Співучі цикади: опис комахи, середовище проживання, харчування, життєвий цикл
Опубликованно 13.02.2018 15:42
Влітку можна чути тривалі, часто пронизливі звуки, що доносяться з дерев і чагарників. Це співають самці цикад. Цикади – найгучніші представники серед комах. Їх спів більш різноманітно, ніж стрекотіння коників і сарани. І відтворюють звуки вони зовсім іншим інструментом – барабанними перетинками. Систематика комах
До якого ряду комах відносяться цикади? Вчені віднесли їх до равнокрылым хоботним (Homoptera). Рівнокрилі – тому що всі 4 крила однакової або майже однакової щільності. Хоботні – так як мають колючо-сисний хоботок. Харчуються вони соком рослин. До цього загону відносяться також попелиці, щитівки і червці. Характеристика цикад
Незважаючи на те що цикадові виділені в окремий підряд, у них є спільні ознаки комах. Так, у представників цього таксону передні крила або прозорі, або шкірясті. Складаються крышеобразно. Тулуб товсте, крила виступають далеко за кінчик черевця. Вусики короткі, членисті. На широкій голові 2 складних очі і три простих.
Личинки ніжні, з тонкими покривами, тому живуть в укриттях. У перший час живуть під корою дерев, потім падають на землю і зариваються досить глибоко. Іноді на цілий метр углиб. Деякі представники захищаються від хижаків і висихання, утворюючи пінку навколо свого тіла.
Довжина цикад - від 2 до 70 мм. Більш дрібні представники відмінно стрибають, використовуючи для цього задні прыгательные кінцівки. У великих видів всі кінцівки ходильные. Співучі цикади
Виділені в окреме сімейство. Називається сімейство також «цикади справжні». Мають ряд загальних ознак. Опис співочих цикад наступне: великі комахи з товстим черевцем, ходильными ногами і добре розвиненими прозорими крилами. Стегна передніх ніг потовщені, з двома-трьома зубцями. Всі представники володіють чудовою здатністю до гучного співу. У світі співочих цикад близько 1500 видів. Мешкають ці створення переважно в теплих кліматичних зонах.
Ознаки комах однакові для всіх представників співочих цикад. Тому, запам'ятавши одну цикаду, легко визначити приналежність решти видів до того ж сімейства.
Спів цикад
Різноманітно співають цикади. Опис пісні індивідуально для кожного виду. Голос може бути схожий на звук циркуляційної пилки або монотонний сигнал поїзда. Деякі пісні відрізняються наявністю двох частин, різних за звучанням.
Тимбальные органи, які відтворюють звук, розташовані на черевній стороні тіла. Спеціальні пластинки прикривають апарат. Самі цимбали складаються з трьох перетинок. Зовнішня перетинка з'єднана з потужними м'язами. М'язи змінюють опуклість перетинки на увігнутість, і навпаки. М'язи, що прикріплені до центру інструменту, напружуються, згинаючи перетинку. Відтворюється звук. Далі м'язи розслабляються, а перетинка приймає попереднє положення. На цьому етапі звук може відтворюватися, а може бути не чути людського вуха. У результаті виходить стрекотіння, як при грі з опуклою кришкою жерстяної банки. Інші перетинки (передня і задня) входять в резонанс з зовнішньої або мають власні м'язи. Задня перетинка називається «дзеркальцем». Вона красиво переливається різними кольорами.
Коливання відбуваються до 4000 разів в секунду при наявності достатнього тепла. Однак і ста разів у секунду достатньо для стрекотіння цикади. Великі повітряні порожнини підсилюють звук – є резонаторами. Порожнини з'єднані з дыхальцами для подачі повітря. До речі, голосно співають тільки великі представники. Більш дрібні теж співають, але так тихо, що людському вуху їх не чути. Довгий час вважалося, що співають лише самці. У 1959 році вивчили 19 європейських видів цикадок. Виявилося, що самки теж співають. Однак потрібні підсилювачі звуку, щоб людина могла почути їх звуки.
Деякі представники співають так голосно, що вухо людини не може витримати. Це відмінно захищає від хижаків. Такі гучні цикади поширені, наприклад, в пустелях Північної Америки.
На цьому ж континенті мешкає цикада з самим довгим життєвим циклом. Личинка перетворюється на дорослу особину через 17 років. Це рекорд серед комах. Однак не всі види сімейства вивчені. Можливо, відкриються й інші дивовижні представники співочих цикад. Спосіб життя
Чим харчується цикада? Личинки живуть під землею, де харчуються соком молодих коренів рослин. Також смокчуть сік підземній частині стебла. Чим харчується цикада, коли виросте? Дорослі представники проколюють хоботком клітинні стінки рослин і п'ють сік. Після трапези комах сік продовжує виділятися. Утворюється крапелька живильної рідини. Вона застигає на повітрі. Манна - так називаються такі крапельки.
Таким чином, середовище проживання співочих цикад – це біотоп, має рослинність. Дорослі люблять співати, сидячи на деревах і чагарниках. Личинки живуть у грунті під цими ж деревними рослинами. Співучі цикади поширені по всьому світу.
Ознаки того, що ви чуєте саме цикаду
Як відрізнити спів цикади від звуків прямокрилих? Цикади виводять свої трелі зазвичай вдень, особливо в жаркі полуденні години. Справа в тому, що для співу необхідно багато енергії. Цю енергію дає сонячне тепло. Тільки незначна кількість представників спить в сутінковий час доби. У цьому випадку енергія виробляється за рахунок роботи м'язів, які зазвичай використовуються для польоту.
