Внутрішня і зовнішня політика Древньої Греції. Давньогрецькі політики
Опубликованно 15.11.2017 05:10
Формування державності у Греції сприяло розташування держави на території зі сприятливими для життя умовами.
На цих землях перебували природні копалини, незамерзаюче узбережжі моря, безліч островів. Якою була зовнішня і внутрішня політика Древньої Греції? Які цілі переслідувалися? Про все це ви дізнаєтесь, прочитавши статтю.Виникнення міст і внутрішня політика
На грецьких островах перші міста стали з'являтися ще в третьому тисячолітті до нашої ери. Приблизно тоді ж на Криті зародилася Мінойська цивілізація.
Зводилися палаци, які в подальшому стали політичними, економічними, релігійними і культурними центрами Греції. На материку поступово стали формуватися самостійні держави.
Мало що відомо про політику Стародавній Греції в той час. До наших часів дійшли лише відомості про події Троянської війни. Навіть видатні грецькі історики називали ці часи «темними століттями».
Далі історії відомий факт, що територію Греції захопили первісні племена дорійців. Розвиток країни загальмувалося. Але створені передумови дали подальший політичний і економічний поштовх для розвитку. Держава вступила в епоху розквіту, в тому числі й соціального. До шостого століття до нашої ери починається досить бурхливий розвиток грецьких міст.
Міста називалися полісами, в них проживали люди, що володіють землею, просто громадяни, промисловці і ремісники. Вони володіли власністю і, як наслідок, громадянством.
Проживають в містах поділялися на вільних і рабів, тому в полісах відбувалася боротьба між різними верствами населення. Прості громадяни постійно боролися з аристократією. З часом обстановка нормалізувалася, і встановилося державне правління – тиранія, що в перекладі означає «одноосібне правління».
Подібні зміни сприяли розвитку економіки. З'явилися товари перші гроші, підвищилася роль громадян без майна. Зросла роль грошей, стали змінюватися традиції і норми моралі, прийняті в містах. Загострилися соціальні конфлікти між різними верствами населення, що проживало в містах. Це послабило країну, тому незабаром завоював Грецію цар з Македонії.
Греція розпалася. З'явилося багато самостійних об'єднань, які потрапили під ярмо римлян. Філософи майбутнього в своїх трактатах довго осмислювали, як таке могло трапитися.Форми правління
Споконвіку відомо, що початок світової демократії було покладено в Стародавній Греції. Але були в цій країні форми правління, що різко відрізняються від демократії.
Великий Аристотель назвав демократію «политией», припускаючи, що правління може бути і аристократичною, і монархічним. Форми державного устрою він ділив на три типу, при яких все робиться заради загального блага. Відповідно виділяв він і три відхилення правління, називаючи їх збоченими. При такому положенні правляча верхівка керувалася виключно егоїстичними інтересами. Як називалася форма правління в цей період, так і називали правителя країни (тиранія – тиран). Все залежало від режиму, який панував в даний момент.
Досить широко світ політики Греції відомий в кріто-мікенський період. Для нього характерний монархічний лад правління, який називали ванака, що в перекладі означає «господар, владика, цар». Владою заправляли басилевсы. Вони були головними і у військових справах.Правителі
Тільки завдяки творів Гомера, до сучасників дійшли імена багатьох правителів Стародавньої Греції і просто відомих особистостей. Ми знаємо Одіссея, Діомеда, Нестора, Ахілла, династії Атрідів, Лабдакідів, Нелеидов. Вважалося, що вони нащадки богів, але, незважаючи на це, династії монархів у Греції не прижилися.
У 7-6 століттях до нашої ери в країні стали правити тирани. Незважаючи на їх безжалісність, саме вони внесли найбільший внесок у розвиток країни, яку ми зараз знаємо.
