Основні представники інституціоналізму


Опубликованно 08.02.2018 13:18

Основні представники інституціоналізму

Інституціоналізм виник і почав розвиватися як опозиційний вчення до неокласичної економічної теорії. Представники інституціоналізму прагнули висунути альтернативну концепцію. Вони намагалися відобразити не тільки формальні схеми і логічні моделі економіки, але і все різноманіття життя суспільства. Розглянемо особливості цього вчення.

Виникнення концепції

Представники старого інституціоналізму сформували своє вчення під впливом різних економічних течій, у тому числі й марксизму. Концепція, альтернативна неокласичної теорії, що виникла наприкінці XIX століття. Однак як протягом вона оформилася у 1920-1930 рр. Представники інституціоналізму та їх праці знаходилися між марксизмом і неокласичним "экономиксом".

У 1898 році Торстейн Веблен розкритикував одного з основних представників німецької історичної школи Шмоллера за зайвий емпіризм. Намагаючись відповісти на питання, чому економіка не вважається еволюційною наукою, він запропонував міждисциплінарний підхід, що передбачає використання соціальної філософії, психології, антропології, замість вузько економічного. Це була спроба спрямувати економічну теорію у бік соціальних проблем.

Поняття "інституціоналізм" було запроваджено вперше у 1918 р. Уилтоном Гамільтоном. Автор дав визначення інституту. Він вважав його поширеним способом дій або мислення, закріпленим у звичках і звичаях населення.

З точки зору представників традиційного інституціоналізму, в інститутах фіксуються усталені процедури, відображається загальна згода, домовленість, що склалася в суспільстві. Інститутами називали держава, корпорації, спілки, звичаї тощо

Основними представниками інституціоналізму були У. К. Мітчелл, Д. Р. Коммонс, Р. Мюрдаль, Р. Хейлбронер, К. Гелбрейт та інКниги Веблена

У 1899 р. вийшла праця "Теорія бездіяльного класу". Ця робота була першим монографическим дослідженням представника інституціоналізму, засноване на послідовної методології.

Великий вплив на Веблена надали ідеї соціал-дарвінізму. Натхненний цією теорією, автор розглядав у своїй роботі природний відбір серед інститутів. Дозвільний клас – це еліти, подчеркивавшей свою перевагу престижним споживанням. Автор вивчав цей інститут, вважаючи його окремим випадком закону хижацтва і паразитизму. Він вважав, що наявність цього класу уповільнює соціальний розвиток в силу інерції, марнотратства, нерівномірного розподілу благ.

В роботі "Теорії ділового підприємства" Веблен вивчав дихотомії бізнесу та індустрії, раціональність та ірраціональність. Автор протиставляв поведінка, що грунтується на реальному знанні, дій, обумовленим звичками мислення. Перше він розглядав як джерело зміни прогресу, другі – як протидіючий йому фактор.Діяльність Мітчелла

Цей представник інституціоналізму навчався в Чиказькому, проходив стажування у Віденському університетах. Згодом він був прийнятий на роботу в Колумбійський університет. У 1920 р. Мітчелл став головою Національного бюро економічних досліджень.

Мітчелла, як представника інституціоналізму, в економіці цікавили в першу чергу, питання, пов'язані з діловими циклами і кон'юнктурою. Він став першим прихильником теорії, які досліджували процеси через цифри. У своїй праці "Ділові цикли" Мітчелл вивчав розрив між зміною темпів виробництва промислових підприємств та динамікою цін.

В наступному працю про відсталість у мистецтві витрачати гроші автор критикує неокласичний "економікс", що базується на раціональному поведінці людини. Мітчелл не приймав теорію про "благословенний калькуляторі" Бентама і показував різні форми ірраціональності індивіда. Автор намагався довести відмінності реального економічного поведінки від гедонического нормотипа.

Дійсного економічного суб'єкта Мітчелл представляв як звичайного середньостатистичного людини. Вивчаючи нераціональність витрат у сімейних бюджетах, автор наочно показав, що в Америці мистецтво заробляння грошей випередило уміння витрачати їх раціонально.Роботи Джона Коммонса

Ця людина вважається одним з видних представителей інституціоналізму, які зробили великий внесок в розвиток теорії. Він вивчав специфіку розподілу багатства. Коммонс шукав компроміс між капіталом і організованим працею. В якості інструментів її досягнення автор пропонує встановити восьмигодинну зміну, підвищити зарплату, що призведе до збільшення купівельної спроможності громадян.

Розвиваючи основні ідеї представників інституціоналізму, Коммонс пропонує ідею соціального угоди підприємців з робочими через взаємні поступки. У своїх працях він показав, як дифузія власності забезпечить рівномірний розподіл благ.Поняття трансакції

Воно було введено Коммонсом в книзі про інституціональної економічної теорії. Це поняття згодом будуть використовувати багато представники інституціоналізму.

В економіці всі угоди, на думку Коммонса, полягають по певній закономірності. У трансакції автор виділяв три ключові компоненти: переговори, прийняття зобов'язань та їх виконання. У своїй роботі він описав різні види угод: рационирующие, торгові, управлінські.

На думку Коммонса, трансакційний процес являє собою операцію, за визначенням "розумної цінності". Завершується він укладенням контракту, за допомогою якого реалізуються "гарантії очікувань".

В останні роки життя Коммонс досліджував правові рамки колективного поведінки, діяльність судів. Його ідеї були відображені в роботі "Економіка колективних дій", випущеної вже після його смерті.

Праці Виттфогеля

Інтерес до вивчення цивілізації як складної суспільної системи мав велике методологічне значення для представників інституціоналізму післявоєнного часу. Досить своєрідно свої ідеї відбив Карл-Август Виттфогель – американський історик-институционалист.

