Герої Куликовської битви: Родіон Ослябя


Опубликованно 30.01.2018 12:12

Герої Куликовської битви: Родіон Ослябя

Святий преподобний Андріан світу - Родіон Ослябя. Один з відомих історичних персонажів Стародавньої Русі, герой знаменитого бою з мамайским військом в ході Куликовської битви. Його ім'я увічнено не тільки православною церквою, але і сучасною культурою - ім'ям Родіона Осляби названий теплохід Волзької річкової флотилії.

Родіон Ослябя: біографія...

Родіон був уродженцем Брянщини. Народився імовірно в місті Любутске. Походив з давнього боярського роду і мав близьку спорідненість з іншим героєм битви на Куликовому полі - Олександром Пересветом. Вважається, що вони були братами. Ступінь споріднення вказується як кровна. Але, можливо, вони були двоюрідними братами. До постригу в ченці Родіон, як і його брат, який служив у княжому війську, брав участь у битвах проти Литви. Однак, припускають, що саме невдачі в битвах з литовцями і привели братів до рішення піти з мирського життя. Вони прийняли постриг і пішли в Троїце-Сергієв монастир.

Вивчаючи опису зовнішності Родіона Осляби, ми з'ясовуємо, що це був чоловік середніх років з "бурими вусами і пишною бородою". Крім того, в деяких джерелах згадується наявність у нього сина Якова, нібито загиблого з батьком в ході Куликівського битви. І Пересвет і Ослябя були не тільки дуже сильними чоловіками, але і досвідченими воїнами, в тому числі в справі управління військом. Іноді їх навіть називають полководцями.Герой Куликовської битви

Разом з братом Олександром Пересветом Родіон Ослябя був відправлений преподобним Сергієм Радонезьким на праведну битву з полчищами ординського хана Мамая, що узурпувала владу в західній частині яка розкололася Золотої Орди. Невизнаний володар, не був нащадком Чингісхана, Мамай вирішив за допомогою ратних перемог зміцнити свою владу серед ординських воїнів.

Перед відправленням в князівське військо Сергій Радонезький замість обладунків надів на своїх ченців плащі з вишитими хрестами як знак Божого заступництва і захисту - Велику схиму. У ній, надягнутої на чернече плаття, і вийшли вони на бій. Сергій Радонезький благословив Пересвіту і Ослябю перед походом чудотворною іконою Тихвінської Богоматері.

Після знаменитого поєдинку Олександра Пересвіту і Челубея і їх загибелі два війська зійшлися на Куликовому полі в жаркій битві. В перших рядах з першої ж хвилини відважно бився Родіон Ослябя. Його внесок в битву багато в чому зумовив результат.

За однією з існуючих версій, Родіон Ослябя загинув в битві з ординцями на Куликовому полі, а з іншого - повернувся в свій монастир і продовжив службу.Біографія після...

Після перемоги над військом Мамая і втрати брата Родіон Ослябя повернувся назад в Троїце-Сергієву обитель. Однак після воцаріння сина Дмитра Донського Василя I був направлений до візантійського імператора з посольством, мав благодійну місію - доставку допомоги потерпілому від війська турецького султана Баязета Цесарограда. Повернувся в Москву з іконою Спаса в якості подячного подарунка московському князеві від візантійського імператора. Можливо, за свої заслуги Родіон Ослябя був нагороджений наділом землі в районі Коломни, де виникло село Ослебятиевское, згадуване у володіннях, придбаних дружиною Василя I Євдокією Дмитрівною.

Родіон Ослябя - чернець-воїн - після смерті був похований в Симоновському монастирі Москви.А була знахідка?

У XVIII столітті в Богородице-Різдвяному храмі монастиря почали розбирати дзвіницю. Висловлюється думка про те, що в ході цих робіт було виявлено цегляний склеп, підлога якого покривали безіменні надгробки, після зняття яких будівельники виявили саркофаги Олександра Пересвіту та Родіона Осляби.

Згодом над ними були встановлені надгробки. Вони були знищені двічі: в 1794 1928 році. І лише в 1989-му були створені в третій раз - тепер за ініціативою художника П. Д. Коріна. Над місцем поховання героїв Куликовської битви було встановлено дерев'яний надгробок, в точності копіює перший його чавунний варіант. До передбачуваної могили відкритий доступ усім бажаючим. Проте досі невідомо, тут насправді покояться останки Пересвіту і Осляби. Але поруч з могилами встановлені дорогоцінні лампади, виготовлені на кошти Військово-морського відомства Імператорської Росії.

Ім'ям твоїм...

У середині XIX століття до складу російського флоту були включені кораблі, названі іменами героїв-ченців Куликівського битви - "Пересвіт" і "Ослябя". Останній був паровим 45-гарматним фрегатом, побудованим на одній з балтійських верфей в 1860 році і перебував у бойовому строю до 1874 року. В ході громадянської війни в США, коли об'єднаний флот південців і англійців чинив сильний тиск на сіверян, Авраам Лінкольн звернувся за допомогою до російського імператора Олександра II. 24 вересня 1863 року ескадра під командуванням контр-адмірала С. С. Лісовського брала участь у рятуванні Нью-Йорка. У 1864 році "Ослябя" взяв участь у поході в Середземне море.

У 1901-му зі стапелів балтійських верфей зійшов новий гвинтовий корабель "Ослябя". Він геройськи бився в Цусімській битві в ході російсько-японської війни 1904-1905 рр.., не впустивши честі імені, яким був названий. У битві він очолював ліву колону військової ескадри, отримав пробоїну і затонув. Разом з судном загинули і 514 осіб екіпажу з 899.

"Родіон Ослябя" знову в строю

У 2005 році наказом Головкому Військово-морського флоту Росії одному з многопалубных десантних кораблів Тихоокеанського флоту, призначеного для транспортування і висадки десанту з бойовою технікою, було присвоєно ім'я "Ослябя".

З лютого по травень 2017-го теплохід "Родіон Ослябя" проходив плановий ремонт у доках: були приведені в робочий стан всі двигуни, відремонтовані насоси і трубопроводи, винторулевой комплекс, проведена повна піскоструминне очищення старих секцій та фарбування нових, відремонтований корпус. Крім цього була здійснена і модернізація судна: переобладнана гідравлічна система люків, надбудова з палубами. Технічний супровід робіт велося цілодобово.


banner14

Категория: Студентам