Що таке горіх? Плід деревний в твердою, міцною шкаралупі. Види горіхів, їх властивості та застосування
Опубликованно 17.01.2018 19:10
Плоди деяких дерев або чагарників, що мають їстівне ядро і тверду шкаралупу прийнято називати горіхами. Але далеко не всі плоди з твердою шкаралупою є такими – це залежить від того, з якої точки зору розглядається горіх. Що таке горіх? Які з них вважаються справжніми, а які - ні? Якими властивостями вони володіють? Чи дійсно їх ядра корисні? За що люди люблять горішки? Спробуємо розібратися в цій статті.
Що таке горіх з точки зору ботаніки
Плід рослини горіх (від латинського nux) – це вид сухого не вскрывшегося синкарпного нижнього плода з дерев'янистими околоплодниками. Будова горіха передбачає, що всередині шкаралупи може знаходитися одне або два ядра. Зазвичай плід оточений прицветничками, що утворюють обгортку. В якості прикладу можна взяти лісовий горіх. До істинного увазі горіхових можна віднести деякі види насіння сімейства Осокових і Гречкових. А ось, наприклад, арахіс, на думку ботаніків, вважається несправжнім горіхом, так як цей плід відноситься до сімейства бобових. Те ж саме відноситься, наприклад, до кедровим і волоським горіхам, сухої погоди кокоса і горіхів пінії, кешью і фісташкам, мигдалю та каштану. Кулінарія і побут
У звичайному житті горіхами ми називаємо будь-який їстівний плід, що має тверду або м'яку шкаралупу. Горіхи ми вживаємо в будь-яких видах: ласуємо їх ядерцями в звичайному вигляді, додаємо до складу всіляких кондитерських солодощів і вишуканих страв, а хтось навіть варить горіхове варення. При цьому ніхто не задається питанням, чи справжній це горіх або це плід підвиду якоїсь рослини. Ми їмо їх тому, що вони дуже смачні, поживні і, за твердженням дієтологів, дуже корисні.
Горіхи як продукт харчування
В сучасних супермаркетах сьогодні нескладно знайти самі різноманітні горіхи. Серед них зустрічаються і з дитинства знайомі нам волоські горіхи кедрові горішки, фундук, арахіс, мигдаль. Тут же можна зустріти не зовсім звичні, але вже багатьом полюбилися фісташки, кешью, каштани, маленькі горіхи пінії і інші незвичайні плоди.
Багато людей вважають, що наявність в раціоні горіхів зовсім не обов'язково. Дійсно, навряд чи хтось постраждав від того, що жодного разу в житті не пробував екзотичних для наших широт деревних плодів. Однак, згідно з результатами численних досліджень, доведено, що майже всі горіхи мають унікальний баланс поживних і дуже корисних для людського організму речовин. Вони сприяють поліпшенню природного процесу обміну речовин, покращують склад крові і роблять благотворний вплив на роботу серця і головного мозку. Вважається, що протягом дня слід вживати різні види деревних плодів.
У горіхах міститься багато жиру, однак це зовсім не означає, що вони протипоказані людям, що прагнуть схуднути. Навпаки, багато дієтологи включають ці деревні плоди до складу дієт для схуднення та лікувальних програм. Жири, що містяться в горіхах, легко засвоюються людським організмом.
З-за величезної кількості білків горіхи часто порівнюють з м'ясом. Однак м'ясний і молочний білок важко засвоюється і сприяє виробленню в людському організмі сечової кислоти, що ускладнює роботу печінки. Горіхи, що ростуть на деревах і чагарниках, повною мірою насичені енергією сонця, містять корисний лізин, що сприяє швидкому засвоєнню білків. Вважається, що для людського організму набагато корисніше з'їсти кілька горіхів, ніж 100 грамів м'яса.
