Роки життя Конфуція, біографія і судження філософа


Опубликованно 10.11.2017 06:48

Роки життя Конфуція, біографія і судження філософа

Конфуцій (роки життя і смерті – 551-479 років до н. е..) – легендарний мислитель, виховав цілі народи. Що ми про нього знаємо? У процесі багато судження: даоизме це божество, китайці вважають його першим професійним педагогом у своїй країні, а середній обиватель знає його з цитат, в основній масі приписаним мислителю помилково.

Що з цього правда, а що оману? Яку роль насправді грає особистість Конфуція в його вченні? І яке місце відведено його настанови в сучасному Китаї? Коротка біографія філософа Конфуція, його вчення і судження стали предметом нашого огляду. Отже, почнемо. Таємниця імені

Хоча весь Західний світ знає стародавнього філософа під ім'ям Конфуцій, насправді воно, як і у випадку з багатьма історичними особистостями, ім'ям не є.

Справжнім ім'ям китайця було Цю – «Пагорб», також його називали Чжун-Ні, дослівно – «другий з глини». З давніх джерел відомо, що обидва ці варіанти є вказівкою на походження Конфуція – нібито батьки зачали його в печері під час свого паломництва до святого глиняному пагорбі, при цьому Чжун-Ні був другим сином у родині.

Чому ж ми знаємо Цю під ім'ям Конфуція?

В цій плутанині винні європейські місіонери, які передали у своїх записах латинським словом Confucius китайське словосполучення Кун Фу-цзи – «Вчитель з роду Кун».Витоки

Шлях Конфуція почався восени 551 роки до н. е. поблизу міського повіту Цюйфу, у родині старого військового Шулян Хе.

Родовід Конфуція, докладно вивчена ще древнекитайскими вченими мужами, сходить до Вей-цзи із знатного роду Кун – правителя часів династії Чжоу, вірного послідовника імператора Чень-вана, що одержав від останнього у правління доля (згодом став царством) Сун і титул удільного князя.

Нащадки Вей-цзи, аж до предка Конфуція в шостому поколінні – Кун Фуцзя, володіли впливом і служили імператорів Стародавнього Китаю, займаючи високі посади при дворі. Проте в результаті інтриг іншого придворного, сунський імператор Шан-гун, зведений на престол самим Фуцзя, виявився налаштований проти Куна, і той незабаром був убитий. Сам імператор протримався трохи довше – і царем царства Сун став Фен-гун, який стояв за придворними інтригами кандидат на престол.

Фен-гун призначив придворного інтригана – Хуан Так – своїм першим радником, а сім'я Кун зазнала переслідувань, з-за яких змушена була бігти в сусіднє царство Лу.

І хоча рід Кун втратив колишній вплив, на новому місці родина Фуцзи стала керувати невеликим володінням Цзоу в повіті Чанпінь, а батько Конфуція – Шу Лянхэ – обіймав посаду правителя Цзоу. Цюйфу ж, поблизу якого провів своє дитинство Конфуцій, – досить глуха провінція по тим часам. Яким же чином нащадок славетного воїна і правителя опинився в цьому місці?

Шу Лянхэ, батько Конфуція був одружений тричі, що пояснювалося труднощами з народженням спадкоємця. Остання його одруження була скандалом за мірками того часу – наречена з роду Цуйфской знаті була набагато молодше, так і виходила заміж вперед всіх старших сестер. Після смерті Шу Лянхэ ЯньЧжэнцзай, мати Конфуція, була змушена відправитися на батьківщину, у Цюйфу.

Як розповідає біографія Конфуція (цікаві факти з життя читайте далі в нашій статті), філософ по праву народження належав до стану Ши – в період правління династії Чжоу воно займало положення між аристократією і простолюдом, а його представники займали адміністративні посади.

З дитинства Конфуцій, що ріс в бідності, але прагнув зайняти місце, гідне свого роду, наполегливо займався самоосвітою і вже в молодості був призначений розпорядником комор, а потім зайняв чиновницьку посаду відповідального за худобу.

До цього часу Конфуцій був вже одружений – у 19 років він одружився на Коан-ши з роду Ци.Політична кар'єра

Влада в царстві Лу була поділена між трьома знатними родинами – Цзи, Хв і Шу.

Сім'я Цзи, на службі у якого Конфуцій займав другорядні адміністративні посади, була найвпливовішою з трьох, а її правитель був кимось на кшталт прем'єр-міністра в сучасному розумінні.

