Російські вчені стоять на порозі створення нових ліків від інсульту
Опубликованно 22.09.2017 01:13
МОСКВА, 21 сен — РІА Новини. Вчені з Південного федерального університету знайшли в мозку щура ряд білків, які, можливо, будуть слугувати новими мішенями для розробки ліків, захищають нервові клітини і обмежують пошкодження мозку після інсульту. Дослідження виконувалося в рамках проекту, підтриманого грантом Російського наукового фонду (РНФ). Результати були опубліковані в журналі Molecular Neurobiology.
Інсульт — третя з причин смертності і перша причина інвалідності населення. При ішемічному інсульті, коли тромб закупорює судини мозку, припиняється постачання нервових клітин киснем і глюкозою. Це за кілька хвилин призводить до локального інфаркту — омертвіння нервової тканини. За такий короткий час неможливо врятувати нервові клітини в некротичному вогнищі. Порівняння здорової артерії і артерії з атеросклеротичними бляшками, утворення яких може призвести до інсульту
У найближчі кілька годин пошкодження поширюється на сусідні ділянки мозку. За цей час (воно іменується "терапевтичне вікно") можна обмежити поширення пошкодження і врятувати клітини мозку у цій "перехідній зоні". Вчені з різних країн вже випробували більше тисячі речовин, які продемонстрували позитивні результати в ході дослідів на тваринах, і провели більше двохсот клінічних випробувань, але поки не знайшли жодного нейропротекторного препарату, здатного з доведеною ефективністю захистити мозок людини від ішемічного пошкодження, не викликаючи при цьому шкідливих побічних ефектів.
Для більш глибокого вивчення механізмів інсульту вчені використовували його експериментальну модель — фототромботический інсульт, при якому за допомогою лазерного опромінення в корі мозку щура або миші створюється локальна закупорка судин. Так художник уявляє собі роботу вчених по штучному розвитку фототромботического інсульту, при якому за допомогою лазерного опромінення в корі мозку щура або миші створюється локальна закупорка судин
За допомогою методів оптичної та електронної мікроскопії були вивчені зміни структури нервових клітин і судин у корі мозку щурів. З допомогою протеомных мікрочіпів автори вивчили зміни рівня більше чотирьохсот найбільш важливих нейрональних і сигнальних білків, що регулюють стан клітин мозку, їх функціонування, виживання і смерть.
"Нами виявлено близько ста білків, рівень яких в "перехідній зоні" підвищувався або знижувався в різні терміни після інсульту. Це білки, що регулюють апоптоз (процес запрограмованої загибелі клітин), перебудови цитоскелету, везикулярний транспорт білків і ліпідів, синаптичні процеси, метаболізм, протеоліз і тому подібне. Деякі з цих білків, у принципі, можуть стати новими маркерами ішемічних ушкоджень мозку і потенційними мішенями для нових нейропротекторных ліків", — розповів один з авторів статті, професор Анатолій Узденский, керівник проекту РНФ, завідувач лабораторією "Молекулярна нейробіологія" Академії біології та біотехнології Південного федерального університету.
Автори роботи відзначають, що в подальшому необхідно вивчити внутрішньоклітинні сигнальні шляхи і фактори транскрипції, які керують синтезом білків, відповідальних за загибель клітин мозку при розвитку інсульту. Друга задача — знайти активатори або інгібітори таких білків і білків-регуляторів, які могли б стати потенційними нейропротекторами.
"Ціна питання величезна, адже мова йде про розробку нових підходів до стратегії лікування наслідків інсульту, нових лікарських препаратів, що дозволяють у підсумку знизити смертність та інвалідність людей", — підсумував Анатолій Узденский.
Категория: Аналитика