Моральне виховання дітей дошкільного віку: основи, засоби, методи
Опубликованно 20.12.2017 16:16
У статті поговоримо про моральне виховання дітей дошкільного віку. Ми детально розглянемо цю тему, а також поговоримо про ключових засобах і методах.Про що йдеться?
Для початку зауважимо, що моральне виховання дітей середнього дошкільного віку – це обширне поняття, яке включає в себе цілий комплекс виховних методик, навчальних дитини моральних цінностей. Але дитина і до цього поступово підвищує свій рівень вихованості, включається у певну соціальну середу, починає взаємодіяти з іншими людьми і освоювати самовиховання. Тому важливо і моральне виховання дітей молодшого дошкільного віку, про який ми теж будемо говорити, адже саме в цей період відбуваються значні зміни в особистості. Зміст морального виховання
З давніх часів філософів, науковців, батьків, письменників і педагогів цікавило питання морального виховання майбутнього покоління. Не будемо приховувати, що кожне старе покоління відзначає падіння моральних устоїв молоді. Регулярно розробляються все нові і нові рекомендації, мета яких полягає у підвищенні рівня моралі.
Великий вплив на цей процес надає держава, яка фактично і формує певний набір необхідних якостей людини. Для прикладу розглянемо часи комунізму, коли найбільше почестей мали трудівники. Звеличувалися люди, які були готові в будь-який момент прийти на допомогу і чітко виконати наказ керівництва. В деякому сенсі особистість угнеталась, в той час як колективісти цінувалися найбільше. Коли вийшли капіталістичні відносини на перший план, ключовими стали такі риси людини, як вміння шукати нестандартні рішення, креативність, ініціативність, підприємливість. Природно, все це відбилося на вихованні дітей. Для чого потрібно моральне виховання дітей дошкільного віку?
Багато вчені по-різному відповідають на це питання, але в будь-якому випадку відповідь неоднозначний. Більшість дослідників все ж сходиться на тому, що виховати такі якості у дитини неможливо, можна лише спробувати прищепити. Точно сказати, від чого залежить індивідуальне сприйняття кожної дитини, досить складно. Швидше за все, це йде від сім'ї. Якщо дитина росте в спокійній приємній обстановці, то «розбудити» ці якості в ньому буде простіше. Логічно, що дитина, яка живе в атмосфері насильства і постійних стресів, буде гірше піддаватися спробам вихователя. Також багато психологів говорять і те, що проблема криється у невідповідності виховання, яке дитина отримує вдома і в колективі. Таке протиріччя може з часом перетворитися у внутрішній конфлікт.
Для прикладу наведемо випадок, коли батьки намагаються виростити у дитини почуття власності і агресії, а вихователі – прищепити такі якості, як доброзичливість, дружелюбність і щирість. З-за цього дитина може відчувати деякі труднощі у формуванні своєї власної думки на рахунок тієї чи іншої ситуації. Саме тому дуже важливо маленьких дітей вчити вищих цінностей, таких як добро, чесність, справедливість, незалежно від того, якими принципами на даний момент керуються його батьки. Завдяки цьому дитина буде розуміти, що є якийсь ідеальний варіант, і буде вміти складати свою власну думку.
Основні поняття морального виховання дітей старшого дошкільного віку
Перше, що треба розуміти – це те, що навчання повинно бути комплексним. Проте в сучасному світі ми все частіше спостерігаємо ситуацію, коли дитина, переходячи від одного вихователя до іншого, вбирає абсолютно протилежні цінності. В такому випадку нормальний процес навчання неможливий, він буде мати хаотичний характер. На даний момент мета морально-патріотичного виховання дітей дошкільного віку полягає у повноцінному розвитку як якостей колективіста, так і окремої особистості.
Дуже часто вихователі використовують особистісно-орієнтовану теорію, завдяки якій дитина навчається відкрито висловлювати свою думку і відстоювати свою позицію, не вступаючи в конфлікт. Таким чином формується самооцінка і значимість.
Однак, щоб домогтися максимальних результатів, методи морального виховання дітей дошкільного віку повинні підбиратися обдумано і цілеспрямовано.
Підходи
Є кілька підходів, які використовуються для формування моральних якостей. Вони реалізуються через гру, працю, творчість, літературні твори (казки), особистий приклад. При цьому будь-який підхід морального виховання впливає на цілих комплекс його форм. Перерахуємо їх:патріотично почуття;ставлення до влади;особистісні якості;відносини в колективі;негласні правила етикету.
Якщо вихователі хоча б трохи працюють у кожному з цих напрямків, то вони вже створюють чудову базу. Якби вся система виховання і освіти діяла за однією схемою, навички і знання, нашаровуючись один на одного, формували б цілісний комплекс якостей.Проблеми
Проблеми морального виховання дітей дошкільного віку полягають у тому, що дитина коливається між двома авторитетами. З одного боку – це вихователі, а з іншого – батьки. Але і в цьому питанні є позитивна сторона. Установи дошкільної освіти та батьки, діючи спільно, можуть добитися відмінних результатів. Але, з іншого боку, ще несформовану особистість дитини можна сильно заплутати. При цьому давайте не забувати, що діти на підсвідомому рівні копіюють поведінку і реакції тієї людини, якого вважають своїм наставником.
