Відчувають риби біль? Нервова система і мозок риби
Опубликованно 26.11.2017 03:48
Світ риб дивний і поки вивчений не повністю, людина постійно відкриває нові види, робляться відкриття. Однак актуальним залишається питання – чи відчувають риби біль, чи здатні вони до цього. Відповісти на нього допоможе вивчення внутрішньої будови тіла цих водних мешканців.
Особливості нервової системи
Нервова система риб має складну структуру і поділяється на:центральну (включає в себе спинний і головний мозок);периферичну (яку складають нервові клітини й волокна);вегетативну (нерви і ганглії, що забезпечують внутрішні органи нервами).
При цьому система набагато примітивніше, ніж у тварин і птахів, проте істотно перевершує організацію бесчерепных. Вегетативна нервова система розвинена досить слабо, являє собою кілька гангліїв, розкиданих уздовж хребетного стовпа.
ЦНС риб виконує такі найважливіші функції:координує руху;відповідає за сприйняття звуків і смакові відчуття;мозкові центри керують діяльністю травної, кровоносної, видільної та дихальної систем;завдяки сильно розвиненому мозжечку багато риби, наприклад, акули, можуть розвивати великі швидкості.
Розташовується вона вздовж тулуба: під захистом хребців знаходиться спинний мозок, під черепом з кісток або хрящів – головний.
Головний мозок риби
Ця складова ЦНС являє собою розширюється частина переднього відділу нервової трубки і включає в себе три основних відділи, характеристика яких представлена в таблиці.Пристрій риб'ячого мозку
Відділ мозку
Особливості
Передній
Відповідає за нюх, складається з теленцефалона (кінцевого мозку) і диенцефалона (проміжний).
Середній
Відповідає за зір і плавальні рухи, містить зорові нерви і покришку.
Задній
Має складну структуру, що включає міст, довгастий мозок і мозочок. Останній допомагає рибі підтримувати рівновагу.
Мозок риб є дуже примітивним: має маленький розмір (менше 1% від маси тіла), його найважливіші відділи, наприклад, передній мозок, розвинені дуже слабо. При цьому для кожного класу риб характерні власні особливості пристрою відділів мозку.
Найбільш чітка диференціація простежується у акул, відрізняються добре розвиненими органами почуттів.
Цікаво, що в 19 - початку 20 століття вчені вважали, що водні мешканці є примітивними і не здатні сприймати ні звуки, ні смаки, але подальше дослідження риб спростував ці припущення. Було доведено, що ці істоти використовують органи почуттів і в змозі орієнтуватися в просторі.Спинний мозок
Він розташовується всередині хребців, а саме, всередині їх нервових дуг, в хребетному каналі. Своїм зовнішнім виглядом нагадує тонкий шнурок. Саме він регулює практично всі функції організму.
Чутливість до болю
Багатьох цікавить питання – чи відчувають риби біль. Особливості пристрою нервової системи, представлені вище, допоможуть розібратися. Деякі сучасні дослідження дають однозначну негативну відповідь. Аргументи наступні:Відсутність больових рецепторів.Мозок розвинений недостатньо і є примітивним.Нервова система хоча і зробила крок вперед від рівня безхребетних, все одно не відрізняється особливою складністю, а тому не може фіксувати больові відчуття і диференціювати їх від усіх інших.
Саме такої позиції дотримується Джим Роуз, дослідник риб з Німеччини. Разом з групою колег він довів, що риба може виявляти реакцію на фізичне вплив, наприклад, на контакт з рибальським гачком, однак вона відчувати біль не в змозі. Його експеримент полягав у наступному: рибу ловили і відпускали, через пару годин (а деякі види відразу ж) вона поверталася до звичної життєдіяльності, не зберігши в пам'яті больові відчуття. Для риби характерні захисні реакції, а зміна в її поведінці, наприклад, при попаданні на гачок, пояснювалося не болем, а стресом.
Інша позиція
У вченому світі є й інший відповідь на запитання, чи відчувають риби біль. Вікторія Брейтвэйт, професор університету Пенсільванії, теж провела своє дослідження і переконалася, що нервові волокна риб нічим не поступаються цим же відростках у птахів і звірів. Тому морські мешканці здатні відчувати страждання і біль, коли їх ловлять, чистять або вбивають. Сама Вікторія рибу не їсть і радить всім ставитися до них із співчуттям.
Цієї ж позиції дотримуються і голландські дослідники: вони вважають, що риба, що попалася на гачок, схильна і болю і страху. Нідерландці провели жорстокий експеримент з фореллю: вони впливали на рибу кількома подразниками, впорскували їй бджолина отрута і спостерігали за поведінкою. Риба намагалася позбутися впливає на неї речовини, терлась об стіни акваріума і камені, погойдувалася. Все це дозволило довести, що біль вона все-таки відчуває.
Було встановлено, що сила больового відчуття, яке відчуває риба, залежить від температури. Простіше кажучи, створення, спіймане взимку, страждає набагато менше, ніж риба, що потрапила на гачок в спекотний літній день.
Сучасні дослідження дозволили виявити, що відповідь на питання, чи відчуває риба біль, не може бути однозначним. Одні вчені запевняють, що вони просто не можуть цього робити, інші ж доводять, що морські мешканці страждають від больових відчуттів. Зважаючи на це, слід ставитися до цим живим істотам дбайливо. Риби-довгожителі
Багато цікавляться питанням, скільки живуть риби. Залежить це від конкретного виду: так, науці відомі створення, чиє життя становить всього кілька тижнів. Є серед морських мешканців і справжні довгожителі:білуги можуть доживати до 100 років;калуга, також представник осетрових, – до 60 років;сибірський осетер – 65 років;атлантичний осетер – абсолютний рекордсмен, зафіксовані випадки життя до 150 років;більше 8 десятків років здатні прожити соми, щуки, вугри і сазани.
Рекордсмен, занесений в Книгу рекордів Гіннеса, – самка дзеркального коропа, чий вік – 228 років.
Науці відомі й види з дуже малою тривалістю життя: це хамси і невеликі за розмірами мешканці тропіків. Тому відповідь на питання про те, скільки живуть риби не може бути однозначна, все залежить від конкретного виду.
Наука приділяє належну увагу вивченню водних мешканців, однак багато з аспектів все ще залишається невисвітленими. Тому дуже важливо розуміти, що, можливо, дослідники дуже скоро позитивно дадуть відповідь на питання про те, чи відчувають риби біль. Але в будь-якому випадку ставитися до цим живим істотам потрібно дбайливо і обережно.
Категория: Студентам