Неорганічні речовини: приклади та властивості
Опубликованно 13.03.2018 04:23
Щодня людина взаємодіє з великою кількістю предметів. Вони виготовлені з різних матеріалів, мають свою структуру і склад. Все, що оточує людину можна розділити на органічне і неорганічне. У статті розглянемо, що являють собою такі речовини, наведемо приклади. Також визначимо, які зустрічаються неорганічні речовини в біології. Опис
Неорганічними називаються такі речовини, у складі яких немає вуглецю. Вони протилежні органічним. Також до цієї групи відносять кілька вуглецевих сполук, наприклад: ціаніди; оксиди вуглецю; карбонати; карбіди та інші.
Приклади неорганічних речовин: вода; різні кислоти (соляна, азотна, сірчана); сіль; аміак; вуглекислий газ; метали і неметали.
Неорганічна група відрізняється відсутністю вуглецевого скелета, який характерний для органічних речовин. Неорганічні речовини за складом прийнято ділити на прості і складні. Прості речовини складають нечисленну групу. Всього їх налічується приблизно 400.
Прості неорганічні сполуки: метали
Метали – прості речовини, з'єднання атомів яких ґрунтується на металевій зв'язку. Ці елементи мають характерні металічні властивості: теплопровідність, електропровідність, пластичність, блиск та інші. Всього в цій групі виділяють 96 елементів. До них відносяться: лужні метали: літій, натрій, калій; лужноземельні метали магній, стронцій, кальцій; перехідні метали: мідь, срібло, золото; легкі метали: алюміній, олово, свинець; полуметаллы: полоній, московій, нихоний; лантаноиды і лантан: скандій, ітрій; актиноиды і актиній: уран, нептуній, плутоній.
В основному в природі метали зустрічаються у вигляді руди і з'єднань. Щоб отримати чистий метал без домішок, проводиться його очищення. При необхідності можливе проведення легування або іншої обробки. Цим займається спеціальна наука – металургія. Вона підрозділяється на чорну та кольорову.
Прості неорганічні сполуки: неметали
Неметали – хімічні елементи, які не володіють металевими властивостями. Приклади неорганічних речовин: вода; азот; сірка; кисень та інші.
Неметали відрізняються великим числом електронів на зовнішньому енергетичному рівні їх атома. Це обумовлює деякі властивості: підвищується здатність приєднувати додаткові електрони, проявляється більш висока окислювальна активність.
У природі можна зустріти неметали в вільному стані: кисень, хлор, фтор, водень. А також тверді форми: йод, фосфор, кремній, селен.
Деякі неметали мають відмітна властивість – аллотропию. Тобто вони можуть існувати в різних модифікаціях і формах. Наприклад: газоподібний кисень має модифікації: кисень і озон; твердий вуглець може існувати в таких формах: алмаз, графіт, скловуглець та інші.
Складні неорганічні сполуки
Ця група речовин більш численна. Складні сполуки відрізняються наявністю в складі речовини декількох хімічних елементів.
Розглянемо докладніше складні неорганічні речовини. Приклади та їх класифікація представлені нижче в статті.
1. Оксиди – сполуки, одним з елементів яких є кисень. В групу входять: несолеобразующие (наприклад, монооксид вуглецю, оксид азоту); солеобразующие оксиди (наприклад, оксид натрію, оксид цинку).
2. Кислоти – речовини, до складу яких входять іони водню і кислотні залишки. Наприклад, азотна кислота, сірчана кислота, сірководень.
3. Гідроксиди – сполуки, у складі яких присутній група –ВІН. Класифікація: підстави – розчинні і нерозчинні лугу – гідроксид міді, гідроксид натрію; кисневмісні кислоти – диводород триоксокарбонат, водень триоксонитрат; амфотерні – гідроксид хрому, гідроксид міді.
