Коли було створено Міністерство внутрішніх справ Російської імперії?


Опубликованно 09.12.2017 03:08

Коли було створено Міністерство внутрішніх справ Російської імперії?

Коли було утворено Міністерство внутрішніх справ Російської імперії? Щоб відповісти на це питання, треба трохи зазирнути в історію. Чому?

Той факт, що кожної держави є своя історія - це загальноприйняте і традиційне поняття. Зі шкільної лави ми вивчаємо цю науку, яка розповість про освіту та становленні як нашої рідної країни, так і інших країн світу.

Але існує історія певних міністерств і відомств, що входять у політичну структуру держави? Звичайно, адже у них є свій початок, етап становлення та формування, злети і падіння лідерів і керівників, слабкі і сильні сторони.

Перш ніж дізнатися дату створення Міністерства внутрішніх справ Російської імперії, давайте проведемо короткий екскурс в історію даної державної структури, розглянемо її завдання і цілі. Цілі виникнення

На момент утворення Міністерства внутрішніх справ Російської імперії в державі уже було засновано відомство поліції, яка відповідала за здійснення заходів безпеки і охорону правопорядку по всіх губерніях. Тому цілі даного департаменту були трохи іншими.

Новостворене Міністерство внутрішніх справ Російської імперії (про дату заснування поговоримо трохи нижче) повинно було забезпечити добробут народу і держави, а також сприяти благоустрою і спокою нації.

Як бачимо, завдання перед цією державною структурою стояли дуже складні. Для їх здійснення необхідно було провести добре розпланувальної і трудомістку роботу.

Що ж посприяло виникненню Міністерства внутрішніх справ Російської імперії?Передісторія

Рівно за рік до установи нового відомства російський імператор Олександр і зійшов на престол і видав важливий для того часу указ, що скасовує тортури. З того моменту государ став законодавцем своєї держави, бо дбав не тільки про створення нових законів, але й про їх ретельному виконанні всіма без винятку жителями імперії.

Влітку наступного року монарх приступає до виконання свого наміру. Він таємно збирає комітет, що складається з близьких йому за духом людей, які є важливими державними діячами. Мета засідань цього негласного парламенту – довідатися реальний стан справ у Російській імперії, з метою реорганізації деяких відомств, утворення нових, корисних народові установ і створення державної конституції.

На той момент це була смілива і прогресивна ідея.Момент утворення

Коли з'явилося Міністерство внутрішніх справ Російської імперії? Щоб відповісти на це питання, слід знати, що вважається відправною точкою у створенні даної установи.

Якщо коротко, то датою утворення Міністерства внутрішніх справ Російської імперії є затвердження імператором спеціального Маніфесту, який якраз і мав на увазі створення цього відомства.

Згідно з офіційною папері, новоспечена установа поділялося на кілька відділень, різних за сферою діяльності:військове;фінансове;морське;юстиції;закордонних справ;комерції (було скасовано через вісім років);внутрішніх справ;народної освіти.

Коли ж вийшов даний документ? Це сталося восьмого вересня 1802 року. Міністерство внутрішніх справ Російської імперії офіційно засновано і організовано. Перші діячі та підлеглі

Згідно з наказом імператора Олександра I, головою Комітету був призначений граф Віктор Павлович Кочубей, а його помічником – граф Строганов Павло Олександрович. До речі, ці люди входили в той негласний маленький парламент, таємно скликаний государем за кілька місяців до описуваних подій.

Які ж установи переходили у відомство Міністерства внутрішніх справ Російської імперії? Нижче наводиться їх повний список, згідно з яким можна точніше визначити сферу діяльності цього державного апарату:мануфактурну колегія (виключався комітет, завідувач вексельної папером);медична колегія;соляне відомство;поштова комісія;рада державного господарства і домоводства;правління губернаторів;казенні палати і публічні будівлі;комісія по обчисленню населення;адміністративно-поліцейські відомства;впливові органи, засновані міськими або дворянськими станами.

Як бачимо, поле для діяльності було різноманітним і великим. Міністерство внутрішніх справ Російської імперії відповідало за селян і їх добробут, за розподіл продовольства і видобуток корисних копалин, за прибутковість промислових підприємств, стан лікарень, в'язниць, церков і так далі. Так, функцій і завдань було занадто багато, що, звісно, ускладнювало їх якісне виконання.Перші кроки

Нове відомство приступило до своєї роботи. Не минуло й десяти днів, у тому 1802, Міністерство внутрішніх справ Російської імперії закликало всіх губернаторів направити в центр реальні дані про народжуваності і смертності населення, про виплату податей і повинностей, про врожаї та державному господарстві, про діяльність фабрик і заводів, про стан публічних будівель, порушеннях правопорядку тощо.

Більш того, граф Кочубей настійно вимагав від голів губерній, щоб вони своєчасно повідомляли його про зміни, що відбулися в їхніх відомостях.Перші заходи. Реорганізація поліції

Майже відразу ж після того, як Міністерство внутрішніх справ Російської імперії було створено, воно приступило до виконання своїх обов'язків. Самий перший указ цього комітету ставився до організації поліцейських установ. Згідно з даним документом, права та обов'язки поліцейських були визначені нормативним актом. Також регламентувалися вимоги до охорони правопорядку та їх особистого життя. Зміни, звичайно ж, торкнулися і самого поліцейського відомства, його будови і функцій.

Крім того, була заснована перша постійна команда пожежників, укомплектована перевіреними солдатами внутрішніх військ. У документі, крім начальника служби і його помічників, регламентувалася чисельність навчених професіоналів, що входять до складу пожежної команди. Крім самих пожежників (налічувалося 528 осіб) в штаті міської бригади повинен був складатися один майстер за насосів та слюсар, два коваля, 25 сажотрусів і 137 кучеров. Пізніше подібні пожежні команди стали організовуватися і в інших містах Російської імперії.

