Твір про море. Образи у світовій літературі
Опубликованно 06.02.2018 02:34
Протягом усієї своєї історії людство нерозривно пов'язане з морем. Море вселяло страх, дарувало надію і відкривало небачені можливості для фантазій про далекі мандри та пригоди. Тому немає нічого дивного в тому, що великою популярністю і письменників, і читачів користуються літературні твори про море. Починати вивчення цього образу варто з давніх літературних пам'яток.
Історія образу
Одним з найбільш сильних літературних ходів, який може бути використаний в творі про море, є звернення до біблійних історій, що зберігає невичерпні комори натхнення і сакральних образів. Сама історія сучасного людства, згідно з біблійним текстом, починається з Великого потопу, коли море і дощі покрили сушу, щоб люди змогли почати життя з чистого аркуша.
Таким чином, море виступає символом оновлення, прагнення до нового життя і непорочної чистоти. Таке прочитання перегукується з уявленнями стародавніх народів про божественне провидіння, воплощающемся на Землі у вигляді загадкових знаків.
Вже в Старому Завіті можна побачити образ моря як стихії, яку людина не в силах контролювати. Можна бачити, наприклад, як за божественним велінням море являє величезну рибу, поглинаючу пророка Йону.
Однак те ж море розступається перед Мойсеєм, уводящим євреїв з Єгипту, і поглинає переслідуючих їх ворогів. У Біблії сказано: "і простяг Мойсей руку свою на море". Після цього води розступилися, євреї змогли покинути ворожу країну.Море древніх греків
У стародавніх греків твори про море носять інший характер. У них море виконано можливостей для військових походів, що приносять славу, багату здобич і божественне безсмертя. Звичайно, найвеличнішим пам'ятником давньогрецької літератури, в якому йдеться про море, є "Одіссея", що оповідає про грецького героя, преодолевающем численні випробування на шляху до дому після військового походу.
Такий образ мандрівного по морю героя є відображенням самого життя греків того часу, коли вони почали масово освоювати нові простори і організовувати поселення, а також торгові пости в далеких землях.
У цей період з'являються численні поліси на Сицилії, у південних областях Апеннінського півострова і навіть на берегах Чорного моря - в Криму, в безпосередній близькості від Геленджика.
Твір про Чорне море
Для жителів Росії образ Чорного моря має принципово важливе культурне значення, яке пов'язане не тільки з тим, що мільйони росіян щорічно проводять відпустку на його берегах.
Протягом двох століть (починаючи з Петра Великого) узбережжі Чорного моря і сама морська гладь були ареною жорстокої боротьби двох імперій - Османської і Російської. Інтереси багатьох світових держав перетнулися в цьому регіоні і призвели до численних воєн, кінець яким було покладено підписанням конвенції Монтре, що визначило статус чорноморських проток і поклала початок мирному співіснуванню причорноморських держав.
З господарської точки зору, Чорне море представляє інтерес як регіон, по якому проходять численні транспортні шляхи, а також як прекрасне місце для відновлення здоров'я і сил.
Закінчити твір про море можна рядками з російської класичної поезії. Наприклад, Осип Емільович Мандельштам у своєму вірші "Безсоння» писав про морських просторах так:
І море, і Гомер — все рухається любов'ю.
Кого ж слухати мене? І ось Гомер мовчить,
І море чорне, витийствуя, шумить.
І з важким гуркотом підходить до узголів'я.
Морські простори завжди вабили людини, спрямованого в майбутнє, до нових відкриттів і пригод, тому в творі про море неминуче можуть з'являтися алюзії на такі літературні пам'ятки, як "Одіссея", "Іліада", "Двадцять тисяч льє під водою".
В сучасній літературі, звичайно, все частіше зустрічаються образи літаків, так як сам час, що мчить все швидше з кожним роком, диктує умови. Однак і у морських просторів є свої віддані шанувальники, шанувальники споглядання і романтичних історій про кораблях, далеких подорожах і відвазі.
Категория: Студентам