"Як у воду дивився": значення фразеологізму, походження й тлумачення
Опубликованно 07.12.2017 00:38
Найцікавіше в сталих виразах – це їхня історія. Все інше носій мови знає і так може здогадатися, якщо як слід подумає. Сьогодні розглянемо значення фразеологізму «як у воду дивився», його історію і трохи поміркуємо про підстави передбачень майбутнього.Походження
Тема насправді містична, бо мова йде про гадання. Вода не тільки одна з головних стихій на планеті Земля, але і прекрасний порадник людини. Зрозуміло, мова йде про пророкування долі. Можна, звичайно, подумати, що вираз пов'язано з прозорістю води. Наприклад, коли ми купаємося в морі, а вода там досить чиста, ми з легкістю бачимо дно, ось так і з долею людини: деякі невимушено і вільно прозрівають майбутнє, спираючись на свою інтуїцію, або на раціональне знання. Але все не так.
Історія фразеологізму «як у воду дивився» і значення його сягають язичницьких часів, коли люди вірили чаклунів і ведуньям, а ті вміли розгледіти долю людини у воді. Але не треба думати, що подібне було привілеєм виключно тих, хто володів темним мистецтвом. Російський народ здавна з успіхом і сам гадав, використовуючи воду.
Наскільки такі методи ефективні, сказати складно, бо всі ті історії, які залишилися нам від предків, не можуть бути визнані фактичними. В них міститься значна частка міфів. Для історії як науки це погано, а для нас – добре, тому що реалізму нам вистачає і в повсякденному житті.Значення
Розуміючи походження, неважко встановити і значення фразеологізму «як у воду дивився»: так кажуть, коли людина передбачає хід подій. Головне, щоб явища, які трапляються, були неочевидними, тоді «пророк» прославиться своєю прогностичною функцією. До речі, якщо чоловік або жінка зможуть передбачати певні події в суспільному житті або в поведінці ринку, то це вміння можна цілком монетизувати.
Але зазвичай так кажуть про побутові речі, але не завжди очевидні. Знаючи психологію людей і маючи на руках деякі факти, можна з легкістю «ворожити». Наприклад, студент, який провів роки учнівства у неробстві, навряд чи доб'ється успіху в житті і стане всіма шанованою людиною. Вітряний суб'єкт навряд чи зможе знайти тверду основу у вигляді сім'ї та дітей і пустити коріння в соціальну грунт, навіть якщо таке станеться, його натура в результаті змете весь цей фундамент. Людина зазвичай піддається інерції звички. Це слабенькі передбачення, про яких може додуматися кожен, але є і інші.Передбачення містичні і раціональні
Повно розкрити значення фразеологізму «як у воду дивився» нам допоможуть Джонні Сміт, головний герой «Мертвої зони» Стівена Кінга, і Шерлок Холмс, який не потребує додаткового представлення. Що між героями з різних епох може бути спільного? Зрозуміло, прорицательский дар. Джонні Сміта він містичної природи, Джонні просто знає, що щось станеться, а Шерлок зобов'язаний своїми здібностями тренуванні і фантастичною спостережливості. У результаті будь немистическое передбачення можна звести до трьох компонентів: вміння спостерігати;робити висновки на підставі матеріалу;моделювати та проектувати майбутнє на базі отриманих висновків.
Напевно, тому Шерлок так всім і подобається, бо він унікальний. Такий рівень розвитку аналітичних здібностей і прогностичної функції людині не по зубах. Якщо вам знадобиться ілюстрація до значення фразеологізму «як у воду дивився», ви завжди знаєте, кого згадати і привести в приклад.
Містичні провидці – це інший ґатунок людей. Вони подобаються глядачам і читачам, бо пророки дають адресатові надію, що майбутнім керувати і воно зумовлене. Щодо останнього нічого сказати не можна. Хтось вважає, що все вже давно вирішила небесна канцелярія, а нам залишається лише виконати роль, а інші вважають, що людина – господар своєї долі.
Здатність до містичного прозріння майбутнього можна пояснити потужно розвинутими аналітичними здібностями. Є гіпотеза, яку С. Кінг у своєму романі відтворює, що екстрасенсорика – це дуже давнє вміння людини і воно може до нього повернутися, якщо він отримає різні черепно-мозкові травми.
Читач може зайняти з цього питання будь-яку позицію. Головне, щоб він запам'ятав: значення фразеологізму «як у воду дивився» зводиться до передбачення майбутнього.
Категория: Студентам