Згадаймо Периандра, Пісістрата, Кипсела і багатьох інших, про яких нам повідали давньогрецькі історики і письменники. Їх знаходження у влади виявилося швидкоплинним, чого не скажеш про правління Діонісія, тирана і правителя Сиракузов. Його обрали стратегом-автократом на час ведення війни. Війна закінчилася, а він так і правил до кінця свого життя, який наздогнав його прямо на троні.
Управління містами здійснювала магістратура, яку очолювали так звані архонти (вожді). Але даний орган був присутній тільки в часи демократичних періодів правління.
Правитель Стародавньої Греції називався тагом. Одним з таких тагов був і Ясон Ферский, який вніс великий внесок у формування Греції.
Більшість полісів Стародавньої Греції були демократичними або олігархічними. При демократії всі вільні громадяни мали право голосувати, при олігархії - тільки ті, хто був багатий. Перікл – це наочний приклад вождя-демократа. Завдяки його великому впливу на народ, його досить часто називали демагогом, тобто «панує над народом».
При Олександрі Македонському його стратеги і воїни вищого ешелону Деметрій і Антигон вже назвали себе царями. Минув час і монархів стали зводити до рівня богів. Кожен з правителів вважав, що він цар і тому може передати владу у спадок. Зовнішня політика
Зовнішня політика Древньої Греції носила окупаційний характер. Правителі прагнули завоювати якомога більше земель і народів. Греки підкоряли собі довколишні міста і країни в результаті переможних війн або ж шляхом підписання договору про добровільне приєднання.Герої
У Древній Греції вважалося, що герої могли народжуватися тільки від смертного людини і бога з Олімпу. Народжені таким чином діти володіли незвичайними можливостями і величезною силою, але були смертними. Знаходження напівбогів на землі було результатом виконання волі їх батьків. Вони повинні були стежити, щоб у світі людей панували справедливість і порядок. Героїв шанували, оповіді про них і їхніх вчинках передавалися від одного покоління до іншого.
Героїчний вчинок — це не обов'язково військовий подвиг. Героєм Давньої Греції міг бути воїн, лікар, мандрівник, чоловік якої-небудь богині, родоначальник або пророк. Всі вони були смертні, але їх життя після смерті дивна. Закінчивши свій земний шлях, вони продовжували жити на островах для блаженних або на о. Левка, а деякі, найбільш видатні герої, - на Олімпі.
Героїв Давньої Греції, які гинули у битвах, ховали в землі. Місця поховання одночасно були і місцями поклоніння, які іменувалися героонами. Траплялися казуси, коли один і той же персонаж мав декілька святилищ.
Ні для кого не секрет, що давньогрецькі перекази та міфи мають таку кількість героїв, що запам'ятати їх зовсім непросто. Ось лише найвідоміші:засновник Кадмій був переможцем драконів;Персей відрубав голову медузи і переміг Горгону страшне чудовисько — Кита;Тесей убив Мінотавра, який поїдав людей;Ясон привіз в Грецію золоте руно;Дедал підкорив небо.
Античних героїв можна перераховувати нескінченно. Всі вони зробили якісь подвиги або вчинки, які принесли користь людям. Але вони зуміли це зробити тільки завдяки підтримці своїх небесних родичів.
Є в цих міфах і герої, про яких знають практично всі. Наприклад, син Зевса — Геракл. Він перебував на службі у негідної царя протягом двадцяти років і саме з бажанням цього правителя зробив свої дванадцять подвигів, про які знає весь світ. Це і вбита ним Гідра з постійно зростають головами, і перемога над драконом, і проритий Гібралтарську протоку, і повержений триголовий пес Цербер. Подвиги Геракла викликають захоплення. В кінцевому підсумку він взяв участь у війні олімпійців з молодшими богами, які підняли заколот. Слід зауважити, що Геракл був простою людиною, який допомагав небожителям.
