Персонаж германо-скандинавської міфології Зігфрід: характеристика, головні подвиги


Опубликованно 03.11.2017 00:30

Персонаж германо-скандинавської міфології Зігфрід: характеристика, головні подвиги

Хто такий Зігфрід? Міфологія скандинавів що про нього розповідає? Відповіді на ці та інші питання ви знайдете в статті. Зігфрід (Сігурд) є одним з найважливіших персонажів скандинавсько-германського епосу і міфології. Саме він - головна діюча особа «Пісні про Нібелунгів».Міфологія

Персонажі германо-скандинавської міфології дивні. Скандинавський одинизм – частина давньогерманської міфології. Базовим джерелом даних про ньому є роботи «Молодша Едда» (прозова) і «Старша Едда» (поетична) С. Стурлусона XII століття н. е.

Приблизно в цей же період в «Діяння данців» датський хроніст Саксон Граматик передає багато сюжети легенд. Цінна інформація про міфології Стародавньої Німеччини є в «Німеччини» Тацита.Походження оповіді

Так ким є Зігфрід? У міфології що про нього йдеться? Питання про вихідному пункті цієї епічної особистості ще не з'ясований повністю. Деякі хотіли в ньому бачити епічний відблиск спогадів про Армінії (історичний князь херусков), який в Тевтобургському лісі переміг Вару. Найімовірніше, що Зігфрід, поруч з Хагеном і Брунгільда, є носієм міфічного центрального мотиву саги, до якого далі приєдналися інші, почасти історичні деталі.

В основі саги знаходиться общеиндоевропейский міф (демонічний або божественний), який по-різному тлумачиться: одні знаходять у боротьбі героя з ворогами міфічне вираз зміни ночі і дня, темряви і світла, інші – літа і зими. Тому Зігфрід ототожнюється з богом грози Тором (Донаром), то з богом Бальдром, то з Фрейером. Брунгільда залежно від цього розуміється або як земна рослинність, або як весна, або сонце. Є також учені (Хайнцель, Фішер), які в оповідях про Зиґфріда бачать підсумок злиття кількох переказів і міфів.

«Пісня про Нібелунгів» чудова. Ту форму, в якій в ній зберігся базовий мотив, він отримав на Рейні у франків. Звідси він, не раніше VI століття, перейшов до інших германським народам, у тому числі і в Скандинавії. Тут незрозуміле людям ім'я Sigfrid було замінено на ім'я Сігурд. Там же отримали багату розвиток оповіді про його батька, Зигмунда, і його пращурів, що були на материку. «Сага про Вельсунгах» рід героя пов'язує з Одіном – верховним божеством.Зігфрід

Який Зігфрід в міфології? Він є сином франкської королеви Зиглинды і короля Зигмунда, королевичем з Нижнього Рейну. Зігфрід – переможець Нібелунгів, захопив їх скарб – золото Рейну. У нього є всі риси ідеального епічного героя. Він чемний, хоробрий і шляхетний. Честь і борг для нього понад усе. В «Пісні» постійно підкреслюються його незвичайні фізична міць і привабливість.Сюжет

«Пісня», про яку ми говорили вище, є середньовічної епічної поемою, написаною безіменним автором в XII-XIII століттях. Вона знаходиться в числі найбільш знаменитих епічних писань людства. В ній розповідається про стосунки германських племен V століття і про бажання встановити родинні зв'язки з гунами, які в той час зміцнилися в Східній Європі і погрожували берегах Рейну.

Сюжет поеми базується на одруження франкського легендарного героя – «драконоборца» Зігфріда на принцесі Бургундії Кримхильде, його загибелі із-за сварки Кримхильды з Брунгильдой – дружиною її брата Гунтера. Важливим моментом також є помста Кримхильды з допомогою володаря гунів Этцеля своїм родичам бургундам за ліквідацію свого першого коханого чоловіка Зігфріда. Каталізатором всіх дій є загадкова третя сила в особі всезнаючого і всюдисущого лиходія Хагена.

