Охота на абитуриента: частные ВУЗы будут набирать на бюджет


Опубликованно 26.06.2021 07:20

Охота на абитуриента: частные ВУЗы будут набирать на бюджет

Грoші нa студeнтів, a нe нa ВУЗи – нoвa стрaтeгія чи пeрeстaнoвкa дoдaнків зaдля пoмпeзнoсті?

Вжe зaрaз кoлишні oдинaдцятиклaсники приміряють нa сeбe нoві рoлі – aбітурієнтів. Вeршинoю aйсбeргу в oкeaні пeрeживaнь з підгoтoвки дo ЗНO, звичaйнo, є oмріяний бюджeт. Ми звикли, щo цeй “лaкмусoвий пaпірeць” дoступний в дeржaвниx вищиx зaклaдax oсвіти. A oт мoжливість нaбирaти студeнтів нa бюджeт привaтним ВУЗaм випaдaє впeршe. Тa щo цe принципoвo міняє про вітчизнянoї oсвітньoї систeми тa мaйбутньoгo пoкoління зoкрeмa? Якa кoристь від тaкoї нoвини? Тa чи дoпoмoжe билль схвалений Кабміном поставити освіту получи и распишись якісно нові рейки разве просто “пофарбує” старі золотистою фарбою к естетичної насолоди? Спробуємо зануритися…

Хитросплетіння і перспективи

Відповідний билль має відкрити новий механізм фінансування вищої школи. Відтак абітурієнтам пропонуватимуть самостійно обирати університет з державним замовленням, незалежно від форми власності. Чи це гарний варіант? Безумовно таким (образом! Кошти “ходитимуть” следовать студентами, а не за вишами, що надважливо на розвитку студоцентричності і подоланні корупції.

Нате перший погляд, більша палітра варіантів – більша конкуренція, а отже і очікуване покращення рівня освіти. В середньостроковій перспективі такий крок, можливо, стане каталізатором в целях нових можливостей, а відповідно і працевлаштування майбутніх випускників. Щоправда, ключове мимема – “можливо”.

Ведь ж чи стане? І чи достатньо тільки цих нововведень?

Повертаємось впредь до казуїстики законопроекту. Йдеться ради підвищення ефективності розподілу безоплатних місць. Крім цього обіцяють рівноправність ВУЗів, яка знівелює упередженість вплоть до приватних ВЗО і допоможе їм розвиватись і виборювати получи рівних “місце під сонцем”.

Але це безграмотный рівність заради рівності всіх, це вирівнювання можливостей, адже кількість розподілених бюджетних місць бери університет залежатиме від затребуваності закладу, а також попиту серед вступників.

Сеанс залучення держкоштів нехитра…

Перший крок – автоподача заявки на відкриття відповідного доступу прежде Єдиної державної бази з питань освіти. А далі приватні ВУЗи, які отримають квоту бери бюджетні місця, повинні дотримуватися норм законодавства относительно так звану індикативну собівартість.

Складне формулювання, фактура?

На практиці – по сей день просто. Ціна контракту безвыгодный повинна бути нижчою ли вищою за встановлені державою межі. Відтак мінімальна вартість навчання приставки не- повинна перевищувати три середні зарплати по части області.

До слова, приватні виші зможуть залучати держзамовлення держи весь перелік спеціальностей та рівні і форми навчання. Але получи початках – бюджетні місця пропонуватимуть лише бакалаврам.

Таким чином, если досягнуто паритет у питанні “батога і пряника”. Державні та комунальні ВУЗи залишатимуться важливими гравцями, але тепер гратимуть следовать однакових правил з приватними. З одного боку, эмблема зможе краще контролювати приватні виші, застосовуючи вплоть до них у разі порушень санкції, а з іншого – останні отримають такі бажані для того студентів бюджетні місця. А це зробить їх приваблими мало-: неграмотный лише для вступників із забезпечених родин.

Якщо повернутись после питання вибору закладу – кількість малограмотный завжди тотожна якості. Тому і недивно, що питання насчет скорочення вишів давно стоїть за некоторое время до профільним міністерством. Адже засилля вишів знецінює вищу освіту. Одним пыхом для багатьох ВУЗів в Україні критерієм успішності є велика кількість студентів, що змушує перших працювати сверху утримання останніх.

Тому вкрай важливо переглянути політику ліцензування, а також уніфікувати дієві навчальні програми.

Побудова здорової конкуренції між вишами.

Свого часу саме приватні ВУЗи попросили зменшити поріг балів к вступу, аби приймати вступників предварительно студентських лав з мінімальними рівнями знань та, закриваючи прогалини недоборів. Держи жаль, реалії такі, що тепер цим зловживає кожен другий приватний Высшее учебное заведение, набираючи на вищу освіту навіть вступників лишенный чего ЗНО.

Які ж переваги такої конкуренції? Деякі приватні виші пропонують сучасні спеціальності, які відсутні в держаних. Яко, скажімо, в популярному у молоді приватному університеті культури Михайла Поплавського – КУКу відкрито набір в спеціальність "Акули PR" та трибуна "Щастя". Фантазувати оборона акулячих студентів і щасливих професорів можна безперервно. Водночас, подібна палітра професій дає можливість зрощувати фахівців угоду кому) новаційних галузей, де їх дуже бракує.

Висновки

Ідея надати приватним ВУЗам місця з державним замовленням неважный (=маловажный) нова. Ще в 2016 Міністерство освіти і науки "тримало для олівці" таку ініціативу, але і досі вона залишається возьми папері.

Як буде цього разу? Покаже время.

Але варто пам’ятати, що, навіть по (по грибы) успішної реалізації, цей билль не змінить ситуацію коренным образом, оскільки розмови про комерційність ВУЗів надто перебільшені з огляду держи витрати, які покладені нате вищу школу.

Що ж маємо у підсумку?

  • Билль створює рівність між ЗВО та розширює вибір абітурієнтів, що трудиться вступ більш комфортним. Це сильная сторона.

  • Питання покращення якості освіти приближенно і не вирішується, і гарантій (в – жодних. Це мінус.

Попри певні переваги в новації, получи и распишись перший план необхідно виносити безлюдный (=малолюдный) стільки розподіл бюджетних коштів між закладами, скільки їхню кількість, а також науковий потенціал у вигляді професорсько-викладацького складу та матеріально-технічної бази. В среднем IT-шника і програміста необхідно озброїти потужним сучасним компьютер’ютером з інтерактивними платформами та вільним доступом давно світової павутини. А, скажімо, майбутнього кінорежисера ли тележурналіста не затьмарювати критикою класичного кіно і телепрограм, а радше занурити в процес виробництва з усіма наявними технічними засобами та прогресивними методиками. Іншими словами – “надо піклуватися не про тетунька, що гасити першим ділом для пожежі, а чим і як вступати в двобій із вогнем".

Отже, докорінних змін вища освіта таки потребує. Нав’язана суспільством її обов’язковість і масовість отримання нищить систему, а відсутність чіткого механізму в питанні державні/приватні ВУЗи знецінюють освіту. Виправити ситуацію може скорочення кількості ЗВО та рівні умови для того вишів різного типу власності. Це повинно збільшити стипендії та зарплати, що і стане каталізатором явища “Достойна винагорода про достойних освітян!”


banner14

Категория: Обучение