Чому наукове знання є системою: сутність знань
Опубликованно 17.01.2018 05:10
Рух до встановлення наукових фактів - у чому підсвідомий процес, однак навіть у свідомій його складової очевидно: сприйняття навколишньої дійсності, явищ, процесів і об'єктів відбувається виключно за допомогою наявних знань та досвіду.
Людина - не програма. Людина не має пам'яті і процесора в тому вигляді, в якому існує відповідне знання. Людина оперує виключно власними знаннями і досвідом, які здебільшого не усвідомлює, але використовує: нові знання або наявні - не суттєво, важливо, що всі вони - одна система. Проста формальна модель: комп'ютер
Чому наукове знання є системою, було відомо з незапам'ятних часів. Можливо, стародавні мислителі не надавали цьому особливого значення, але труди і інші сліди їх активності свідчать про те, що систематизації уявлень про дійсність і пильному аналізу явищ, процесів, об'єктів вони відводили важливу роль.
Програмування та комп'ютери з'явилися нещодавно, але не можна їм віддати пальму першості в питаннях знань і систематизації інформації. Наука сама по собі є система систем. Всякий об'єкт - система, в усякому разі до тих меж, до яких дійшли уяву і рівень пізнання реальності - це особливості наукового знання, які відомі, мабуть, з часів Піфагора, а швидше за все, набагато раніше.
Дуже істотно, що комп'ютери дали людині ідеальний інструмент для пізнання. Не суть важливо, що поки цей інструмент лише іграшка в невмілих руках, але все ж кількість виразно представляють ситуацію вчених і фахівців зростає і нові знання дають їм можливість розглядати інформаційні технології в цілому (програмування в особливості) як дзеркало інтелекту. Складна система - людина
Не можна сказати, що людина - найкраща система систем з усіх існуючих, вона така ж, як і всі інші природні формації. У природи немає обраних і відокремитися від неї ніщо і ніхто не може. Мріяти людина може скільки завгодно довго і пам'ятати про себе все, що забажає, але науковим є знання реальних законів світобудови, знання об'єктивних законів систем, а не мрії і фантастичні ідеї.
Людина завжди розглядав всі області наукового знання як джерело своєї уяви і спосіб вилучення чогось корисного. У цьому контексті мрії і фантастика часто знаходили реальність, а часом направляли процес пізнання в бажане русло, але виходило завжди тільки той напрямок, який об'єктивно і обґрунтовано.
Ймовірно, інтуїція і щось підсвідоме, діючи спільно і системно, не дають людині вийти за межі дозволеного.Ікар не долетів до Сонця, але дав ідею, і люди почали літати, хоча зовсім іншим способом.Судячи по дружньому думку істориків, яблуко все ж падало на Ньютона, але шишка на лобі - це не закони тяжіння, які їм придумані. Дуже сумнівно, що саме в той час цей чоловік зрозумів щось нове. Чому наукове знання є системою? Чи Не тому, що воно приходить в розумінні автора і тих, хто готовий почути його ідеї і прийняти їх?Передбачення Нострадамуса - зовсім не наука, але хіба можна заперечувати об'єктивність в русі планет? Астрологія - це не міф. Міфи не живуть так довго, а якщо і живуть, не розвиваються. Наукове знання може продовжувати астрологію заперечувати до пори до часу, але ніщо не заважає науковому знанню користуватися розвитком знань з астрології.
Людина - така ж система, як і всі інші з «технологічної» точки зору, але на відміну від інших, особливо живих систем, людина здатна думати, сприймати й діяти на підставі свідомо прийнятих рішень. Фундаментальна частина несвідомої складової в цьому прийнятті рішень - це нове знання, яке ще не пізнане. Об'єкти і системи
Всякий об'єкт являє собою систему до того краю, якого досягло наукове знання та інтуїція. Можна навіть сказати, що систематизовані знання - це той фундамент, над яким витає в хмарах і йде в незвідане інтуїція.
Система завжди може бути представлена як об'єкт. Це зручно, коли необхідно працювати на конкретному рівні. Аналізуючи роботу аеропортів з метою оптимізації розкладу, комфорту пасажирів, економічної складової, зовсім не обов'язково розглядати літаки як системи. В даному контексті, літак - об'єкт, такий же як кафе у вестибюлі, кімната відпочинку, диспетчер з його моніторами та інші об'єкти інфраструктури аеропорту.
Якщо працювати на рівні літака - він система, в якій взаємопов'язані в єдине ціле інші підсистеми, але в контексті літака вони являють собою закінчені повнофункціональні об'єкти: фюзеляж, крила, двигуни, хвіст.
Питання про те, чому наукове знання є системою, між тим слід ставити в кожному конкретному випадку. Так, багато очевидно. Аеропорт, літак, двигун, паливо, політ - все це і системи, і об'єкти.
Ймовірно, можна стверджувати, що ідеальна система - це система систем. Однак це спірне твердження. Напевно можна сказати: завжди є об'єкт, який володіє певною функціональністю, що знаходиться у взаємозв'язку з усім, що його оточує. Наукове знання
Визначень науковому знанню дано багато, з чого випливає, що немає одного загальновизнаного. Зазвичай стверджується, що наукове знання:система знань про закони природи, суспільства, мислення;основа наукової картини світу;відображення законів розвитку світу;будується і організується за певними законами;систематизированность і обґрунтованість (відмінні якості);результат відображення матеріальної і ідеальної дійсності в людській свідомості.
У цьому контексті на питання про те, чому наукове знання є системою, не так складно відповісти. Велика кількість вчених сходяться в одному, але виражають це по-своєму. Значить, ми маємо справу з системою. Знання - це система, яка взаємопов'язана з іншими, так само як аеропорти з літаками і пасажирами, а літаки - з крилами і паливом, яке діє через двигуни.Стадії розвитку інтелекту
До розуміння того, як утворюється знання і як воно стає системою, чоловік прийшов досить давно, але останній відомий підхід склався до 80-м рокам минулого століття, хоча час тут не має особливого значення.
На думку багатьох вчених, інтелект розвивається через три стадії до четвертої:Ситуативний.Репродуцирующий.Контекстуальна.Трансформаційний.
Перша стадія інтелекту - накопичення первинних знань. Поведінку людини неможливо зрозуміти поза ситуації в якій він знаходиться. Це рівень дитини на початковій стадії його розвитку.
Репродукування знань - це початок узагальнення, початок формування взаємозв'язків між тим, що вже є і надходить інформацією.
Контекстуальная стадія - вирішення завдань, тобто застосування та вдосконалення знань. Система конкретної людини дозволяє йому стати самим собою, навчитися керувати отриманими знаннями і орієнтуватися у вступників.Трансформаційний інтелект
Вища стадія розвитку інтелекту - уміння застосовувати знання в ситуації, коли немає «готового шаблону рішення». Це із серії, коли подлетело НЛО і запитала, як пройти до найближчого кафе. Або класична формулювання завдання кібернетиків, які в минулому столітті вірили, що штучний інтелект можна буде створити до 2000 року: що буде робити інтелектуальний робот, коли у нього в пустелі пересохне масло, наприклад, тільки в правій коліні?
Сутність знань, перш за все, в самих знаннях. Система чи об'єкт - не суть, як іменувати і що під цим розуміти, важливо, що всяке знання активно, воно засновано на інформації та розвивається в тому напрямку і таким чином, які визначає саме знання.
Категория: Студентам