В якості структурообразующего елемента в його концепції виступав деспотизм, обумовлений функціонуванням держави. Основою влади, на думку автора, є бюрократичний апарат. Держава пригнічує розвиток приватної власності. Панівний клас володіє багатством тому, що знаходиться на вершині ієрархічної структури. Виттфогель вважав, що зовнішні фактори, в тому числі і кліматичні умови впливають на форму держави. Вона, в свою чергу, визначає вид соціальної стратифікації.Сучасний інституціоналізм: перспективи та видатні представники

Сьогодні інститути розглядаються як "правил гри", "обмежувальних рамок", створених людиною для організації взаємовідносин між індивідами, і системи заходів, що забезпечують їх дотримання. У комплексі вони формують модель стимулів взаємин, організовують повсякденне життя, зменшуючи невизначеність.

До вітчизняних представникам нового інституціоналізму можна віднести Авдашеву, Кузьмінова, Маєвського, Тимофєєва, Яковлєва, Афонцева та ін. Варто сказати, що вітчизняних робіт, в яких порушуються питання неоинституционализма, досить багато. Однак вони практично недоступні для більшої частини студентів і викладачів, оскільки випускаються обмеженими тиражами (до 1 тис. примірників). Це негативно відбивається на поширенні теорії серед зацікавлених авторів. У Росії відсутні організоване єдність і спеціалізовані видання, в яких можна було б систематизовано викласти основи концепції. У зв'язку з цим перспективи утвердження інституціоналізму в країні вкрай туманні.Формалізація

Інститути можуть бути формальними і неформальними. Під останньою традиційно розуміють етичні кодекси, загальноприйняті норми і умовності, встановлені для людей. Простіше кажучи, неформальні інститути – це звичаї, що виникли внаслідок тісної взаємодії людей. Завдяки їх наявності індивід легко розуміє, що хочуть від нього навколишні. На цих кодексах поведінки базується культура.

Формальними інститутами вважаються правила, створені людьми, спеціально уповноваженими на це, тобто чиновниками.

Формалізація обмежень пов'язана з підвищенням ефективності правил і зменшенням витрат допомогою встановлення єдиних норм. Витрати правил охорони виникають у зв'язку з виявленням порушення, вимірюванням його ступеня, вибором покарання для винного, за умови, що гранична вигода перевищує максимальні витрати. Реалізація права власності здійснюється з допомогою системи стимулів у наборі альтернатив, якими мають у своєму розпорядженні економічні суб'єкти. Вибір напрямку поведінки закінчується оформленням контракту.Контроль виконання зобов'язань

Він може бути персоніфікованим або неперсоніфікованим. У першому випадку він ґрунтується на особистій відданості, родинних відносинах, спільних переконаннях, віруваннях тощо Неперсоніфікований контроль базується на застосуванні санкцій, наглядом з боку третіх осіб.Порівняльна характеристика неокласики і неоинституционализма

У 1960-1970 рр. почав формуватися так званий экономичсеский імперіалізм. У цей період поняття "рівновага", "максимізація", "ефективність" та інші стали використовуватися в суміжних з економікою сферах (освіта, сімейних відносинах, політиці та ін). В результаті фундаментальні неокласичні категорії отримали більш широке застосування і глибоку інтерпретацію.

У кожній теорії є ядро і так званий захисний шар. Не є винятком і неоінституціоналізм. Основними принципами цієї концепції, як і неокласичної теорії вважаються:Методологічний індивідуалізм.Теорія економічного індивіда.Діяльність – це обмін.

На відміну від неокласики, неоинституционализме ці принципи реалізовувалися більш послідовно.

Методологічний індивідуалізм

Як відомо, економічні ресурси обмежені. У цьому зв'язку кожна людина стикається з необхідністю вибрати одну з існуючих альтернатив.

Аналіз ринкової поведінки індивіда здійснюється універсальними методами. Їх успішно можна використовувати в будь-якій сфері, де людині необхідно вибрати альтернативу.

Основною передумовою виникнення неоінституціональній теорії вважається той факт, що люди взаємодіють в будь-якій галузі, де є можливість задовольнити власний інтерес. При цьому в сучасному суспільстві відсутня непереборна межа між підприємництвом, соціальною сферою і політикою.Теорія економічного індивіда

Вона вважається ще однією передумовою виникнення неоинституционализма. Теорія економічного індивіда означає, що кожна людина керується при здійсненні тих або інших дій економічними принципами. Іншими словами, він порівнює максимальну вигоду і граничні витрати, в першу чергу пов'язані з прийняттям того чи іншого рішення.

Але на відміну від неокласичної теорії, у якій досліджуються насамперед технологічні і фізичні обмеження, неоинституционализме вивчаються також і трансакційні витрати, тобто витрати, що виникають при обміні правами власності.Діяльність – це обмін

Представники неоинституционализма розглядають будь-яку область діяльності індивіда за аналогією з ринком. При такому підході держава, приміром, стає ареною боротьби людей за вплив, доступ до процесу розподілу ресурсів, положення в ієрархічній структурі.

Разом з тим держава – специфічний ринок. Учасники наділяються особливими правами власності. Так, населення може обирати представників вищих органів влади, депутати приймають закони, чиновники контролюють виконання норм. Політиків і виборців можна назвати індивідами, обмінюються передвиборними обіцянками і голосами.

Необхідно сказати, що представники неоинституционализма реалістичніше оцінюють специфіку такого обміну. Вони беруть до уваги обмежену раціональність, властиву людям, ризик і невизначеність, пов'язані з прийняттям рішень.


banner14

Категория: Студентам