Один з його останніх подвигів — це звільнення Прометея. Прометей вказав герою шлях до Гесперід, а той в подяку вбив стрілою величезного орла, щоденного прилетавшего клювати печінку титана.Сім мудреців
Це дуже шановані в давньогрецькій політиці мислителі та громадські діячі. Мудрість їх полягала в тому, що вони давали чисто житейські поради, які могли стати в нагоді будь-якій людині. Це не наука і не філософія. Це свідомість на суто побутовому рівні. Прислів'я, приказки, які мають дуже глибоким і повчальним змістом.
Про мудрість семи мудреців писали Карл Маркс, Гегель і багато інші видатні люди. Їх імена були оприлюднені при архонте Дамасии в Афінах (582-581 рр. до н. е.). Історики наводять різні комбінації імен згідно з давніми джерелами, однак незмінними залишаються чотири: Фалес Мілетський, Биант Приенский, Солон Афінський, Піттак Митиленский. Причому математик і філософ із Мілета завжди стоїть на першому місці.
Найраніший список семи мудреців був приведений Платоном у «Протагоре», де також вперше викладається переказ про них. Крім згаданих осіб, в нього включені Хилон з Спарти, Клеобул із Лінда і Місон з Хены.
Діоген Лаэрций включав в список Анаксагора, Аристодерма, Ліна, Пісістрата, Памфіла, Орфея та ін.Ілоти і їх повстання
У третьому столітті до нашої ери відбулося повстання ілотів. Вони вторглися на Пелопонесс. Загарбниками були зайняті самі родючі землі. Місцеві жителі залишали насиджені місця, а люди опинилися в залежному від чужинців положенні. Це представили як відновлення справедливості і законної влади на територіях нащадків Геракла.
Загарбники зробили Спарту головним містом. Тут влаштувалися і правителі, і царські війська. Царських династій стало дві. Правили вони разом, а основою правління стали громадянську єдність і рівність. Тут регламентувалося життєвий устрій суспільства. Раби були державними і прикріплювалися до ділянок землі, які належали сім'ям з правлячих династій. Ілоти віддавали господарям лише частина зібраного ними врожаю, що був строго фіксована. Основи цієї держави заклав цар Лікург, який був майже легендою.
Належать до верхівки влади навчалися військової справи і займалися спортом. Чоловіче населення було фізично міцним, організованим, знаючим військове ремесло і науки, дуже дисциплінованим. Все, що не відповідало таким принципам та поняттями, давався відсіч. Таким чином, верхівка влади і близькі до неї стану стали надзвичайно сильними і згуртованими.
Одні з ілотів мали деякі привілеї, інші були зовсім безправні. З їх рядів набирали солдатів для поповнення військ. Їм дозволяли одружуватися на вдів загиблих. У цьому разі вони могли претендувати на те, щоб стати повноправними громадянами.
В п'ятому столітті до нашої ери в Спарті стався сильний землетрус. Руйнування були катастрофічними. Багато жителів того періоду вважали, що причиною цьому стало осквернення храму Посейдона. Традиції наказували, що переступивши закон, встиг сховатися в стінах храму, був недоторканним, але місцева влада не пішли традиціям, вони схопили, заарештували і стратили винних. Ця релігійна істерія і послужила причиною повстання ілотів. Бунт був піднесений як воля богів, які хочуть, щоб ілоти здобули свободу.
Заколот охопив Лаконику і Мессіну. Лаконское повстання було неорганізованим і стихійно поширилося на спартанські маєтку. Мессинцы за цей час встигли розгромити гарнізони спартанців, відібрали у них зброю, організували війська і пішли до Спарті. По дорозі до них стали приєднуватися загони інших збунтованих.
Спарта не впала після штурму. Дала про себе знати спартанська організована, вимуштрувана і загартована армія. Вона зуміла відстояти місто, незважаючи на великі руйнування від землетрусу. Ілоти прийняли рішення відступити і взяли фортецю на горі Итома. На допомогу їм прийшли багато міст, але це не допомогло. Така ситуація тривала довгих десять років. Все закінчилося укладанням світу. Фортеця звільнили, війна припинилася. Илотам дали можливість вільного виходу з фортеці на територію Афін.
