Поява знаті і нерівності. Перехід від родової общини до сусідської


Опубликованно 18.10.2017 08:04

Поява знаті і нерівності. Перехід від родової общини до сусідської

Людину завжди цікавило питання появи нерівності і знаті в суспільстві. Він займав уми мислителів, над ним роздумували великі філософи. З історії кожному відомо, що перші людські громади не знали нерівності. Що послужило причиною його зародження? Без археологічних досліджень вчені не змогли отримати відповідь на це питання. Отже, яка історія появи нерівності і знаті, що за причини привели до виділення класів багатих і бідних?

Передумови

Відомо, що будь-якої події передують певні передумови. Які причини появи нерівності? Спочатку розпаду суспільства сприяло наступне:Удосконалення знарядь праці, за допомогою яких можна було обробити більшу кількість землі і зробити це якісніше.Використання худоби при виконанні важких робіт, що полегшувало завдання хліборобам і дозволяло виробляти продукти з надлишком. Це також призвело до появи нерівності і знаті.Відпала необхідність обробляти землю общинним методом. Кожна сім'я, маючи металеві знаряддя праці, вже могла самостійно працювати на своїй ділянці, отримуючи при цьому їжу в кількості, достатній для того, щоб прогодувати себе, своїх дітей, і навіть отримати надлишок.

Профіцит продовольства у сім'ї подарував її членам нові можливості. При цьому надлишками можна було розпорядитися на свій розсуд: обміняти на більш досконалі знаряддя праці, золоті або срібні прикраси, одяг, посуд, яку виготовляли ремісники, – хто такі вони, дізнаєтеся трохи пізніше.

Таким чином, надлишок продуктів, що виробляються став основним сприятливим умовою для поділу суспільства на бідних і багатих. Надлишки стали відправною точкою для накопичення цінностей в окремих родинах і причиною зубожіння інших.

Механізм зародження нерівності

Поступово у кожній сім'ї накопичувалося власне майно. Це могли бути знаряддя праці, худобу, посуд, прикраси. Передавали їх у спадщину, що приводило до збагачення наступних поколінь. Таким чином, в одних майна ставало все більше, в інших – менше. Якщо при общинно-родовому ладі все, що видобувалося в і вироблялося в сім'ї, вважалося спільним, то поява надмірностей дозволило кожній клітинці збільшувати власні запаси.

Однак цікаво й те, що сам процес майнового розшарування зароджувався в громадах, коли урожай і видобуток ділилися порівну. Вже в ті часи існувала родоплемінна верхівка, до якої входили старійшини, вожді, очолювали рід, військові. Зрозуміло, що при діленні врожаю або військових трофеїв їм діставалося тільки найкраще.

Сім'ї з достатком користувалися великою повагою, тому часто при виборі ватажка громади до влади приходили ті, у кого було більше землі, худоби і майна. При військових походах захоплені трофеї стали ділитися порівну, як раніше, а більша частка діставалася знаті, що ще більше посилювало нерівність. Щоб виправдати себе перед іншими членами громади, вони пояснювали це власною винятковістю, знатним положенням.

Розпад родової громади

Перші металеві знаряддя людина почала виготовляти приблизно дев'ять тисяч років тому. Їх застосування підняло общинно-родове суспільство на новий щабель розвитку, дозволило вибудовувати стосунки між його членами на зовсім іншому рівні. Поступово відбувався перехід від родової общини до сусідської. На зміну колективній праці прийшов працю сімейний, при якому кожна окремо взята сім'я працювала виключно на себе. Ця обставина призвело до появи нерівності і знаті, причиною чого стали різні умови.

Наприклад, хвороба чи смерть годувальника, неврожайні роки перешкоджали накопичення надлишків. Відповідно, обмінювати на знаряддя праці або худобу було просто нічого. Отримання ж продукту в надлишку дозволяло збільшити обсяги наступного посіву і зробити вигідні покупки.

