Не поминайте лихом! Що значить це, або один відтінок смутку
Опубликованно 28.12.2017 06:38
У цьому матеріалі ви знайдете відповідь на питання про те, що значить «не поминайте лихом». Також розповімо про первинному джерелі походження цього вислову, розберемо тлумачення і доречне вживання в розмовній мові.
Тлумачення виразу
Згадане вище вираз досить часто вживається в розмовній мові. Його використовували в минулі століття, і воно актуальне і сьогодні. Цей вираз використовують в момент прощання на довгий час. Що значить «не поминайте лихом», тобто, скажімо цю фразу інакше: «згадуючи про мене, не кажи чи не думай погано». У цьому виразі звучить якась прохання або навіть свого роду побажання від певної особи або від невизначеної групи осіб не висловлюватися негативно в відсутність останніх.
Походження
Походження цього виразу, як кажуть, своїми коренями сягає в далеке і загадкове минуле. Загадковим називаємо його тому, що в ті далекі часи велике значення мали прикмети. Хоча багато з них і прижилися і в наш час. Так що значить «не поминайте лихом»? "Небіжчиків не поминають лихом", - ось так у давнину говорили наші предки, і саме в такому вигляді спочатку воно використовувалося в народі. Вважалося, що про померлих людях не можна говорити погане, так як це може зашкодити їм у потойбічне життя. Також наші предки відчували певний страх перед загробним життям і вірили, що померлі мають надсилою і здатні на недобрі слова про них помститися своєму кривдникові. І нарешті, можна виділити і такий аспект, що вираз подібного роду закликає людей бути тактовними, не говорити поганого про померлих, іншими словами, кожна людина повинна мати повагу перед обличчям смерті.
Вираз змінився і з часом його трохи перефразували. Також в старовину такий вираз використовували, коли вирушали в далеку дорогу, і в наш час ця фраза використовується в побуті, також, як і в стародавні часи її кажуть, прощаючись на довгий час. В народі вірили, якщо про людину говорити зі злістю, то до нього «прилипали» біди і нещастя, тому вираз було своєрідним оберегом від злих язиків.Прислів'я та приказки, смислове значення
Прислів'я та приказки - не тільки надбання російського народу, а свого роду джерело мудрості, досвіду, укладеного в одну узагальнену думку. В якості прикладу можна навести такі прислів'я і приказки, які мають загальні риси: «не буди лихо, поки воно тихо», «лиха біда – початок», «лихий споро – не скоро помре». Спільним є слово «лихо», значення якого з давньослов'янського перекладається як «біда», «зло». Також хотілося відзначити, що можна відчути якусь смуток, який передає нам ця фраза. Що значить «не поминайте лихом»? У виразі відчувається смуток розлуки, прикрита сльозою посмішки. Той, хто говорить цю фразу, як би дбає і підбадьорює себе і своїх друзів в момент прощання.
Категория: Студентам