Людмила Улицька, «Дочка Бухари»: аналіз. «Дочка Бухари»: характеристика героїв
Опубликованно 22.10.2017 02:16
Ця розповідь був закінчений Людмилою Улицької в 1994 році. Як і багато інших твору, час його дії аж ніяк не сучасність, а післявоєнний період. Події відбуваються в кінці 46-го року, коли народ ще не зовсім прийшов до тями після військових потрясінь.
Місце дії
Московські провулки, важке життя після закінчення військового лиха – саме з такого опису починається розповідь «Дочка Бухари». Аналіз твору учень може почати саме з опису місця дії. В архаїчній життя Москви повоєнного часу не було такого поняття, як особисте життя – саме поняття сімейної таємниці відсутнє. Будь-латка на підштаниках була надбанням всіх і кожного. Видимість і чутність постійно супроводжували будь-якого, хто жив у цій середовищі. Щохвилини в повсякденність вторгалася сусідська життя. Можливість вижити забезпечувалася лише тим, що гучний скандал з одного боку був урівноважений звуками п'яної гармоні з іншого.
В глибині величезного будинку, який був розділений всередині численними перегородками сараїв, стояв досить пристойний флігель, побудований ще в дореволюційні часи. До нього прилягав скромний сад. Тут і жив старий доктор. Аналіз «Дочки Бухари» знайомить нас з одним з головних героїв цього оповідання. Одного разу травневим днем, коли всі, хто повинні були повернутися з фронту, вже давно повернулися, у двір під'їхала машина марки «Опель-Кадет». Ще не встигли дворові хлопці як слід оглянути дивовижний автомобіль, як з машини вийшов майор. У нього правильні і красиві риси обличчя, як ніби він тільки що зійшов з плаката.
Поява східної красуні
Він обходить кругом машину і відкриває двері своєї супутниці. Звідти повільно виходить жінка незвичайної східної краси. У неї блискучі і сильні волосся, які закривають її невелику головку. Над бідними будівлями лунають радісні старечі крики – повернувся син доктора. Описом тієї недоброї атмосфери, яка панувала тоді в будинку, продовжимо наш аналіз. «Дочка Бухари» - це назва дано твору невипадково. «Бухарою» назвали східну красуню мешканці двору.
Однак деяка аристократичність прощалася жителям флігеля. Адже не було жодної жінки, яка б не знала доктора. При цьому всі послуги були безкоштовними. Всі п'ять поколінь в сім'ї мали незвичайну особливість – кожен чоловік залишав після себе тільки одного сина. І, знаючи цей факт, на невістку зі сходу сім'я дивилася з очікуванням.
Контрасти в сценах
Післявоєнна Москва сповнена напівголодними і жебраками жителями, і як тільки з'являються головні герої, виникає різкий контраст між навколишнім середовищем і діючими особами. З образом Бухари виникають асоціації про чари, таємничому Сході, барвистості - так описує героїню Людмила Улицька. Аналіз "Дочки Бухари" повинен містити в собі і цей опис, щоб показати антитезу в оповіданні.
Бухара починає завзято займатися домашніми справами, чим ображає няньку Пашу. Старий доктор умовив її повернутися. У Алі народжується слабенький дитина – дівчинка, яку назвали Людмилою. І через півроку всі зрозуміли, що у дитини відхилення в розвитку, синдром Дауна. Мати продовжує піклуватися про дитину з любов'ю, а батько шкодує про нещастя. Дівчинка любить возитися в бруді, розводити її з водою. Чоловік починає постійно затримуватися на роботі, не хоче проводити час з сім'єю. Він стає коханцем власного медсестри і приймає рішення кинути Бухару. Чим закінчується розповідь
Бухара починає працювати медсестрою, а дитина забуває свого батька, який лише поштою переводить гроші. Дитинство у дівчинки спокійне і щасливе. Вона вчиться вирізати фігурки і квіточки з паперу, з гордістю демонструючи свої вироби няньці Паші і матері. Але ось Бухара захворіла, її краса стала зникати. Разом з донькою вона побувала на батьківщині, привезла спеціальну траву, яка могла б продовжити їй строк життя – Бухара знала, що він недовгий.
