Індустріальна цивілізація: характеристика, риси
Опубликованно 14.12.2017 13:28
Коли з'явилися ринкові відносини з початком формування правової держави, почала розвиватися індустріальна цивілізація, яка несла з собою прогрес, фундаментальні права людини, толерантність та інші універсальні цінності.
Етапи
Зустрічі носіїв різних культур раніше були спорадичними, тепер же цивілізації налагодили постійні контакти, а історії різних регіонів поступово перетворювалися в історію світової. Індустріальну цивілізацію передувала модернізація, що почалася в західних європейських країнах, вона ж перенесла цей процес на інші континенти. Екстраполювалися технології, набували основи ціннісні орієнтації.
Історична наука знає два етапи, що забезпечили становлення сучасності - і світу, і людини. Це ранній період індустріальної цивілізації, коли витіснялися старі відносини і замінювалися новими, - від шістнадцятого століття за вісімнадцятий, і другий - коли встановилися нові відносини і порядки придбали свій розвиток - від дев'ятнадцятого на двадцяте століття.Демографія
А підточував європейський традиціоналізм і підштовхував Європу до модернізації демографічний фактор. Зростання населення спостерігався повсюдно, нехай не постійний, оскільки час від часу лютували епідемії, а сільське господарство не кожен рік могло забезпечити їжею всіх і кожного, тому що сильно залежало від примх природи. І городяни залишали цей світ набагато частіше, ніж сільські жителі. Особливо великою була дитяча смертність: вона в рази перевищувала дорослу. У цих умовах і зароджувалася індустріальна цивілізація.
Проміжок від 1500 до 1800 року був відзначений багатьма різко здіймаються піками смертності. Найчастіше це були роки, приходять слідом за неврожаями. Хвороби і епідемії не забирали стільки людей, скільки помирало від голоду. Ціни на продовольство росли. Америка постачала в Європу тонни благородних металів, що спровокувало інфляцію, а виробництво продовольства за зростанням демографії не встигало. Саме ці століття відзначені величезною нестачею зерна. Однак перші характерні риси індустріальної цивілізації були помітні вже в сімнадцятому столітті.
Дві моделі
На периферії середньовічної Європи перебувала католицька цивілізація, всі основні території займали набагато більш давні ісламська і візантійська, що все більш тіснили її з усіх сторін. Ці умови довго перешкоджали розвитку індустріальної цивілізації. На Землі існує єдиний закон, за яким народжується соціальна енергія, і в даному випадку у католиків можливості нормально екстенсивно розширюватися були невеликі. Надлишки населення періодично відправлялися в хрестові походи, але час невблаганно, а тому і соціальна енергія все одно потроху накопилася.
І поступово окреслилися два виходи з положення, в якому опинилася Європа до сімнадцятого століття. Південь її подався до Африки, Індії, Америки, а Західна і Центральна Європа розширювати території не зважилася - вона почала внутрішню перебудову, при якій католицизм змінив багато соционормативные принципи. Міста поступово набували нові способи виробництва. Складний комплекс факторів разом з вдосконаленням товарно-грошових відносин створював передумови до становлення індустріальної цивілізації. Характеристикою цього процесу є насамперед перебудова суспільних відносин, які спровокували промисловий переворот в кінці вісімнадцятого століття. Нова цивілізація
У Північній Америці і Західній Європі людству нарешті вдалося выррваться з залежності від природних сільськогосподарських циклів. Створювалися нові засоби виробництва, готові прижитися на абсолютно чужа культурному ґрунті, вони були мобільні і орієнтовані на розширення виробничих обсягів. Саме завдяки таким чинникам індустріальна цивілізація існує. Поява її досить скоро приніс колосальні наслідки для всього людства, оскільки розвиток було бурхливим.
Індустріально розвинена цивілізація змусила протиставити людство і природу, в тому числі і космос. Це був величезний стимул для раціонального вивчення, розвитку наук, небувалого розквіту винаходів і відкриттів. Життя людства змінювалася швидко і якісно. В античності було так само, тільки виробнича основа була іншою і масштаби вже, але громадянське суспільство створювалося на тих же принципах. Зараз воно семимильними кроками йшов до індустріально розвинутої цивілізації. На землі існує громадянське суспільство вже вдруге, але тепер на якісно новому рівні.
