Осавул - це звання у козацькому війську


Опубликованно 26.12.2017 16:30

Осавул - це звання у козацькому війську

Осавул – це чин у козацькому війську. Спочатку так іменувалося помічник воєначальника, пізніше осавула стали прирівнювати до ротмістра або капітану. Що означає це слово?Етимологія слова

За однією версією, "осавул" – це слово тюркського походження. У деяких літописах сина Чингісхана називають «еке ясаул», що означає «другий ясаул».

За іншою версією, слово має іраномовні коріння. Відбулося воно з двох раннеиранских слів «аса» - «вільний» і «ул» - «син». Означало словосполучення «син вільного».

З часом іраномовне слово увійшло в тюркську мову, а пізніше в давньоруський. В українській і російській мовах слово має кілька форм: "эсаул", "осавул" та інші.Козачий чин

Вперше посаду осавула серед козаків з'явилася в 1578 році. Вона згадується у Реєстровому Війську, яке було в Речі Посполитій під час правління Стефана Баторія.

Козачий осавул розподілявся на наступні чини:Генеральний осавул – це була найвища посаду після гетьмана, він командував полками, а іноді і всім військом. У мирний час займався инспекторскими питаннями. Чин був характерний для запорізьких козаків.Військовий – завідував адміністративними справами, в дев'ятнадцятому столітті був ад'ютантом, виконуючи доручення наказного отамана.Полковий – був основним помічником командира полку, виконуючи обов'язки штабс-офіцера. У донських козаків існували станичні осавули, вони вважалися помічниками станичного отамана.Похідний – призначався перед початком походу, служив в якості помічника похідного отамана. Якщо він відсутній, осавул міг сам командувати військом. Подібне дозволялося в шістнадцятому-сімнадцятому столітті.Гарматний осавул – це виконуючий доручення начальника артилерії.

У послідовності військового звання осавул стояв вище під'єсаула, але нижче військового старшини.

Посаду генерального осавула, у якого зберігалася гетьманська булава, проіснувала до 1764 року. Вона зникла в результаті ліквідації гетьманства на українських землях.Найвідоміший осавул

Іван Мазепа почав свою кар'єру за гетьмана Дорошенка на Правобережній Україні. Спочатку він був ротмістром, пізніше став генеральним писарем. У 1674 році за наказом гетьмана Мазепа вирушив у Кримське ханство як посланця. Коли його делегація прямувала в Константинополь, він був захоплений кошовим отаманом Іваном Сірком.

Запорізькі козаки вирішили стратити Мазепу, але в результаті відправили на Лівобережну Україну до Самойловича. Гетьман зробив його військовим товаришем, а через кілька років надав чин генерального осавула. Так Мазепа наблизився до козацькій старшині. Після падіння Самойловича Мазепа зайняв його місце, ставши одним із суперечливих діячів свого часу.Чин після 1775 року

За розпорядженням князя Потьомкіна звання осавула (полкового) було прирівняне до офіцерського чину. В кінці вісімнадцятого століття ця посада надавала її власнику потомственне дворянство.

В кінці дев'ятнадцятого століття чин осавула відповідав капитанскому. У сучасному часу прирівнюється до звання майора. Зникла посаду після 1917 року з приходом більшовиків.


banner14

Категория: Студентам