Аналіз «Дочки Бухари» не може передати всієї зворушливості цього оповідання, який сподобається кожному читачеві. Вона намагається якомога краще адаптувати Милочку до життя – водить її в спеціальну школу, вчить говорити. Дочка починає працювати в майстерні по склеюванню конвертів. Бухара вирішує видати дочку заміж і після цього померти. Вона знайомиться з Берманом, син якого хворий, як і Міла. Вони укладають шлюб дітей, а через п'ять днів Бухара вмирає.
Протиставлення в оповіданні
Аналіз оповідання «Дочка Бухари» має містити в собі опис основної думки твору. Мати робить все від неї залежне, щоб врятувати дитину. Твір присвячено такому явищу, як материнський подвиг. Батько ж відмовляється від дочки, її живцем «ховає». В основі створення оповідання лежить літературний прийом під назвою антитеза – це риторична протиставлення, стилістичний контраст між образами, станами, поняттями.
При підготовці аналізу твору «Дочка Бухари» учню бажано виписати додаткові приклади антитези з розповіді. Наприклад, на самому початку тексту описується незвичайна краса Бухари, і сам майор ніби «зійшов з плаката». Але тут же розповідається і про потворної реальності – злидні, пияцтво, дров'яні склади. Герої оповідання виявляються протиставлені навколишнього обстановці. Але при цьому вони протиставлені одне одному. Характеристика чоловіка
Аналіз оповідання «Дочка Бухари» Людмили Улицької продовжуємо описом тих почуттів, які викликало у Бухари і її чоловіка появі неповноцінної дитини. Бухара народжує дитину з відхиленням через тривоги, страху і невпевненості. При цьому в оповіданні також використовується прийом антитези. Її чоловік намагається заперечувати реальність, відштовхнути від себе погані передчуття. Він вважає, що «єдина радість – це рання загибель, адже мало хто доживає до повноліття». Дмитро не може впоратися з реальністю, взяти речі такими, якими вони є. Він кидає дружину і дитину, фактично поховавши дочка живцем - так описує зрада "Дочка Бухари" Улицької. Аналіз цього твору повинен містити опис відносини подружжя до сімейного горя.Ставлення до Бухари дитині
Стосовно батька протиставляється позиція матері. Вона не випускає доньку з рук, намагається її влаштувати, не помічає її меншовартості. Наслідком заперечення реальності для чоловіка стає постійний жах, щоденне почуття розпачу. Але для Бухари трапилося не потребує жодних пояснень. Для неї це таємниця, яка не підлягає розгадки. В аналізі «Дочки Бухари» Улицької учень може додати, що такий таємницею в оповіданні є людина. Неможливо розгадати її, осягнути волю небес.Характеристика Міли
Сама улюблена стихія Міли – це рідка земля. Вона постійно займається якоюсь справою, щось ліпить, будує, створює. У аналізі твору «Дочка Бухари» потрібно обов'язково згадати цей символ. У своїй грі дитина нехтує піском, так як він символізує собою нестійкість. Міла любить грати саме з водою і землею – з цих елементів і створений Світ. Господь Бог використовував бруд як первинну матерію для створення людини, тварин – саме тому її використовують у своїй грі дочка Бухари. Аналіз оповідання потрібно доповнити тим, що таким чином автор намагався надати дівчинці образ Бога, творця. Міла ліпить нове життя. Бруд, з якої бере свій початок життя, символізує нову точку відліку в еволюції циклу, вона містить у собі секрет світобудови.
Відносини Бухари і оточуючих
"Дочка Бухари" Улицької, аналіз якої зараз розглядається, демонструє відмінності у ставленні оточуючих до Бухарі, а також самої східної красуні до оточуючих. Паша ставиться до неї негативно, інші жителі теж демонструють недружелюбність, неприйняття, а також підозрілість. Вони відгукуються про неї так: «Головенка азіатська... одне слово, Бухара». Проте дівчина не обтяжується чужою культурою, вона намагається бути до всіх доброзичливою. Вона також і лагідно відноситься до Паші, називаючи її «годувальницею».
Категория: Студентам