Сорокін Іван Лукич (1884-1918)
Опубликованно 18.11.2017 06:32
Спочатку Іван Сорокін був військовим фельдшером, але з часом перетворився в головнокомандувача червоних частин на території Північного Кавказу. Коли він загинув, його противник Антон Денікін зізнався, що Радянська Росія в особі цього фельдшера-самородка втратила великого справжнього воєначальника...Військовий фельдшер
В. Л. Сорокін народився в грудні 1884 року в Кубанській області в козачому родині середнього достатку. Юний Іван мав досить рішучим характером. На щастя, такий суворий норов не перешкодив майбутньому воєначальникові почати вчитися у військово-фельдшерській школі, що в Катеринодарі. Це установа готувало полкових медичних працівників для Терського і Кубанського козацьких військ.
Закінчивши навчання, Іван Сорокін працював за фахом. Він був учасником російсько-японської війни, а через десять років продовжив свою службу на фронтах Першої світової.
Не один раз військового фельдшера доводилося замінювати на полі брані стрільців і молодших командирів. Командування неодноразово відзначало його заслуги. У 1915 році Сорокіна відправили в школу прапорщиків у Тифлісі. Після закінчення він став козацьким хорунжим і знову вирушив на фронт Першої світової війни.
До 1917 року майбутній воєначальник дослужився до чину під'єсаула. Зауважимо, що за час баталій Сорокін став повним Георгіївським кавалером.
Перший загін
Коли почалися жовтневі події 1917 року, Сорокін прийняв радянську владу. Козаки-фронтовики прибували на батьківщину, в свої хутори і станиці. Колишній офіцер також повернувся в Кубанську область. На початку 1918 року йому вдалося першим на цій території сформувати революційний загін силою лише в 150 шашок.
Його підрозділ йшло до станиці Тихорєцька, де на той момент базувалася Південно-Східна революційна армія. Командував нею Автономов А.с.
По дорозі Іван Лукич Сорокін зупинявся буквально в кожній станиці. Він закликав козаків йти разом з ним. В результаті В його загоні було вже чотири тисячі осіб.
З таким підрозділом Сорокін прибув в штаб армії і став помічником командувача.
Взяття Катеринодара
Командир революційного козацького загону Сорокін став однією з головних фігур червоного руху на півдні. Для керівництва білої армії він перетворився в серйозного і небезпечного противника. Саме він у березні і квітні 1918 року, тобто під час першого кубанського «крижаного» походу Добровольчої армії, очолив всі бойові частини на цій території.
В перший день весни того ж року армія Сорокіна зайняла столицю Кубані - Катеринодар. Причому без бою. Для Добровольчої армії взяття міста виявилося неприємним сюрпризом. Справа в тому, що білі війська в ході свого «льодового походу» рухалася туди з метою взяти базу для подальших дій.
Багато хто, включаючи Денікіна, вважали, що найбільш розумним кроком в даній ситуації було повернути назад. Однак главком Корнілов планував-таки взяти кубанську столицю.
Наприкінці березня 1918 року почався штурм.
Оборона Кубанської столиці
Штурм тривав практично п'ять днів. Іван Сорокін керував обороною міста, а Автономов очолював ті частини, які повинні були охопити білих з півдня.
Спроба штурму Добровольчої армії була відбита. Білі почали відступ.
До речі, після штурму Сорокін наказав викопати тіло Корнілова і розпорядився, щоб зробили фотографії трупа. Після знущання і наруги труп був спалений.Перший конфлікт
Успіх екатеринодарских подій був помічений керівництвом Червоної Армії. В результаті Сорокін став другою людиною після головнокомандувача армії Кубано-Чорноморської республіки. Зауважимо, що в ті часи таких незалежних державних утворень було дуже багато. По суті, їх керівництво підпорядковувалося центру, але за фактом голови республік часто вели виключно свою політику. При цьому всередині керівництва йшла боротьба за владу. Зрозуміло, це неминуче послабило позиції більшовиків. Тим більше, Денікін готувався до нового наступу, яке повинне було початися влітку 1918 року.
Головком Автономов почав конфліктувати з членами ЦВК республіки. Сорокін підтримав колегу. У цій своєрідній полеміці, яка включала відповідні звернення і накази, керівники ЦВК були названі провокаторами і шпигунами Німеччини. Сорокіна і Автономова іменували не інакше як ворогами народу і бандитами.
Зрештою, головком був відкликаний в столицю радянської держави, а ось Іван Сорокін став командувати всієї армією. Конфлікт затих, але не закінчився.
До цього часу військо Сорокіна становило 30-40 тисяч бійців, майже 100 гармат і два бронепоїзди. Крім того, армія тепер мала два фронти – проти німців і проти Денікіна.
Провал білих
Як і говорилося вище, частини Денікіна пішли в наступ влітку. В історії його називають Другим Кубанським походом. Білі мали намір очистити від більшовиків територію Північного Кавказу.
Після першого серйозного бою Сорокіну з армією довелося відступати до Ставрополю, залишивши знаряддя і документацію штабу. Трохи пізніше Денікін розпочав черговий наступ проти цього угруповання. Спочатку частини червоних відійшли на захід, але потім самі перейшли в контрнаступ. Командуючому Добровольчою армією довелося кинути проти них основні сили. Сорокинцы змушені були знову відступити. Але тоді військо Денікіна відволік інший противник... Мова йде про так звану Таманської армії. Саме ці частини прямували назустріч білим.
Через деякий час таманці і сорокинцы з'єдналися, і армія Денікіна була розгромлена.
На початку серпня Сорокін очолив війська Північного Кавказу. Положення червоних виправилося, вже варто було б задуматися про загальний наступ, але внутрішні розборки підвели червоноармійців...
«Сорокинський конфлікт»
Дослідники вважають, що головнокомандувач Червоною армією Північного Кавказу Сорокін був прекрасним організатором і оратором. Він навіть виступав за те, щоб царські військові специ служили в Червоній армії. Сорокін дійсно мав колосальну популярність.
Але в середині осені 1918 року в черговий раз почався конфлікт між північно-кавказьким РВС і головкомом. Тоді реорганізувалася Червона армія, зміцнилася революційна дисципліна. А Сорокін публічно критикував місцеві і радянська влада. Він був незадоволений, що вони проводять ворожу політику, пов'язану з відношенням до козацтва. Одним словом, колись лояльний до Радянської влади Сорокін у відкриту почав протиставляти себе керівництву Кубано-Чорноморської республіки. Він почав виробляти не тільки незаконні реквізиції, але й розстріли.
Так, він стратив командарма Таманської армії В. Матвєєва, який відмовився підкорятися йому. Між іншим, ім'ям страченого згодом назвали одну з армавирских вулиць. А в кінці жовтня були знищені і провідники Північно-Кавказької Радянської республіки.
Фінал
Подальші події розвивалися стрімко. Керівництво республіки скликав Надзвичайний З'їзд. Влада оголосила Сорокіна поза законом. Той спробував знайти підтримку в армії і приїхав до Ставрополя, де йшли запеклі бої.
Через пару днів його штаб, включаючи Сорокіна, був заарештований. Командарма посадили у в'язницю. При цьому його надійно охороняли, так як серйозно побоювалися, що він буде звільнений.
Бунтівного командарма застрелили в тюремному дворі. Його вбивцею був В. Высленко, один з командирів таманської армії Матвєєва. Вважається, що він помстився за розстріл свого командарма...
Категория: Студентам