Зміст поеми зводиться до 39 пісень (частин), які іменуються «авентюрами». Написання топонімів та імен персонажів наведено згідно перекладу Ю. Б. Корнєєва, який був виданий у серії «Літературні пам'ятники» в 1972 році.Переможець дракона

Що собою представляють головні подвиги Зігфріда? У давні часи правили на нижньому Рейні, в місті Ксантене королева Зиглинда і король Зигмунд. У них ріс син Зігфрід. Хлопчик з дитинства відрізнявся силою, красою і мужністю. Вже в юні роки він проявив небачений геройство.

Як-то раз приїхав молодий Зігфрід до коваля Мім, досвідченому старому искуснику. Він побачив, як майстер і його підручні працюють у ковадла, і побажав стати учнем поважного Міми. Коваль залишив його у себе. На наступний день коваль привів свого новоспеченого вихованця в кузню і велів йому самим важким молотом ударити по заготівлі.

Зігфрід виконав його бажання, і ковадло пішла в землю, а розпечена заготівля розлетілася на шматки. Підручні здивувалися, а незадоволений коваль відмовив Зігфріду в навчанні. Але юнак сказав майстрові, що стримає свою силу, і коваль залишив його у себе.

Незабаром Зігфрід почав сваритися з підмайстрами, і коваль пошкодував про своє рішення. Підручні погрожували покинути кузню, якщо залишиться новачок. Тоді господар вирішив позбутися від Зігфріда. Він його послав у ліс заготовляти вугілля деревне. А в лісі під липою жив могутній дракон. Майстер думав, що чудовисько проковтне юного учня.

І ось Зігфрід відправився в ліс і почав валити дерева. Він виконав свою роботу, запалив вогонь, а сам сів на пеньок і почав спостерігати за багаттям. Раптом з-під коріння виповзло величезне чудовисько з величезною пащею. Дракон наблизився до Зігфріду і став принюхуватися. Зігфрід той же час вихопив із багаття, що горіло дерево і став нею бити дракона до тих пір, поки той не впав замертво.

Потекла струмком драконова паруюча кров. Зігфрід занурив палець у неї і побачив, що палець ороговілості так, що його ніякий меч не зможе розрубати. Тоді він роздягнувся і викупався в цій крові. Зігфрід став весь роговий, за винятком маленької зони між лопатками на спині, куди впав липовий листок. Далі юнак одягнувся і відправився в замок батьків.Розподіл

Розглянемо ще один головний подвиг Зігфріда. Він не засиджувався вдома, часто подорожував в пошуках пригод і багато чудес звершив, так як був досить сильний. Одного разу Зігфрід опинився в лісі, де побачив, як благородні мужі виносять з печери значний скарб. Це були скарби нібелунгів. Зігфрід ніколи не бачив раніше таке багатство.

Шильбунг і Нибелунг – два короля збиралися ділити скарб. Зігфрід наблизився до них. Королі привіталися з ним і попросили його поділити скарби чесно. У них було стільки золота і дорогоцінних каменів, що їх і на сотні возів не відвезти. В нагороду королі подарували Зігфріду меч Бальмунг, що належить нибелунгам.

Почав Зігфрід ділити скарб, але кожен з королів вирішив, що його обділили. Не встиг витязь завершити розділ, як королі на нього напали. Але Зігфрід знищив сперечальників славним мечем Бельмунгом.

Це побачив могутній карлик Альберіх. Він вирішив за смерть своїх панів помститися. У карлика був плащ-невидимка, що дає силу дванадцяти воїнів. Він накинув його на себе і кинувся на Зігфріда. Витязь здолав карлика в чесному бою, потім відняв у нього плащ-невидимку і забрав всі скарби нібелунгів.