Сидять співучі цикади на деревах і чагарниках, зазвичай, вище людського зросту. Так що якщо пісня чується зверху, то, швидше за все, це видає трель самець. Життєвий цикл співучої цикади
Самка робить яйцекладом отвір у корі свіжої молодої гілочки дерева або куща. Відкладає поглиблення яйця. З них виходять личинки. У перший час вони можуть залишатися на гілках і харчуватися соками надземної частини рослини. Але потім обов'язково падають на землю і відразу починають зариватися в грунт, де складно їх знайти споживачам комах. Під землею достатньо вологи, прохолодно, багато їжі. Личинки мають копальні кінцівки. Шукають комахи молоді корінці. Проколюють клювовідниє хоботком рослинні покриви і смокчуть сік. Так харчуються вони від року до 17 років в залежності від виду комахи. Рослинний сік не дуже поживний, тому розвиток багатьох представників затягується на кілька років.
У процесі росту личинки кілька разів линяють. Перед останньою линькою виходять на поверхню. Сідають на стовбур найближчого дерева. Тут личинки виходить доросла особина. Це тривалий, не хвилинний процес. Після виходу зі старої шкурки цикада близько години сушить крила. Доросла особина живе 1-2 місяці. Таким чином, цикада має життєвий цикл з неповним перетворенням, тобто стадія лялечки відсутня.
Симбіоз з цикадами
Сік рослин – в основному солодка вуглеводнева рідина. Цикади, як і всі тварини, повинні отримувати і білок для побудови свого тіла. Для цього в їх організмі є симбіотичні грибки. Їх колонії забезпечують комах білком. Представник середньої смуги Росії
Гірська Цикада (Cicadetta Montana) – єдиний представник, що живе в середній смузі Європи. Інші справжні цикади живуть південніше. Гірська цикада має менші розміри, ніж її тропічні родичі. Назва «полонина» не зовсім вдале, тому що мешкає цей вид переважно на рівнинах.
Дослідження типового представника Австралії
Девід Янг – австралійський учений-дослідник. Він займається вивченням співу австралійських зелених цикад (Cyclochila australasias).
Створення це, сидячи на дереві, починає співати. Через деякий час до "соліст" приєднуються інші живуть поблизу самці. Виходить цілий хор. Зазвичай одна комаха співає кілька секунд або хвилин. Хор безхребетних продовжує співати довгий час. Так самці приваблюють самок.
Спів зеленої цикади сприймається як тривалий гучний звук без зміни тональності. Девід Янг, вибравши особина, сидить поодиноко, записав пісню на магнітофон. Далі проаналізували запис на комп'ютері. Виявилося, що спів цикади – це безліч імпульсів. Причому правий і лівий інструменти працюють по черзі. Число імпульсів звичайно становило 230 і доходило часом до 4000 в секунду.
У процесі стрекотіння співучі цикади приймають особливу стійку. Самець піднімає черевце, крила при цьому трохи розходяться в сторони. Інші представники підряду цикадовий
Крім співочих представників, до цикадовым ставляться сімейства Цикадки, Горбатку, Пенницы. У всіх У них такий же зовнішній вигляд. Однак вони мають ще і задні прыгательные кінцівки.
Цикадки - більш дрібні в порівнянні з справжніми цикадами. Передні крила в них щільні, шкірясті. Ці створіння дуже рухливі, літають краще цикад півчих. І личинки і дорослі особини живуть на трав'янистої рослинності.
Горбатку мають фігурні вирости на переднеспинке. Найбільш різноманітні в Південній Америці.
Пенницы часто яскраво забарвлені. Їхні передні крила щільні. Чудово стрибають, однак при небезпеці падають на землю, де їх складніше помітити. Личинки пенніц мають особливе пристосування від висихання. Вони утворюють навколо себе пінисту масу, за що і отримали свою назву.
Личинка виділяє особливу рідину – незасвоєний організмом сік рослин. В личинці мешкають симбионты, які виділяють муцин. Муцин додається до виділення. Він забезпечує в'язкість рідини. Личинка спінюють сік рослин з муцином, виділяючи в масу з дыхалец бульбашки повітря і збиваючи її швидкими рухами ніг. Так вона виявляється в своєму мокрому будиночку. Цикади-пенницы живуть по всьому світу. На Мадагаскарі, наприклад, з дерев падають краплі піни - виділення цикад, як ніби йде дощ. Ставлення людей до цикадам
У народів ставлення до цикадам сильно різниться. Так, римляни дуже любили тріскуче спів цих комах. Стародавні греки ж поважали цикад, любили слухати їх музику і навіть зображували комах на монетах. В Іспанії цикад дуже люблять. Завжди можна побачити сувеніри із зображенням цих створінь у продажу. Нанотехнології
Psaltoda claripennis – цикада, поверхню крил якої засаджена мікроскопічними голочками. Така поверхня вбиває потрапляють на крила бактерії. Вчені планують використовувати для відкриття створення бактерицидних матеріалів.
Цікаві комахи, якщо придивитися до них уважніше. Вченим ще належить вивчити чимало видів цикад та інших безхребетних. Багато дивовижних відкриттів зроблено в науці, і нам ще доведеться дізнаватися нові таємниці з життя комах, їх будови і поведінки. Багато членистоногі ведуть складний спосіб життя. Цикади відрізняються незвичайним будовою, є рекордсменами серед комах. Більш того, вони дуже красиві. Хто бачив масовий вихід дорослих співочих цикад з останньої стадії личинки, німфи, той явно не залишиться байдужим.
Категория: Студентам