Властивості і застосування аніліну
Опубликованно 28.02.2018 09:00
Анілін - органічна речовина. Вперше його отримали в 1826 році. Інші назви – фениламин, аминобензол. Найменування «анілін» походить від назви рослини «індігофери аніл», в якому міститься індиго. Раніше фениламин створювався за участю цієї речовини. Розглянемо властивості і застосування аніліну.
Речовина відноситься до найпростіших ароматичні аміни. Його формула C6H5NH2.Фізичні властивості аніліну
Отруйна речовина, пари якого токсичні. Являє собою маслянисту рідину, що не має кольору. Запах слабкий, характерний саме для цієї речовини. При його займання полум'я яскраве, закіптюжене.
Частково розчинний у воді (при температурі кипіння розчинність 6,4 %). Мінералізована вода знижує його розчинність, за винятком змісту бромідів літію і цезію, а також йодиду цезію. Останній, навпаки, підвищує розчинність аніліну.
При зберіганні речовина темніє, особливо швидко це відбувається під дією повітря і світла. При цьому він робиться більш в'язким. Інакше цей процес називають «аутооксидацией». Окислення може бути уповільнено за допомогою додавання антиоксидантів – щавлевої кислоти, гідро - і тіосульфату натрію.
Нижче наведено характеристики аніліну при нормальному атмосферному тиску:температура кипіння - 184,4 °С;температура плавлення/замерзання – мінус 5,89 °С;щільність при температурі 20 °С - 1,02 г/куб. см;температура самозаймання на повітрі - 562 °C;температура спалаху на повітрі – 79 °C.Основні області застосування аніліну
У Росії речовина в основному застосовують для синтезу барвників і лікарських засобів, текстильної і фармацевтичної промисловості. З допомогою аніліну отримують препарати групи сульфамідів, що володіють антибактеріальною дією, а також синтезують замінники цукру.
Існують і інші області застосування аниолина. У хімії його використовують для отримання гідрохінону – речовини, що використовується в косметиці, в основному в складі відбілюючих шкіру коштів. Також речовина застосовується в створенні вибухових речовин, клеїв, герметиків.
За допомогою аніліну уповільнюється корозія металів: його фосфати додають до розчинів сильних електролітів, внаслідок чого інгібується корозія вуглецевої сталі.
Застосовують анілін і для підвищення антидетонационности палива (автомобільного, ракетного, авіаційного). Октанове число бензину при однопроцентному зміст аніліну підвищується на 3 одиниці і більше. Але в чистому вигляді речовина намагаються не використовувати, так як при тривалому зберіганні знижується якість бензину з аніліном, а також його токсичність газів. Частіше використовуються похідні речовини. У ряді західних держав існують обмеження на застосування аніліну в складі палива.
У світі велика частина одержуваного аніліну використовується у виробництві поліуретанів, а також синтетичних каучуків, фарб, засобів від бур'янів.Анілінові барвники
Найголовнішою сферою застосування аніліну було і залишається виробництво барвників. Вони виготовляються за допомогою окислення аніліну та його солей.
Спочатку анілінові фарби випускалися тільки у формі порошку. В СРСР їм знаходили застосування в побуті, реставруючи і переробляючи речі допомогою їх забарвлення. А пофарбовані речі швидко блеклі при попаданні сонячного світла, фарба вимивалася в процесі прання. В даний час анілінові барвники виробляються і у формі розчинів, причому деякі виробники випускають концентровані розчини, які на відміну від порошків не вимагають особливої підготовки тканини. Але, незважаючи на відчутний прогрес і поліпшення барвників, тканини, пофарбовані ними, як і раніше швидко вигоряють на сонці. Токсичність аніліну
Анілін - токсична речовина. Може пригнічувати нервову систему, при попаданні в кров викликає кисневе голодування тканин. Потрапити в організм може у вигляді парів, а також проникнути через шкіру і слизові оболонки.
Зараз отруєння аніліном бувають рідко. Небезпека-це речовина представляє в основному для тих, хто працює з ним. Щоб уникнути потрапляння токсину в організм потрібно дотримуватись відповідних заходів безпеки. При фарбуванні будинку речей аніліновими барвниками, особливо порошковими, потрібно берегти їх від дітей, провітрювати приміщення, в якому проводиться забарвлення, не ковтати речовина, при попаданні на частини тіла негайно змивати його водою і виробляти фарбування в рукавичках. Якщо анілін був випадково проковтнутий, потрібно негайно звертатися до лікаря.
Категория: Студентам