Які фізіологічні механізми уваги?


Опубликованно 28.02.2018 09:00

Які фізіологічні механізми уваги?

Коли збуджуються одні нервові центри, а в інших-відбувається гальмування, включаються фізіологічні механізми уваги. Процеси протікають в заданому напрямку завдяки певним явищам при впливі на організм подразника, що викликає активізацію мозку. При цьому відбувається ретикулярна формація, і фізіологічні механізми уваги створюють у корі головного мозку електричні коливання для підвищення рухливості нервових процесів і зниження порогів чутливості. Також задіюються в активізації мозку гіпоталамічні структури, таламическая дифузна система і багато іншого.

Домінанта

Запуск фізіологічних механізмів уваги – це орієнтовний рефлекс. Організм має вроджену здатність реагувати на будь-яка зміна в навколишньому середовищі. Фізіологічні механізми уваги й орієнтовний рефлекс міцно пов'язані між собою. Домінанту характеризує інертність, тобто здатність підтримувати знання і повторюватися, якщо змінюється зовнішнє середовище, а колишні подразники вже не діють на ЦНС (центральна нервова система). Інертність може порушувати нормальну поведінку і виступати як організуюче начало для інтелектуальної активності.

Фізіологічні механізми уваги пояснюють досить широке коло психічних явищ, а також їх характеристик. Це спрямованість уваги на певні об'єкти, вибірковість і зосередженість на них, предметність мислення, тобто вичленовування окремих комплексів з численних подразників навколишнього середовища, де кожен з цих окремих комплексів організмом сприймається як певний реальний об'єкт, який відрізняється від інших. Таке розділення середовища на предмети трактується як процес з трьох стадій, звідси відбуваються і фізіологічні механізми. Психологічні теорії

Три стадії розділення середовища на предмети відомим фізіологом А. А. Ухтомським пояснюються наступним чином:Перше стосується зміцнення готівкової домінанти. Фізіологічні механізми уваги в психології міцно зв'язуються з цим поняттям. Домінанта – панівний, переважаючий момент поведінки над іншими.Друга стадія виділяє тільки ті подразники, які організм вважав найбільш біологічно значущими.Третя встановлює адекватну зв'язок між внутрішнім станом (домінантою) і зовнішніми подразниками.

Таким чином, наукові вишукування А. А. Ухтомського досі служать основою для створення сучасних теорій в області фізіології уваги.

Центр і периферія

Проте одним лише орієнтовним рефлексом увагу пояснено бути не може. Фізіологічні механізми уваги в психології постають набагато більш складними, а тому їх поділили на дві основні групи.

Фільтрація подразників відбувається за допомогою механізмів периферичних і центральних.

Периферичні займаються настройкою органів почуттів. Увагу служить фільтром для інформації, немов контролер на вході, тобто працює на периферії. З теорії У. Нейсера, це навіть і не увагу ще, а передувага, груба обробка інформації, виділення з фону певної фігури, спостереження за зовнішнім полем і змінами його.

А які фізіологічні механізми лежать в основі уваги? Зрозуміло, центральні. Вони збуджують потрібні нервові центри і гальмуються небажані. Саме на цьому рівні вибираються зовнішні впливи, і це безпосередньо пов'язано з силою зовнішнього роздратування. Збудження сильніше пригнічує слабких і спрямовує психічну діяльність у потрібному напрямку. Приблизно так діє фізіологічний механізм уваги і пам'яті.Закон індукції нервових процесів

Але буває і так, що кілька впливають одночасно подразників зливаються воєдино і тільки підсилюють один одного. Така взаємодія характеризує фізіологічні механізми уваги і орієнтовну діяльність. В цьому випадку працює сама основа вибірковості зовнішніх впливів для більш швидкого перебігу процесів в потрібному напрямку.

