Великі природні райони Росії


Опубликованно 27.11.2017 19:58

Великі природні райони Росії

Природні ресурси є тими засобами існування, без яких неможливе життя людини. До таких районів зараховують рослини, грунти, мінерали, тварин. Вони необхідні людині для енергії, житла, палива, сировини для різних галузей промисловості. Саме природні ресурси потрібні людству для створення медикаментів, транспортних засобів, предметів побуту.

Класифікація ресурсів

Залежно від способу застосування і на базі генезису виділяють:водні;рекреаційні;ресурси Світового океану;біологічні;земельні.

В залежності від поширеності, в природі існують вичерпні та невичерпні ресурси.

По призначення, їх класифікують по галузях економіки: для кольорового, чорної, хімічної промисловості.

Характеристика природних ресурсів Росії

Великі природні райони Росії підтверджують високий ресурсний потенціал країни. На території РФ перебуває близько 200 різних видів природних ресурсів. За їх різноманіттю і обсягом Росія лідирує. За результатами численних досліджень, що проводяться на території нашої країни, вчені з'ясували, що запасів солей калію, залізних руд, фосфатної сировини, вугілля, в країні вистачить на два-три найближчих століття.

Населення країни не перевищує 2,4 відсотка від всього населення планети, незважаючи на те, що саме на частку РФ припадає майже 10 % всієї території суші. В Росії знаходиться близько половини всіх світових запасів газу, 13 % нафти, близько 23% природного вугілля. «Зеленим багатством країни вважають лісу. У земних надрах Росії виявлені боксити, сполуки нікелю, алмази, золото, платина. Більша частина природних ресурсів знаходиться в Сибіру. Суворий клімат, а також віддаленість даного регіону, все це негативно відбивається на видобутку та транспортування корисних копалин, знижує економічну вигідність їх переробки і споживання.

Водні ресурси

Багато природні райони Росії багаті водними ресурсами. Територія країни омивається водами 12 морів, які належать трьом океанам, а також водами Каспійського (внутрішнього) моря. У країні більше 2,5 мільйона річок різного розміру, близько 2 мільйонів озер, сотні тисяч інших обвідних об'єктів. Максимальна кількість водних ресурсів розташований у пониззі великих річок.

Такі природні райони Росії, як лісова і тундрова зони, володіють підвищеним рівнем водних ресурсів.

Максимальні показники характерні для таких суб'єктів РФ: Красноярського краю, Єврейської автономної області, Сахалінській області. Максимальний дефіцит водних ресурсів відчуває Ростовська область і Калмикія.

Ресурси підземних вод оцінюються в 790 км3/рік. Майже третина потенційних ресурсів знаходиться в європейській частині нашої країни.

Земельні ресурси

Всі природні райони Росії володіють певним земельним фондом. На січень 2010 року оцінювалися ці ресурси в 1709,8 млн. га. Саме ці ресурси вважають природною силою для виготовлення різної сільськогосподарської продукцією.

Що собою представляють основні сільськогосподарські природні райони Росії? Список можна почати з Центрально-Чорноземного, Волзько-Донського межиріччя, степового Зауралля. Саме тут зосереджені землі високої продуктивності, що застосовуються для сільськогосподарських потреб.

Задовільним потенціалом з аграрної точки зору мають землі Далекого Сходу, південної Сибіру, Якутії.

В недостатньому обсязі в даний час використовуються землі Ростовської, Самарської областей, Підмосков'я, Кузбасу. Багато природно-господарські райони Росії спеціалізуються на постачанні продовольством великих промислових центрів, наприклад, центр країни.

Гідроенергетичні ресурси

Саме Росія володіє величезною кількістю гідроенергетичних ресурсів. В даний час вони застосовуються лише на 20 відсотків від загального обсягу. Основна частина даних природних ресурсів припадає на частку Сибіру і Далекого Сходу. Максимальна кількість гідроенергетичних копалин розташований у басейнах річок Лени, Єнісею, Обі, Амура, Іртиша, Ангари. Саме річки мають особливе значення для формування і вдосконалення внутрішньогосподарських і міжрайонних зв'язків.

Ті природні райони і географічні райони Росії, в яких зосереджені ці енергетичні ресурси, володіють відмінними можливостями для розміщення великих промислових об'єктів. Саме в РФ розташовується найбільша в світі річкова мережа, Середня протяжність річкових судноплавних шляхів оцінюється 400 тисячами кілометрів.Паливні ресурси

Специфіка розташування на території Росії паливних ресурсів полягає в їх віддаленості від центрів споживання. Це негативно відбивається на вартості паливних ресурсів, знижує ефективність їх використання у межах РФ.

Основні природні та економічні райони Росії, на території яких знаходиться істотний обсяг паливних ресурсів: Волго-Уральська нафтогазоносна провінція – Удмуртія, Татарія, Оренбурзька область, а також республіка Комі, Якутія, Кузбас.

У тих родовищах, де ведеться інтенсивна видобуток копалин, спостерігається суттєве зниження кількості природних ресурсів.