Основні відмінності
Общинні і станові об'єднання вже не контролювали особисту ініціативу, оскільки тип мислення змінився, раціоналізм запанував в усіх проявах діяльності. Одночасно відбувалася і поляризація допомогою поділу праці. Перші були організаторами громадських виробництв, вони задавали тон всього життя суспільства, а другі задовольнялися тим, що могла їм запропонувати верхівка суспільної формації. Економічні умови у величезній мірі відрізнялися один від одного, і тому нові форми набувала класова боротьба, яка теж є однією з ознак індустріально розвинутої цивілізації.
Нові способи виробництва поступово підпорядковували собі традиційні суспільства, використовуючи їх у власних інтересах. "Щупальцями" цього молодого, але вже гігантського спрута були купці, мореплавці, авантюристи, колонізатори, місіонери. Дуже швидко вони обплутали всі континенти. Швидко змінювалися в своєму розвитку навіть такі країни, як Росія, Японія, Китай, Індія, Близький Схід, Африка, обидві Америки. Місцева цивілізація зазвичай зросталася з буржуазними носіями нових способів виробництва, які виступали жадібними і ненаситними колонізаторами. У хід йшло все - від природних ресурсів до работоргівлі.
В Росії
Російська цивілізація, як завжди, не була схожа на своїх європейських кумирів. У нас була традиційно сильна централізована влада, важковидобувні ресурси, і тому основна частина території країни інтересу у носіїв нових способів виробництва не викликала. Охарактеризувати індустріальну цивілізацію в Росії можна практично двома словами: самодержавна монархія, під пильним оком якої нове приспосабливалось до суворих російських умов. Потрібно сказати, що при такому положенні справ традиційні суспільні відносини тільки зміцнювалися.
Багато вчених вважають, що Росія акумулювала в собі синтез азіатської та європейської культур. Однак не можна забувати, що складалася імперія все-таки в зоні візантійської та європейської цивілізацій. Після монгольських завоювань державність стала сильною, а тому західноєвропейські цінності на своїх кордонах майже повністю зупиняла. Саме тому об'єднання руських земель пішло не від Новгорода, не від Білої Русі або Києва, де були території істинно російської культури. Ініціатором виступило Московське князівство, яке знаходилося на периферії цієї локальної цивілізації. Саме воно зуміло запозичувати деякі методи монголо-татарської політичної організації.Промисловий переворот
Весь світ підкорився новим способам виробництва, і в нову фазу цей процес набув після завершення промислового перевороту. Розвинені країни почали експансію на території традиційних цивілізацій, в результаті чого місцеві цивілізації розкладалися зсередини, впускаючи в свою громадську плоть європейський спосіб виробництва й відповідні йому суспільні класи. В Росії лише на початку 20 століття індустріальна цивілізація змогла нарешті перемогти дала слабину державну владу. Якісно підвищився рівень суспільної енергоозброєності, тому планка можливостей кожної особистості піднялася досить близько до здійснення потреб.
Оскільки традиційні суспільства вже забажали використовувати по повній здобутки індустріальної цивілізації, орієнтація на політичний та суспільний устрій західних країн, на чужу систему цінностей швидко зростала. Структура традиційного російського суспільства була дуже складна, і щоб пристосуватися до індустріального виробництва з його високими і швидко мінливих потреб, вона змінилася, стала простіше, уподібнившись громадянського суспільства з орієнтацією на приватну індивідуальну власність і права особистості. Цей шлях повинен був привести різні товариства до єдиного світового співтовариства.
Протистояння цивілізацій
В Європі індустріально розвинена цивілізація існує декілька довше, ніж на інших континентах, і дещо раніше нею були пройдені всі перепони, які ставить життя на шляху технічного прогресу. Чужа культура і чужий досвід завжди важко впроваджуються, оскільки викликають практично завжди реакцію відторгнення з боку місцевої цивілізації. Процес впровадження все одно триває, бо прогрес не зупинити, але одночасно підвищується увага до культури традиційної.
