Функції моноцитів: причини підвищення і пониження, будова і функції
Опубликованно 22.12.2017 09:00
Список основних функцій моноцитів розглянемо в цій статті.
Отримуючи на руки загальний аналіз крові, ми без допомоги лікаря не можемо розібратися в ньому. А між тим деякі показники необхідно знати для того, щоб хоч трохи орієнтуватися в ситуації. Окремою графою в бланку аналізу варто кількість моноцитів, за яким відстежують одужання пацієнта. Наприклад, якщо після перенесеної ангіни підвищену кількість моноцитів зберігається тривалий час, то лікар може припустити розвиток починається ревматоїдного запалення. Відмінність показників в аналізах від нормативного значення завжди виглядає лякаюче.
За що відповідають моноцитів в крові? Функції і норма представлені нижче.
Однак досвідчений лікар ніколи не робить висновків лише на підставі одного значення, а розглядає сукупність даних у динаміці. Отже, спробуємо розібратися, що до чого. Поговоримо про те, що це за клітини, від чого залежить кількість моноцитів в крові, яку роль вони відіграють в організмі людини і чим загрожує їх зниження або збільшення.Будова
Порівняно з нейтрофілами і лімфоцитами, у моноцитів досить великий розмір, 18-20 мкм. Якщо дивитися під мікроскопом, то добре помітно ядро в них – зазвичай воно не ділиться на фрагменти, велике, трохи витягнуте, темне, схоже на боб. У цитоплазмі моноцита є лізосоми, завдяки яким здійснюються основні їх функції.
У мембрани цих клітин змінюються обриси: на ній часто утворюються вирости. Завдяки їм моноцити можуть переміщатися до об'єктів нападу і переслідувати їх. Також вони виходять з крові в тканини, де перетворюються на макрофаги.
Функції моноцитів
За їх виробництво відповідає кістковий мозок. Після дозрівання їх місцезнаходженням стає периферичне русло крові на строк від 36 до 104 годин. Найбільшої активності ці клітини досягають в той період, коли знаходяться в кров'яному руслі. Це найбільші клітини крові, що відносяться до лейкоцитам. В складі їх цитоплазми немає гранул, і вони вважаються найбільш активними фагоцитами (тобто виявляють здатність до поглинання патогенних мікроорганізмів і захищають людину від їх впливу). Моноцити активно захищають організм людини, борються з інфекційними захворюваннями, знищують згустки крові, запобігаючи тромбоутворення, а також виявляють активність стосовно пухлин різної етіології.
У чому ще полягають функції моноцитів в крові?Відміну від лейкоцитів
Здатність до загарбанню і знищенню дуже великих чужорідних елементів у кислому середовищі відрізняє ці елементи від інших лейкоцитарних клітин. Ці клітини можуть перебувати не тільки у складі крові, а присутні в лімфовузлах і тканинах організму. Так відбувається процес перетворення моноцитів у гистоциты. Коли відбувається потрапляння агресивних речовин на слизову носоглотки або кишечника, то до вогнища інфекції або запалення стікаються гистоциты.
Основна функція моноцитів полягає в захисті організму.
Якщо цієї кількості для знищення агресора не достатньо, то організм у прискореному режимі синтезує нові макрофаги. Патогенні мікроорганізми поступово опиняються в оточенні гистоцитов, які поступово розчиняють непотрібні молекули. Потім ці клітини «підчищають» простір від залишків мікроорганізмів і починають передавати інформацію іншим гистоцитам, наступного покоління. Такий розподіл обов'язків забезпечує хорошу впевнену захист від вірусів і бактерій. На відміну від деяких інших видів лейкоцитів моноцитарные клітини вступають в протидію з великими клітинами-загарбниками. Крім того, вони залишаються чинними і можуть бути використані неодноразово. Крім очищення організму від шкідливих елементів, ці лейкоцитарні клітини сприяють відновленню тканин при пошкодженнях чужорідним тілом, запаленнях, а також при пухлинних процесах. Зниження моноцитів свідчить про виникнення анемії (що важливо при виношуванні вагітності), а підвищене значення вказує на розвиток інфекційного процесу. Функції моноцитів дуже важливі. Норма
Кількісний вміст цих клітин у крові дорослої людини може коливатися в діапазоні від 3% до 11%, у дитини цей показник становить від 2% до 12% від сукупної кількості лейкоцитів. У звичайній ситуації фахівці звертають увагу на відносна кількість моноцитів, для чого робиться загальний аналіз крові. Однак якщо виникають підозри на які-небудь серйозні порушення функцій кісткового мозку або інші патології, доктор може призначити проведення аналізу на визначення абсолютного вмісту цих клітин.
Що це означає?
