Що вивчає історія Середніх віків? Тимчасові рамки і найважливіші події Середньовіччя


Опубликованно 19.10.2017 03:12

Що вивчає історія Середніх віків? Тимчасові рамки і найважливіші події Середньовіччя

Що вивчає історія Середніх віків? Щоб сформувати уявлення про суть питання необхідно ознайомитися з предметом її вивчення, періодизацією основних подій, що відбулися в цей відрізок історії людства, і різних точок зору на розглянутий період.

Термін «Середні віки»

Цей термін (а якщо ще точніше, «Середній вік») виник в Італії. Придумали його гуманісти в кінці XV-початку XVI ст. нашої ери. Історики XVII-XVIII століть остаточно закріпили і поділили історію людства на стародавні століття, середні і новий час. На їхнє глибоке переконання, і з їх подачі, пішло кочувати думку, яка іноді підтримують деякі сучасні вчені про те, що це була епоха культурного і духовного занепаду, мракобісся, а людство зробило крок назад. Чи вірно це твердження, розглянемо далі в статті.

Зараз необхідно висвітлити питання про те, навіщо вчені нового часу ввели цей термін. Тут все дуже просто. Вони звеличували до небес Античність – епоху, на їхню думку, розквіту науки, мистецтва і культури. Потім Велика Римська імперія впала, і Європа поринула на століття в хаос.

Війни, епідемії, релігійна нетерпимість і фанатизм негативно позначилися на людстві. Але ось почалася епоха Нового часу, а далі змінюються один за одним епохи Відродження і Просвітництва дали людству нову надію на воцаріння розумних, гуманних і виправданих законів.

До питання про періодизацію

Тимчасові рамки Середньовіччя істориками різних країн розглядаються по–різному. І це не дивно, так як в різних куточках земної кулі були свої особливості і специфіка. Втім, початок Середньовіччя не викликає суперечок і розбіжностей.

Вважається, що ця епоха вступила в свої законні права з падінням Римської імперії і це сталося 4 вересня 476 року. Сенат Риму під тиском оголосив, що Західній імперії більше не потрібен імператор і в Константинополь поїхали діадема і скіпетр. Символи імператорської влади і величі Риму.

Коли мова зайшла про те, де закінчити цей значимий період в історії людства, то тут думки розділилися. Кожна сторона пропонувала свою версію і давала обґрунтовану аргументацію. Це і взяття Константинополя (1455), і початок Реформації (1517) і безліч інших не менш значущих і унікальних подій.

Історія, на жаль, використовується як один із найважливіших інструментів ідеологічного впливу. Забувається при цьому її найважливіша і головне завдання – вивчення та аналіз досвіду людства з метою не допустити прикрих і страшних помилок. Тому розбіжності в хронології, а найголовніше те, що термін «Середньовіччя» практично непридатний до історії всіх народів світу, закріпили його умовність.

Періодизація

Однак, незважаючи на умовність періодизації, все ж необхідно виділити три основних періоди, якої дотримуються в російській історіографії і в більшості західних держав:

Раннє Середньовіччя

Початок Середньовіччя прийнято вважати 476 року нашої ери і падіння Римської імперії, і цей період триває до середини XI століття.

Висока, розвинену, або класичне Середньовіччя

Це середина XI століття – час виникнення середньовічних міст та початок Хрестових походів і завершується цей відрізок історії епохою розвиненої європейської торгівлі, розквіту ремесла і мистецтва.

Пізнє Середньовіччя, або Ранній Новий час

Кінець XIV-XVI ст. – самий розквіт епохи великих географічних відкриттів.

Необхідно зробити невелику обмовку. На Заході існують інші часові рамки Середньовіччя. Воно благополучно завершується після знаменитого відкриття Америки Христофором Колумбом в 1492 році.

Середньовіччя: предмет вивчення

Що вивчає історія Середніх віків і що є предметом її вивчення? Це особливості, закономірності та умови розвитку суспільства того періоду. В першу чергу це зародження, становлення та розвиток феодальних відносин. Саме вони й стали тим основним чинником, який вплинув на соціальні відносини в суспільстві та його культурний розвиток. Завдяки феодальним відносинам перекроювалася політична карта того часу. Зароджувалися відомі в сучасності національні культури і характери.Класифікація джерел

Відповідаючи на питання "що вивчає історія Середніх віків", буде доречно охарактеризувати і дати класифікацію джерел, які використовуються при вивченні цього питання. Це п'ять типів джерел, які відрізняються за способами фіксації інформації. Перерахуємо ці джерела:Природно–географічні (завдяки його вивчення можна отримати всі необхідні дані про навколишнє середовище: клімат, ґрунт, ландшафт і т. д. Це необхідно для розуміння природної специфіки досліджуваного регіону.).Етнографічні (вивчається фольклор, звичаї, традиції, національні костюми, житла тощо).речові (сюди входять об'єкти матеріальної культури. Це зброя, посуд, прикраси і т. д. Все те, що у вигляді матеріальних предметів дійшло до наших днів з минулого.).Художньо – зображувальні (картини, пам'ятки архітектури, скульптури, мозаїки тощо).Письмові (це тексти, причому неважливо, чим вони записані - нотами, літерами, ієрогліфами, клинописом або цифрами.).

