Меровінґи - це хто такі?


Опубликованно 23.11.2017 01:46

Меровінґи - це хто такі?

«Довговолосі королі» стали першою династією в історії Франції. Меровінґи з язичницьких часів і до свого падіння носили довге волосся – обов'язковий атрибут монарха. Їх піддані вірили, що королі володіють особливою магічною силою, яка уособлює благополуччя всього франкського народу. Відсікання волосся в ті часи прямо означало втрату будь-якої влади. Прикладом останнього може служити Хлодоальд, який згодом став відомий як святий Клод.

Меровінґи – це цілий період в історії середньовічної Франції. Представники династії значно розширили франкська держава, об'єднали племена під однією короною. Як довго правила у Франції династія Меровінгів? Якими були найвидатніші представили знатного роду?

Міфічні коріння французької династії

У середньовіччі багато вважали першим правителем франків з династії «довговолосих королів» напівміфічного Фарамонда. У більш пізні часи історики все ж прийшли до висновку, що такого франкського правителя і зовсім не існувало. Крім того, Фарамонд, син Мракомира, вів свій рід від невідомих троянців, які переселилися в Галлію, а предками Меровінгів частіше називали останнього троянського царя Пріама або героя троянської війни Енея, походив з царського роду дарданов.Походження знатного імені

За поширеною версією, яка знайшла підтвердження деяких істориків, одним з предків французьких Меровінгів був легендарний вождь Меровей. Він був сином або родичем Хлодиона Довговолосого (хоча, згідно однієї з легенд, народжена дружиною Хлодиона від морського чудовиська) і правил франками в 447-458 роках. Саме йому французькі королі зобов'язані своїм знатним ім'ям. Однак деякі дослідники не можуть підтвердити факт дійсного існування Хлодиона, самі Меровінґи не сумнівались у його реальності і своє походження. Коротка історична довідка

Скільки правила династія Меровінгів у Франції? Рід веде свою історію від Хильдерика, який правив у 457-481 роках. Короткий огляд часів правління династії Меровінгів далі, потім – докладніше про кожен з королів.

Першим історичним ватажком франків більшість сучасних істориків вважають Хильдерика, сина напівлегендарного Меровея. Саме за його правління територія франкської держави вперше почала розширюватися. Однак справжнім засновником королівства все ж вважають сина Хильдерика Хлодвіга, присоединившего північ Галлії, розширив свої володіння до верхів'я Рейну. Він же першим серед представників династії прийняв хрещення, видав «Салическую правду» і зробив столицею Париж.

Після Хлодвіга королівство поділили чотири його сини: королем Суассона став Хлотарь, Орлеана – Хлодомир, Реймса – Теодрих, Парижа – Хильдеберт. Роздробленість франкського королівства не завадила нащадкам Хлодвіга протистояти бургундам. До того ж часу відноситься безкровне приєднання Провансу.

В середині шостого століття всю Францію ненадовго (з 558 по 561 роки) об'єднав під своїм правлінням Хлотарь I, проте після його смерті королівство було роздроблене на три частини: Австразію, Нейстрию і Бургундію. Аквітанія на південно-заході вважалася спільною територією всіх королів Франції.

Традиція поділу королівства між синами була характерна для всіх германських народів. Всі діти чоловічої статі повинні були отримати свою частку, так що в ті часи землі постійно ділилися. Бажання об'єднати під своєю владою великі території в підсумку призводило до братовбивчих війн. Наприклад, після смерті Хлодомира двоє його спадкоємців, об'єднавшись, вбили інших і поділили Францію між собою. Але в середньовіччі широко була поширена кровна помста, так що боротьба за землі дуже швидко приводила до нових конфліктів і таємних змов.

Прикладом останнього може служити сорокарічна війна між дружинами королів Нейстрии і Австразии. Сина королеви Нейстрии, який заручився підтримкою духовенства, магнатів-землевласників і графів, вдалося об'єднати під своїм правлінням три королівства, поваливши і жорстоко стративши королеву Австразии. Після смерті короля землі успадкували його сини – Хариберт і Драгоберт. Особливо успішним був правління останнього. Драгоберту вдалося зміцнити монархію і провести успішну завойовницьку політику. Він ненадовго захопив Бретань, зумів приєднати Іспанію, Італію і слов'янські землі.

Незважаючи на зміцнення панування королів, все більше влади у всіх трьох королівствах отримували майордоми. Вони виступали представниками монархів перед знаттю, завідували доходами і витратами королівського двору, командували стражниками. Період фактичного правління майордомов прийнято назвати часом «ледачих королів».

І все ж династія Меровінгів у Франції змогла зміцнитися ще на деякий час. Син Драгоберта Сигеберта III і зовсім шанувався підданими, як святий, так що майордома Гримоальда Старшого, винового у спробі державного перевороту і захоплення влади, тоді прилюдно стратили.

Падіння династії Меровінгів затягнулося на ціле століття. Майордоми не раз намагалися фактично усунути представників першої династії королів від влади, але багато не наважувалися зайняти трон. Піпін Короткий, син Карла Мартелла, після того, як заручився підтримкою Папи Римського, був проголошений правителем Франкського королівства. Останнього представника династії Меровінгів у Франції він обстриг і уклав в монастир. На цьому правління династії закінчилося, до влади прийшли Каролінги.