Мати Конфуція померла в 528 році до н. е. – слідуючи традиції поминання покійних, Конфуцій на три роки віддалився від справ і був у жалобі.

Це час він провів, вивчаючи стародавні вчення і накопичуючи знання, які в подальшому використав при написанні філософського трактату про побудову гармонійного держави. Ось тоді і змінилися погляди Конфуція, причому кардинально.

У віці 44 років він був призначений управляючим однієї з резиденцій царства Лу, надалі також займав посаду начальника судової служби, паралельно вже намагаючись поширювати своє вчення.

Тим часом епоха династії Чжоу підходила до кінця – централізована система влади розвалювалася, імператор втрачав повноваження, а місцеві князі, навпаки, починали тягнутися до влади. Основна їх маса не належала до аристократії і набирала собі в служіння таких же незнатних чиновників. Відхід від влади

Лунали з-за феодальної роздробленості війни виснажили держава, і в Китаї почався період затяжного економічного занепаду.

Як пройшли останні роки життя Конфуція? Філософ, усвідомивши свою нездатність вплинути на нинішній стан справ у державі, подав у відставку і, в оточенні учнів, вирушив у мандри, метою якого була спроба донести свої ідеї до правителів різних царств.

У віці 60 років Конфуцій повернувся до себе на батьківщину у Цюйфу, де до кінця життя працював з учнями над систематизацією літературної спадщини – «Книгою пісень» Ші-цзін і «Книгою перемін» І-цзин. Ці твори і понині є пам'ятками традиційної китайської літератури. Ось як пройшли останні роки життя Конфуція.

Достовірно відомо, що Конфуцій є автором тільки одного твору – книги «Весна і осінь», вся інша інформація про філософа черпається тільки з записок його учнів і сучасників. Ці фоліанти також лягли в основу вчення Конфуція, яким воно дійшло до наших днів.Судження і бесіди

Так перекладається назва однієї з книг, написаних учнями Конфуція – «Лунь Юй».

«Лунь Юй» – збірник цитат Конфуція, діалогів з його участю, нарисів про його вчинки, що є частиною «Четверокнижия» – зведення текстів, що лежать в основі конфуціанства.

У «Бесідах...» знайшло відображення бачення Конфуцієм проблем, що оточували його роль держави в житті людини і людини в структурі держави, пошук істини, самовдосконалення і відновлення світопорядку.

В першу чергу «Лунь Юй» – збірник моральних догм і принципів, одягнених в поетичну форму.

У своїх правилах Конфуцій закликає дотримуватися традицій – поважати старших, і не тільки в сім'ї, але і людей більш високого становища.

Згідно мудрості Конфуція, у всього у всесвіті є своє місце. Порядок речей на землі відображає порядок речей на небі, треба тільки навчитися розуміти і приймати своє місце в цьому порядку без нарікань. Такі уявлення були характерні взагалі для всього Китаю, а завдяки вченню Конфуція, придавшему подібним догматам новий блиск, подібний традиціоналізм прийняв обриси релігії.

Однак все це міститься в книзі не у вигляді організованого навчання: «Лунь Юй» – це в першу чергу збірник цитат, ідей, думок і бесід Конфуція, які послужили фундаментом для філософських трактатів основоположників конфуціанства.Основи конфуціанства

Насправді термін «конфуціанство» прийшов не з китайської мови, а з Заходу – на батьківщині це вчення відомо, як «школа освічених людей» або «школа вчених»

Іноді це вчення розглядається як релігія, незважаючи на відсутність інституту церкви, так як воно успішно виконувало її функції, проникаючи в душу і формуючи основи моральності і моралі в житті людини.

Основою філософії є двадцять дві речі, на яких має базуватися світогляд кожної людини. Серед них виділяють п'ять основних: повага, справедливість, вірність звичаям, мудрість, благонадійність.Повага

Жень – повага, великодушність, доброта, головна з п'яти благодатей у вченні Конфуція. Людина, що осяг Жень, знаходиться в рівновазі з навколишнім світом – як з людьми, так і з неживими предметами.

Символ – дерево.Справедливість

І – справедливість.

Спіткав І людина робить щось виходячи не з особистої вигоди, а керуючись усвідомленням правильність обраного шляху. Осягаючи І, людина вчиться відкидати свій егоїзм.

Символ – метал.Вірність звичаям

Частіше просто переводять як «ритуал». Означає поклоніння, етикет, пристойності.

