Московський князь Дмитро Донський. Зовнішня і внутрішня політика
Опубликованно 10.02.2018 08:44
Одним з видатних правителів Русі був князь Дмитро Донський, внутрішня і зовнішня політика якого сприяла початку звільнення російських земель від монголо-татарського ярма, зміцнення і об'єднання руських князівств навколо Москви. Його стараннями був споруджений Кремль з білого каменю, який є символом Росії, стали карбувати срібну монету і з'явилися перші гармати.
Політична обстановка
Роки правління Дмитра Донського випали на непростий час. Русь була роздроблена на кілька князівств. Між ними не було згоди, йшла міжусобна боротьба за панування. Це ускладнювалося тим, що більшість земель перебували під гнітом монголо-татарської Орди, були обкладені даниною. А з заходу загрозу становила зміцніле князівство Литовське.
Даючи характеристику політики Дмитра Донського, можна зазначити, що незважаючи на юні роки, князь проявив себе мудрим правителем, результатом його зусиль стало зародження союзу руських князівств. Що призвело згодом до появи Російської держави.Коротка біографія: дитячі роки
Народився князь 12.10.1350 в родині князя Московського і великого князя Володимирського Івана II (Червоного) і княгині Олександри Іванівни. Через 9 років помирає його батько, і малолітній князь зі своїм молодшим братом Семеном стають спадкоємцями стану Івана II, яке той успадкував від свого батька Івана Калити. Життя молодшого брата після смерті батька була недовгою. Після його смерті Дмитро успадкував і цю частину спадщини.
Опікуном і наставником князя був митрополит Алексій. Це зіграло велику роль у становленні характеру майбутнього царя Росії і об'єднувача руських земель. Це запобігло всілякі чвари, які виникали при малолітніх правителів, так як митрополит користувався незаперечним авторитетом і залізним характером.
При Дмитра Донському зовнішня і внутрішня політика Московського князівства була спрямована на об'єднання розрізнених руських земель проти ординського ярма.
Внутрішня і зовнішня обстановка
У 1359 році, в рік смерті Івана II, був убитий правитель Золотої Орди, хан Бердібек. Це стало причиною тривалої боротьби за владу, результатом якої виявився розпад колись могутньої держави на окремі ханства. Час з 1359 по 1380 роки росіяни стали називати Великою замятней, так як в міжусобній боротьбі в Орді змінилося 25 правителів. Але чільна роль все одно залишилася за Золотою Ордою, яка продовжувала бути сильною і могутньою державою зі столицею в Каракорумі.
Руські князі виплачували данину і їздили сюди на уклін. Перед поїздкою вони писали заповіту, так як розправа з іновірцями прийняла іслам в Орді була суворою, і вони не сподівалися на благополучний результат даного заходу. Деякі дійсно були вбиті.
Як правитель великого і значимого князівства, політику об'єднання земель Дмитро Донський ставив на перше місце, розуміючи, що іншого виходу для перемоги над Золотою Ордою немає.
Усобиця з Суздалем
Після смерті князя Московського Івана II велике князівство Володимирське з ряду причин було передано новгородсько-суздальським князям. Молодий князь доклав чимало зусиль, щоб повернути його. Скориставшись чварами золотоординських ханів, він зумів умовити темника беклярбека Мамая, наближеного хана Абдулли, фактичного правителя, видати йому ярлик (грамоту). Завдяки цьому, незважаючи на ранній вік правителя, зовнішня і внутрішня політика Дмитра Донського поставила його нарівні з руськими князями і ханами Орди.
За допомогою московських дружин князь Суздальський Дмитро Костянтинович був вигнаний з Володимира і Переяславля. Але Москва підтримала його права на Новгородське князівство, а дочка Дмитра Костянтиновича стала дружиною великого князя Дмитра.
Війни Московського та Литовського князівств
У роки правління Дмитра Донського на заході зміцнювалося Литовська держава, що об'єднує слов'янські народи, що живуть на території України, Білорусі, Росії, Польщі, Литви та Латвії. Це сталося завдяки сильному правителю – князю Ольгерду Гедиміновичу, який при Синіх водах розгромив трьох ординських ханів і підпорядкував собі Київ, Переяславль Південний, Поділля і перестав платити ординцям данину з цих земель. Причиною виникнення розбіжностей між Московським і Литовським князівствами послужило Тверське князівство, яке з 1327 року перебувало під владою Москви.
Михайло - князь Микулинський, знаходиться в родинних стосунках з князем Ольгердом, скориставшись його підтримкою, заволодів престолом. Князь Московський Дмитро, природно, відреагував на це, посилаючи туди свою дружину. Після цього Ольгерд двічі облягав Москву, але підкорити її йому не вдалося, так як новий Кремль був кам'яним.
До початку 1370 року проти Московського князівства створюється союз Литовського князівства і Орди. Південноруські землі, які перебувають у володінні князя Ольгерда, знову починають платити їй данину. Це не заважало проводити Дмитру Донському зовнішню і внутрішню політику, спрямовану на зміцнення Москви та об'єднання довкола неї інших російських князівств.
Політика Золотої Орди щодо руських князівств
Золота Орда була зацікавлена у чварах між руськими князівствами, так як окремо їх легко було підкоряти і правити ними. Наприклад, в 1370 році Тверському князю Михайлу Мамай видає ярлик на управління Володимирським князівством, такий же ярлик раніше він дав Московському князю Дмитру. Значення Куликовської битви
Розорення Мамаєм Рязанського князівства в 1373 році послужило початком консолідації руських князів навколо Москви. Була припинена виплата данини. У 1374 році руські князі приймають рішення виступити спільно з Москвою у боротьбі проти Орди. В цей же час Мамай дає ярлик Михайлу Тверському князю, що і викликало похід об'єднаних сил північного сходу Русі на Твер, в результаті чого він називає себе меншим братом Дмитра.
Заручившись підтримкою інших князів, а також отримавши благословення церкви, зокрема від Сергія Радонезького, у вересні 1380 року князь Дмитро прийняв бій на Куликовому полі, на південь від впадіння річки Непрявды в Дон, де війська Мамая були розгромлені.
Значення цієї перемоги важко переоцінити. Хоча і в північно-східній частині Росії ярмо залишалося ще майже сто років, але князювання вже не призначалося Ордою за допомогою ярликів. Ця битва стала прикладом об'єднання князівств, можливості відсічі самому сильному, хитрого ворога. А найважливішим результатом східної політики Дмитра Донського став початок становлення на північному сході єдиного Російського держави.
Категория: Студентам