Класи письмових джерел з вивчення історії Середньовіччя

Писемні джерела, в свою чергу, для зручності діляться на класи. Необхідно коротко описати кожен із них. Ось як вони виглядають:Наративні, або розповідні (оповідають про події в довільній формі, використовуючи іноді вигадка).Документальні (такий клас джерела формалізованим мовою висвітлює вузькі і окремі моменти в соціально-економічній, юридичній або політичних сферах).Законодавчі (даний клас джерела зачіпає питання по історії Середніх століть суто в юридичному полі. Але тут одна цікава особливість - вони дуже часто відображають не тільки законодавчу практику. За ним дуже чітко можна простежити, як законодавець намагається її змінити, іноді під конкретну ситуацію.).

Середньовіччя на Русі

Як вже було сказано, періодизація епохи Середньовіччя – умовність, тому розуміння цього феномену і створює умови, коли необхідно враховувати історичну специфіку регіону. Невипадково середньовічна Русь розглядається істориками як територія, де феодальні відносини зароджувалися повільніше, виходячи з тих даних, якими володіє сучасна наука. Тому тут періодизація виглядає наступним чином:IX-XII ст. – Київська Русь, на чолі з Києвом – «матір'ю міст Руських».XII-XIII ст. – епоха міжусобиць між окремими князівствами і початок встановлення татаро-монгольського ярма на деяких руських землях.XIV-XVII ст. – об'єднання руських земель під владою Москви.

Чому середньовічна Русь проводила будівництво феодального суспільства набагато пізніше за своїх європейських сусідок – тема додаткових досліджень. І остаточна крапка в цьому питанні ще не поставлена.Феодалізм

Феодалізм зароджувався і встановлення загальної влади Церкви вступили в явний антагонізм з існуючим на той момент, але поступово отмирающим античним рабовласницьким ладом. Відбувалася зміна нової соціально-економічної формації. Що і спричинило за собою в результаті величезний сплеск насильства і жорстокості.

Це виражалося не тільки в краху Західної Римської імперії, на її уламках виникали нові гравці у вигляді варварських королівств. А Велике переселення народів, яке тривало з IV по VII ст., додавало плутанини. Зміни відбулися, в першу чергу, в самому середовищі варварських племен.

Зародження варварських королівств, зміцнення влади їх королів неминуче приводили до розшарування всередині суспільства. Феодальні відносини і були тим інструментом, зміцнює владу «сюзерена». За це васали отримували не тільки землі, але і людей їх обробляють. Поступово цей статус отримали і їхні нащадки, з правом подальшої передачі у спадок.

Закріпачення селянства

Необхідно коротко торкнутися основних подій в історії людства, які не лише вплинули на життєвий уклад середньовічного суспільства, але і створили передумову для подальшого розвитку. Підручник з історії Середніх віків дає коротку хронологію тих подій, що відбулися більш ніж у тисячолітньому відтинку історії.

Наприкінці V-початку VI ст. (481-511) серед франків висувається жорсткий і амбітний король Хлодвіг. Він не тільки став родоначальником династії Меровінгів. При ньому, можливо, за його прямою вказівкою, була оформлена «Салічна правда». Завдяки їй, можна вивчити і проаналізувати існували архаїчні порядки. А найголовніше – це зароджується майнова і соціальна нерівність. Хлодвіг і його наступники завзято завойовували землі на території сучасної Франції.

Але змінилася династія і Карл I створив величезну імперію, втім, вона проіснувала недовго. Але при ньому остаточно оформилося обезземелення і закріпачення селянства.

Християнська релігія сприяла цьому процесу. Церква отримала величезні наділи і багатства настільки зміцніла, що сама втручалася у справи європейських правителів і навіть санкціонувала грабіжницькі Хрестові походи, прикриваючись слушним приводом. Найважливіші події середньовіччя включають в себе безліч епізодів, так чи інакше, вплинули на хід сучасної історії.Міста і торгівля

Якщо неупереджено дослідити історію людства, то можна прийти до висновку, що основою будь-якого конфлікту є економічні інтереси. Це потім оформляється необхідна ідеологія, що підштовхує часом цілі народи до взаємного знищення. Середньовічні війни, так і сучасні це чудово ілюструють. Але також вірно, що саме економічна вигода є той необхідний двигун, який не тільки змінює суспільство, але і рухає його до прогресу. Торгово-економічні зв'язки неминуче призводять до культурного і технічного запозиченню.

Міста, утворювались на великих торговельних шляхах і навколо укріплених фортець (бургов) – стали центрами торгівлі, ремесла, науки і культури. Деколи люди відправлялися в інші країни, щоб навчитися і досягти успіху в своїй області або привезти екзотичних товарів.Висновок

Що вивчає історія Середніх віків? Прийнято вважати Середньовіччя епохою занепаду і розкладання. На перший погляд, з цим можна частково погодитися. Середньовічні війни, антисанітарія, спалювання людей та інші «принади» не вселяють оптимізму. Проте слід розуміти, що це був необхідний шлях людства при зміні соціально-економічної формації. Історія становлення середньовічної Європи пройшла довгий і тернистий шлях, але від історії не можна відмовлятися: які б гіркі і страшні уроки вона б не давала.


banner14

Категория: Студентам