Так Зігфрід поборов заморських витязів, став правителем землі нібелунгів і господарем їх скарбів. Зігфрід наказав знову віднести скарб в печеру, карлика Альбериха приставив його охороняти і взяв з нього клятву бути йому вірним слугою.Брунгільда

Отже, ви знаєте, що про Зиґфріда в міфології говориться. А хто така Брунгільда? Вона є героїнею скандинавсько-германської міфології. Брюнхильд або Брунгільда («поєдинок») – найпрекрасніша і войовнича валькірія, яка Одіну кинула виклик: вона подарувала перемогу в бою не тому, кому підготував її бог. Всевишній в покарання її в сон занурив і відправив на землю, де Брюнхильд повинна була спати на пагорбі Хиндарфьялль, оточена стіною вогню.

Крізь полум'я лютує міг прорватися лише Сігурд (Зігфрід в німецькому епосі), відомий герой, що переміг дракона Фафніра. Що говориться далі в легенді про Зиґфріда і Брунгільді? Зігфрід розбудив прекрасну Брунгільду, та пообіцяв на ній одружитися. Він залишив войовничої красуні в заставу кільце карлика Адвари, не знаючи, що над цим кільцем нависло прокляття.

Відьма Гримхильд дала Зігфріду нектар забуття, і він, забувши про свою наречену, взяв у дружини дочка чаклунки – красуню Гудрун (у німецьких казках Кримхільду). Коли до нього повернулася пам'ять, серце Зігфріда наповнилось смутком, соромом і стражданням.

До Брунгільді тим часом посватався брат Кримхильды, бургундський король бургундів (в німецьких легендах Гунтер). Але валькірія присягнулася вийти заміж за того, хто пройде через навколишнє її стіну вогню, що під силу було лише Зігфріду.

Зігфрід висловив готовність допомогти Гунтеру. Він на час шлюбного випробування помінявся з Гунтером обличчям і пройшов замість нього крізь вогонь. Брунгільда була змушена стати дружиною Гунтера. Коли ж обман розкрився, озлоблена Брунгільда зажадала, щоб чоловік убив Зігфріда. У підсумку, Гунтер і його брат Хаген смертельно поранили Зігфріда на полюванні. Зрадник Хаген, цілячись між лопаток, метнув в беззбройного героя спис. Йому вдалося потрапити саме в те місце, яке колись прикрив впав липовий листок.

Вмираючи на смертному ложі, Зігфрід покликав до себе улюблену Брунгільду. Красуня не змогла винести докорів совісті і вбила себе, щоб бути поруч з коханим хоч в могилі.

Лише після смерті Зігфрід і Брунгільда спокій знайшли в любові, раніше знищеної підлими інтригами. А анафема карлика Андвари разом з кільцем, отриманим у спадок, перейшла до Хагену і Гунтеру. Надалі вони обидва загинули мученицькою смертю, але таємниці нещасливого скарбу нібелунгів не видали.Символічний сенс

Вбивство дракона Фафніра Зігфрідом можна тлумачити як акт культурного героя, одерживающего верх над силами хаосу. У великому числі оповідей, які володіють глибоким символічним змістом, з'являється дракон саме в цьому значенні – первісного противника, битва з яких являє собою вищий іспит.

Так, покровителі лицарства святий архангел Михайло і праведний Георгій зображені в той момент, коли вони умертвляють чудовисько. Дракона символізують лиха, які переслідують людину або країну.

Сюжет, коли Зігфрід будить Брунгільду, є символом вишукування шляху душі та звільнення з в'язниці.Значення легенди

Отже, вам вже відома характеристика Зігфріда. Міф про нього став одним з основних текстів для германців, а його різні версії сходять ще до язичницького періоду. Для Німеччини Зігфрід є культовою фігурою. У світовідчутті народу цієї країни він представлений як ідеал рівноваги тіла і духу.

З допомогою легенди про Зиґфріда були створені образи, які стали у світовій культурі архетипическими. Стародавні германо-скандинавські легенди в XIX і XX століттях зайняли важливе місце в культурному свідомості європейців, і стали його значимим компонентом.


banner14

Категория: Студентам