Держпідтримка фермерів: щоб застрахувати 10 млн га, в бюджет потрібно закласти 2 млрд грн


Опубликованно 29.07.2021 18:25

Держпідтримка фермерів: щоб застрахувати 10 млн га, в бюджет потрібно закласти 2 млрд грн

Нaйбільшoю мірoю, зa слoвaми зaступникa гoлoви ВAР, дeржпідтримкa aгрoстрaxувaння стaнe в нaгoді сeрeднім і мaлим фeрмeрaм, бo вoни нe мoжуть дивeрсифікувaти свoї ризики зa дoпoмoгoю мeдіaнaльнoгo рoзпoділу свoєї діяльнoсті. "Вeликі xoлдинги мaють підприємствa в бaгaтьox рeгіoнax, і якщo дeсь трaпилaся пoсуxa чи якийсь інший кaтaклізм, тo інший рeгіoн, дe вирoщувaнню урoжaю нічoгo нe зaвaжaлo, ситуaцію витягує і пoкривaє збитки. Нaтoмість сeрeдні і мaлі фeрмeри зoсeрeджeні в oднoму кoнкрeтнoму рeгіoні, і якщo тaм трaпилися якісь пoгoдні кaтaклізми, тo вoни виявляються в дужe склaднoму стaнoвищі", — гoвoрить Миxaйлo Сoкoлoв.

Вийти із "зaмкнутoгo кoлa" і "нe нaступити нa стaрі грaблі"

Нaрaзі ринoк aгрoстрaxувaння виглядaє рeaльнo мaлeньким. Відсoтoк зaстрaxoвaнoї плoщі пoсівів від зaгaльнoї плoщі пoсівів склaдaє 3,5%. "І цe трeбa рoзуміти, що мова йде относительно легально оброблювану землю. Легально у нас обробляється 22 млн гектарів. Тобто ці 3,5% від 22 млн га", — зазначає защитник голови ВАР.

Причиною того, чому аграрії попри всі ризики маловыгодный поспішають страхуватися, Михайло Соколов бачить саму вартість страхування. "По дорогой цене. Середня страхова сума вслед за гектар 214 гривень добродетель іще єдиний податок 14 групи, який платять аграрії. Він становить приблизно 260 грн з гектара. У підсумку суттєва торба виходить. Особливо для малих фермерів", — каже він.

Високу в сьогодні вартість особливо во (избежание малих і середніх аграріїв заступа голови ВАР бачить неважный (=маловажный) тільки в розмірі самих ризиків, а в тому, що самочки система страхування тут нерозвинена. "Страхується аграріїв недовольно, тому страховки дорогі, а по вине те, що дорогі, страхується недостает). Виходить замкнуте коло", — каже він.

Втім, самі страховики констатують, що наразі навіть і за исключением. Ant. с держпідтримки ринок агрострахування повільно, але совершенно ж таки розвивається. "Наша компанія має в своєму арсеналі багато продуктів, які адаптовані під потреби агровиробників. Фермери самостійно обирають ризики, які найбільш актуальні пользу кого їх регіону або культури, а ми адаптуємо покриття та ціну під їх потреби", — каже Віктор Андрійчук. Вслед його словами, на ринку домінує страхування основних нішевих культур, ріпаку, пшениці, соняшнику та кукурудзи. Найбільш популярним є страхування ріпаку від ризиків неперезимівлі.

"Ми щороку страхуємо десятки клієнтів та здійснюємо мільйони виплат страхових відшкодувань. Минулого року рівень виплат в нашій компанії склав близько 90%", — розповідає Віктор Андрійчук. Водночас експерт визнає, що вартість страхового покриття є досить високою. "Ринок агрострахування ніде в світі приставки не- набув розвитку без держпідтримки, адже ціна страхового покриття є високою і потребує компенсації зі сторони держави. Саннорма закону про компенсацію державою раньше 60% страхових платежів, сплачених агровиробником, повинна суттєво здешевити навантаження интересах фермерів та запустити повноцінний механізм захисту приватним сектором наших аграріїв. Варто зазначити, що новим законом закладено підґрунтя про розвитку індексного страхування, що набуло великої популярності в світі сквозь розвиток технологій, швидкість адміністрування цих продуктів, та, відповідно, тысячекратно призводить до здешевлення страхового покриття", — апострофировать кого він.

Сам закон №1601-ІХ має набути чинності одразу після того, як если опублікований. Однак, аграрії получи компенсацію від держави цьогоріч маловыгодный розраховують. "Те, що принцип підписаний президентом, означає, що можна вже формувати смета на наступний рік з урахуванням того, що такий інструмент є. Тому можна если розраховувати на те, що під озимі цього року ми без- встигаємо, але під ярі круглым счетом. Наступного року звісно", — басить Михайло Соколов.

Загалом у своїй презентації Міністерство аграрної політики та продовольства хоче бачити 10 млн гектарів в Україні застрахованими.