Калорійність
Доведено, що якщо щоденний раціон буде складатися лише з горіхів, людина буде відчувати себе чудово. Саме тому лікарі рекомендують щодня вживати різні їх види, однак тут необхідно пам'ятати про те, що енергетична цінність горіхів в середньому становить 600 ккал на 100 грамів очищених ядер. Не варто забувати і про те, що меню повинне бути збалансованим і різноманітним.Худнемо зі смаком
Поставило перед собою мету зниження ваги людині слід вживати не більше 1200 кілокалорій на добу. Виходить, 100 грамів горіхових ядер – це половина необхідної норми. Цим кількістю замінюють деяку частину їжі, споживаної за день, з розрахунку, що 60 грамів горіха містять 400 кілокалорій, а це в принципі прирівнюється до повноцінного обіду. Для перекусів досить поділити частину на два прийоми, кожен з них буде містити близько 120 ккал.
Якщо перейти до кількісним співвідношенням, то різні види горіхових ядер будуть абсолютно по-різному становити вказану норму. Тут необхідно врахувати, що 100 грам корисних плодів - це в середньому 100 ядер кедрового горіха, 50 штук арахисовых зерен, 30 штук фундука або 5 волоських горіхів.
Лікарі радять замінювати горіхами обід і полуденок і не рекомендують вживати їх перед сном. Також небажано перевищувати зазначену норму, так як більша кількість горіхів організм просто не засвоює.
Корисні властивості горіхів
Давно відомо і про цілющі властивості горіхів. Таке неоціненне якість волоського горіха, як омолоджуючу дію на організм, відомо, напевно, з доісторичних часів. Прадавні красуні вже тоді знали, що вживання смачних ядер в значній мірі впливає на стан шкіри. Причому в косметичних цілях ці плоди здавна використовують повністю. Корисну та поживну м'якоть з'їдають, тверду шкаралупу стирається в борошно і використовують для приготування різноманітних скрабів для тіла, лікувальних і омолоджуючих відварів, а перегородки, обов'язково присутні в горісі і містять величезну кількість йоду, застосовують для підтримки жіночого здоров'я і лікування мастопатії. Науково доведено, що горіхи сприяють нормалізації роботи серцево-судинної системи і головного мозку, поліпшують пам'ять і зміцнюють імунітет. Відмінності горіхових плодів
Кожен вид горіхів, який ми вживаємо в їжу, виглядає по-своєму, має унікальний смак і власний набір потрібних організму речовин. Якщо провести їх порівняльний аналіз за смаковими якостями і складу корисних речовин, то можна вибрати для себе найбільш підходящий продукт.Фундук, лісовий горіх або ліщина
Мова йде про одному і тому ж горісі. Сто грамів цього продукту містить калорій в 3 рази більше, ніж 100 грамах білого хліба і майже у вісім разів більше, ніж в половині склянки молока. За кількістю білків ці плоди не поступаються м'ясу. Тим не менше їх можна без усякого ризику вживати навіть при найсуворіші дієти. Зрозуміло, при цьому доведеться прибрати частину продуктів зі свого раціону. При регулярному вживанні лісового горіха в поєднанні з курагою і медом значною мірою знижується ризик виникнення захворювань серця і судин, нормалізується артеріальний тиск, покращується робота нирок, печінки і головного мозку. До його складу входить велика кількість поліненасичених жирних кислот, які покращують обмін речовин в організмі.
