Хто такий Юрген Штроп?


Опубликованно 24.11.2017 01:52

Хто такий Юрген Штроп?

Юрген Штроп - группенфюрер СС, активний учасник придушення повстання у Варшавському гетто та операцій проти радянських партизанів. Він був страчений у польській столиці в 1952 році. Дані з біографії Юргена Штропа збереглося небагато. Сьогодні про нього відомо було б значно менше, якби не співкамерник офіцера СС, яким дивом вдалося уникнути страти.

Ранні роки

Фото Юргена Штропа можна бачити в цій статті. Це один з небагатьох збережених до наших днів знімків. Штроп народився 26 вересня 1895 року в місті Детмольд, в родині начальника поліції. Відвідував місцеву школу, закінчив гімназію. До початку Першої світової війни Юрген Штроп займав незначну посаду в кадастровій конторі. У 1923 році одружився, мав трьох дітей.

Початок військової кар'єри

В НСДАП Штроп вступив у 1932 році. Генріх Гіммлер звернув увагу на старанного партійця ще в ході виборчої кампанії. Почався стрімкий кар'єрний ріст. У 1933 році Штроп зайняв посаду начальника допоміжної поліції.Друга світова війна

Після нападу на Польщу Юргена Штропа призначили начальником відділу СС у місті Гнєзно. До речі сказати, при народженні героя сьогоднішньої статті нарекли Йозефом. Ім'я він змінив у травні 1941 року з ідеологічних міркувань. Пізніше Шстежка перевели до Варшави, де він керував придушенням повстання в гетто за дорученням самого Гіммлера. У 1944 році отримав звання генерал-лейтенанта військ СС.

Підвищення послідувало після вдало проведеної операції. Відомо, що після придушення повстання Юрген Штроп відправив своєму безпосередньому начальнику телеграму, в якій було сказано: "єврейського району у Варшаві більше не існує".

Арешт

Після закінчення війни німецький генерал-лейтенант Юрген Штроп був засуджений американським трибуналом до страти. Він був звинувачений в розстріл заручників в Греції, куди його направив начальство в 1943 році. Однак вирок тоді не привели у виконання. Штропа передали польській владі. Кілька місяців він провів у камері смертників.

Перед розстрілом Штроп аж ніяк не каявся. Він багато розповідав своїм суперникам про свою нацистської діяльності у Варшаві. І здавалося, був гордий участю в ряді страшних злочинів проти єврейського населення.

В камері він провів деякий час з Казімежем Мочарским - активістом Армії Крайової. Цього чоловіка засудили до довічного ув'язнення, але пізніше амністували. На волі Мочарський опублікував книгу "Бесіди з катом", в якій виклав спогади Юргена Штропа. Слід розповісти про події 1943 року, учасником якого був герой сьогоднішнього оповідання.

Повстання у Варшавському гетто

У польській столиці до початку Першої світової війни майже п'яту частину займав єврейський квартал. У 1939 році окупаційна влада конфіскувала у його мешканців всі готівкові гроші. Всюди у Варшаві розвісили плакати образливого характеру. Тоді й було організовано гетто, яке німці оголосили карантинною зоною. Варто сказати, що створення єврейського гетто ратували багато корінні жителі Варшави польського походження.

Життя в "карантинній зоні" з часом стала нестерпною. До того ж з'явилася інформація про те, що незабаром всі євреї будуть направлені до концтабору, а там знищені. Операція зі знищення гетто почалася в день свята Песах. Керував операцією Штроп, брало участь понад двох тисяч чоловік. Проте жителі гетто надали несподівано для есесівців запеклий опір, у чому їм допомогли члени підпільних організацій. Бої тривали близько місяця, але повстання було придушене. Загинуло близько шести тисяч чоловік. Багатьох євреїв, які залишилися в живих, відправили в Треблінку.

Загинули майже всі керівники повстання. Один з небагатьох, хто вижив - Марек Едельман - помер в 2009 році у віці 87 років у Варшаві.

Операція була завершена 16 травня 1943 року. Згідно зі звітом Штропа, загинуло 16 німецьких офіцерів і понад 90 було поранено. Однак ці дані оцінюються по-різному. У підпільних варшавських газетах було сказано про тисячі убитих есесівців. Однак Штроп в ході слідства стверджував, що в його звітах умисного приховування даних про втрати не було.Образ Штропа в кіно

В 1973 році відбулася прем'єра німецько-італійського фільму "Ви вільні, доктор Корчак". У кінострічці йдеться про великого педагога і письменника, який міг би уникнути смерті, але вважав за краще відправитися в газову камеру разом з дітьми. Роль Штропа виконав німецький актор Хайнц Лівен. В американській кінострічці "Повстання" 2001 року німецького офіцера зіграв Джон Войт.


banner14

Категория: Студентам