Сусідська громада

Поступово громада, що складається з родинних сімей, тобто людей одного роду, ставала сусідської. Між ними складався інший порядок взаємовідносин, що не потрібно докладати спільні зусилля для обробки землі. Сім'ї розросталися, родинні зв'язки втрачалися. У кожній з'являвся свій худобу, свої наділи землі, знаряддя праці. Саме в цей час, коли родинні зв'язки як обов'язковий атрибут общинно-родового суспільства втратили свою значимість, відбулося виникнення нерівності і знаті.

Кожна сім'я була вже сама за себе. Появі знаті і нерівності сприяли різні фактори. В залежності від прикладених зусиль, кількості членів сім'ї, родючості земельних наділів і обсягу отриманих надлишків кожна сім'я збагачувалася по-різному. Крім того, спільні зусилля потрібні були при освоєнні нової землі, у випадку захисту від ворогів, військових походів. Тут зберігалися общинні зв'язки, так як вижити в суворих умовах однієї сім'ї було неможливо.

Винайдення плуга і приручення домашніх тварин

Рільницький – один з найважчих видів робіт на землі. До винаходу плуга грунт можна було обробляти виключно громадою, так як зробити це самостійно, не маючи жодних ефективних засобів, і зовсім неможливо. Використання даного знаряддя дозволило в рази збільшити продуктивність праці та зменшити витрати. Однак застосування плуга не полегшувало роботу окремим пахарям, тягнути його одній людині було не під силу. Перші плуги представляли величезні колоди з товстими загостреними сучками, з допомогою яких розорювали землю.

Тільки приручення тварин дозволило людині удосконалити процес землеробства. Крім того, застосовуючи додаткову тяглову силу, людина вже міг зорати в рази більше землі і, природно, зібрати більший урожай.

Розвиток ремесел

Потреби людини полягали не тільки в їжі, у нього була необхідність у придбанні знарядь праці, одягу, посуду. Для того щоб виготовляти певний вид продукції, необхідні навики та вміння, які вироблялися роками. Гончар не повинен був займатися землеробством і кушнір, ткач або коваль. За свою роботу він брав певну натуральну плату у вигляді зерна або іншої сільськогосподарської продукції.

Хто такі ремісники? Поступово з середовища хліборобів почали виходити люди, які займалися виключно ремеслом. Причому нерідко воно ставало сімейною справою, наявний досвід і знання передавалися нащадкам.Обробка металів

Поява металевих знарядь праці призвело до справжнього перевороту в житті і людських відносинах. Спочатку чоловік почав плавити і виготовляти вироби з міді – легкоплавкого металу. Знаряддя праці та зброю, виготовлені з нього, були набагато краще кам'яних, тому їх застосування дозволило підвищити продуктивність праці.

Після міді людина навчилася виплавляти більш міцне олово, але знайомство з залізом і його використання призвело до справжньої революції. Знаряддя праці, зброю, виготовлені з цього металу, були надійніше і довговічніше попередніх.

Перші міста

Захищаючись від ворогів, громада повинна була вживати певні заходи. Щоб уникнути раптового ворожого нападу, необхідно було відгородити поселення огорожею або стіною. Зводилися вали, будувалися цілі фортеці, оточені ровами з водою.

Так, невеликі поселення поступово розросталися, територія перед фортецями стала заселятися землепашцами і ремісниками. Ці поселення також огороджувалися мурами, валами, ровами і поступово набували вигляду міст. Вони з'явилися приблизно п'ять тисяч років тому, що стало знаком остаточного розпаду громад і зародження держави.

У зазначений період нерівність вважалося нормою. Виділялися заможні верстви, яким належала влада, формувалася армія. До речі, військові були людьми, які не орали землю і не були ремісниками. Їх основним обов'язком був захист міста від ворогів, участь у військових походах і захоплення здобичі – трофеїв і рабів.


banner14

Категория: Студентам