Пізнаючи, людина вчиться використовувати ритуали поведінки, щоб наблизити себе і оточуючих до світової єдності. Вчення дає розуміння ролі людини в суспільстві.

Символ – вогонь.Мудрість

Чжі — мудрість, розум, здоровий глузд. Це те, що відрізняє розумної людини від звіра, благородне від ницого. Вчення Чжі бореться з дурістю і впертістю.

Символ – вода.Благонадійність

Синь — віра, надійність, щирість. Людина, що осяг Синь, діє невимушено, свідомо, керуючись добрими щирими помислами.

Символ – земля.Поширення конфуціанства

Після смерті Конфуція філософські вчення його послідовників почали формувати навколо себе окремі школи, за різними джерелами, до III століття до н.е. їх було від восьми до десяти, але точних відомостей про багатьох з них не збереглося.

Конфуціанство стало основою державної ідеології в період династії Хань, конфуціанська мораль і норми морального розвитку увійшли в офіційну ідеологію держави і зберігалися в такій якості аж до початку XX століття.

Однак приписувати таке поширення вчення одному Конфуцію буде неправильним: величезний внесок у формування і розвиток так званого класичного конфуціанства вніс його учень – ДунЧжуншу, прозваний за це «Конфуцієм епохи Хань».

Представники школи Дун Чжун-шу використовували творчий підхід до робіт Конфуція, об'єднавши роботи різних філософських шкіл у всеосяжну доктрину, яка і стала згодом основою світогляду цілої держави.

Таким чином, конфуціанство стало невід'ємною частиною історії Китаю – навіть після приходу до влади комуністичного режиму, на словах отвергавшего конфуціанство як заважає прогресу вчення, але на ділі воно залишалося головним моральним орієнтиром.

Культ самого Конфуція склався значно пізніше. У I столітті н. е. був утворений так званий конфуціанський канон. Крім включення класичних текстів в освітню систему та обробки давніх текстів, цей процес також привів до створення культу Конфуція.

У період правління династії Тан – VII-X століття – в китайську духовне життя втрутився буддизм, який чинив значний вплив на економічне і політичне життя в державі. Проник він і вчення великого філософа –через діяльність видатного політика Хань Юя класичне конфуціанство перетворилося в те, що зараз прийнято називати неоконфуцианством.

Імперські амбіції європейських держав, в XIX столітті разрывавших Китай культурною експансією, призвели до найсильнішого і затяжної кризи в китайській історії. Жорстока колоніальна політика привела в кінцевому рахунку до синтезу конфуціанської думки і європейської культури.

Єдиного вчення, як у випадку з буддизмом, правда, не вийшло – у розвитку китайської філософії намітився розкол. Основними напрямками стали: консервативне конфуціанство (крім традиційного трактування вчення ориентировавшееся на Японію), ліберально-западническое (що орієнтується на США і що заперечувало традиційний погляд на конфуціанство), радикально-марксистське (русифіковане, також що заперечувало традиційні цінності), соціально-політичний ідеалізм (також – суньятсенизм) і соціально-культурологічний ідеалізм (що став основою сучасного неоконфуціанства).Сучасне конфуціанство

У період раннього формування КНР з конфуціанством, як було зазначено вище, намагалися розправитися, і хоча цього не вийшло, вчення все одно офіційно не розвивалося аж до кінця Другої світової війни.

Після війни конфуціанство в Китаї було частково відроджено групою філософів та науковців, які активно працювали над способами, що дозволяють застосувати вчення Конфуція до реалій середини XX століття.

Особливістю методу даних мислителів була спроба повторити досвід колоніальних часів, на цей раз добровільно, і об'єднати актуальні для того часу культурні течії Західної думки з класичною китайською філософією. Результатом їх діяльності став опублікований у 1958 році «Маніфест китайської культури людей світу».

Найпізніше відгалуження у вченні Конфуція утворюється в 70-ті роки ХХ століття на території США. Група навчалися на Заході китайських дослідників спільно з американськими китаеведами створили постконфуцианство – напрям, який закликав до оновлення традиційної конфуціанської моралі з використанням досягнень західної культури.

Вчення Конфуція, змінюючись, але зберігаючи свої основні цінності, після понад двох з половиною тисяч років існування вибралося далеко за рамки китайської державності і стало однією з світових ідеологій, а головне – продовжував служити людям, які перебувають у пошуку свого місця в цьому світі.


banner14

Категория: Студентам