Ця методика передбачає обчислення кількості моноцитів щодо абсолютної кількості клітин на літр крові. Норма абсолютного вмісту цих клітин у дорослої людини становить від 0 до 0,08*109/л, а у дітей – від 0,05 – 1,1*109/л. Незадовільні результати такого дослідження повинні насторожити лікаря і послужити приводом для подальшого ретельного обстеження. Треба сказати, що у представниць прекрасної статі наявність більшої кількості лейкоцитарних клітин, ніж у чоловіків, що є нормою, особливо під час вагітності. Це показник змінюється з віком, у маленьких дітей моноцитів може бути трохи більше, ніж у дорослої людини.
Функції моноцитів цікавлять багатьох.Навіщо визначати кількість моноцитів?
Ці клітини є важливим компонентом лейкоцитарної формули, по кількісному та якісному складу якої лікарі отримують уявлення про стан здоров'я пацієнта в цілому. Зміна кількісного складу моноцитів і в ту і в іншу сторону говорить про те, що в організмі розвивається який-небудь патологічний процес. Особливої уваги заслуговує цей показник під час вагітності у жінок, оскільки в цей період імунна система працює виключно на збереження здоров'я ембріона. Потрапляння в організм вагітної жінки чужорідних бактерій сприймається як загроза, і всі лімфоцити ведуть з ними нещадну боротьбу.
Очищення крові від паразитів
Не дарма моноцити в медичному середовищі називають «двірниками», оскільки вони займаються очищенням крові від паразитів і мікроорганізмів, знищують мертві клітини і сприяють поліпшенню функцій кровоносної системи. Нерідко зміна кількості моноцитів виникає на фоні стресу, фізичної перевтоми, прийому деяких медикаментозних засобів. Тому перед тим, як видати направлення на аналіз, лікар запитує пацієнта і збирає потрібну інформацію, зрозуміло, що відповідати лікарю потрібно максимально правдиво. Будова і функції моноцитів ми розглянули.Зниження кількості
Якщо за результатами аналізу кількість моноцитів щодо загальної кількості лейкоцитарних клітин падає до 1% і нижче, лікарі говорять про зниження кількості моноцитів або моноцитопении.
Такі стани зустрічаються в медичній практиці не настільки часто. Основною причиною розвитку цієї патології можуть стати вагітність і пологи. Справа в тому, що в перші три місяці вагітності в крові жінки відбувається різке зниження кількості всіх формених клітин крові, в числі яких знаходяться і моноцити, а пологи виснажують організм. Крім того, знижене кількість цих елементів спостерігається при виснаженні організму. Особливо уважно потрібно поставитися до цього показника у дітей, оскільки в цьому випадку відбуваються збої в роботі всіх внутрішніх органів і систем. Така ситуація можлива при прийомі хіміотерапевтичних препаратів, розвитку тяжких гнійних процесів і гострих інфекційних захворювань.
Знижена кількість моноцитів – це привід для обстеження з метою пошуку інфекційного процесу в організмі, а також порушень в роботі імунної або кровотворної системи. Ситуація, коли в складі крові моноцитів не виявляється зовсім, дуже небезпечна. Це може бути ознакою важкого лейкозу (такий показник говорить про те, що синтез моноцитів організмом припинений) або сепсису (в тому випадку, коли виробляється кількості лейкоцитарних клітин недостатньо для очищення крові пацієнта).
Функції та причини підвищення і зниження моноцитів повинен знати кожен.Підвищення кількості моноцитів
Захворювань, для яких характерне підвищення кількості моноцитів або моноцитоз, досить багато. Оскільки їх кількість збільшується при попаданні в організм інфекції або вірусів. Особливу увагу в цьому зв'язку слід приділяти дітям, тому що в період зростання імунітет дитини ослаблений і життєдіяльність патогенних мікроорганізмів протікає цілком успішно. Основними причинами підвищення моноцитів може стати наявність важкого інфекційного захворювання (іноді воно буває в хронічній формі), сепсису, хвороб крові (гострий лейкоцитоз, мононуклеоз), паразитів, туберкульозу, ревматизму.
Іноді це не небезпечно
В деяких випадках підвищена кількість моноцитів може не представляти небезпеки. Наприклад, у разі, коли виникає зниження лімфоцитів і еозинофілів. Це можливо при алергічних реакціях і на початковому етапі розвитку дитячих інфекцій (кашлюку, скарлатини, вітряної віспи, кору). При цих станах в організмі гине значна частина інших клітин імунної системи. Це є причиною активної вироблення фагоцитів, в цілях компенсації, щоб заповнити захисні функції. У такій ситуації підвищення вмісту моноцитарний клітин може розглядатися лікарями як ознака одужання. Через кілька днів після початку захворювання кількість моноцитів починає відновлюватися. Ось такі функції моноцитів.Що робити?
Якщо при отриманні аналізів виявилося зміна кількісного складу моноцитів, то необхідно терміново звернутися до лікаря з метою проведення подальшого обстеження. З допомогою досліджень лікар визначить причину таких змін у складі крові, а потім призначить відповідне лікування.
Ми розглянули функції моноцитів, норми та причини відхилення від неї.
Категория: Студентам