Проголошення Карла Великого імператором. Виникнення та розпад імперії Карла Великого


Опубликованно 29.10.2017 01:00

Проголошення Карла Великого імператором. Виникнення та розпад імперії Карла Великого

Історія – наука загадкова і захоплююча, що вміщає в себе безліч цікавих фактів і подій, які можуть бути героїчними, комічними і трагічними одночасно.

Як відомо, історію творять люди, дії яких не завжди зрозумілі сучасному обивателю. Чому той чи інший правитель вчинив так, а не інакше? Чому сталося те чи інше подія, вплив якої до цього часу відчувається у нашому житті? Не завжди вчені та археологи можуть дати остаточні і повні відповіді на перераховані вище питання.

Однією з таких неординарних своєрідних фігур всесвітньої історії і є Карл Великий (роки правління правителя: 768-814). Якою людиною був цей володар? Якими державами він керував і чого зміг досягти завдяки своєму царювання? Про це ми і поговоримо в цій статті, а також дізнаємося, коли відбулося проголошення Карла Великого римським імператором і як ця подія вплинула на всю подальшу історію людства.

Але спочатку, звичайно ж, познайомимося з самим королем, його дитинством, юністю і молодістю.Дата народження

Перш ніж дізнатися рік проголошення Карла Великого імператором, слід з'ясувати, коли ж народився цей могутній чоловік.

Примітно, що історики досі сперечаються про справжню дату його народження. У середньовічному історичному працю "Петавианские аннали", написаній анонімним автором, згадується, що в сімсот сорок сьомому році нашої ери народився франкський король Карл, а трохи пізніше – його молодший брат Карломан.

В інших, не менш достовірних джерелах згадуються дві інші можливі дати народження государя. Згідно з одним повідомленням, він помер на сімдесятому році життя, тоді як згідно з іншими даними, це сталося двома роками пізніше. Як бачимо, історичні та археологічні перекази щодо народження Карла Великого суперечливі. Однак можна припустити, що він народився в проміжку між 742 і 747 роками нашої ери.Ще одна загадка

Нез'ясованим залишається і місце народження імператора. Згідно обчислень багатьох істориків, ним може бути один з німецьких міст Ахен або Інгельхайм, або французька французька комуна Фьерси.Зміна династій

Перед тим, як детально розглянути момент проголошення Карла Великого імператором, давайте трохи дізнаємося про дитинство майбутнього правителя.

Як це не дивно, але він не був народжений в сім'ї монарха. Як таке могло статися?

Історія Карла Великого багата сприятливими подіями і вдалими подіями. Справа в тому, що, коли він тільки народився, країною управляв монарх з іншої королівської династії, династії Меровінгів. Батько Карла, Піпін Короткий, служив при дворі государя майордом. Він і його дружина, Бертрада Лаонская, активно займалися політичними справами країни і пристрасно бажали об'єднання сусідніх споріднених народів.

Останній з династії Меровінгів був слабкою, безвольною особистістю. Він повністю підпав під вплив свого оточення і виконував всі рішення старшого майордома. Зрештою Піпін Короткий набув зрадницький союз з Римським Папою, внаслідок чого законний король був позбавлений усіх прав і відправлений у монастир, а узурпатор отримав владу і царську діадему. В подяку від нового правителя Тато отримав багаті землі в самому центрі Італії. Радісне дитинство

Як дана ситуація позначилася на маленькому Карлі? Ще дитиною він, разом зі своїм молодшим братом, був прилюдно помазаний на царство в абатстві Сен-Дені. Батько готував старшого сина в імператори, брав його у військові походи і знайомив з державними справами. Хлопчик ріс здоровим, сильним, допитливим і активною дитиною, що відрізняється від багатьох своїх однолітків поступливим і миролюбним характером.

Через чотирнадцять років після помазання синів на царство Піпін Короткий помер, і спадкоємці, згідно із заповітом, поділили між собою королівські володіння. Коли ж відбулося проголошення Карла Великого імператором Риму? Про це читайте далі.Шлях до абсолютної влади

Поділивши франкська держава, брати стали суперниками і конкурентами один одному. Навколишні їхні придворні постійно намагалися посварити молодих людей. Та й самі королі плели один проти одного інтриги, замишляючи захопити чужу територію і стати абсолютними правителями в королівстві.

Одного разу, коли в середовищі басков і аквітанців піднявся заколот, Карлу довелося самому, без допомоги брата, придушити його. Побоюючись змови Карломана і лангобардського короля, Карл взяв у дружини дочка останнього і вступив в союз з його зятем. Проте всі хитрощі виявилися непотрібними, так як через пару років Карломан раптово помер. Ця смерть дала можливість Карлу захопити володіння брата і проголосити себе єдиним франкським королем.

Однак це не всі події, що передували проголошенню Карла Великого імператором Риму.Територіальні розширення за рахунок саксів

Починаючи з 771 року в руках короля знаходилися величезні процвітаючі володіння. Кордони франкської держави включали в себе землі сучасної Франції, Бельгії, Німеччини, Австрії та навіть невеликої частини Нідерландів.

Однак Карл Великий не задовольнився цим. Він вирішив зміцнити свою територіальну власність, приєднавши до королівства ще кілька невеликих держав. Так почалися запеклі загарбницькі бої, що увійшли в історію під багатоликим назвою Саксонські війни.

Все почалося з численних сутичок Франкської держави зі своїми лютими і нетерпимими сусідами. Після того, як на вормском сеймі було вирішено виступати проти них війною, король особисто очолив військо, вторгся в один з великих міст Саксонії і зруйнував його поганську святиню.