Говорячи про те, які фізіологічні механізми уваги, не можна не сказати і про інше найважливіше явище. Динаміка процесів, які забезпечують увагу, пояснюється законом індукції, який встановив Ч. Шеррингтон. Збудження виникає в одній області мозку і або гальмує збудження в інших областях (це одночасна індукція), або загальмовується там, де виникло (послідовна індукція).

Іррадіація

Ще один механізм, що включає увагу – це іррадіація, що є здатністю нервового процесу до поширення в центральній нервовій системі. Вона відіграє величезну роль у роботі великих півкуль мозку. Ділянка, де виникає іррадіація, має оптимальні умови для порушення, а тому диференціювання відбувається легко, і умовні зв'язку успішно з'являються.

Інтенсивність уваги забезпечує принцип домінанти, який висунув А. А. Ухтомський. Мозок завжди має осередок збудження, який тимчасово панує, забезпечуючи діяльність нервових центрів в поточний момент. Це і надає поведінці певну спрямованість. Саме домінанта підсумовує і накопичує імпульси, які надходять в нервову систему, одночасно пригнічуючи активність інших центрів для посилення домінантного збудження, що і підтримує інтенсивність уваги. Нейрофізіологія і психологія

Сучасна наука інтенсивно розвивається, і це призвело до виникнення довгого ряду концепцій, які намагаються пояснити фізіологічні основи уваги. Вчені дуже багато тут пов'язують з вивченням нейрофізіологічних процесів. Так, вдалося встановити, що у здорової людини при напруженій увазі змінюється біоелектрична активність в лобових частках.

Вона пов'язана з діяльністю особливих нейронів декількох типів. Це нейрони – детектори новизни, які активізуються при появі нових стимулів і прибирають активності, коли звикають до них. Інший тип – нейрони очікування, які можуть збудитися тільки при появі актуального об'єкта. Ці клітини містять закодовану інформацію про різні властивості предметів, а тому можуть зосередити увагу на тій стороні, яка задовольняє виникає потреба.

Теорія Н.Н. Ланге

Фізіологічні механізми та психологічні теорії уваги – напевно, саме так має бути названо цей розділ. Физологические механізми складні за структурою, погляди на їх природу навіть серед учених дуже суперечливі, а тому в цій статті будуть наведені основні психологічні теорії, що стосуються даного предмета. Починає список цієї класифікації теорія Н.Н. Ланге, який об'єднав існуючі концепції у кілька груп.Увага є результатом рухового пристосування. Оскільки м'язові рухи працюють на пристосування до умов найкращого сприйняття всіма органами почуттів.Увага є результатом обмеженості обсягу свідомості. Оскільки менш інтенсивні уявлення витісняються в підсвідомість, а в свідомості залишаються найсильніші, які привертають увагу.Увага є результатом емоції (англійці люблять цю теорію). Емоційна забарвлення дуже привертає увагу.Увага є результатом апперцепції (життєвого досвіду).Увага є особливою активністю духу, де походження активної здібності нез'ясовно.Увага є підсиленням нервової дратівливості.Увага – це концентрація свідомості (теорія нервового придушення вище вже говорилося про це).Теорія Т. Рибо

Видатний французький психолог Теодюль Рібо вважав, що увага не може бути не пов'язаним з емоціями, навіть викликається воно саме ними. Наскільки інтенсивні емоційні стани, що асоціюються з об'єктом, настільки буде тривало і інтенсивно довільне увагу, і стан організму в фізичному і фізіологічному плані тут дуже важливо.

Фізіологія уваги є своєрідним станом, яке включає в себе комплекс дихальних, судинних, рухових та інших мимовільних і довільних реакцій. Особлива роль – рух. Обличчя, тулуб, кінцівки завжди супроводжують рухами будь-який стан зосередженості, часто виступаючи умовою збереження уваги. Відволікання уваги – це м'язова втома, як вважав цей психолог XIX століття. Дана робота отримала й інша назва – моторної теорії уваги.