Скільки правила династія Меровінгів? Перший представник знатного будинку зійшов на трон в 457 році, останній – був ув'язнений у монастир в 751. Отже, Меровінґи – це династія франкських королів, які тримають кермо правління з другої половини п'ятого і до середини сьомого століття.Хільдерік I: правитель, про який мало що відомо

Хільдерік I – це перший король з династії Меровінгів, існування якого підтверджено письмовими і матеріальними історичними джерелами. Про роки правління Хельдерика мало що відомо, збереглися уривчасті відомості лише про деяких битвах і завоюваннях. Наприклад, відомо, що майбутній король бився в битві при Орлеані в 453 році, а пізніше став союзником римлян.

При правлінні Хильдерика I на території сучасної Франції мирно співіснували кілька релігій. Більше ніяких точних даних про період правління першого реального короля з династії Меровінгів немає. Помер правитель рано, приблизно у віці сорока років. Його могилу виявили в середині сімнадцятого століття біля церкви Сен-Бріс. Крім зброї та ювелірних виробів, у гробниці виявлено перстень-печатка з написом «Король Хільдерік», що точно доводить належність поховання даному історичному персонажу.Хлодвіг I: один з найбільших політиків свого часу

Головним джерелом даних про життя і правління Хлодвіга I був єпископ міста Туру. Інші джерела лише повторюють інформацію, вперше описані в літописі Туру. Сам же її автор – Григорій Турський – точно був знайомий з людьми, які особисто знали Хлодвіга I і його дружину, пам'ятали роки його правління.

Хлодвіг став королем у п'ятнадцятирічному віці. Тоді племена франків були розрізнені, а юнак успадкував далеко не все королівство, а лише маленьку частину земель з центром у Турне. На п'ятому році правління юний король пішов війною на ослаблену Держава Сиагрия. Так він отримав у свої володіння багатий регіон Галлії з головним містом Парижем.

На десятому році правління Хлодвіг почав війну з тюрингами. Він виконував союзницькі зобов'язання перед правителем рипуарских франків. Самі франки не хотіли війни, але тюринги жорстоко напали на них. Хлодвіг I швидко завдав поразки тюрингам, плем'я остаточно було підкорене до кінця правління короля.

Після цієї перемоги вплив Хлодвіга I серед інших германських королів було настільки велике, що руки одного з його трьох сестер неодноразово просили правителі багатьох германських племен. Сам Хлодвіг I, у якого вже був незаконнонароджений син, тоді одружився на дочці короля бургундів.

Обраниця короля – Клотільда – була віруючою християнкою і намагалася переконати чоловіка, щоб він теж прийняв цю віру. Хлодвіг ставився до цього з розумінням, але міняти віру ніяк не наважувався. Вона впросила чоловіка за християнською традицією хрестити першої дитини, але син раптово помер прямо в хрестинних одязі. Другого сина теж охрестили, він відразу ж став сильно хворіти. Мати старанно молилася за здоров'я дитини. Хлодомир, зрештою, одужав, але його батько продовжував відкидати християнство.

Після чергової перемоги, яку король здобув, закликавши ім'я Христа, Хлодвіг все ж прийняв нову віру. Хрещення забезпечило королю підтримку духовенства та населення. Єпископ, який закликав короля залишити язичництво, звернувся до нього зі словами: «Поклонитися того, що спалював, спалити те, чому вклонявся» - цей вислів став крилатим.

Надалі Хлодвіг I активно продовжував розширення держави. Також при ньому була написана «Салічна правда» - перший збірник законів. Скільки років правили Меровінґи в особі даного короля? Засновник франкської держави Хлодвіг I був при владі з 481(482) 511 рік, після нього країна перейшла спадкоємцям. Помер король в сорок два роки, поділивши землі між чотирма своїми синами.Четверо спадкоємців Хлодвіга I

Старший син короля Хлодвіга I Теодоріх правил в Меці і Реймсі. Багато істориків вважають його незаконнонародженим сином короля, так як мати Теодоріха була наложницею. Але, ймовірно, вона була дочкою одного з вождів германських племен. Однак шлюб дівчини з Хлодвігом I не був церковним, тому вважався недійсним. Як би там не було, Теодоріх отримав велику частку в батьківському спадщині, так що в очах сучасників він був цілком законним спадкоємцем.

Ще за життя батька молодий чоловік досяг повноліття і навіть командував військами в одній із війн. Після смерті Хлодвіга I він отримав землі по Рейну, на схід від Рейну, за течією Маасу, а також округу Шалон, Реймс, Базель. У час правління він завоював ще частина територій.

Хлодомир – другий син Хлодвіга I – отримав території в басейні Луари (королівство Орлеанское). Спадкоємець Хлодвіга правил відносно недовго (511-524 роки), він був убитий у війні з бургундами.