4. Солі – речовини, у складі яких є іони металу і кислотні залишки. Класифікація: середні: хлорид натрію, сульфат заліза; кислі: гідрокарбонат натрію, гидросульфаты; основні: нітрат дигидроксохрома, нітрат гидроксохрома; комплексні: тетрагидроксоцинкат натрію, тетрахлороплатинат калію; подвійні: алюмокалиевые галун; змішані: сульфат алюмінію, калію, хлорид міді калію.
5. Бінарні сполуки – речовини, що складаються з двох хімічних елементів: безкисневі кислоти; безкисневі солі та інші.
Неорганічні сполуки, що містять вуглець
Такі речовини традиційно відносяться до групи неорганічних. Приклади речовин: Карбонати - ефіри і солі вугільної кислоти – кальцит, доломіт. Карбіди – сполуки неметалів і металів з вуглецем – карбід берилію, карбід кальцію. Ціаніди – солі цианистоводородной кислоти – ціанід натрію. Оксиди вуглецю – бінарне з'єднання вуглецю і кисню – чадний і вуглекислий гази. Цианаты – є похідними від циановой кислоти – фульминовая кислота, изоциановая кислота. Карбонільні метали – комплекс металу і монооксиду вуглецю – карбоніл нікелю.
Властивості неорганічних речовин
Всі розглянуті речовини відрізняються індивідуальними хімічними і фізичними властивостями. У загальному вигляді можна виділити відмітні риси кожного класу неорганічних речовин:
1. Прості метали: висока тепло - і електропровідність; металевий блиск; відсутність прозорості; міцність і пластичність; при кімнатній температурі зберігають твердість і форму (крім ртуті).
2. Прості неметали: прості неметали можуть бути в газоподібному стані: водень, кисень, хлор; у рідкому стані зустрічається бром; тверді неметали мають немолекулярное стан і можуть утворювати кристали: алмаз, кремній, графіт.
3. Складні речовини: оксиди: вступають у реакцію з водою, кислотами і кислотними оксидами; кислоти вступають у реакцію з водою, основними оксидами і лугами; амфотерні оксиди: можуть вступати в реакції з кислотними оксидами та основами; гідроксиди: розчиняються у воді, мають широкий діапазон температур плавлення, можуть змінювати колір при взаємодії з лугами.
Органічні та неорганічні речовини клітини
Клітка будь-якого живого організму складається з безлічі компонентів. Деякими з них є неорганічні сполуки: Вода. Наприклад, кількість води в клітині становить від 65 до 95%. Вона необхідна для здійснення хімічних реакцій, переміщення компонентів, процесу терморегуляції. Також саме вода визначає обсяг клітини і ступінь її пружності. Мінеральні солі. Можуть бути присутнім в організмі як в розчиненому вигляді, так і в рідкому. Важливу роль у процесах клітини грають катіони: калій, натрій, кальцій, магній - і аніони: хлор, гідрокарбонати, суперфосфат. Мінерали необхідні для підтримання осмотичного рівноваги, регуляції біохімічних і фізичних процесів, утворення нервових імпульсів, підтримання рівня згортання крові і багатьох інших реакцій.
Для підтримання життєдіяльності важливі не тільки неорганічні речовини клітини. Органічні компоненти займають 20-30 % її обсягу.
Класифікація: прості органічні речовини: глюкоза, амінокислоти, жирні кислоти; складні органічні речовини: білки, нуклеїнові кислоти, ліпіди, полісахариди.
Органічні компоненти необхідні для виконання захисної, енергетичної функції клітини, вони служать джерелом енергії для клітинної активності і запасають поживні речовини, проводять синтез білків, передають спадкову інформацію.
У статті розглянуто сутність і приклади неорганічних речовин, їх роль у складі клітини. Можна сказати, що існування живих організмів було б неможливим без груп органічних і неорганічних сполук. Вони важливі в кожній сфері людського життя, а також в існування кожного організму.
Категория: Студентам