Волоський горіх
Вважається найкориснішим з усіх горіхів, так як є джерелом найважливіших вітамінів і мікроелементів. При цьому такі плоди дуже поживні і корисні. Їх рекомендують не тільки при дієтичному харчуванні. Вважається, що вживання всього 5 горіхів в день цілком достатньо для компенсації необхідних речовин. Вони стимулюють діяльність головного мозку, нормалізують кров'яний тиск та збільшують рівень гемоглобіну в крові. Рекомендуються для зняття спазмів судин і головного болю, мають легкий заспокійливий ефект з-за величезної кількості магнію, що міститься в ядрі горіха.Фісташки
Значно поступаються іншим горіхам по енергетичної цінності, але лідирують при цьому за змістом клітковини. Завдяки цьому сприяють нормальній роботі травної системи, зниженню рівня цукру і холестерину в організмі. Сприяють зміцненню загального імунітету. Часто рекомендуються для профілактики серцево-судинних захворювань і хвороб печінки. Повинні бути присутніми в раціоні людей, які страждають анемією, гіпертонію та стенокардію, а також хворих на туберкульоз.Кешью
Незважаючи на ніжний і маслянистий смак, кешью містить жиру набагато менше, ніж волоський горіх або арахіс. Тим не менш, це досить калорійний продукт. Є відмінним джерелом ненасичених жирних кислот, які відіграють дуже важливу роль у нормальній роботі серця і сприяють зниженню рівня холестерину. Володіють антибактеріальною і тонізуючим ефектом. Сприяють зниженню ймовірності виникнення карієсу і запалення ясен.
Каштан
У цьому деревному плоді присутній цілий набір необхідних мінералів, вітамінів і зольних речовин. Однак він містить у своєму складі крохмаль, тому не рекомендується при дієтах для схуднення. Горіхи каштану є дуже шановані в народі не лише за приголомшливий смак. Вони є незамінною сировиною у традиційній медицині: у фармакології їх використовують як сировину для виробництва лікарських препаратів та косметичних засобів. В народних методах лікування на його основі готують цілющі відвари, настої і мазі для лікування практично будь-яких захворювань.
Ядра кедрового горіха
Дуже ніжні горіхи, містять величезну кількість быстроусвояемых і легких білків. У молочних ядрах містяться мідь і йод, а також амінокислоти, які особливо необхідні дітям. Тому ці плоди обов'язково повинні бути присутніми в мене вагітних і годуючих жінок, проте необхідно пам'ятати, що такі горіхи в дитячий раціон дозволяється вмикати тільки після трирічного віку малюка. Вважається, що вони чудово зміцнюють імунітет, а також людям, страждаючим від прояви стенокардії і жовчнокам'яної хвороби.Мигдаль
Вважається, що в мигдалі кількість білків і вуглеводів збалансовано ідеально, тому його рекомендують як в дієтичному харчуванні, так і для профілактики багатьох захворювань. Містить величезну кількість мононасыщенных жирів, сприяють зниженню холестерину в складі крові. Багатий вітамінами і мікроелементами. Більшу кількість корисних речовин знаходиться в шкірці або шарах, розташованих ближче до неї, тому горіхи рекомендуються до вживання разом з оболонкою. Вживання їх стимулює процес регенерації клітин організму і сприяє зміцненню кісткових тканин. Незамінний при запальних захворюваннях. Допомагає при мігрені, безсонні і нервових розладах.Бразильський горіх - що таке?
Це найпоширеніший тропічний плід у твердій оболонці. Висококалорійний горіх, в якому міститься близько 65% жирів і 14% білків. У його складі присутній високий вміст необхідних мікро - і макроелементів. Нормалізує рівень глюкози і холестерину в крові. При надмірному вживанні висока ймовірність отруєння селеном, так як дерево, на якому ростуть ці горіхи, має здатність поглинати з ґрунту і накопичувати в листках і плодах. Тому найчастіше даний продукт рекомендують до вживання в дієтичному харчуванні як джерело цього дефіцитного речовини.
Корисний для зростаючого дитячого організму, так сприяє правильному формуванню кістково-м'язової системи. Має легкий седативний ефект, тому може бути рекомендований при стресах і нервовому виснаженні.
Висновок
На закінчення цієї статті хочеться застерегти кожного любителя горіхів: будь деревні плоди слід купувати в початку і середині осінньо-зимового періоду. Справа в тому, що вже на початку весни від корисних властивостей горіхів не залишається і сліду. Навіть при правильному зберіганні горіхи висихають протягом півроку і практично повністю втрачають свої якості. Це в першу чергу відноситься до очищеним плодом, коли відразу після лущення і порушення оболонки починається процес розпаду вітамінів і корисних мікроелементів.
Категория: Студентам