Хильдеберт I отримав Париж і прилеглі землі. Разом із братами він воював з бургундами, в якій загинув Хлодомир. Брати убили синів Хлодомира, а його королівство розділили між собою. Хильдеберту I дісталися області до півночі від Луари, Орлеан, Бурж і Шартр. Все життя цього короля (що було не рідкістю в середньовіччі) пройшла у війнах і битвах.

Як довго у Франції правили Меровінґи, спадкоємці Хлодвіга I? Його сини недовго панували в мирі та злагоді. Молодшому вдалося ненадовго об'єднати державу, але ціною братовбивства і жорстокого усунення їх спадкоємців.

Молодший син Хлодвіга I і Клотільди, Хлотарь I зумів приєднати до отриманого від батька королівству Суассонському південну частину Бургундського держави і Астразию. Хлотарь I прожив досить довго для свого часу, він помер на п'ятдесят першому році свого правління. Після нетривалого об'єднання земель, королівство знову було роздроблене між чотирма синами Хлотаря I.Час кровопролитних воєн та замовлянь

Як довго правила династія Меровінгів після цього? До моменту смерті Хлодвіга I, сина засновника держави, династія була при владі вже більше століття. Спадкоємці Хлодвіга I за давньою традицією поділили державу на чотири частини: Хариберту I дістався Паризький басейн, частина Аквітанії і Провансу, Сигиберту I – східна частина Франції зі столицею в Реймсі, Хильперику I – королівство Суассонское, Гунтрамну – Орлеан.

Саме на цьому поколінні почалася сорокарічна війна між Фредегондой і Брунгильдой – дружинами королів Хильперика I і Сигиберта I. Складний конфлікт був одночасно наслідком і змови, і територіальних амбіцій. Після довгої війни з подачі Брунгильды на престол зійшов малолітній Сигиберт II, але його швидко змінив Хлотарь II, який правив шістнадцять років.

Як довго правили Меровінґи на це час? Незважаючи на те, що в державі постійно велися кровопролитні війни і готувалися таємні змови, династія була при владі. До смерті Хлотаря II в 629 році Меровінґи займали трон вже більше ста сімдесяти років.Правління Драгоберта I

Наступним королем став син Хлотаря II Драгоберт I. Під час свого правління він був єдиним королем, об'єднав під своєю владою всі Франкська держава. Драгоберт I провів успішну військову кампанію проти басків у південній частині держави, а пізніше попрямував в Гасконь. Тоді ж на зіткненні територій німецьких і слов'янських племен утворилось слов'янське держави Саме. Драгоберт I обложив фортецю правителя Саме, але зазнав поразки. Пізніше слов'янський народ почав здійснювати періодичні набіги на сусідні землі.

Скільки правили Меровінґи самостійно? Останнім монархом, який самостійно правил Франкською державою, був Драгоберт I. Він доручив своєму вірному майордому охороняти королеву-вдову і маленького Хлодвіга II після своєї смерті.Ослаблення влади династії

Меровінґи – це сильна династія, що правила Францією досить довго. Але як тільки до трону стали близькі майордоми, влада монархів почала слабшати. Хлодвігу II було всього п'ять років, коли батько помер, залишивши сина правителем держави, реальну владу прийняв майордом Эга. Сам же підріс Хлодвіг II був п'яницею, розпусником і ненажерою, він мало приділяв уваги державних справах, хворів, періодично втрачав пам'ять. Король помер на двадцять четвертому році життя, але встиг залишити спадкоємця.

Хлотарь III став монархом в сім років. Він правив під опікою королеви-матері, яка наділила реальною владою майордома Эброина. Хлопчик помер у шістнадцять років. Після його смерті королем став третій Теодоріх III, потім – Хільдерік II.

Хильдерику II вдалося відсторонити від реальної влади майордома, але на його місце прийшов єпископ Леодегарий. Через кілька років Хільдерік зміг самостійно правити державою, він вигнав єпископа і уклав його в монастир, позбавивши всіх привілеїв. Але проти Хильдерика був підготовлений змова – король, його син і вагітна дружина загинули на полюванні, а другий син був засланий в монастир. Після до влади знову прийшов Теодоріх III.

Як правили Меровінґи в той час? Влада королів ослабла, багато справи були в руках майордомов або придворних єпископів. Самі ж монархи змінювалися дуже швидко, багато з них і зовсім не цікавилися державою.Падіння Меровінгів і встановлення влади Каролінгів

Скільки років правили Меровінґи у Франції після Драгоберта I, стільки вони наділяли реальною владою своїх міністрів – майордомов. Переможець битви при Пуатьє Карл Мартелл, об'єднав Франкське держави в першій третині восьмого століття. Але все ж він не наважився зайняти трон. Справа Карла Мартелла продовжив його син Піпін Короткий, який придушив і зовнішніх, і внутрішніх ворогів. Він вирішив знищити реальну владу Меровінгів, але чекав підбадьорення Папи Римського. Після переговорів з Папою Захарією Піпін став королем Франкського королівства. Останнього Меровинга новий правитель обстриг і уклав в монастир.

Меровінґи – це перша королівська династія у Франції. Правителям вдалося об'єднати німецькі племена і значно розширити землі Франкського королівства.


banner14

Категория: Студентам