Слово "секунда" - це що таке? Значення та визначення
Опубликованно 02.02.2018 03:40
Секунда – це те, на що в повсякденному поспіху ми зазвичай не звертаємо уваги, вважаючи її чимось дрібним і несерйозним. Водночас найпотужніші уми минулого працювали над тим, щоб навчитися правильно визначати її довжину. Тому давайте спробуємо більш уважно розглянути значення і походження цього терміну. Адже він має не одну, а відразу кілька тлумачень.Що таке час
Розглянуте поняття досить близько пов'язане з такою важливою філософською та фізичної категорією, як час. Тому, перш за все, варто дізнатися, що це.
Цим словом іменується міра тривалості існування всіх об'єктів у Всесвіті. Крім того, це характеристика послідовної зміни стану всіх і кожного предмета в процесах (включаючи самі процеси), їх зміну і розвиток.
Також є однією з координат єдиного простору-часу, яке розглядається в рамках теорії відносності.
З точки зору філософії цим терміном іменується необоротне протягом з минулого в майбутнє через сьогодення.Секунда - це що таке?
Розглянувши, що таке час, варто перейти до секунді. Вона є одиницею вимірювання. Причому використовується як в метричній, так і в американській вимірювальних системах.
Скорочене позначення секунди – це рядкова літера «с» в кирилиці і «s» в латиниці. Іноді використовується варіант "с" або "sec", однак лише деякі його сприймають.Інші значення терміна
Крім темпоральних одиниці виміру розглянуте іменник також має декілька додаткових значень:
Так називається другий або вторящий музичний інструмент в оркестрі. Наприклад: флейта-секунда.Також в музиці розглянутий термін має ще один спосіб трактування. Згодне йому секунда – це другий ступінь діатонічного звукоряду і одночасно інтервал між сусідніми нотами.Крім усього перерахованого, даний термін є одиницею, за допомогою якої вимірюються плоскі кути. У такому разі секунда позначається значком «"» зверху біля цифри, як ступінь: 26 ".Така секунда – це дольная величина кутової хвилини (1/60) або кутового градуса (1/3600).Іноді цей іменник вживається в художній мові для позначення вельми короткого часового проміжку. Наприклад: «Всього секунда пройшла, як я відвернувся - і він зник». Або «Мені здалося, що в цю секунду моє серце вистрибне з грудей від щастя». В обох випадках описується подія могла тривати довше або навпаки менше, ніж традиційна одиниця часу. Приміром, не 1, а 5 секунд. Або навпаки - її половину, чверть, шосту частину і т. п.Крім усього іншого, цей термін разом з одиницями довжини використовується для вимірювання швидкості («V»). Залежно від системи відрізняються використовувані одиниці довжини. Якщо це Система СГС – V вимірюється в сантиметрах на секунду (см/с). Якщо система СІ – в метрах на секунди швидкість вимірюється (м/с).Походження досліджуваного іменника
Розглянутий термін прийшов у всі сучасні мови з латиною. Він був утворений від слова secund, що означає «другий/друга» (звідси в англійській мові збереглося порядкове числівник second). До речі, в такому значенні термін залишився в музиці (друга ступінь, другий музичний інструмент).
Як же пов'язаний числівник і проміжок часу? Дуже просто. Справа в тому, що в Стародавньому Римі одну годину ділився двічі на шістдесят. Перше таке ділення (в результаті якого виділялися хвилини) іменувалося prima divisio, а друге - secunda divisio. Утворені таким способом частині години поступово стали називати в честь самого способу поділу – «секундами».
У середньовічній латині, яка була кілька далека від оригінального мови римлян, почали використовуватися інші вирази: pars minuta prima («перша дрібна частина») і pars minuta secunda («друга дрібна частина»). Теж йшлося про поділ години на хвилини і секунди.
Широке поширення в якості назви проміжку часу досліджуване іменник придбало у всьому світі лише у сімнадцятому-вісімнадцятому століттях. Проте в Англії цей термін вченими застосовувався ще у тринадцятому столітті.Історія впровадження секунди
Протягом усієї історії науки Стародавнього Світу при обчисленні часу вчені виділяли дрібні проміжки часу. Вони дозволяли обчислювати невидимі оку процеси начебто хімічних або фізичних реакцій і т. п.
Перші годинник з секундною стрілкою з'явилися вже в шістнадцятому столітті. Проте в ті роки розмір секунди постійно коливався.
Як одиниця вимірювання проміжків часу в точних науках секунда вперше була використана в 1832 р. Подібна ідея належала німецькому математику Карлу Фрідріху Гаусом.
