"Залізна діва" - знаряддя тортур Середньовіччя чи містифікація Нового часу?


Опубликованно 28.11.2017 06:50

Людству відомо багато прикладів звірств, які відбувалися в епоху Середньовіччя. «Залізна діва» (знаряддя тортур) – пристрій, нібито використовувалася в Середньовіччі для страти або для розв'язування мов незговірливим єретикам. Чи Так це було насправді? Розберемося.Конструкція

В окремих джерелах описується, що «Залізна діва» (знаряддя тортур) виглядала як порожнистий вертикальний труну з однією або двома дверцятами. Внутрішні стінки вкриті рядами гострих шипів або прутів від самого верху до низу.

Майстри, що виготовляли цей шафа смерті, часто надавали йому обриси жінки. Можливо, натякаючи на саму смерть, яка укладає людини в свої обійми, а можливо, тут присутні еротичні нотки. Тому пристрій більше нагадує саркофаг з шипами. Коли застосовувалося пристрій?Застосування

Використовували «Залізну діву» (знаряддя тортур) середньовічні кати і інквізитори, достовірно не відомо. Є велика ймовірність того, що її існування зобов'язана містифікатора XVIII-XIX століття. Це підтверджується хоча б тим, що жодного такого пристрою, що датується VI-XV століттям, не знайдено. Найвідоміший примірник з Нюрнберга виготовлений приблизно в XVI столітті. На жаль, він був втрачений під час бомбардування у 1944 році.

Двері закривалися повільно. Одна з них могла відкриватися, щоб кат мав можливість перевіряти стан жертви. Щоб истязатель не зазнавав сильного дискомфорту від криків і стогонів страченого, стінки «Залізної діви» були досить товстими. Шипи входили в м'які тканини тіла катованого, проколюючи руки, ноги, сідниці, плечі, живіт. Смерть наставала дуже нескоро. Судді якийсь час могли продовжувати допити. До того ж мук страченому додавала замкнутість простору. Древній аналог

Стародавні письменники залишили записи про подібному пристрої, яке використовував правив Спартою тиран Набис. Механічний пристрій, за описами, було виконане у вигляді розкішно вбраної жінки з особою – повна копія обличчя його дружини Апеги.

Коли правителю у того чи іншого громадянина було необхідно виманити грошей, він викликав його до себе. У приміщенні завжди сиділа «дружина» тирана. Якщо після словесних аргументів про необхідність поділитися грошима тиранові відмовляли, той брав за руку жінку-пристрій і підводив до незговірливому громадянину. Апега захоплювала громадянина в обійми і притискала до себе. Руки і груди машини-вбивці були усіяні голками. Апарат, якщо такий існував насправді, придумав сам Набис. Він вважав це вірним засобом для вибивання боргів.Нюрнберзька конструкція

Повернемося до самого відомим прикладом пристрою тортур - «Нюрнберзької діві». Її ще називали «Залізною дівою», в перекладі з англійської «айрон мэидэн». До речі, звідси походить назва відомої рок-групи. А «Нюрнберзької дівою» вона називається тому, що перший примірник спорудили саме в місті з відповідною назвою. Що ж являло собою знаряддя тортур?

Опис «Залізної діви»:висота конструкції - 7 футів;шафа у вигляді фігури жінки з зображенням лику Діви Марії;розташування прутів і довгих цвяхів всередині моторошного шафи розраховувалося так, щоб не зачепити життєво важливі органи засудженого.

Таким чином, муки тривали багато годин, а то й дні. Завершувалася розправа тим, що дно конструкції відсувається, а труп викидали в річку.Викриття міфу

Російська дослідниця Середньовіччя, викладач РДГУ Марія Елиферова, ставить під сумнів сам факт існування «Залізної діви» (знаряддя тортур) у часи інквізиції - періоду, названого істориками «Середні віки». Не знайдено жодного письмового документа, де описувалося використання саркофага, утыканного зсередини довгими цвяхами. Повірте, інші методи страт і допитів інквізиція документувала гранично скрупульозно.

Немає згадок навіть в художніх книгах, аж до кінця XVIII століття. Головний аргумент проти цього міфу – ціна питання. Тоді використовувалася ручна праця, і штампування великих, складних, дорогих у виробництві виробів вдарила б по казні інквізиції.

Через страшні суди пройшов не один десяток тисяч єретиків, відьом, чаклунів і т. д. До чого такі витрати, якщо є безліч перевірених і простих способів розв'язати мови «нечестивцям»? Наприклад, диба. Це дуже поширений вид тортур у часи свирепства інквізиції. Але творцям цього міфу таке питання на розум не приходив. Адже метали вже добувалися промисловим шляхом, і заліза було предостатньо.

Всі відомі музейні експонати – лише копії одного Нюрнберзького примірника, про який вже говорилося вище. Оригінал «Залізної діви» (знаряддя тортур) був втрачений. Та й вона була створена на початку XIX століття, якраз у розпал моди на всякого роду «середньовічну жах». «Абсолютно випадково» в цей час Європу захопив бум садомазохістського сексу. Недарма знаряддя тортур зроблено у вигляді діви як символ невинності. Шипи всередині неї виступають символом садизму.


banner14

Категория: Студентам