Що таке інформаційне право? Поняття, сфери, норми


Опубликованно 03.12.2017 07:08

Що таке інформаційне право? Поняття, сфери, норми

Інформаційні відносини в російському правовому полі були сформовані зовсім недавно. Поняття інформаційного права старанно досліджують вітчизняні юристи. Про те, що саме являє собою розглянута галузь, буде розказано в нашій статті.Інформаційне право

Що таке інформація? Згідно з найпоширенішим визначенням, це – певна сукупність відомостей і повідомлень про стан чого-небудь. В останні два десятки років інформації стали приділяти особливу увагу. Справа в тому, що з'явилася можливість зберігати інформацію на електронних носіях, структура яких постійно модернізується. Однак регламентувати способи зберігання, поширення і передачі інформації не так вже й просто.

У Росії законодавче регулювання інформації стало можливим зовсім недавно. У 2008 році була прийнята четверта частина Цивільного кодексу, присвячена немайновим відносини, а також інтелектуальної власності. На підставі норм Кодексу був розроблений ряд федеральних законів. У підсумку система інформаційного права придбала цілісний предмет, методологію, принципи і зміст. Про все це буде розказано далі.Предмет права

Що є предметом інформаційного права? Фахівці в галузі юриспруденції вказують на процедуру інформатизації. Даний процес являє собою форму створення найбільш оптимальних умов для задоволення інформаційних потреб.

Предмет розглянутої юридичної галузі має кілька основних напрямів. Першим є вивчення понятійного апарату права. Всі дефініції та терміни повинні бути розглянуті з позицій інформації. Другий напрямок стосується дослідження особливостей права. Всі норми, інститути і галузі повинні бути досліджені з позицій їх побудови та повноти. Нарешті, третє стосується змісту права і складання класифікацій.

Деякі юристи створюють проекти Інформаційного кодексу РФ – закону, який міг би зібрати в собі всі основні норми розглянутої юридичної галузі.Завдання інформаційного права

Що таке право, і чому воно регулює всі сфери суспільного життя? Правом називають сукупність норм і правил, які встановлює держава в цілях захисту інтересів і свобод людини. Подібний принцип діє і з інформаційною системою: люди хочуть користуватися якісними засобами зв'язку, охороняти особисті дані від сторонніх, не допускати перекручення інформації і т. д. У всьому цьому допоможе правове регулювання. Звідси випливає і основна задача розглянутої юридичної галузі: захист свобод, прав та інтересів всіх російських громадян.

Другий завданням є вивчення та вдосконалення діючих нормативних актів, а також формування нових. У розглянутій галузі повинні виявлятися і ліквідуватися усі колізії і прогалини. Не менш важливою є і процедура оцінювання чинного законодавства.

Нарешті, останнім важливим завданням інформаційного права варто назвати співпрацю з міжнародними інстанціями з метою вдосконалення вітчизняного законодавства. Це навіть не право, а обов'язок російських законодавців: більшість міждержавних конвенцій і договорів необхідно ратифікувати. Види інформації

Розглядаючи питання про те, що таке інформаційне право, не можна не торкнутися проблеми класифікацій. Основний елемент юридичної галузі, інформація, буває кількох видів.

Елементарна інформація існує на рівні атомів. Біологічна формується живими істотами, в тому числі і людьми. Соціальна інформація зачіпає сферу людських відносин, а техніко-кібернетична область похідного і машинного характеру.

Інформації притаманні деякі юридичні ознаки і особливості. По-перше, це фізична невідчужуваність. Єдиним законним способом відчуження буде передача прав на використання інформації. Другою ознакою є відособленість. Це означає, що діє лише та інформація, яка використовується у вигляді знаків і символів відокремлено від виробника. Поширюваність і тиражированность є третьою ознакою, а організаційна форма четвертим.

Саме за формою заповнення, інформація поділяється на такі види:Документована. Відображена у вигляді символів, знаків, літер чи інших засобів відображення на матеріальному носії.Недокументированная. Така інформація залишається за межами юридичного регулювання, так як не відображена на носії і не зареєстрована.

Також інформація буває правової та внеправовой. Перша створюється в результаті правотворчої діяльності, буває нормативної і ненормативної. Внеправовая інформація ніяк не пов'язана з юридичною сферою відносин.Інформаційні ресурси

Всі норми інформаційного права зберігаються у великих масивах документів. Такі документи складають інформаційні ресурси, якості яких можуть виступати бібліотеки, архіви, банки, фонди та інші системи.

Всім відомо, що інформацію необхідно постійно генерувати. Збір, накопичення, зберігання, зміна, пошук, розповсюдження – всі ці процедури можливі тільки завдяки якісній роботі ресурсів. У розглянутій області працює величезна кількість суб'єктів інформаційного права. Про кожного з них буде розказано далі. Зміст інформаційного права

Що таке суб'єкт? В юридичній області-це певні особи, наділені рядом обов'язків і повноважень. Суб'єкти реалізують свої дії для досягнення об'єкта – конкретного майнового або немайнового блага. В інформаційному праві об'єктом є сукупність духовних, соціальних та інших благ, з приводу яких суб'єкти вступають у правовідносини.

В якості самих суб'єктів виступають звичайні громадяни, в тому числі іноземні, які не мають російського громадянства. Тут варто виділити організації – бібліотеки, архіви, музеї, інформаційні фонди, аналітичні центри та багато іншого. Чималу роль у сфері інформаційного права відіграють державні органи. В систему входять представницькі, виконавчі, судові та інші інстанції.Види ресурсів

Що таке інформаційне право? Це величезна система, що містить у собі різні норми, інститути, галузі і відгалуження. Інформаційні ресурси як основний предмет розглянутої юридичної галузі бувають науково-технічними, політичними, статистичними, економічними, соціальними та багатьма іншими. Класифікацію інформації можна побачити на прикладі законодавства. Правові кодекси поділяються по галузях, так само як і Федеральні закони.

Особливе місце в інформаційній системі займають відомості з обмеженим доступом. Вони поділяються на державні, комерційні та службові. Обмежена інформація знаходиться під особливою технічної і правової захистом.

Ресурси в розглянутій системі права повинні забезпечуватися поряд спеціальних послуг. Так, тут слід виділити обробку інформації, її передачу, зберігання і багато іншого.Методи інформаційного права

Юридичним методом називають сукупність способів і прийомів, за допомогою яких можна дослідити предмет права. У випадку з інформаційним правом немає чіткого поділу на імперативні (зобов'язальні або заборонні) і диспозитивні (позволительные) методи. Зате тут є велика кількість спеціальних прийомів і засобів. Зокрема, слід виділити формально-догматичний підхід. Застосовується він при обробці юридичних догм.

Метод звернення до наук використовується для зіставлення інформаційного права з іншими науковими дисциплінами та галузями. Наприклад, це Цивільне право або інформатика. Метод соціологічного дослідження передбачає оцінювання ефективності роботи інформаційних норм. Чималу роль тут відіграє особисте спостереження. Існує і безліч інших методів, специфіка яких залежить від типу інформації.


banner14

Категория: Студентам