Арифмометр "Фелікс": інструкція, фото
Опубликованно 24.11.2017 01:52
Раніше, в докомпьютерную еру, люди використовували найрізноманітніші допоміжні інструменти для рахунку і розрахунків. Одним з таких інструментів був арифмометр. Він прискорював процес обчислень, але вимагав від користувача певних знань і навичок.Що являє собою
В СРСР електронно-обчислювальної машиною був арифмометр "Фелікс". Це хитромудре рахунковий пристрій являло собою справжній механічний комп'ютер. Він міг виробляти чотири основних дії: віднімання, додавання, ділення і множення. Міг працювати з числами довжиною до 9 регістрів, а результат видавати до 13-значних цифр. Тобто з числами, з якими не кожен сучасний калькулятор впорається. Однак працювати з ним було складно. Важив він чимало – 3,5 кг - і займав місця на столі як старий комп'ютер з ЕПТ-екраном. Виконував тільки найпростіші операції рахунку, але при цьому, для проведення розрахунків, доводилося виконувати складні алгоритми.
Арифмометр "Фелікс" випускали з 1929 по 1971 рік. Так як це був основний обчислювальний інструмент, що застосовується в багатьох галузях народного господарства, всі радянські школярі проходили обов'язковий курс навчання роботи на цьому приладі, точно так само, як зараз сучасні школярі проходять уроки роботи на ЕОМ.
Машинка може виконувати чотири простих операції рахунку: додавання, віднімання, множення, ділення. Деякі досвідчені фахівці (бухгалтери, інженери-конструктори), які змушені були довго і багато працювати з ним, примудрялися навіть обчислювати на ньому відсотки і корінь числа. Як користуватися арифмометром "Феліксом" і робити розрахунки, описано нижче.
Додавання
Додавання – це одна з найбільш простих операцій, які можна виконати. Наприклад, треба скласти числа 456 і 340. Алгоритм обчислення має наступний вигляд:Обнулите, обертаючи баранці (знаходяться з боків на рівні каретки) всі числа на каретці. Рукоятка повинна бути в зафіксованому положенні, як на зображеному арифмометрі "Феликсе" (фото дивіться вище).Перемістіть важіль каретки вліво.Введіть перше число на барабані, встановивши важелі навпаки циферок. Починати треба з правого краю.Зробіть повний оборот рукоятки за годинниковою стрілкою.Внизу на каретці справа в лічильнику результатів повинно висвітитися число 456. У лівих віконечках каретки з'явиться одиниця. Якщо цього не сталося, обнулите введіть число, вищевикладеним способом, знову.Введіть друге число на барабані, використовуючи важелі.Зробіть один оборот рукоятки за годинниковою стрілкою, і на каретці висвітиться результат додавання.
Обнуляти в наступних розрахунках, якщо використовується результат попереднього, не треба. Таким чином можна складати цілі колонки цифр, вводячи все нові і нові числа, і роблячи щоразу поворот ручкою.
Віднімання
Алгоритм арифмометра "Фелікса" при виконанні операції віднімання схожий на процес складання, тільки ручку треба буде крутити у зворотний бік. Нижче наведені кроки, які потрібно зробити, щоб, наприклад, з 500 відняти 240.Встановіть ручку у вихідне положення, обнулите цифри на каретці.Введіть на барабані число 500 і проверніть рукоятку на один оберт за годинниковою стрілкою.Введіть на барабані число 240 і зробіть рукояткою один оберт проти годинникової стрілки.
Внизу праворуч у вікні відповідей, розташованому на каретці, має висвітитися результат віднімання. Множення
Нижче наведено алгоритм множення 45 на 56.Встановіть арифмометр у вихідне положення.Введіть число 56 на барабані.Перемістіть курсор на один регістр (внизу є важіль) і зробіть 4 обороту рукояткою за годинниковою стрілкою.Поверніть каретку на вихідне положення і зробіть 5 обертів за годинниковою стрілкою.
Зліва, на лічильнику обертів, повинно висвітитися число 45, а праворуч - результат множення.
Розподіл
Це одна з найбільш складних операцій, виконуваних на арифмометрі "Фелікс". Нижче наведено алгоритм дій, які необхідно виконати, щоб розділити 4455 на 355.Встановіть лічильну машинку в початковий стан.Пересуньте курсор у крайнє праве положення.Встановіть число 4455 використовуючи вкрай ліві важелі барабана. Починайте з 13 прорізи.Поверніть ручку за годинниковою стрілкою. Це число повинне висвітитися у вікні результатів з лівого боку.У вікні обертів висвітиться одиниця, обнуляєте її, повертаючи лівий баранець.Встановлюєте важелями число 355 навпаки діленого 4455. Простіше кажучи, встановлюєте число 355, використовуючи вкрай ліві важелі барабана.Пересуваєте каретку на один регістр вліво і обертаєте барабан проти годинникової стрілки до дзвінка.Потім робите один оберт за годинниковою стрілкою, після чого пересуваєте курсор вліво ще на один регістр і робите оберт проти годинникової стрілки до дзвінка.
На каретці у лівому вікні ви побачите приватне 12, а в правій частині каретки – залишок 195. Якщо потрібно розрахувати до сотих, тобто до числа 4455 додаєте два нуля і продовжуєте ділення, так як це описано вище. Додані нулі відокремлюєте на письмі комою. На арифмометрі для цієї мети встановлені стрілки.Як перевірити справність арифмометра
Для того щоб апарат працював справно, його необхідно регулярно перевіряти на правильність розрахунків. Як перевірити роботу арифмометра "Фелікса", інструкцію дав сам виробник – Курський завод «Счетмаш» в керівництві по експлуатації. Вона наведена нижче. Каретку ставите у вкрай ліве положення, і набираєте 123456789 зліва направо важелями на барабані, і робите 9 повних обертів за годинниковою стрілкою. У вікні результатів повинно висвітитися число 1111111101;Робите ще 9 обертів. У вікні результатів має з'явитися число 2222222202.
Щоб агрегат зберігався якомога довше утримувати у справному стані і мав презентабельний вигляд, його необхідно регулярно змащувати і протирати м'якою суконкою. Зберігати пристрій слід в теплому і сухому приміщенні в картонній або дерев'яній коробці. Оберігати від попадання пилу і вологи.
Механічний арифмометр "Фелікс" не використовується сьогодні. Занадто довго і складно на ньому проводити розрахунки, враховуючи, що прості і легкі електронні калькулятори коштують дешево або вбудовані в інші види техніки (годинники, телефони). Але, як рідкісна річ, він високо цінується колекціонерами. Якщо в радянський час він коштував 11-15 рублів, то сьогодні за нього дають кілька тисяч і навіть десятків тисяч рублів. Так як їх стає все менше, ціна на нього буде тільки рости.
Категория: Студентам