Зачіски Стародавнього Єгипту. Основні види і форми зачісок. Перуки в Стародавньому Єгипті


Опубликованно 18.01.2018 21:06

Зачіски Стародавнього Єгипту. Основні види і форми зачісок. Перуки в Стародавньому Єгипті

Історики можуть розкрити безліч секретів стародавнього світу. З їх допомогою ми дізнаємося про те, що люди, які жили тисячоліття тому, володіли великими знаннями в різних областях і були майстерними майстрами в тому, що ми зараз називаємо «індустрія краси». Особливо відрізнялися своїми вміннями стародавні єгиптяни. Велика частина населення цієї країни славилася модниками і суворо дотримувалася певних канонів краси, прийнятих у різні періоди існування царства. При вивченні культури Стародавнього Єгипту вчені були вражені ставленням жителів долини Нілу до власної зовнішності і зачісок. Вони вміло користувалися косметикою і заклали основи перукарського мистецтва, яке в ті далекі часи було в основному долею рабів. Однак самі зачіски Стародавнього Єгипту були радше демонстрацією високого становища людини, а не вираженням його настрою. Тільки знатні люди могли дозволити собі використовувати рабів для створення на голові чогось неймовірного. Хочете знати, які зачіски були у древніх єгиптян в моді? Тоді вам варто прочитати нашу статтю.

Перукарська справа як мистецтво

Розповідаючи про моду на зачіски в Стародавньому Єгипті, хочеться відзначити, що дана держава було рабовласницьким. Після вивчення численних сувоїв і настінного розпису історики і археологи прийшли до висновку, що практично всю роботу із життєзабезпечення жителів долини Нілу виконували раби. Кожен з них чітко знав свої обов'язки.

Примітно, що за красою своїх господарів стежили теж раби. При цьому вони були досить вправні, адже задовго до появи різноманітних інструментів для створення складних зачісок в Єгипті були освоєні способи завивки і фарбування волосся, створення перук з різних матеріалів і різні види укладок. Все це вчені змогли дізнатися з письмових джерел і розписів гробниць. До того ж, ретельне вивчення мумій дало просто сенсаційні результати – їх волосся були у відмінному стані, а значить за ними ретельно доглядали. Цим, природно, теж займалися раби.

Перукарі Древнього Єгипту були як чоловіками, так і жінками. Їх навчанням займалися цілеспрямовано, причому один чоловік міг якісно виконувати лише одну операцію. Деколи, щоб помити голову і зробити зачіску, використовувалося більше десяти рабів. Один мив волосся, інший – розчісував пасма, третій - втирав косметичні засоби, четвертий - фарбував локони і так далі. Це дозволяло рабам перетворитись у справжніх майстрів своєї справи.

З плином часу за такими майстерними перукарями влаштовували справжнє полювання. Вони коштували дуже багато грошей, а піднесений в дар раб з подібними навичками ставав справжньою перлиною колекції, яку часто хвалилася в своєму колі знати.Мода на зачіски: динаміка і тенденції

Вчені історію Стародавнього Єгипту ділять на три досить тривалих періоду:Стародавнє царство;Середнє царство;Нове царство.

Кожен часовий проміжок має низку характерних ознак, але це можна помітити і по модним тенденціям в зачісках Стародавнього Єгипту. Незважаючи на те, що жителі долини Нілу в деякому роді були консерваторами, вони були не чужі експериментів зі своєю зовнішністю, що відбивалося і на волоссі.

Найчисленніші з них єгиптяни дозволяли собі в період Нового царства. У цей час стрімко змінювалися кольори, форми і довжина волосся. До цього довгі роки жителі Давнього Єгипту дотримувалися певних канонів, що регламентують види зачісок для знаті. При цьому кожному соціального прошарку пропонувалося носити свою зачіску з невеликими можливими варіаціями.

Характерні риси єгипетських зачісок

Після довгого вивчення записів усього періоду єгипетської історії вчені змогли виявити відмітні характеристики, за якими можна дізнатися зачіску жителя долини Нілу. Ми перерахуємо їх коротко, а в подальших розділах статті розглянемо більш докладно:чорний або темно-коричневий колір волосся;геометричні форми, характерні для чоловіків і жінок;густі чілки;покриття волосся ароматичними маслами;плетіння (часто вони брали химерні форми);широке використання перук;пристрасть до завивці.

