Які царства живих організмів вивчає біологія? Розділи біології і що вони вивчають


Опубликованно 07.11.2017 19:36

Які царства живих організмів вивчає біологія? Розділи біології і що вони вивчають

Назва науці біології було дано в 1802 році французьким ученим Ламарком. В ті часи вона ще починала свій розвиток. А що вивчає сучасна біологія?

Розділи біології і що вони вивчають

Якщо говорити в загальному сенсі, біологія вивчає живий світ Землі. В залежності від того, що вивчає сучасна біологія конкретно, вона поділяється на кілька розділів:вивченням живих організмів на молекулярному рівні займається молекулярна біологія;розділ біології, що вивчає живі клітини - цитологія або цитогенетика;живі організми – морфологія, фізіологія;біосферу на рівні популяцій та екосистем вивчає екологія;гени, спадкову мінливість – генетика;раззвитие ембріона – ембріологія;еволюційна біологія та палеобиология займаються теорією еволюції і найдавнішими організмами;етологія вивчає поведінку тварин;загальна біологія – процеси, спільні для всього живого світу.

Існує також безліч наук, що займаються дослідженням тих чи інших таксонів. Що ж це за розділи біології і що вони вивчають? В залежності від того, які царства живих організмів вивчає біологія, вона ділиться на бактериологию, зоологію, микологию. Більш дрібні таксономічні одиниці також вивчаються окремими науками, наприклад энтомологией, орнітологією і так далі. Якщо біологія вивчає рослини, то наука називається ботанікою. Розглянемо більш докладно.

Які царства живих організмів вивчає біологія?

Згідно з пануючою зараз теорії, живий світ має складну структуру і поділяється на групи різної величини – таксони. Класифікацією живого світу займається входить в біологію систематика. Якщо потрібний відповідь на питання про те, які царства живих організмів вивчає біологія, необхідно звернутися до цієї науки.

Найбільший таксон – імперія, і живий світ складається з двох імперій – неклітинні (інша назва – віруси) і клітинні.

З назви зрозуміло, що члени першого таксону не досягли клітинного рівня організації. Віруси розмножуються тільки в клітинах іншого, клітинного, організму – господаря. Будова вірусів настільки примітивно, що деякі вчені навіть не вважають їх живими.

Клітинні організми діляться на кілька надцарств – еукаріоти (ядерні) і прокаріоти (доядерные) Перші мають оформлене клітинне ядро з ядерною оболонкою, другі його не мають. У свою чергу, надцарства діляться на царства.

Царство еукаріотів складають три царства багатоклітинних – тварини, рослини і гриби, і одне царство одноклітинних – найпростіші. В царство найпростіших входить безліч різнорідних організмів, що мають великі відмінності. Іноді вчені поділяють найпростіших на кілька груп, залежно від типу живлення і інших особливостей.

Прокаріоти прийнято ділити на царства бактерій і архей.

В даний час вчені пропонують інший поділ живої природи. Виходячи з ознак, генетичної інформації і відмінностей у будові клітин, виділяють три домену:археи;справжні бактерії;еукаріоти, у свою чергу діляться на царства.

Які царства живих організмів вивчає біологія сьогодні:Домен або царство архей

Прокариотические мікроорганізми живуть в океанах, ґрунті, кишечнику людини (беруть участь у процесі травлення), екстремальних умовах, таких як гарячі джерела і в інших місцях. Клітини прокаріотів не мають ядра та мембранних органел. На відміну від бактерій, невідомі археи, що ведуть паразитичний спосіб життя; патогенними їх також не можна вважати, хоча існують дослідження, які вказують на зв'язок архей з періодонтитом. Всі представники одного виду архей володіють ідентичним генетичним матеріалом, так як у них відсутня мейоз – розмножуються безстатевим шляхом. Не утворюють спор, на відміну від інших доменів. Мають унікальний, відмінний від еукаріотів і бактерій, геном. Царство (домен) бактерій або эубактерий

Прокаріоти звичайно одноклітинні, але іноді утворюють колонії (ціанобактерії, актиноміцети). У них немає ядра, укладеного в мембрану, і мембранних органел. Клітина бактерії містить неоформлений в ядро нуклеоид, що містить генетичну інформацію. Клітинна стінка складається в основному з муреина, хоча у деяких бактерій вона відсутня (мікоплазми). Велика частина бактерій відноситься до гетеротрофам, тобто живиться органічними речовинами. Але існують і автотрофы, наприклад, здатні до фотосинтезу – ціанобактерії, які ще називають синьо-зеленими водоростями.

Деякі бактерії корисні містяться в мікрофлорі кишечника беруть участь в травленні; деякі – шкідливі (збудники інфекційних захворювань). Люди здавна вміють використовувати бактерії в своїх цілях: для виробництва продуктів харчування, лікарських засобів, добрив і так далі.

Царство найпростіших

Включає всіх еукаріотів, що не відносяться до тварин, рослин і грибів. Сюди входять безпосередньо найпростіші з гетеротрофным типом харчування, водорості, грибоподобные найпростіші. Зазвичай протисты – одноклітинні, проте часто здатні до утворення колоній. Живуть, як правило, у рідкому або вологому середовищі. Эукариотические клітини мають ядро і мембрани. Розмноження як статевий, так і безстатеве. Існують найпростіші паразити людини, тварин і рослин, що викликають різні захворювання (дизентерія, малярія та інші). У той же час деякі види протистов несуть користь, утворюючи поклади вапняку або виконуючи функцію санітарів водойм. Царство грибів

Эукариотические організми з гетеротрофным типом живлення. Клітини мають одне або декілька ядер. Клітинна стінка містить хітин. Характерний симбіоз з вищими рослинами і утворення мікоризи. Розмножуються спорами. Здатність до необмеженого росту і нерухомість у фазі вегетації ріднять гриби з рослинами. Тіло гриба складається із гіф – довгих ниток. Гриби бувають корисними, як ті, які люди вживають у їжу (відділи аскоміцети, базиномицеты). Але багато видів грибів є паразитами або патогенами, що викликають хвороби людини, тварин і рослин, ушкоджувальними продукти. Деякі види грибів, такі як дріжджі або пеніцилін, люди використовують в своїх цілях.Царство рослин

Еукаріоти; відмітні особливості – здатність до необмеженого росту, автотрофный тип живлення (фотосинтез), нерухомий спосіб життя. Клітинна стінка з целюлози. Розмноження статеве. Діляться на подцарства нижчих і вищих рослин. Нижчі рослини (водорості), на відміну від вищих (спорові і насіннєві), не мають органів і тканин.

Царство тварин

Эукариотические багатоклітинні організми з гетеротрофным типом живлення. Особливості – обмежений ріст, здатність до пересування. Клітини утворюють тканини; клітинна стінка відсутня. Розмноження – статевий, у нижчих груп можливе чергування статевого і безстатевого. Тварини, що мають нервову систему тій чи іншій мірі розвитку.


banner14

Категория: Студентам