Однак щоб дане нововведення було прийнято іншими вченими мужами, знадобилося ще тридцять років, по закінченню яких Британська Наукова Асоціація ухвалила всім своїм членам використовувати цю одиницю часу.
Надалі, слідом за Англією, вся Європа поступово перейшла на секунди. Першими це зробили країни, у яких активно розвивалася наука. Адже для проведення різних експериментів необхідно було знати точний час з секундами. Особливо якщо врахувати, що до кінця дев'ятнадцятого століття вчені всього світу активно вивчали молекулярну і атомну хімію і фізику. А, як відомо, деякі сполуки здатні існувати і не розпадатися всього кілька секунд. Щоб мати можливість їх виділити і вивчити, потрібно було чітко знати час їх "життя".
В майбутні роки розглянута одиниця стала настільки популярною, що поступово була включена в багато системи виміру:СГС (сантиметр - грам - секунда);МКС (метр, кілограм, секунда);МКСА або система Джорджі (метр, кілограм, секунда - ампер) та інші.
Варто зазначити, що тоді ще застосовувалася сонячна секунда, обчислюється за сонячним діб.Секунда атомного часу
До середини ХХ ст. вчені експериментально довели, що Земля обертається навколо своєї осі і Сонця не завжди рівномірно, як це вважалося раніше.
Вона то сповільнюється, то, навпаки, прискорюється у вигляді нерегулярних стрибків. З-за цього у різні періоди часу величина секунд могла відрізнятися. Щоб виправити це упущення, найвизначніші математики і фізики намагалися обчислити середній сонячний рік або ж скласти таблиці зміни його довжини.
Проте надалі ситуація вирішилася більш простим способом. На початку шістдесятих у якості еталону для вимірювання часу стали застосовувати не сонячні добу і їх долішні одиниці, а атомні.
Вони вимірювалися за допомогою так званих атомних годин. Цей прилад обчислював час, орієнтуючись на коливання, пов'язані з реакціями, що відбуваються в атомах і молекулах.
За допомогою такого нововведення було змінено визначення розміру однієї секунди. Починаючи з 1967 р. і донині ця величина дорівнює 9 192 631 770 плюс/мінус 20 періодам випромінювання від елемента цезій-133 при температурі, рівній 0 Кельвінів, без впливу зовнішніх полів.
Варто зазначити, що сучасна атомна секунда трохи коротше, ніж попередня їй сонячна. Однак особливого впливу на більш великі одиниці часу ця різниця не мала.Хвилини, години і добу
Будучи одиницею виміру часу, секунда співвідноситься з такими поняттями, як хвилини, години і добу.
Варто звернути особливу увагу на те, що в даному випадку діє десяткова система числення, а шестидесятеричная. Згідно їй одна хвилина дорівнює 60 секундам, а один час – 3600 секунд (60 хвилин).
Оскільки в добі не шістдесят, а всього двадцять чотири години, то виходить, що у них 86400 секунд.
При бажанні можна співвіднести розглядувану величину з більш крупними одиницями начебто тижні (604800 с), місяця (2 678 400 с або 2592000 с), року (31 557 600 с, якщо мова йде про 365,25 днів). Однак числа виходять занадто великими і незручними для розрахунків.Кратні одиниці секунди в системі СІ
Крім календарних одиниць розглянутий термін також співвідноситься з системою СІ і її елементами. Оскільки вона будується на десятеричном методі обчислення, то наведений вище спосіб перекладу секунд до хвилини або години не прийнятний для СІ. Щоб знайти кратні одиниці, потрібно множити не на шістдесят, а на десять.
Давайте розглянемо найбільш відомі кратні одиниці секунди. Найчастіше в обчисленнях у фізиці і астрономії застосовуються килосекунды (103), мегасекунды (106), гигасекунды (109) і терасекунды (1012).
Рідше - петасекунды (1015), эксасекунды (1018), зеттасекунды (1021) і иоттасекунды (1024).
Також вченими виділені декасекунды (101) і гектосекунды (102), однак на практиці вони майже ніколи не використовуються.Поточні одиниці
Хоча секунда сама по собі дуже крихітна, в системі СІ з неї виділяються ще менші долішні одиниці.
Найбільш відомі з них – мілісекунди (10-3), мікросекунди (10-6) і наносекунди (10-9).
Трохи рідше використовуються пикосекунды (10-12), фемтосекунды (10-15), аттосекунди (10-18), зептосекунды (10-21) і иоктосекунды (10-24).
І майже не застосовують на практиці – децисекунды (10-1) і сантисекунды (10-2).
Категория: Студентам