Інтерес цей буває настільки сильний, що стає схожий хвороби, і чим місцева культура найбільше постраждала від впливу індустріальної цивілізації, тим яскравіше регенеруються самобутні риси даного суспільства. Спроби зруйнувати сформований уклад працюють на згуртування громадських сил на тлі традиційної ідеології, наприклад релігії. Бувають також випадки, коли індустріальні технології цілком уживаються з самобутністю і соціально-політичною незалежністю.Двоїстість
Традиційні цивілізації взаємодіють з індустріальними засобами виробництва різноманітне, що дозволяє це різноманіття людства зберегти і в даний час. Складність визначення індустріальної цивілізації і полягає в тому, що "велика" цивілізація постійно взаємодіє з локальними цивілізаціями. Серед сучасних вчених ця подвійність вже придбала теоретичну платформу, де розрізняють два типи теорій цивілізації.
Перша теорія стадиального розвитку, а друга - локальних цивілізацій. Стадиальные теорії вивчають цивілізацію як один процес прогресу в людському розвитку, де існують певні етапи (або стадії). Теорії локальних цивілізацій спрямовані на вивчення історично сформованих спільностей, що займають певну територію і мають власну соціально-економічний і культурний розвиток.
Основні риси індустріальної цивілізації
Що вона собою являє? Індустріальна цивілізація з наукової точки зору характеризується потужним розвитком промисловості, всебічною використанням досягнень в усіх галузях науки, а також зростаючою часткою населення, яке займається кваліфікованим працею. Саме цими рисами і відрізняється вона від аграрного суспільства. Приклади довго шукати не доведеться: варто порівняти країни Європи і країни Африки.Про фантазерах
У цій статті не будуть обговорюватися альтернативні точки зору на розвиток індустріальної цивілізації, хоча на дозвіллі, напевно, цікаво почитати забезпечені красивими ілюстраціями міркування про те, що індустріально розвинена цивілізація існує на Землі вже кілька десятків тисяч років, тому всі наші гори, долини, моря, пустелі абсолютно рукотворні, тому що планета являє собою один, коли був багатим, використаний рудник.
Час від часу нам нібито влаштовували "чистку" у вигляді ядерної війни (знову маса підтверджують цю гіпотезу ілюстрацій), і остання трапилася приблизно в дев'ятнадцятому столітті, коли людство майже вимерло. Забавно, але не науково, а тому продовжимо обговорення цієї індустріальної цивілізації. І тепер про те, що їй пророкують вчені після проведення досліджень, профінансованих НАСА. Це теж дуже цікаво, але вже серйозно.
Глобальної цивілізації загрожує катастрофа
Причиною краху сучасної індустріальної цивілізації вчені називають неправильне використання ресурсів природи і несправедливий розподіл багатств. На роздуми людству залишено кілька десятиліть, хоча біда може статися і раніше. Глобальними катастрофами людей налякати вже практично неможливо, ставлення до них суспільства залишається як до перебільшеним і спірним. Однак дослідниками наведено багато історичні дані, які свідчать про те, що всі цивілізації мають циклічність підйомів і кризи.
Дослідники спираються на створену буквально тижні тому на стику наук нову модель математика Мотешарри (Національний центр социоэкологического синтезу). Результати опубліковані в Ecological Economics, і провідні вчені світу всерйоз обговорюють поставлені в дослідженні проблеми. Коротко кажучи, йдеться там про те, що аналіз динаміки загибелі цивілізацій виявив головні фактори ризику: населення (чисельність), вода, клімат, енергія, сільське господарство. Саме ці фактори і можуть призвести до катастрофи, оскільки умови створюються саме такі: швидкість, з якою ми витрачаємо ресурси, перевищує швидкість їх відтворення, відбувається чітке поділ суспільства на багатих (еліту) і бідних (загальну масу). Саме ці соціальні причини і були причиною загибелі всіх минулих цивілізацій.
Категория: Студентам