Приклади протокооперации в царстві тварин, рослин і між ними
Опубликованно 22.01.2018 02:30
Всі живі організми в природі пов'язані між собою різними зв'язками, званими біотичними. Їх поява зумовлена необхідністю добути їжу, полегшити розмноження і поширення, усунути конкурентів. Жоден вид біотичної зв'язку не є марним або безглуздим, чому є численні приклади. Протокооперация - один з видів біотичного взаємодії - вченими вважається чи не найцікавішою зв'язком між організмами.
Що це таке
Протокооперацией називається биотическая зв'язок, при якій співпраця різних видів приносить істотну користь всім сторонам, але при цьому не є обов'язковим ні для однієї з них. Тобто учасники взаємодії здатні існувати і окремо, проте спільне функціонування сильно підвищує якість їх життя. Інша назва типу зв'язку – факультативний симбіоз. Приклади протокооперации в природі показують, що такі зв'язки дуже важливі і дуже поширені. Вони виникають і всередині різних царств живих організмів, і між ними.
Протокооперация: приклади тварин
Один з найвідоміших прикладів факультативного симбіозу – зв'язок раків-пустельників і актиній. У самих раків панцир дуже м'який, і без «сусіда» шансів вижити у них менше. Актинія ж має невеликий простір для видобутку їжі. Протокооперация дає раку захист від хижаків, а актинії збільшує мисливське простір.
Приклади протокооперации серед морських тварин дуже різноманітні. Так, великі хижаки, серед яких значаться і мурени, частенько страждають від шкірних паразитів. Для позбавлення від них хижаки припливають в ареал розселення губанов, які очищають мисливців від неприємного і шкідливого «сусідства». Причому відомі випадки, коли губани запливали в пащу до хижака, і той не намагався «санітаром» пообідати.
Аналогічні медичні послуги надають носорогам деякі види птахів. Мало того, вони виконують і охоронні функції, криком попереджаючи носорогів про небезпеку.
Протокооперация: приклади рослин
Її охоче використовують аграрії, висаджуючи боби разом зі злаками. Перші постачають другим легкозасвоюваний азот, другі надають бобам опору, що допомагає протистояти вітрам і отримувати більше сонячного світла.
Факультативний симбіоз між різними царствами
Дуже часто між рослинами і комахами виникає протокооперация. Приклади можна привести різні. Найбільш яскравою ілюстрацією може служити факультативний симбіоз між мурахами і деякими травами, зокрема – чебрецем і копытнем європейським. В останнього квітки малопомітні, непоказні, та ще й розташовані дуже близько до грунту. Зате вони багаті нектаром, за яким і приходять мурахи, паралельно запилюючи квіти. Зауважимо, що копитняк може обійтися при запиленні і без цих комах, в їх відсутність знаряддям служить вітер, хоч і з помітно більш низькою ефективністю. Сприяють мурашки і поширенню насіння: вони містять ариллус, заради якого комахи розтягують посадковий матеріал, не пошкоджуючи його.
Дуже поширена протокооперация між вищими рослинами (дуб, сосна, береза і багато багаторічні трави) і грибами. Такий зв'язок називається микоризой. При її встановленні грибний міцелій може проникнути навіть всередину кореня, на якому волоски перестають розвиватися. Гриб підживлюється від вищої рослини, натомість забезпечуючи його водою та мінеральними солями. Причому обидва учасника зв'язку можуть обходитися один без одного, але в сукупності розвиваються помітно краще і швидше.
Особливості протокооперации
Протокооперация, приклади якої ми привели, характеризується неспецифичностью видів, які набирають подібні зв'язки. Це означає, що учасники здатні об'єднуватися з різними партнерами, часто тимчасово, поки потребують якихось конкретних якостях другої сторони. Наприклад, птахи взимку, знаходять їжу на незаснеженных ділянках, нерідко об'єднуються з копитними. Ті забезпечують доступ до годівлі, розбиваючи шар снігу або льоду, а пернаті попереджають «соратників» про можливі небезпеки.Хитка межа
Найчастіше біологам складно визначити, де комменсализм, де мутуалізм, а де протокооперация. Прикладів таких невизначених зв'язків безліч. Можна згадати запилення квітів літаючими комахами. З одного боку, цей процес є побічним при живленні тих самих бджіл, так що його можна віднести до протокооперации. З іншого – комахи без пилку прожити не можуть, так що зв'язок можна вважати і мутуалистической. Для спрощення розуміння тонкій грані між цими двома видами біотичних зв'язків прийнято вважати, що якщо рослина запилюється лише одним видом комах або комаха може харчуватися тільки з одного виду рослини, то така взаємозв'язок відноситься до мутуализму. Якщо ж запилювачі різні, як і типи рослинності, то це протокооперация.
Це ж зауваження стосується і комменсализму, при якому співпрацю вигідно одній стороні і байдуже іншого. Наприклад, існування в організмі людини непатогенних мікроорганізмів. Вони живляться за рахунок носія, шкоди не завдають, але і вигоду людина отримує далеко не від усіх і неравнозначную: якісь певною мірою захищають його від патогенів, які зберігають нейтралітет.
Відомі біологам і проміжні між мутуализмом і протокооперацией приклади. Один з видів, що беруть участь у зв'язку, може обходитися і без другого, а ось його «напарник» без іншого боку вижити не в змозі.
Категория: Студентам