральної завданням стає формування пізнавального інтересу до навчальної діяльності, своєчасне виявлення схильностей дітей.

Будь-яка дитина, що має нормальний психічний та фізичний розвиток, володіє певними здібностями, яких цілком достатньо для успішного освоєння навчального матеріалу. Роль учителя полягає у допомозі дитині, вмілому напрямку його для розвитку здібностей. Для цього педагогом розробляються виховні та освітні програми, що дозволяють залучати дитину в активну діяльність.

При байдужому, формальне, байдуже ставлення педагога до своєї професії, складно розраховувати на виховання яскравих, творчих, талановитих дітей. Важливо, щоб дитина відчував справжню радість і задоволення від уроків і заходів, пропонованих наставником. Плоди здібності можуть принести тільки в тому випадку, якщо вони доповнюються стійкою схильністю та інтересом до певної діяльності. Педагог повинен постійно розвивати інтереси учнів, підвищуючи частку самостійності своїх підопічних.

Наприклад, для розвитку гуманітарних здібностей, важливо постійно вправлятися у написанні віршів, нарисів, виразному викладу матеріалу одноліткам. Якщо завдання, пропоновані дітям, мають творчу спрямованість, вони зацікавлять дітей, стануть для стимулом для їх саморозвитку та самовдосконалення.

У рамках нових освітніх стандартів, які введені на початковій щаблі освіти, виявлення і розвиток молодших школярів є завданням вчителя початкових класів. Педагог включає в виховну і освітню програму ігрові методики, спрямовані на формування позитивного ставлення до освітньої діяльності у студентів. Особистий приклад вчителя, демонстрація їм зацікавленості в успіху своїх вихованців, допомога батьків - це основні елементи, які допомагають виховувати яскравих і талановитих школярів. Автор: dgyzi 5 Грудня, 2018


banner14

Категория: Студентам