Ілоти не мали зброї і досвіду проведення військових дій, але зуміли організовано повстати проти правлячої верхівки і армії, здобути перемогу, нехай і часткову. В результаті вони отримали свободу. Історія илотского повстання дуже показова: революція може бути успішною, якщо її рушійною силою є такі ідеї та принципи, заради яких можна і померти.Коринфський конгрес
В кінці зими 338 року до нашої ери в Коринті відбулася установча сесія конгресу. На неї приїхали посланці від усіх держав, крім Спарти, яка на звернення не звернула уваги. Простіше кажучи, вона проігнорувала його.
Про що буде йти мова на конгресі, була викладена македонським царем Філіппом II в документі, який був розісланий всім запрошеним заздалегідь. Головною метою конгресу було встановлення миру у всій Елладі. Для країн-учасниць встановлювалися порядки, які ставали непорушними. Кожна з держав повинно було дати присягу, що буде шанувати владу Філіппа II і не посягати навіть на його нащадків. В цілому це були досить прийнятні для будь-якої держави зобов'язання. Але потрібно було врахувати й те, чи хотіли вони присягати на вірність даному правителю. Так вже їм подобалося те, що саме Філіп II хотів зберегти трон для себе і своїх нащадків. У документі йшлося про громадянському і політичному світі. Якщо ж хто-небудь його порушував, інші держави, що підписали цей договір, повинні були разом дати відсіч порушнику.
Було запропоновано звільнити греків від будь-яких видів податків, встановлювалася квота на постачання в рамках союзу військової сили і військових кораблів. Запропонували створити вищий політичний орган — раду, куди повинні були увійти представники всіх союзних держав. Цар Македонії в союз не входив, він уособлював собою вищу владу, був повноправним паном всіх цих держав.
Об'єднання було названо панеллінським союзом. Даний захід за фактом завершило процес підпорядкування македонському царю частині балканської Греції.Антиперсидские настрою
Мрією персів було завоювати Грецію. Це було необхідно для встановлення панування в Егейському морі. Встановивши його, вони отримали б можливість контролювати торгівлю в цьому регіоні. Македонці вже підкорилися перської влади, але коли флот персів підходив до Халкіду, стався страшний шторм, і затонула більша частина кораблів. Фракійці завдали сухопутним військам великої шкоди.
До кінця четырехсотых років антиперсидская демократична партія в Афінах здобула перемогу на виборах. Фемістокл став архоном.
Він був дуже популярний в народі, оскільки був непримиренним ворогом персів. Це мало величезне значення, так як перси загрожували набігами, ймовірність яких була дійсно дуже висока. Фемістокл почав зміцнювати Пірею. Потім втілив у життя найважливішу з реформ. Згідно з його розпорядженням, посада архона стала виборною. Правителя стали вибирати за жеребом, а коло кандидатів значно розширився.Перікл і його реформи
Значну роль у розвитку міст Стародавньої Греції зіграли реформи Перікла. Він був представником однієї з найбільш знатних сімей країни і тривалий час не хотів брати ніякої участі в політичній діяльності. Але із-за настання важких часів в його рідному місті Перікла довелося змінити своє рішення. На той період йшла серйозна боротьба між демократичною партією і олігархічної, Перікл прийняв рішення підтримати демократів.
На чолі Афін стояв Буля (державна рада), до складу якого входило 500 дорослих представників чоловічої статі, що володіють повноцінним громадянством. Крім того, верховним органом влади вважався ареопаг, представниками якого були 9 архонтів, яких можна було вибрати за допомогою голосування. Після першої реформи Перікла було скасовано голосування, тепер вибір архонтів виконувався за допомогою жеребу.