Пік такої поведінки припадає на перші шкільні роки. Якщо в радянський час всі недоліки та помилки кожного дитини виносилися на загальний огляд, то в сучасному світі подібні проблеми обговорюються за зачиненими дверима. Більше того, вчені давно довели, що виховання і навчання, які будуються на критиці, не можуть бути ефективними.
На даний момент публічний розголос яких-небудь проблем трактують як покарання. На сьогоднішній день батьки можуть поскаржитися на вихователя, якщо вони не задоволені його методами роботи. Зазначимо, що в більшості випадків це втручання неадекватно. А адже, морально-патріотичному вихованні дітей старшого дошкільного віку велике значення має авторитет вихователя. Але вчителі стають все менш активними. Вони залишаються нейтральними, намагаючись не зашкодити дитині, але таким чином і нічому його не навчаючи.
Цілі
Цілі морального виховання дітей старшого дошкільного віку полягають у:формування різних звичок, якостей і подань про що-небудь;виховання гуманного ставлення до природи та оточуючих;формування патріотичного почуття гордості за свою країну;виховання толерантного ставлення до людей іншої національності;формування комунікаційних навичок, що дозволяють продуктивно працювати в колективі;формування адекватного почуття власної гідності.Кошти
Духовно-моральне виховання дітей дошкільного віку відбувається при використанні певних засобів і прийомів, про які ми поговоримо нижче.
По-перше, це творчість у всіх його проявах: музика, література, образотворче мистецтво. Завдяки всьому цьому дитина навчається сприймати світ образно і відчувати його. Крім того, творчість дає можливість виразити свої власні почуття і емоції за допомогою слів, музики або малюнків. З часом дитина розуміє, що кожен має право реалізовувати себе як йому завгодно.
По-друге, це спілкування з природою, яке є необхідним чинником формування здорової психіки. Для початку зауважимо, що проведення часу на природі завжди наповнює не тільки дитини, але і будь-якої людини силами. Спостерігаючи за навколишнім світом, дитина вчиться аналізувати і розуміти закони природи. Таким чином малюк розуміє, що багато природні процеси і не варто їх соромитися.
По-третє, діяльність, яка проявляється в іграх, праці або творчості. При цьому дитина вчиться виражати себе, вести і подавати себе певним чином, розуміти інших дітей і застосовувати на практиці базові принципи спілкування. Крім того, завдяки цьому малюк вчиться спілкуватися.
Важливим засобом духовно-морального виховання дітей дошкільного віку є обстановка. Як кажуть, у кошику з гнилими яблуками і здорове скоро почне псуватися. Засоби морального виховання дітей дошкільного віку будуть малоефективні, якщо в колективі не буде потрібної атмосфери. Переоцінити важливість оточення неможливо, так як сучасні вчені довели, що воно відіграє величезну роль. Зауважимо, що навіть якщо людина особливо ні до чого не прагне, то при зміні середовища спілкування він помітно змінюється в кращу сторону, набуває цілі і бажання.
Під час морально-патріотичного виховання дітей старшого дошкільного віку фахівці вдаються до трьом основним методикам.
Це встановлення контакту для взаємодії, яка будується на повазі та довірі. При такому спілкуванні навіть при зіткненні інтересів починається не конфлікт, а обговорення проблеми. Другий метод стосується м'якого довірчого впливу. Він полягає в тому, що вихователь, маючи певний авторитет, може впливати на умовиводи дитини і коригувати їх, якщо це необхідно. Третій метод полягає у формуванні позитивного ставлення до конкурсів та змагань. Насправді, звичайно, розуміється відношення до конкуренції. Дуже важливо сформувати у дитини правильне розуміння цього терміна. На жаль, у багатьох він має негативне забарвлення і асоціюється з підлотою, хитрістю і нечесними діями в бік іншої людини.
Програми морального виховання дітей дошкільного віку передбачають розвиток гармонійного ставлення до себе, оточуючих людей і природі. Неможливо розвивати у людини мораль тільки по одному з цих напрямів, інакше він буде відчувати сильні внутрішні протиріччя, і в результаті схилиться до конкретної стороні.Реалізація
Виховання моральних якостей у дітей дошкільного віку будується на деяких базових поняттях.
У виховному закладі потрібно дати дитині зрозуміти, що його тут люблять. Дуже важливо, щоб вихователь міг виявляти свою ласку і ніжність, адже тоді і діти будуть вчитися цим проявам у всьому різноманітті, спостерігаючи за вчинками батьків і вихователів.