Біологічні ресурси

Рослинний світ представлений в РФ 11 400 видами судинних рослин, 9000 водоростями, 1370 мохообразными, близько 30000 видами грибів. Дикорослі рослини становлять близько половини всіх біологічних ресурсів. Тварини світ Росії вражає своєю багатогранністю та видовим різноманіттям. У РФ нараховують близько 320 видів ссавців, 732 виду птахів, 29 видів амфібій, 80 видів птахів, 343 види прісноводних риб. У фауні хребетних налічується близько 150000 видів, причому майже 97 % складають комахи. Лісові ресурси

Саме Росія вважається великою лісовою країною. Площа лісового фонду складає 1180 млн га. П'ята частина всіх цих ресурсів зосереджена саме на території нашої країни, тому РФ по праву вважають монополістом даного виду природних ресурсів.

Характеризуючи природні регіони: географічні й економічні райони Росії, відзначимо, що лісовий фонд по праву можна вважати національним надбанням нашої країни. Вони простягаються вздовж соснових борів Куршської коси на берегах Балтики до березових гаїв Камчатки, ялинників Сахаліну. Середня лісистість Росії оцінюється показником 45, 3 відсотка.

Мінерально-сировинна база

Межі природних районів Росії пов'язані з корисними копалинами, що знаходяться в земних надрах. Мінеральні ресурси, які витягуються з надр, а також продукти їх подальшої переробки, забезпечують достатньою енергією важку індустрію.

Мінерально-сировинна база Росії відрізняється комплексністю. Вона включає в себе чорні метали, паливно-енергетичні ресурси, рідкісні і кольорові метали, а також неметалічні копалини.

Порівняння природно-ресурсного капіталу різних районів Росії показало, що більша частина ресурсів розташований у Східній Сибіру. Істотні ресурси розташовуються під водами зовнішніх і внутрішніх морів Росії, а також у донних і прибережних відкладах.Рекреаційні ресурси

Вони включають в себе культурно-історичні та природні елементи і комплекси. Рекреаційні ресурси - це сукупність біологічних, фізичних, енергетичних, інформаційних фрагментів і сил природи, які використовуються в процесі розвитку і відновлення духовних і фізичних сил людини, її здоров'я, працездатності.

Майже у всіх природних ресурсів є туристичний і рекреаційний потенціал, але ступінь його застосування різна, пов'язана зі спеціалізацією регіону.

У нашій країні є такі райони, де в якості визначальної галузі виступає саме рекреаційна діяльність.

До її складу включають мережу організацій і підприємств. Максимальна багатство в цьому плані представляють лісостепу і змішані ліси.

Інтерес з гірських областей має Кавказ, Алтайський край, гірські східні райони.Розподіл природних ресурсів на території РФ

Нерівномірність розподілу ресурсів пояснюється відмінностями в тектонічних і кліматичних процесах, які відбуваються на Землі, а також різними умовами утворення основних корисних копалин.

Території, які мають загальнодержавне значення, називають природними базами.

На території РФ виділяють кілька таких баз:Південно-Сибірська.Приморська.Північно-Східна.Приморська.Урало-Поволзька.Північноєвропейська.Центральна.

Основні види ресурсів знаходяться в східних районах, а основними споживачами є європейські частини РФ. Це викликає серйозні проблеми, пов'язані з перевезенням ресурсів.Висновок

В даний час спостерігається суттєве виснаження багатьох природних ресурсів. Причина такого явища полягає в їх нераціональному використанні протягом багатьох десятиліть. Актуально це для лісових ресурсів Європейського Півночі, запасів газу і нафти Північного Кавказу і Поволзької регіону. В останні роки істотно знизилися показники чорноземних грунтів степів.

Майже 70 відсотків від загальних запасів російської нафти знаходяться на території Східної Сибіру. Вони вважаються родовищами – гігантами, тому включені в десятку найбільших в світі покладів цього енергоресурсу.

Максимальними запасами лісових ресурсів має Красноярський край, Іркутська область, Новгородська, Костромська область.

На південь і на північ від центральної зони лісів спостерігається серйозне зменшення кількості запасів деревини. Найбільш лесодефицитными російськими регіоналами вважають тундру і степову частину РФ.

Всі великі природні комплекси країни є єдиними геоструктурными областями істотних розмірів, які володіють характерними параметрами клімату, певних грунтово-рослинним покривом.

Східно-Європейська рівнина займає близько 26 відсотків усієї території Росії. Тут переважає рівнинний рельєф. Саме на цій території розташовуються основні корисні копалини РФ. Залізні, мідні, алюмінієві, никеливые руди - далеко не весь перелік ресурсів, які були виявлені на цій рівнині.

Саме Східно-Європейська рівнина є найнаселенішою зоною Російської Федерації, тому тут зосереджені основні промислові підприємства.

За кількістю різних ресурсів, включаючи корисні копалини, біологічні ресурси, РФ складає істотну конкуренцію іншим великим світовим державам.


banner14

Категория: Студентам