Концепція установки

Психолог Д. Н. Узнадзе побачив прямий зв'язок між установкою та увагою. Установка – це несвідоме, недифференцированное і цілісний стан суб'єкта перед початком діяльності. Воно є сполучною ланкою між фізичним станом і психічним, і виникає, коли стикаються потреби суб'єкта і об'єктивна ситуація задоволення.

Установка завжди визначає увагу, під її впливом виділяються певні враження або образи, отримані при сприйнятті дійсності. Даний образ або дані враження потрапляють у сферу уваги, стають його об'єктом. Саме тому процес, розглянутий в даної концепції, був названий об'єктивізацією.Концепція П. Я. Гальперіна

Ця концепція уваги містить наступні основні положення:Увага – один з моментів діяльності орієнтовно-дослідницької, бо являє собою певну психологічну дію, яка спрямована на утримання думки, образу чи іншого феномену, що з'явився в психіці людини.Головною функцією уваги є контроль над змістом даної дії або образу. А кожна людська дія складається з орієнтовної, виконавчої та контрольної частин. Ось контрольна і є увага.Увагу як такого окремого результату мати не може.Увага стає самостійним актом тільки при розумовому і скороченому дії.Конкретний акт уваги – результат формування нового розумової дії.Довільна увага переходить в планомірно здійснюване, потім слід форма контролю, який виконується за зразком або складеним планом.

Увагу та його види

У психології увага розглядається в трьох видах: неконтрольоване, довільне і послепроизвольном.

Мимовільному увазі не потрібно спеціального наміри людини, якоїсь мети, заздалегідь поставленої, або докладання вольових зусиль. Воно здійснюється ненавмисно. Підтримкою мимовільної уваги можуть служити контрастність або новизна подразників. Складається воно стихійно, зосередженість і спрямованість диктуються і самим об'єктом, і поточний стан суб'єкта теж має значення. Причини появи мимовільної уваги діляться на дві групи. Перша – особливості подразників:ступінь інтенсивності, сила (яскраве світло, різкий запах, гучний звук);контраст (великий предмет серед дрібних);новизна відносна і абсолютна (подразники в незвичайних поєднаннях – це відносна новизна);припинення або ослаблення дії, періодичність подразника (мерехтіння, паузи).

Друга група – фіксація відповідності потреб особистості і зовнішніх подразників.Довільна увага

Коли суб'єкт свідомо зосереджений на об'єкті та може це регулювати стан, це довільне увагу. Необхідні поставлена мета і додаток вольових зусиль для підтримки уваги. Залежить воно від особливостей, а від завдань і мети. Людиною керує не інтерес, а борг. Тобто, довільна увага є продуктом соціального розвитку. Фізіологічні механізми довільної уваги містять навички, що формуються при навчанні. Наприклад, зосередженість. Направляється така увага найчастіше мовної системою.

Умови виникнення довільної уваги:свідомість обов'язків і боргу;розуміння конкретики завдань;звичка до умов роботи;непрямі інтереси – не тільки до процесу, але і до результату діяльності;розумова діяльність підкріплюється практикою;нормальний психічний стан;сприятливі умови і відсутність сторонніх подразників (однак слабкі сторонні подразники підвищують, а не знижують ефективність).

Послепроизвольное увагу

На основі довільного виникає послепроизвольное увагу, що не вимагає вольових зусиль для підтримки. Психологічні характеристики близькі до характеристик мимовільного уваги, інтерес до предмету. Але виникає цей інтерес до результату діяльності. Наприклад, спочатку робота людини не захоплювала, він змушував себе її виконувати, докладав зусиль, але поступово захопився, втягнувся і тоді знайшов інтерес.

Крім перерахованих вище видів уваги і їх фізіологічних механізмів, існує увагу сенсорне, яке пов'язане зі сприйняттям тих чи інших подразників зорових або слухових. Також сюди можна віднести вид уваги, для якого об'єктами служать спогади та думки. Виділяють в окремі види увагу колективне та індивідуальне.


banner14

Категория: Студентам