Не менш важливо засуджувати недоброзичливість і агресію, але при цьому не примушувати дитину пригнічувати свої справжні емоції. Секрет в тому і полягає, щоб навчити його правильно і адекватно виражати як позитивні, так і негативні емоції.
Основи морального виховання дітей дошкільного віку будуються на необхідності створювати ситуації успіху і вчити дітей реагувати на них. Дуже важливо, щоб малюк навчився правильно сприймати похвалу і критику. В такому віці велике значення має наявність дорослої людини, якому можна було б наслідувати. Часто в дитинстві створюються неусвідомлювані кумири, які в дорослому житті можуть впливати на неконтрольовані вчинки і думки людини.
Соціально-моральне виховання дітей дошкільного віку багато в чому спирається не тільки на спілкування з іншими людьми, але і на вирішення логічних завдань. Завдяки їм дитина вчиться розуміти себе і дивитися на свої дії з боку, а також інтерпретувати вчинки інших людей. Конкретна мета, яка стоїть перед вихователями – це розвинути здатність розуміння своїх емоцій і чужих людей.
Соціальна частина виховання криється в тому, щоб всі етапи дитина проходив разом з однолітками. Він повинен бачити їх і свої успіхи, співпереживати, підтримувати, відчувати здорову конкуренцію.
Базовий засіб виховання дітей дошкільного віку будується на спостереженнях вихователя. Він повинен проаналізувати поведінку дитини за певний період, відзначити позитивні і негативні тенденції і повідомити про це батькам. Дуже важливо робити це в коректній формі.Проблема духовності
Важлива частина морального навчання часто втрачається, а саме – духовна складова. Про неї забувають як батьки, так і вихователі. А адже саме на духовність будується мораль. Дитину можна навчити того, що таке добре і погано, а можна розвивати у нього таке внутрішні стан, коли він буде сам розуміти, що правильно, а що – ні.
У дитячих садках релігійної спрямованості дуже часто у дітей виховують почуття гордості за свою країну. Деякі батьки самостійно прищеплюють дітям релігійну віру. Не можна сказати, що вчені підтримують це, але в деяких випадках це дійсно дуже корисно. Однак у більшості випадків малюки губляться в складних перипетіях релігійних течій. Якщо і вчити дітей цього, то робити це треба дуже коректно. Не варто давати несформованому людині якісь спеціалізовані книги, так як вони з легкістю зіб'ють його з шляху. Набагато краще за допомогою образів і казок розповісти про цю тему.Цивільний ухил
У багатьох дитячих навчальних закладах робиться ухил на громадянські почуття. Більш того, багато вихователі вважають такі почуття синонімом моралі. У дитячих садках тих країн, в яких спостерігається різке класова нерівність, вихователі дуже часто намагаються прищепити малюкам безумовну любов до своєї держави. При цьому корисного в такому моральному вихованні мало. Нерозумно прищеплювати безрозсудну любов, набагато краще спочатку навчити дитини історії і допомогти йому з часом сформувати власне ставлення. Однак повага до влади виховувати треба.
Естетика
Важливою частиною виховання дітей є розвиток почуття прекрасного. Сформувати його просто так не вийде, так як у дитини повинна бути якась база з сім'ї. Вона закладається ще в ранньому дитинстві, коли дитина спостерігає за своїми батьками. Якщо вони люблять гуляти, відвідувати театри, слухати хорошу музику, розбираються в мистецтві, то дитина, не розуміючи того сам, вбирає це все. У такого малюка буде набагато простіше викликати почуття прекрасного. Дуже важливо навчити дитину бачити щось хороше у всьому, що його оточує. Скажімо прямо, що не всі дорослі володіють цим.
Завдяки саме таким основ, закладених з дитинства, виростають талановиті діти, які змінюють світ і залишають свої імена в століттях.Екологічна складова
На даний момент екологія дуже тісно переплітається з вихованням, так як неймовірно важливо виховати покоління, яке буде гуманно і розумно ставитися до благ землі. Сучасні люди запустили цю ситуацію, і питання екології хвилює багатьох. Всі прекрасно розуміють, чим може обернутися екологічна катастрофа, але на першому місці все одно стоять гроші.
Перед сучасною освітою та вихованням дітей стоїть серйозне завдання по вирощуванню у дітей почуття відповідальності за свою землю і екологію. Представити комплексне морально-патріотичне виховання дітей дошкільного віку неможливо без цього аспекту.
Дитина, який проводить час серед екологічно свідомих людей, ніколи не стане мисливцем, ніколи не стане розкидати сміття на вулиці і т. д. Він навчиться з самих ранніх років берегти свій простір, і передасть це понимаие своїм нащадкам.
Підводячи підсумки статті, скажімо про те, що діти – це майбутнє всього світу. Саме від того, якими будуть наступні покоління, залежить те, чи є взагалі майбутнє у нашої планети. Виховання моральних почуттів у дитини дошкільного віку - це посильна і благородна мета, до якої повинні прагнути всі вихователі.
Категория: Студентам