Розшифровуючи сенс: писар - це...
Опубликованно 21.01.2018 02:26
У давні часи книги, як джерела знань, і всіляка документація в певних колах були дуже затребувані. Але поки не винайшли друкарський верстат, їх доводилося створювати від руки, копіюючи кожен раз заново. І для цього існували спеціально навчені люди. Писар – це писар, той чоловік, який професійно займався листуванням текстів.
Роль у розвитку людської цивілізації
Дана професія раніше була поширена в тому чи іншому вигляді практично у всіх світових культурах, що мали писемність. У додрукарську епоху писарі (або писарі) вели справи государів і великої знаті, здійснювали літописі при храмах або містах, копіювали священні книги і тексти про магію. Історики схильні вважати, що штатна діяльність писаря – це прообраз таких професій, як журналіст чи письменник-документаліст. Професія дала поштовх розвитку бухгалтерії та юриспруденції, інших важливих областей, пов'язаних з фіксацією мовного і символьного матеріалу на різних носіях. Значення слова "писар"
Особливу роль представники цієї професії грали в Стародавньому Єгипті. Там писар – це той чоловік, який спеціально навчався письма ієрогліфами, а потім і арифметики. Життя суспільства в цій державі повністю контролювалася за допомогою канцелярій. «Смикаючи» за такі ниточки, правителі та жерці здійснювали правосуддя, управляли економікою, збирали податки та інше, та інше. І щоб весь складний процес працював безупинно і чітко, все належним чином записувалося у звітах, протоколах, звітах, скаргах, постановах. Тексти фіксувалися на папірусах і вирушали в численні архіви.
У даному процесі писар – це той незамінний гвинтик, за допомогою якого працювали більш складні державні механізми. Адже друкарських верстатів ще і в помині не було, а кожен документ створювали вручну. Загалом, цей чиновник держапарату був досить могутній, про що свідчать його права. Одне з них – можливість бити недбайливих неплатників.
У теорії, в Єгипті міг стати писарем людина будь-якого походження. Але найчастіше ця важлива для того часу посаду передавалася від батька до нащадків – у спадок. Ледь закінчивши навчальний заклад, діти держчиновників могли починати кар'єру. Далі все залежало і від особистих талантів, і від впливовості зв'язків.Атрибутика
Щоб вчасно і правильно виконувати обов'язки, писарі в Єгипті (та й в інших країнах, звичайно ж) потребували відповідний інструментарій. Використовувався набір, який повинен був бути завжди під рукою. До його складу входили спеціальні палички для письма (із загостреними кінчиками), кисті, дощечка для чорнила, ступка для сухих фарб, черепашачий панцир для змішування, полірувальний брус, посудина для води, папірус, деякі інші компоненти.Навчання
Для антуражу використовувалися статуетки з зображенням бабуїна (символ Тота – бога листи і покровителя професії писар). Значення, придаваемое цій праці в Стародавньому Єгипті, можна зрозуміти по тому, як хлопчиків навчали даного ремесла. Воно було досить суворо. І малюки надходили в школу, як тільки приступали до носіння одягу – тобто з самого малого віку. Як правило, навчання відбувалося при храмі. Оскільки сам папірус, як матеріал, мав досить високою ціною, спочатку тренувалися на пластинках з вапняку, гладких і розкреслених на клітини. Один з учителів, Аменмос, говорив: «Вуха учня – спина його, і він слухає, коли його б'ють!»
Майбутній службовець повинен був мати достатньо широкий кругозір, що включає в себе і релігійні канони, і світську сферу: управління фінансами, армію, будівництво, правосуддя. Тобто фактично вміння впоратися з будь-якого роду текстами. Значення слова "писар" в Стародавньому Єгипті було пов'язано і з певною ієрархією (можливістю сходження службовими сходами), і з престижем. Писарі були при дворі фараона, вони звільнялися від податків і від служби в армії.У Месопотамії
Тут писар – це також найважливіша професія. Ранні зразки писемності – клинописні списки на глиняних табличках. Вони вироблялися спеціально навченими людьми, коли з'явилася необхідність у документації та описі історичних подій. Писарі знали грамоту та арифметику, а пізніше – астрономію та інші науки. З'явився в Месопотамії та література, наприклад, всім відомий «Епос про Гільгамеша». До речі, представники професії тут щосили використовували не тільки глину, але і папірус.Середньовіччя
Бурхливо процвітала дана професія і в епоху Середньовіччя. З розвитком таких видів діяльності, як лихварство, торгівля, а також з поширенням ісламу і християнської ідеології зростав попит і на писарские послуги. Характерно, що писарями в середньовічній Європі були переважно ченці (перші з'явилися вже в шостому столітті в Італії). Потім скрипторії затверджувалися повсюдно: в Іспанії і у Франції, в Ірландії та Англії. Але з винаходом механічного друкування книжкових видань потреба в професії писаря поступово зійшла на немає.
Категория: Студентам