Хрестоцвіті: формула квітки, характерні риси та значення рослин сімейства


Опубликованно 19.03.2018 00:57

Хрестоцвіті: формула квітки, характерні риси та значення рослин сімейства

Капуста, редис, гірчиця, грицики... Як ви думаєте, що об'єднує всі ці рослини? Правильна відповідь - будова квітки. Хрестоцвіті, формула квітки і загальна характеристика яких представлені в нашій статті, широко поширені в природі і вирощуються в якості культурних рослин. Які особливості цих рослин? Давайте розберемося разом. Загальна характеристика

Сімейство Хрестоцвіті, або Капустяні, відноситься до класу Дводольні. Вони характеризуються парою сім'ядоль у зародку насінини. Капустяні отримали свою назву завдяки самому поширеній представнику. Червоно - і білокачанна, кольорова, кольрабі, пекінська, савойська, цвітна, брюссельська - всього сортів капусти налічується понад тридцять. У перекладі з кельтської "кап" перекладається як "голова". І дійсно, форма цієї частини тіла дуже схожа на укорочений і потовщений втеча цієї рослини - качан.

За рідкісним винятком, всі капустяні є трав'янистими рослинами зі стрижневою кореневою системою. Листя хрестоцвітих прості. На стеблі вони розташовані почергово. Листя, розташовані біля основи пагона, утворюють прикореневу розетку.

Хрестоцвіті: формула квітки

Представники сімейства капустяних мають ще одну назву. Його вони придбали завдяки будові квітки. Їх ще називають хрестоцвітими. Діаграма і формула квітки, яка має вигляд Ч4Л4Т2+4П1, містять всю необхідну інформацію про його будову. Цифри у даній формулі означають кількість елементів, а великі букви - перші в назві певних частин.

Генеративний орган

Отже, формула квітки сімейства хрестоцвітних починається з позначення 4. Це означає, що рослини цього сімейства мають по 4 чашолистка. Вони зеленого кольору, розташовані біля основи квітколожа хрестоподібно. Таким же чином прикріплюються і пелюстки. Будова віночка у формулі позначається як Л4. Чотири вільних пелюстки розташовані хрест-навхрест, визначаючи друга назва сімейства. Віночок може бути жовтим, рожевим, ліловим або білим. Особливо яскраві пелюстки мають отруйні рослини. Їх типовим прикладом є желтофіоль. Його легко відрізнити за яскраво-жовтим суцвіттям. Його сік містить глікозиди. Ці отруйні речовини негативно впливають на діяльність серцевого м'яза.

З формули квітки хрестоцвітих рослин одразу стає зрозумілим, що ці структури є двостатевими. Це означає, що у них розташовуються і маточки і тичинки. Це основні частини будь-якої квітки.

Т2+4 - це означає, що все тичинок шість. Дві з них короткі, а чотири - довгі. Маточка завжди один (П1). Як правило, квітки капустяних дрібні. Вони збираються в кисті, якими закінчуються всі гілки або один головний стебло. З таких суцвіть розвиваються плоди хрестоцвітих - стручки або стручочки. Обидва ці виду сухі і розкриваються. Вони розкриваються по верхньому і нижньому шву від верхівки до основи. Насіння розташовані на перегородці всередині плоду. Стручочек відрізняється тим, що він значно коротше та ширше стручка. Свербиги східна і вайда фарбувальна формують плід іншого типу - горішок.

Запилення та умови формування насіння

Формула хрестоцвітих свідчить про те, що ці рослини здатні до самозапилення. Воно відбувається в межах однієї квітки. Можливий також процес перехресного запилення за допомогою вітру або комах. Останні є найбільш ефективними переносниками пилку. Це медоносні і дикі бджоли, джмелі, мухи, метелики, вечорниці. Комах привертає яскраве забарвлення суцвіть і характерний запах медоносів.

Різноманітність

Крім відомих овочевих культур, до яких відносяться капуста, редька, турнепс, хрін, людина вирощує і олійні види. Найпоширенішими з них є гірчиця і ріпак. Серед хрестоцвітних, формула квітки якої визначає назву цього сімейства, відомі і бур'янисті види. Це икотник, грицики, талабан. Серед медоносних видів широко відомі рижик, суріпиця, ріпак.

Господарське значення

Людина давно навчилася використовувати різні частини цих рослин. Найвідомішим крестоцветным з цінними листям, природно, є капуста. Вітамін С не руйнується в ній навіть при тривалому зберіганні в свіжому і солоному вигляді. Тому систематичне вживання капусти сприяє підвищенню імунітету. А ось гірчиця не тільки вживається в їжу як приправа. З її зерен отримують порошок, який використовують зовнішньо при простудних захворюваннях легень і верхніх дихальних шляхів.

Знаючи формулу сімейства хрестоцвітних, їх легко розрізнити серед інших рослин. Яскраві суцвіття з добре помітними хрестоподібними вінчиками виділяються на загальному зеленому тлі. Це робить їх помітними для бджіл. Оскільки ці культури цвітуть у травні, такий мед пасічники отримують першим.

Редька славиться своїми коренеплодами. Ефірні олії та сполуки сірки надають їм характерну гіркоту і гостроту. Ці речовини покращують процеси травлення, підвищують апетит. Сік редьки застосовують для лікування простудних захворюваннях, запаленні печінки, жовчного міхура. Листя використовують не тільки у капусти, але і у хрону. Їх додають до солоним овочам, в якості приправи до гострих і м'ясних страв.

Отже, хрестоцвіті, формула квіток яких - Ч4Л4Т2+4П1, характеризуються наявністю чотирьох вільних пелюсток і чашолистків. Вони розташовуються хрестоподібно. Це і визначає назву колекції. Серед представників хрестоцвітих, або капустяних, широко відомі овочеві, олійні, декоративні, медоносні, кормові і бур'янисті види.


banner14

Категория: Студентам