"У розвинених країнах страхується близько 30% від усіх площ. Якщо брати безлюдный (=малолюдный) тільки легальні, а всі сільськогосподарські землі, які у нас є, в таком случае це 34 млн га (ще +7 млн га в окупованих Криму і Донбасі, які поки що у плані державної програми агрострахування до самого уваги не беруться). Якщо ми 30% застрахуємо, ведь це і буде 10 млн га. 10 млн га множимо неточно на 200 грн страховки, так отримуємо 2 млрд грн. Штифт якщо нам виділять 2 млрд гривень получи и распишись страхування, то зможемо 30% всіх земель застрахувати ли половину земель, які обробляються легально. Сверху перший рік, я думаю, може, і не так ставити таку планку високу, тому я схильний вважати, що дадуть никак не більше 1 млрд грн. Але і це если добре", — каже Михайло Соколов.

Зазначимо, у державному бюджеті возьми 2021 рік загальна котома видатків закладена на рівні 1 328 млрд гривень.

У законі щодо участі держави в агрострахуванні зазначається, що конкретний розмір компенсації визначатиметься з огляду возьми можливості державного бюджету у відповідному порядку використання бюджетних коштів.

Втім, самі аграрії сомнение чи кинуться активно страхуватися навіть із держпідтримкою, одразу тільки отримавши таку можливість.

"Безлюдный (=малолюдный) дуже довіряю державі і її підтримці. Та і часи непевні. Без- знаєш, що буде грядущее. Рік-два подивлюсь, як це працює, а потім вже буду вирішувати, страхуватись з компенсацією від  держави чи ні", — каже в коментарі произведение фермер із Тернопільщини. Своє прізвище молить не називати. Каже, що боїться вслед свій незастрахований урожай. "Добрі слуги" дізнаються, що не застраховано, в таком случае можуть і спалити. А так думають, що якщо що, так я отримаю більшу компенсацію, аніж збитки".

Провальний інструмент державної підтримки страхування аграріїв, який був запроваджений у 2012 році, також має вплив возьми настрої фермерів. "Нам ранее один раз обіцяли держпідтримку. І куди вона поділася? Хто її бачив? Як собственноручно (делать) про себе не подумаєш, в таком случае ніхто тобі не допоможе", — каже у коментарі случай фермер із Хмельниччини Микола Остапчук.

Наразі самі страховики запевняють, що цього разу провалу у держпідтримці агрострахування без- буде. "Ми віримо в тетушка, що під чітким контролем регулятора страхового ринку, якими є Нацбанк та МінАПК,  в жодному разі неважный (=маловажный) вдасться повторити історію з механізмом запуску агрострахування двадцятирічної давності. Ми будемо перші, хто сигналізуватиме оборона будь-які порушення в даному механізмі. Одновременно на ринку добровільного агрострахування працює декілька страхових компаній, серед яких наша компанія. Нацбанк, Міністерство та кваліфіковані учасники страхового ринку зроблять постоянно, щоб уникнути повторення ситуації 2012 року, если початок субсидіювання страхових платежів вивів в ринок агрострахування близько 50 страхових компаній, які минуя досвіду та відповідної кваліфікації призвели даний механізм предварительно несправного стану, і відлуння такого субсидіювання ми досі чуємо від фермерів", — каже Віктор Андрійчук.

"У 2012 році без- було толкового інструменту. В цьому-ведь і проблема. Те, що було, воно було недопрацьованим. Тому (в не можна порівнювати. Це тетуня саме, що порівнювати саморобний мотопед з брендовим мотоциклом. Приблизно така ж різниця. Нарешті з'явився нормальний логичность, який все прописує, як що робити, і дозволяє робити це в досить великому масштабі", — бормотать (про себя) у свою чергу Михайло Соколов.

Щоб неважный (=маловажный) повторити історії 2012 року, Віктор Андрійчук вважає важливим безлюдный (=малолюдный) допустити до державної програми субсидіювання усіх, хто тільки забажає страховиків. "Добровільний ринок агрострахування завжди відкритий про  всіх охочих страховиків, бывай ласка — інвестуй в штаты, продукти, ІТ, навчання, забезпеч себя надійним перестрахуванням, покажи якість сервісу, здійсни виплати відшкодувань, які в агрострахуванні можуть сягати десятки, а ведь й сотні мільйонів гривень, попрацюй кілька років возьми добровільному ринку, накопич досвід, а потім приєднуйся поперед програми субсидіювання. Саме такої стратегії притримуються Нацбанк та МінАПК, і я її повністю підтримую. В іншому випадку, якщо з перших років надання субсидій відкрити цей ринок пользу кого всіх охочих страхових компаній, ми точь-в-точь повторимо ситуацію 2012 року, коль з тисяч звернень про страхові події відшкодування отримали одиниці", — каже він.

Джерело позитив: Depositphotos 


banner14

Категория: Аналитика