Звичайно, північні германці не збиралися так просто віддавати свою територію, тому війна з ними була тривалою і кровопролитною. Починаючи з 772 року більше тридцяти років велися битви між двома сильними державами. Сили були практично рівні, тому перемога часто переходила від одного правителя до іншого. Нарешті, уклавши союз проти Саксонії з її ворогами (слов'янами-бодричами), Карл Великий приборкав бунтує народ і приєднав до себе великі багаті території. Для того, щоб примирити саксів з поразкою, був виданий указ про рівність франків і саксів перед обличчям закону.Підкорення лангобардів

У процесі боротьби з Саксонським державою Карл Великий керував військовими походами на лангобардське королівство. Це сталося перш за все із-за інтриг його государя проти всемогутнього франкського правителя. Вирішивши поставити на місце ворога, Карл пішов війною проти його народу. За повідомленням істориків, йому не було надано запеклого протидії, чого, швидше за все, посприяв Папа Римський.

Після того, як лангобардский король здався і був насильно пострижений у ченці, франкський володар з'єднав в одне ціле такі території, як Галію та Італія. Заручившись підтримкою Папи, він став повноправним монархом тій місцевості.

Утвердження панування

Поступово Карл великий захопив Баварію і Аварський каганат, а також деякі слов'янські і галльські землі.

Як бачимо, територія імперії Карла великого являла собою досить значну державу, величезну за своєю площею та кількістю жителів. Утримуючи покора таке безліч суперечливих націй і племен було дуже серйозною і складною задачею. Тому внутрішня політика, здійснювана в державі Карла Великого, була зосереджена на запобіганні всіляких бунтів, заколотів і повстань.

Однак перш ніж говорити про могутньої імперії цього правителя, давайте дізнаємося, як відбулося проголошення Карла Великого імператором?Коронація Карла Великого

Судячи з історичним повідомленням, дана подія не було ознаменовано помпезними традиційними церемоніями. Чому?

Справа в тому, що коронація Карла Великого відбулася досить спонтанно і несподівано. Точніше, саме так представив цю справу сам імператор.

Ось які події передували вінчання франкського короля на римське царство. У восьмисотом році король відправився в Рим, щоб вирішити чвари між Папою і незадоволеною їм знаттю. Він знаходився в католицькій столиці більше півроку, коли в один прекрасний день (це було на святкування Різдва) під час урочистої церемонії Папа Римський поклав на голову Карла імператорський вінець. Присутні в соборі дружно проголосили франкського короля богом вінчаним імператором.

Сам же імператор, бажаючи заспокоїти двір Константинополя, зробив вигляд, що незадоволений самочинним вчинком Папи. І все ж він сміливо вступив у нові повноваження, бажаючи повністю поєднати Захід і Схід.

Отже, ми дізналися, як виникла імперія Карла Великого (роки правління государя як римського імператора - 800-814).

Далі поговоримо про те, чим примітна політика цього государя.Коли досягла розквіту імперія Карла Великого?

Складно коротко відповісти на це питання.

Як мудрий правитель, Карл Великий дбав про невразливості своєї абсолютної влади. Як відомо, чим менше в державі заколотів і повстань, тим краще в ньому живеться простим людям.

Щоб запобігти узурпаторство престолу, імператор викорінив таке поняття як "герцогство". Відтепер на місцях управляли графи, а їх влада коректувалася і курірована згідно з царським законом.

Які ще були здійснені Карлом Великим реформи?Інші зміни

Два рази в рік в державі проводилося народні збори, на одне з яких допускалися всі вільні громадяни імперії. Завдяки таким перетворенням король з перших вуст дізнавався про потребах різних територій своєї великої і могутньої держави.

Наступні реформи Карла Великого ставилися до економічних змін в державі. Мудрий і добрий правитель приділяв величезну увагу зведенню міст і культових будівель. Для цього проводилися складні будівельні роботи по вирубці лісу, висушування боліт та ін.

Велику роль у своїй імперії Карл Великий відводив релігії. Перебуваючи в дружніх стосунках з Татом, правитель особисто визначав вищі духовні звання перевіреним людям, а також скликав собори і видавав церковні постанови. Він поширював християнство по всій своїй імперії і підтримував духовенство, наприклад, визначивши для нього десятину.

У своїх нововведення імператор звертав увагу на поширення грамотності. При церквах і монастирях влаштовувалися школи для простих людей, а в палаці була заснована академія для навчання придворних і їх дітей. Також Карл Великий протегував багатьом видатним вченим і поетам того часу.

Перераховані вище ознаки показують, коли досягла розквіту імперія Карла Великого. Що ж сталося потім?Розпад великої імперії

Незважаючи на праці цього талановитого і мудрого монарха, його держава з часом втратила свою цілісність і велич. Цей процес відбувався поступово, протягом кількох століть. Які ж основні причини розпаду великої Римської імперії, що почався з моменту смерті її першого і наймогутнішого правителя?

Як відзначають історики, нащадки Карла Великого дискредитували себе як представники влади. Вони вже не викликали у народу ні поваги, ні страху.

Більше того, як ми дізналися з цієї статті, імперія складалася з численних народів, різних за менталітету, звичаям і традиціям. Практично неможливо, щоб настільки відмінні нації перебували у повній єдності та злагоді один з одним.

Пригнічення селянства є третьою причиною розпаду Римської імперії, так як воно призвело до численних повстань, якими змогли скористатися ворожі сусідні держави.


banner14

Категория: Студентам