В тій чи іншій мірі ці ознаки можна простежити в усі періоди історії держави. Причому це відносилося тільки до знатним родинам, адже прості люди не могли дозволити собі рабів, а доглядати за волоссям самостійно було досить складно.Основні види і форми зачісок

Згадавши, що єгиптяни часто використовував перуки, ми не уточнили, що саме на них і відточували своє мистецтво стародавні перукарі. Справа в тому, що вся знать вважала за краще носити їх не тільки в урочистих випадках, але і в будинку або на прогулянці. Вони вважалися найбільш природною зачіскою знатного людини і виконувались відповідно до вимог свого часу.

У період Стародавнього і Середнього царства зачіски чоловіків і жінок були дуже схожі. Їх часто називали «геометричними» через строгості й чіткості ліній. При цьому зачіска могла нагадувати овал, трапецію, коло і так далі. Найпопулярнішими формами були "трапеція", "крапля" і "куля".

Перша досягалася за рахунок невеликої довжини і приплюснутого потилиці. Зазвичай волосся обрізали трохи нижче підборіддя і вкладали їх таким чином, щоб вони розширювалися до низу. При цьому потилиця змащували ароматичними маслами і клейкими складами, щоб волосся не пушились від спеки.

Куляста форма досягалася за рахунок великої кількості укладальних засобів. При цьому довжина волосся не повинна була бути більше, ніж на трапецієподібної зачісці.

Каплевидна форма краще виглядала на довгому волоссі. Вона вимагала прямого проділу і відкритих вух. Історики стверджують, що з усіх зачісок Стародавнього Єгипту варіанти з відкритими вухами були найпопулярнішими. Однак про них часто забувають режисери та консультанти художніх фільмів, створюючи образи своїх героїв з цієї епохи.

Для єгиптян було характерно дотримуватися певних форм довгі століття. Вони прагнули зберегти спадщину предків і всіляко намагалися бути схожими на них.

Зачіски рабів

Життя рабів завжди була чітко регламентована, але правила ніколи не торкалися їх зовнішнього вигляду. До єгиптянам потрапляли люди з різних провінцій, країн і навіть з інших материків, а тому вони приносили з собою свої традиції і моду. Знати не надто цікавило, чому одні раби носили довге волосся, а інші воліли їх стригти. Вони дозволяли слугам самим вибирати, як саме виглядати.

Як свідчать нечисленні записи, знайдені археологами, спочатку всі люди, які потрапили в рабство, всіма силами трималися за привезені з батьківщини традиції. Однак незабаром важка робота і жаркий вологий клімат змушували їх повністю змінити свій зовнішній вигляд. Найчастіше вони голили голову. Якщо раб цінувався господарем, то йому було дозволено умащивать шкіру голову різними маслами. В іншому випадку догляд за зачіскою обмежувався частим голінням, що дозволяло знизити потовиділення і не стати розсадником різних комах, якими була багата долина Нілу.Дитячі зачіски

Ми вже писали, що в Єгипті не було великої різниці між зачісками чоловіків і жінок. Дана тенденція починає простежуватися ще в дитячій моді. Справа в тому, що кожній дитині незалежно від статі повністю збривали волосся на голові. Це стосувалося навіть дітей рабів, однак відрізнити одних від інших по зачісці все ж було можливим.

Дитині простолюдинів і знаті залишали довге пасмо волосся з лівого виска. Вона служила символом дитинства і визначала статус його батьків як вільних людей. Для зручності цю пасмо заплітали в тонку кіску або робили з неї хвіст.

Дещо інакше виглядала зачіска юного фараона, яка не досягла статевої зрілості. Йому також збривали волосся, але косичку не залишали. Відразу ж після гоління на голову хлопчика ставили обідок зі шкіри або волосся, на якому була закріплена косичка. Її виготовляли майстри з того ж матеріалу, який використовувався для плетіння обідка. Такий головний убір, який замінює зачіску, символізував високе становище дитини і виділяв його з великої кількості інших дітей.

Перуки в Стародавньому Єгипті: навіщо вони потрібні?

Конструкції, виготовлені з різних матеріалів, були дуже модними у жителів долини Нілу. Вони являють собою саму яскраву характеристику моди тих часів на зачіски. Носили їх абсолютно всі знатні люди:жерці;землероби;аристократи (чоловіки і жінки);фараони.

Кожен представник перерахованого класу повністю збривав свої волосся і жолкевський ставив на голову перуку. Історики вважають, що така дивна для сучасної людини-мода була спровокована кліматом, в якому жили єгиптяни. Їм вкрай складно було жити з довгим волоссям в місцевості з постійною високою температурою повітря і вологістю. Не варто виключати із списку звичних для єгиптян проблем пилові бурі та велика кількість комах, що теж несприятливо позначалося на зачісках. Тому й доводилося для краси використовувати різноманітні перуки.