Сама ж пожежна охорона кілька разів реорганізовувалася і поліпшувалася, у згоді з новоизданными директивами.Перетворення. Створення нового комітету

Через рік після того, як було утворено Міністерство внутрішніх справ Російської імперії, вирішено розділити повноваження відомства. Для цього було сформовано новий установа, назване Департаментом внутрішніх справ. У його штат входило 45 міністрів, чиї обов'язки поширювалися на:землеробство, промисловість, стан доріг, добування корисних копалин;нагляд за народним продовольством і соляним відомством;нагляд за державними будівлями (лікарнями, культовими спорудами, тюрмами);спостереження за спокоєм і моральністю.

На основі нового Департаменту утворилося Товариство дворян, які допомагають відомству для систематичного вивчення відомостей з губерній.Друковане видання відомства

Через два роки після заснування Міністерства внутрішніх справ Російської імперії було вирішено розпочати видавництво офіційного періодичного видання, що перебуває під завідуванням самої установи і званого "Санкт-Петербурзьким журналом".

Видання складалося з двох частин. Перший розділ був присвячений імператорських указів та інших нормативно-правових документів. Також тут друкувалися звіти самого Міністерства, що характеризують обстановку в державі та підвідомчих установах.

Друга частина журналу включала в себе інформацію про роботу іноземних державних міністерств, а також науково-популярні статті про діяльність МВС в цілому.

У листопаді 1809 року дане періодичне видання було замінено на "Північну пошту, або Нову Санкт-петербурзьку газету", яка протягом наступних десяти років стала з'являтися у пресі двічі в тиждень.

Комунальні перетворення

З моменту свого утворення установа стала звертати увагу на контроль за населенням. Вводилися спеціальні квартальні наглядачі, які повинні були допомагати роботі міських і суддівських влади. В їх функції входив нагляд за дотриманням паспортного режиму і діяльністю торговельних установ.

Також були введені служби, що відповідають за громадський порядок, здійснюють регулярну патрульно-постову роботу.

Пізніше були створені адресні контори, в яких повинні були проходити обов'язкову реєстрацію люди, які прибули до столиці на постійне місце проживання. Дана вимога стосувалася і іноземних громадян.Перша структуризація комітету

У 1811 році вийшов офіційний Маніфест, який визначає конкретну структуру і підрозділи Міністерства внутрішніх справ, а також регламентує межі його влади.

Згідно з даним документом, керівництво у відомстві було доручено Раді міністрів, в який входили не тільки чиновники, але і компетентні люди – фабриканти, купці, промисловці... Сама ж установа поділялося на департаменти, які, в свою чергу, ділилися на відділення, а ті – на столи.

Відповідно Маніфесту, посилювалася особистісна відповідальність кожного міністра за здійснення тієї чи іншої діяльності.

Також подвоювалися повноваження цензури. Сфера її діяльності розширювалася. Тепер перлюстрації піддавалися не тільки друковані видання, що випускаються в імперії, але і публікації, що завозяться з-за кордону, театральні та інші уявлення.

Що ще регламентував документ?

Було засновано Міністерство поліції, яке повинно було проводити свою роботу інакше, ніж до цього звикли його службовці. Відтепер дане відомство складалося з:двох відділень Господарської поліції, що відповідає за продовольче забезпечення та накази громадського піклування;трьох відділень Виконавчої поліції, що займається штатом органів правопорядку, пристроєм в'язниць і підсудними справами, наглядом за великими боржниками, банкрутами, забороненими іграми;трьох відділень Медичної поліції, що здійснює контроль над придбанням фармакологічних препаратів, розрахунком необхідних грошових коштів та іншими питаннями охорони здоров'я.

Кожен відділ складався з дванадцяти чоловік. У 1819 році Міністерство поліції стало частиною Міністерства внутрішніх справ.Нагляд над засланцями

У 1822 році було видано ще один Указ імператора, розроблений Михайлом Михайловичем Сперанським, що регламентує процес відправлення арештантів і каторжників до місця заслання. Наприклад, були детально описані правила і терміни руху в дорозі. Згідно з документом, арештанти мали бути закуті в кайдани і клеймены (пізніше – наполовину стрижені).

Як бачимо, діяльність Міністерства внутрішніх справ охоплювала безліч різних граней соціального і політичного життя суспільства.Нагороди та відзнаки

Починаючи з 1976 року, за наказом Олександра II, співробітників даної установи почали нагороджувати медалями "За беспорочную службу". Вищі посадові особи Відомства також були удостоєні високих відзнак. Наприклад, імперський Орден Святого апостола Андрія Первозванного були пожалувані такі видатні діячі, як А. Х. Бенкендорф (начальник жандармерії) і Д. В. Голіцин (московський генерал-губернатор), а також міністри Перовський, Ланський, Толстой.

Кінець історії

Серйозні зміни в складі і структурі МВС Російської імперії сталися у зв'язку з лютневими подіями 1917 року. Були повністю скасовані деякі посади і департаменти. Також була створена Надзвичайна комісія з розслідування зловживанням владою даних подведомств. Внаслідок народних бунтів відбувалися численні знищення і розгромлення державних архівів.

Було створено Тимчасовий поліцейське управління, мета якого була забезпечити громадян особистої та майнової безпеки.

Але досягти чогось кардинального нове міністерство не встигло. Почалися жовтневі події 1917 року.


banner14

Категория: Студентам