Зміни у світі політики торкнулися і народу. Тепер громадянами Афін були ті люди, батьки яких були афінянами. Для того щоб люди з нижніх шарів могли займати високі посади, Перікл встановив, що вони повинні бути платними. Внісши певну суму грошей, можна було її без праці зайняти.Політики
Найвидатніші політики Стародавньої Греції:Аристен. За свою політичну діяльність він тричі обіймав посаду стратега Ахейського союзу. Посприяв розриву союзу між ахейцями та Македонією і їх переходу під римське заступництво.Архон. Три рази обирався стратегом Ахейського союзу. Зарахований до лав помірної партії Ликорта, яка виступала за незалежність і суверенітет Ахейського союзу.Тимоксен. Тричі перебував на посаді стратега Ахейського союзу. Став учасником Клеоменовой війни.
Крім того, широко відомими були ще й такі давньогрецькі політики, як Арат Сикионский, Диэй, Лідіад, Филопемен та інші.Греко-перські війни
Перська монархія утворилася на Сході в середині шостого століття. Її засновником був Кір старший. Саме за його правління були обкладені даниною грецькі міста.
В 499 році Аристогор закликав міста Греції повстати проти персів. Греки спалили центр перської управління в Малій Азії – Сарди. На жаль, Спарта, від якої вони чекали допомоги, їм не допомогла. На заклик відгукнулися тільки афіняни. Повстання придушили, і греки були жорстоко покарані. Результатом стало збільшення данини з міст. Перський цар отримав можливість розв'язати нові війни проти греків, мотивуючи це їх непокорою.
Треба додати, що багато значив і патріотизм грецького народу, який не бажав перебувати під ярмом варварів. Саме так відносились греки до персам. Такі відносини між греками і персами тривали протягом довгих століть.Військові баталії
Між Грецією і Персією постійно відбувались морські баталії. Була поставлена мета: звільнитися від персів в полісах Стародавньої Греції.
Грецький флот звільняв міста від персів один за іншим. І вони відразу ж починали вступати в Союз, щоб приєднатися до греків і боротися зі спільним ворогом. Але, як і завжди, не обійшлося без суперечностей. Афіни закликали продовжувати війну до переможного кінця, а Спарта протестувала проти такого рішення, так як не була зацікавлена продовжувати військові дії. Відносини стали напруженими.
Як же таке могло статися, щоб країни, які об'єдналися проти спільного ворога, раптом почали сваритися? Сталося наступне. Греки встановили навколо своїх міст споруди і високі стіни для оборони. Такі дії Спарта сприйняла як випад в свою сторону. Конфлікт вдалося дещо-як загасити. Після того як Спарта вийшла з Союзу, вся тяжкість військового тягаря вантажем опустилася на плечі Афін. Афіни стали створювати союзи з іншими містами, які боялися перської навали. Таким чином тривала боротьба проти персів.
Протистояння з персами закінчилося поразкою Афін. Політична ситуація в Середземномор'ї змінилася. Але морський союз надавав Афінам сили. Полководець і політичний діяч Кімон організовує експедицію, щоб підтримати повстанців у єгипетських містах, які осаджують перси. Військові дії перемістилися на Кіпр. Кимону все ж вдалось завдати поразки ворожому флоту і звільнити деякі міста. Всі ці склоки зруйнували існуючі договору і, як наслідок, сам союз.
Острів, що називається Делосом, як і було домовлено у договорі, довгий час залишався головним центром і сховищем загальної скарбниці Союзу. Звідси і походить назва.
Найсильнішими з усіх входять в Союз були Афіни. Флот афінян був основою збройних сил об'єднання. Інші його учасники поповнювали флот наявними у них кораблями і забезпечували його грошима. Афіни були звільнені від усіх видів внесків. Вони були лише військовою силою. З часом Афіни стали набирати все більшу і більшу силу. У певний момент скарбниця союзної держави була перенесена в Акрополь афінян. Так було порушено угоду про рівноправність його членів. Військові дії з Персією тривали, звільнялися всі нові міста, які і вступали в об'єднання. Делоський союз придбав виняткову важливість на десятиліття вперед.
Категория: Студентам