Їх форма завжди відповідала моді. Найбільш затребуваними були ті, які дозволяли створити ефект абсолютно плескатої тім'яної зони. Це вважалося верхом перукарського мистецтва в Давньому Єгипті.

Матеріали для виготовлення перук

Так як перуки носили абсолютно всі верстви населення, то і матеріали на їх виготовлення йшли абсолютно різні. Простолюдини могли зробити собі зачіску з кольорових стрічок або мотузочок. Люди заможні часто використовували шерсть тварин і шовк. У цьому випадку перуку виходив дуже легким і пропускав повітря.

Знати, наближені фараона і сам правитель Єгипту носили перуки з натуральних волосся. Для їх виготовлення залучалися найбільш вправні майстри. Вони спочатку проводили складну процедуру фарбування і тільки потім приступали до створення шедевру. Зазвичай волосся накручували на тонкі дерев'яні палички і змащували глиною. Після висихання виходили пружні джгути, з яких залишки глини легко стряхивались. Потім підготовлені пасма зібралися в потрібну форму.

Догляд за перукою з натуральних волосся був нескладним. Раби періодично вичісували його і змащували ароматичними маслами. Примітно, що багато представників знаті носили одночасно дві перуки. Робилося це не з метою показати свою значимість, а для того, щоб створити повітряну подушку і захиститися від перегріву на пекучому сонці.Класифікація перук

За розміром і видом перуки на голові можна було легко визначити статус його власника. Наприклад, жерці носили дуже об'ємні споруди, а в урочистих випадках надягали їх на маски тварин. Це виглядало трохи химерно, але повністю відповідало їх статусу.

Землевласники середньої руки носили акуратні і короткі перуки. Знати і фараони могли собі дозволити абсолютно будь-яку форму і розмір в залежності від випадку і настрою.

Жіноча мода на зачіски

Жіночі зачіски Стародавнього Єгипту відрізнялися простотою. Вони характеризувалися тими ж, вже описаними раніше, геометричними формами і темним кольором волосся. Відтінки звичайно коливалися від синювато-чорних до темно-коричневих.

Дами ретельно голили голови, і при виході з своїх покоїв завжди носили перуку. Початкова його довжина була досить короткою – до підборіддя або плечей. При цьому незалежно від форми кінці волосся обстригалися рівно, що ще більше підкреслювало геометричну форму зачіски.

З часом модні тенденції трохи змінилися. Популярні стали яскраві кольори волосся. Знатні дами носили перуки жовтих, зелених та жовтогарячих відтінків. Їх довжина теж змінилася. В епоху Нового царства жінки стали віддавати перевагу більш довгим волоссям, з яких споруджувалися хитромудрі зачіски. В моду стали входити і натуральні волосся нижче плечей.

Часто їх заплітали в дрібні коси й укладали дуже щільно один до одного. На свята перукарі завивали великі локони і розташовували їх строго паралельно. В обов'язковому порядку волосся умащивались, це надавало їм особливий блиск і захищало від палючих променів сонця. Приблизно в цей же період часу жінки полюбили зачіску, яка ділила волосся на три ряди. Два пасма спускалися на груди і хитромудро скручувалися, а одна струмувала по спині і відкривала витончені вушка єгиптянок.Чоловіча мода

Зачіски чоловіків Стародавнього Єгипту були досить прості. Простолюдини могли голити голови або робити максимально коротку стрижку. А ось знатні чоловіки завжди повністю збривали волосся на голові та обличчі. Це вважалося незмінним атрибутом того часу.

Чоловічі перуки не зазнавали серйозних змін за всю історію існування Єгипту. Знатні єгиптяни могли собі дозволити два виду зачіски. Один нагадував наше сьогоднішнє каре. Волосся розділяли на проділ і обстригали, потім їх пригладжували і мастили маслом, залишаючи до повного висихання в одному положенні. Інший варіант передбачав ту ж форму, проте пасма були скручені і щільно покладені один до одного.

Зачіски для фараонів

Зачіски фараонів Стародавнього Єгипту відрізнялися дуже складними формами. Найчастіше перуки були неймовірно об'ємними. Сама конструкція з безліччю переплетених пасм прикрашалися золотими стрічками, обідками і дорогоцінним камінням. Кожен подібний перуку був витвором мистецтва. Колекція фараона могла налічувати десятки різних перук на всі випадки життя.

Незмінним доповненням до зачіски правителя Єгипту служила борідка. Вона виготовлялася з штучного волосся і прикріплювалася до підборіддя тонким шнурком. Часто вона заплеталась в кіски. З'явитися на людях без перуки і обов'язкової борідки фараон не міг.


banner14

Категория: Студентам